Ratni put Prve dragovoljačke postrojbe u BiH Poskok bojne Poskoci HVO Široki Brijeg….. Ako bi imao zadaću više puta pisati ratni put … ponovio bi isto … utemeljenje postrojbe Prvih dragovoljaca u BiH je djelo našeg ratnog ministra Gojka Šuška po nalogu Predsjednika svih Hrvata Franje Tuđmana. Usmenu zapovijed nam je prenio njihov prvi suradnik general Ljubo Ćesić Rojs a nakon pogibije Josipa Jovića, prve žrtve u Domovinskom obrambenom ratu 91-95 na prostorima ex (YU) republika Slovenije, Hrvatske i Bosne i Hercegovine.
Otriježnjenje i suočavanje sa istinom smo doživjeli nakon homilije pok. kardinal Franje Kuharića u kojoj nas je upozorio kako ćemo morati zaštititi ognjišta, odnosno organizirati ognjištarske dragovoljačke postrojbe, kao posljednji bedem zaštite doma, domovine i kućnog ognjišta ( od JNA koja je razobličile namjere i ciljeve hegemonije)
Ovaj izrečeni smjerokaz se pokazao brutalno istinit i potreban nakon grubog nasrtaja tenkova na položaje gdje žive u većini hrvatski žitelji , a koji su snagom narodne volje i hrabrosti suprotstavili se sili, te zaustavili tenkove u Pologu. 07. svibnja.1991. Bjelodano se “dogodio narod” a zatim i utemeljenje 3. bojne Imotske u lipnju 1991.god. kao klica samoobrane koja se širila na sve koji su pravovremeno prepoznali agresiju na hrvatski narod i sve što je hrvatsko.
Slijedom istog u Širokom Brijegu 19.7.1991 ljeta Gospodnjeg na lokaciji škole u Knešpolju je utemeljena Prva dragovoljačka postrojba koja se sastojala (kao diverzantski odredi) od tri rejonska stožera: KOČERIN; ŠIROKI I BLATO Prva demokratska legalna vlast u Širokom Brijegu, svjesna da je teritorijalna obrana dio JNA strukture, organizira Prvi izvan domovinski Odjel domovinske obrane u dva smjera obrane: prva, jedinica za posebne namjene, postrojba BETA se utemeljuje 14.9.1991. godine i istovremeno se radi na organiziranju dragovoljaca po mjesnim zajednicama.
Ponavljam, zapovjedništvo Prve postrojbe preuzima legalna i legitimna vlast općine Široki Brijeg, predvođena OO HDZ Široki Brijeg. Svakodnevno se prate ratna zbivanja u Hrvatskoj, te uz medijsku tajnost i vojnu angažiranost Hercegovine, Prve dragovoljačke postrojbe se stavljaju na vojno raspolaganje Južnom bojištu, gdje je po nalogu Ministra obrane RH Luke Bebića imenovan general Luka Žanko i Prva dragovoljačka postrojba u BiH Poskok bojna Poskoci HVO koji su stavljeni pod izravno zapovjedništvo Južnog bojišta , strateški bitna kota /osmatračnica Galac.
Dolaskom ( točnije okupacijom istočne Hercegovine ) rezervista 19.9.1991. Mostar je bio teritorijalno vrlo zahtjevan i velik potez. Veoma svjesni svih prijetnji i vojne moći neprijateljskih snaga, a s ciljem zaštite naroda i dijela Mostara, postrojba se vojno organizirala, kad je napadnut KIJEVO i UNIŠTE sravnjeno sa zemljom ( hrvatsko selo u Bosanskom grahovu) Poskoci su dobili zadataka 26.8.1991. nadzirati putni pravac Mostar- Posušje-Grude i pravovremeno djelovati na bilo kakvo pomjeranje neprijateljskih snaga, a posebno prema prema Dalmaciji.
Poskok bojna, postrojba BETA je sudjelovala u obrani Čepikuća, kada je napadnuto Ravno, slijedom istog je svaki pripadnik Poskok bojne (po Statutu HV RH) vojnik branitelj.
Neizmjerno sretni i ponosni smo u svojim Prvim dragovoljačkim postrojbama slavili Dan priznanja Republike Hrvatske 15 siječnja 1992. godine. ( najsretniji dan izvan domovinske povijesti, do tog nadnevka je srce dragovoljačko čeznulo, borilo se, živjelo i ginulo za priznanje neovisne i slobodne Domovine) Od službenog utemeljenja Prve dragovoljačke postrojbe 19 srpnja 1991 do službenog i utemeljenja HVO 08.travnja.1992. smo čekali i dočekali priznanje.
Splitski Sporazum nam daje legalitet i legitimitet zajedničkog djelovanja BiH i RH, a Poskok bojna ima važnu ulogu u oslobađanju Mostara, Lipanjskim zorama, gdje je rame uz rame sa Kažnjeničkom bojnom sudjelovala u akciji. Ističem kako su ove dvije postrojbe važne u daljem tijeku Domovinskog rata, u svim operacijama, a posebno u zoni odgovornosti Zbornih područja Mostar i Tomislavgrad, također naglašavam kad su se temeljile druge postrojbe, Poskok bojna je preuzela odgovornost kao iskusnija u ratnim djelovanjima obrambenog Domovinskog rata. Poskok bojna je sudjelovala u obrambenim akcijama svih ratnih godina, na ratištima Središnje Bosne, Uskoplja, operaciji “Raduša” , zatim Raška Gora, Risovac. U jednom vremenu (1993) Poskok bojna je imala 9 satnija, jer je rezervni sastav policije stavljen pod zapovjedništvo Poskok bojne u dvije zone odgovornosti.
A na kraju najbitnije, svima na znanje kako je Poskok bojna Prva blagoslovljena postrojba a blagoslov se dogodio u pripremi velike akcije “Oluja” Premješteni smo u zonu odgovornosti Kupreške i Livanjske bojišnice, imali smo udio u svim oslobodilačkim akcijama, uz suradnju sa Hrvatskim gardijskim zdrugom . Pokojni brigadir Ante Šaškur je bio zapovjednik širokobriješke brigade , a Poskok bojna nositelj ratne zadaće, zajedničkih izviđanja na pomenutim bojišnicama, neosporno smo sudjelovali u kreiranju profesionalnih postrojbi ( imena ne spominjem da ne zaboravim nekoga) Svaki pripadnih Poskok bojne svjedoči kako smo velik udio dali u stvaranju neovisne jedine Domovine Republike Hrvatske.
Autor objave Mladen Ljubić