0
970
13.08.2015., Knin - Polaganjem vijenaca i paljenjem svijeca ispred spomenika Oluji 95, logora Stara Bolnica Knin i ispred spomen ploce razmjene logorasa u Tepljuhu obiljezen je Dan Logorasa u Hrvatskoj. Photo: Hrvoje Jelavic/PIXSELL
Autor: Giancarlo Kravar bpz.ba

Nikola Å ubić Zrinski uzvikivao je “Za Dom sad u boj”, a ban Jelačić “Za dom”, dok bi mu vojska odgovarala sa “Spremni umrijeti”.

Republika Hrvatska, U ime Republike Hrvatske, Prekršajni sud u Kninu: PRESUDA, 8. siječanj 2011. godine.

Prekršajni sud u Kninu odbacio je ovih dana prijavu policije zbog nošenja i prodaje suvenira s natpisom “Za dom spremni”. Riječ je naime o prijavi policije protiv obrtnika Jakova Markovića koji je 5. kolovoza 2011. godine u Čavoglavama izložio i prodavao suvenire s natpisom “Za dom spremni”.

Međutim, odlukom Prekršajnog suda u Kninu od 22. prosinca (ex Dan JNA) 2011. godine ova je prijava odbačena kao neutemeljena, U obrazloženju presude navodi se da je “pozdrav Za dom spremni” poznat kroz cijelu hrvatsku povijest još od vremena Šubića i Zrinskog, te da time ne predstavlja nikakvo tzv. ustaško obilježje kako mu se vjerojatno stavlja u teret”.

Da je riječ o povijesnim činjenicama govore i sljedeći dokazi. Godine 1566. Nikola Šubić Zrinski brani Siget od najezde daleko brojnijih Turaka. Nakon dugotrajnih borbi i opsada umjesto da se predaju, krenuli su u posljednji juriš i zadali Turcima ogromne gubitke. Nikola Šubić Zrinski uzviknuo je “Za Dom sad u boj”.

Nekih 250 do 300 godina kasnije ban Josip Jelačić koristi sličan pozdrav za motivaciju vojnika i naroda. Kada su išli u bitku, ban bi uzvikivao “Za dom”, a vojska bi odgovarala “Spremni umrijeti”.

Opera Nikola Šubić Zrinski, naime, sadrži u sebi domoljubnu pjesmu “U boj, u boj” u kojoj je i poklič: “Za dom”.

U Kninu, 22. prosinca 2011. godine.

Zapisničar: Dragica Jerković

Sudac: Katarina Peršen