GALIĆ: Bez Hrvata na referendumu ne bi bilo BiH, ona ima budućnost jedino kao zemlja tri ravnopravna naroda

0
114

Slaven Galić, zamjenik ministra obrane BiH, govorio je nakon promocije knjige “Srbija i Hrvatska u međunarodnom oružanom sukobu u Bosni i Hercegovini”.

Promocija je održana u Sarajevu u organizaciji srebreničke udruge “Pokret majke enklava Srebrenica i Žepa” i “Udruženja žrtava i svjedoka genocida”.

Galić je istaknuo kako pokušaj iskrivljenog razumijevanja povijesti te kritika pristranosti i kontroverznih stavova iznesenih u knjizi ponovno dovode u pitanje pojam konstitutivnosti naroda.

Naglasio je da BiH ima budućnost jedino kao zemlja tri konstitutivna, ravnopravna naroda i ostalih građana, što su Hrvati dokazali još prije 32 godine kada su svojim masovnim izlaskom na referendum osigurali neovisnost i suverenitet BiH. No, očigledno, svoja prava još uvijek traže, a da nije bilo Hrvata, ne bi bilo ni BiH.

Galić je podsjetio da su Hrvati tada bili zagovaratelji puta BiH prema međunarodnom priznanju, a danas su predvodnici europskog puta zemlje te najaktivniji zagovaratelji poštivanja ustavnih temelja na kojima je izgrađena konstitutivnost naroda. Ponovio je da pristupni pregovori BiH s Europskom unijom ne bi bili otvoreni bez Hrvatske.

Republika Hrvatska je među prvim državama koje su međunarodno priznale BiH i koja je imenovala svog veleposlanika u BiH. Hrvatska je igrala ključnu ulogu koja je dovela do promjene vojno-strateških odnosa na ratištu, što je primoralo zaraćene strane na mirovne pregovore i okončanje sukoba. Unatoč složenim i višeslojnim odnosima između dviju država u to vrijeme, Hrvatska je pružala političku, diplomatsku, vojnostratešku i humanitarnu podršku BiH i njenom stanovništvu, dodao je Galić.

Govoreći o Rezoluciji o Srebrenici, usvojenoj dva dana prije promocije knjige, koju je donijela Opća skupština UN-a, Galić je podsjetio da Hrvatska svoje stajalište temelji na poštivanju međunarodnog prava. Međunarodni sud je 2007. utvrdio da je u UN-ovoj zaštićenoj zoni u Srebrenici počinjen genocid, te je izrazio iznenađenje zbog tematike o agresiji Srbije i Hrvatske na BiH sročene u knjigu za trajno sjećanje na ovakav način.

Galić je naglasio da BiH treba sačuvati povijest onakvu kakva je točno bila, ne dozvoliti iskrivljavanje činjenica, ali se također okrenuti budućnosti obilježenoj integracijom i reformama koje će zemlju uvesti u EU i NATO. Zaključio je da, iako je BiH prošla kroz turbulentno razdoblje sukoba od 1992. do 1995. godine, danas se suočava s nizom izazova i mogućnosti za budućnost, te je potrebno fokusirati se na napredak i reforme./HMS/