Vlada Sarajevske županije uklonila HVO s popisa udruga, zaustavili financiranje

0
88

Vlasti Sarajevske županije godinama nastoje zatrti svaki spomen na Hrvatsko vijeće obrane, negira se mogućnost postavljanja spomen-obilježja, u organiziranju važnih datuma nema HVO-a, njegova se uloga nastoji predstaviti kvislinškom, a posljednja u nizu je odluka da se udruga koja je nosila spomen na ovu vojnu formaciju posve ukloni s popisa braniteljskih udruga, organizacija i saveza od posebnog značaja za Sarajevsku županiju.

Takvu je odluku još sredinom 2022. godine, dok su u Sarajevu trajali histerični protuhrvatski i protuzapadni prosvjedi zbog najave nametanja izmjena Izbornoga zakona, donijela najprije Vlada, a sve potvrdila Skupština Sarajevske županije. Inicijativu je pokrenuo Elvedin Okerić, zastupnik Naroda i pravde, a stranke “trojke”, koju čine SDP BiH, Naša stranka i Narod i pravda, provele su je u djelo, piše Večernji list.

U jeku histerične kampanje

Naime, u kolovozu 2022. godine donesena je odluka kojom se utvrđuje koje su udruge, organizacije i savezi koji čine Koordinacijski odbor braniteljskih organizacija Sarajevske županije od posebnog interesa i značaja za Sarajevsku županiju, kao organizacije koje svojim djelovanjem doprinose određenim vrijednostima.

Ova odluka s popisom s kojega su nestale organizacije okupljene oko Hrvatskoga vijeća obrane Herceg Bosne ne sadržava čak ni tzv. organizaciju koju je organizirala skupina oko fiktivnih HVO-ovih udruga i notornog HNV-a. S obzirom na to da se u ovoj odluci jesu brojila krvna zrnca, među udruge od posebnog značenja uključena je Jedinstvena organizacija branitelja “Unija veterana” Sarajevske županije, zatim udruga “Organizacija porodica šehida i poginulih branitelja” Sarajevske županije, udruga “Savez ratnih vojnih invalida” Sarajevske županije, Savez udruga branitelja “Patriotska liga” Sarajevske županije, Savez udruga dobitnika najvećih ratnih priznanja “Zlatni ljiljan” i “Zlatna policijska značka” Sarajevske županije, Udruga organizatora otpora, veterana rata, dobrovoljaca, prvoboraca i branitelja “Bosnae – Zelene beretke” Sarajevske županije te Udruga ratnih vojnih invalida paraplegičara Sarajevske županije, kao i Savez udruga antifašista i branitelja Narodnooslobodilačkog rata u Sarajevskoj županiji i konačno Udruga veterana Odreda policije “Bosna” Sarajevske županije.

Iz samoga popisa jasno je da je riječ jedino o organizacijama koje su nastale kao nasljeđe bošnjačke Armije BiH, MUP-a te određenih vojnih formacija poput Zelenih beretki koje su postojale prije ustroja oko bošnjačke vojske. Kao kriterije za postavljanje na ovaj popis, što pak donosi i financiranje iz županijskog proračuna, udruge moraju “dosljedno provoditi i poštivati ustavnost, zakonitost i jačanje Sarajevske županije, Federacije Bosne i Hercegovine i države Bosne i Hercegovine, zatim biti dio organizacija koje su dio onih iz Zakona o dopunskim pravima branitelja Bosne i Hercegovine, ali i s razine Federacije BiH. Ovaj prijedlog je nakon Okerićeve inicijative dobio i prolaznu ocjenu tadašnjeg resornog Ministarstva branitelja kojemu je na čelu bio SDP-ov Davor Čičić. Unatoč prigovoru i pokušaju da koordinacija udruga HVO-a ipak ostane na popisu udruga od posebnoga značenja, većina u Skupštini Sarajevske županije ostala je nepokolebljiva.

Nasilno gašenje HVO-a

Doduše, takvo što ne treba čuditi i zapravo predstavlja kontinuitet odnosa prema Hrvatskom vijeću obrane. Od trenutka kada je nasilno ugašen HVO u Sarajevu, do toga da se još uvijek ne dopušta izgradnja spomen-obilježja Hrvatskoga vijeća obrane u glavnome gradu. Doduše, izgrađeno je obilježje koje doslovno baštini bošnjačkoarmijsku interpretaciju uloge HVO-a, na kojemu se, uz grb hrvatske šahovnice, nalazi i grb s ljiljanima.

HVO je u Sarajevu uspostavljen 29. svibnja 1992. godine. Jedinice sarajevskog HVO-a ustrojene su u brigadu 5. prosinca 1992. godine. Prvi čovjek HVO-a bio je Slavko Zelić, a zapovjednik brigade bio je Ivan Vulić. Službeno je postala dio HVO-a Herceg Bosne, kada ju je potvrdio predsjednik Mate Boban. Brigada je bila sastavljena uglavnom od Hrvata. No, bila je jedina postrojba u Sarajevu s višenacionalnim karakterom. Prema nekim izvorima, brigada je u srpnju 1993. imala 2404 vojnika, od toga 75 posto Hrvata, 12 posto Muslimana – Bošnjaka, osam posto Srba i pet posto ostalih.

Sudjelovala je u brojnim operacijama u pofalićkoj bici, u bici za Otes, Hrasno brdo, Stup, Elektrotehničku školu i Dobrinju, a također je držala crtu obrane Sarajeva. Ono što se danas događa s udrugama HVO-a počelo je u studenome 1993., kada je krnje Predsjedništvo BiH s Alijom Izetbegovićem na čelu odlučio ugasiti HVO i transformirati ga u postrojbu bošnjačke Armije BiH. Negiranjem Hrvatskoga vijeća obrane zapravo se negira istina o ratu u Sarajevu, ulozi Hrvata i nastoji skrojiti istina po samo jednom nacionalističkom “aršinu” po kojemu nema mjesta za druge i drugačije promišljanje. A ponajmanje pijeteta prema 102 poginula pripadnika brigade “Kralj Tvrtko”. Za slobodu Sarajeva./HMS/