Kolinda danas slavi rođendan.

0
976

Predsjednica Grabar-Kitarović dana slavi svoj 51. rođendan. Rođena je 29. travnja 1968. godine u Rijeci, gdje je završila osnovnu školu, dok je srednju školu završila u SAD-u.


Engleski i španjolski jezik na Filozofskom fakultetu u Zagrebu diplomirala je 1993. godine.

Šira hrvatska javnost upoznala ju je 2005. godine kao ministricu vanjskih poslova i europskih integracija Republike Hrvatske. Deset godina kasnije postala je Predsjednica.

Na 51. rođendan Kolinda izgleda izvanredno, mnogi hvale njezinog frizera, kozmetičara i dijetu pomoću koje je istesala figuru. I osmjeh joj ne silazi s lica.

Kada je 17. veljače 2005. imenovana ministricom vanjskih poslova u Vladi Ive Sanadera, hrvatski državni vrh činio je sve da Hrvatska brže krene prema Europi.

Pet dana nakon stupanja na dužnost šefice hrvatske diplomacije  Grabar Kitarović bila je u hrvatskom izaslanstvu koje je u Vatikanu posjetilo papu Ivana Pavla II. Wojtyla se tek vratio iz bolnice gdje se oporavljao od gripe, a iz Vatikana su stizale optimistične prognoze o daljnjem oporavku karizmatičnog pape. No tog 22. veljače 2005. bio je i posljednji prijem Ivana Pavla II.

Vrijeme diplomacije

Nakon Vatikana slijedio je put u Izrael i sastanak kod  premijera Ariela Sharona, zatim brojni sastanci i teški pregovori na putu ulaska Hrvatske u EU.  Ključni događaj pri tome je potraga za Antom Gotovinom i njegovo uhićenje na Kanarskim otocima 7. prosinca 2005. godine.

Nakon što je Hrvatskoj otvoren put prema Europi Kolinda je postala miljenica u europskim diplomatskim krugovima. Europski diplomati bili su oduševljeni hrvatskom ministricom. Gdje god se pojavila, plijenila je pažnju, snalazila se među premijerima i predsjednicima, sa svima razgovarala na njihovu jeziku. Bila je apsolutno omiljena u svijetu diplomacije

No, njena popularnost i vani i doma smetala je vrhu HDZ-a. Najviše Jadranaki Kosor i Ivi Sanaderu.

U to doba vrhu HDZ počinju tresti koruptivne afere, javnost se zabavlja satovima premijera Sanadera, blindiranim BMW-om kupljenim za više od  četiri milijuna kuna, obiteljskim putovanjima na račun države u London, New York ili Maltu

Posebno je odjeknulo, što je nehotično otkrio Luka Bebić, da je Sanader, na Dan državnosti u 25. lipnja 2006., umjesto u Vukovar putovao na operu u Milano. Taj događaj označio je početak kraja premijera Sanadera.

Neslužbena je informacija da je Grabar Kitarović na jednom  diplomatskom prijemu u razgovoru s veleposlanicima nezadovoljstvo događajima u vrhu Vlade. Navodno je i pokojnog Ivu Pukanića upozorila na Sanaderovu opsesiju skupim satovima.

Riječi su došle do Sanadera, a reakcija iz Banskih dvora bila je ekspresna. Za Kolindu Grabar Kitarović više nije bilo mjesta u Vladi. Trebalo je se riješiti po svaku cijenu.

Sanader i Lončar nisu ju voljeli

“Očekivao sam da će biti promovirana u karijeri i stranci i ne znam zbog kojih ju je odnosa unutar HDZ-a Sanader poslao na u Rijeku, da izgubi izbore. Poruka je bila jasna: nisi ispunila zadatak i s politikom se moraš pozdraviti. Smatrao sam da je štetno da ne iskoristimo njezin kapacitet pa sam je predložio za ambasadoricu u SAD-u”, prisjetio se Mesić.

Ali nije rekao sve do kraja. Njegov savjetnik Budimir Lončar energično se tome protivio. Diplomatu starog kova smetao je njezin stil, moderniji i ležerniji nego što je Lončar navikao pa je odgovarao Mesića, tvrdeći da se “ona razmeće stranim jezicima i nepotrebnim hrvatstvom”.

Ipak, Kolinda je ponovno spakirala kofere i otputovala preko Atlantika. Sanaderu je odgovaralo da je pošalje tisućama kilometara daleko i od HDZ-a i od Hrvatske, a nikad nije javno progovorio zbog čega se odrekao vrlo uspješne ministrice.

Ni Kolinda Grabar Kitarović nikad nije rekla što je, zapravo, bio razlog zbog kojega je 12. siječnja 2008. prestala biti šefica hrvatske diplomacije. Agrement je stigao u rekordnom roku te je u travnju 2008. otišla u SAD kao veleposlanica.

Boravak u Wahingtonu

U Washingtonu ju je dočekala stara, oronula rezidencija, a novca za veće radove nije bilo. Sama je popravljala staru zapuštenu zgradu, uređivala vrt oko rezidencije, kuhala za službene večere i prijeme i u tome, kažu kolege, čak i uživala.

“U inat svima koji su me time namjeravali poniziti”, rekla je.

Njeni su joj kolege u veleposlanstvu u tome pomagali koliko god su mogli pa su se i diplomati i vojni predstavnici angažirali i često “zasukali rukave” kako bi sami počistili zgradu veleposlanstva, izbacili krupni otpad koji se gomilao godinama ili oličili zapuštene prostore.

U vrijeme mandata u Washingtonu dogodio se i slučaj sa službenim vozilom, što je dokaz da je, u međuvremenu ukinuta, famozna 7. uprava MVP-a bila uho i produžena ruka Zagreba u udaljenim diplomatskim misijama.

Amerikanci i kolege diplomati u Washingtonu respektirali su je i nisu se mogli načuditi što se dovode u pitanje odnosi dviju zemalja zbog čudnog odnosa Hrvatske prema svojoj veleposlanici.

Ni Kosorica ju nije voljela, danas ju prezire

Sanader je pobjegao iz Vlade kazavši ” ja sam svoju dionicu odigrao”, a s njegovom oktroiranom nasljednicom Jadrankom Kosor nije bila u dobrim i prijateljskim odnosima. Na rijetkim zajedničkim fotografijama iz Vlade Kosorica nije mogla sakriti prijezir prema njoj

Ipak, izdržala je gotovo tri i pol godine, no bilo joj je jasno, a i najbliži kolege savjetovali su joj, da joj je najbolji izbor potražiti druge opcije.

Jedna njena kolegica prisjeća se kako joj je savjetovala da kad se nađe u životno teškoj situaciji, mora izabrati, kako se to u psihologiji definira, “fight or flight” – bori se ili bježi!

Kolinda joj je tada odgovorila: “Ne bježim nikada, ali i ne udaram glavom o zid. Čekam pravi trenutak u kojem mogu biti najproduktivnija”.

To nam se čini rečenicom koja najbolje opisuje njenu osobnost i politički karakter.

Kolinda iskreno voli Hrvatsku

Mesić i Josipović su predsjedničku dužnost shvaćali kao dobar tulum, zezanciju i putovanje svijetom na račun države. U javnosti se stvara dojam da takvog ponašanja ima i kod Kolinde, ali uz jednu bitnu razliku – Kolinda iskreno voli Hrvatsku.

M. Marković/Foto: bpz.ba