TRAVLJANIN: Teret krize ne smiju podnijeti samo kantoni i lokalna zajednica

0
750

Vesna Travljanin, direktorica Saveza općina i gradova FBiH, bila je gošća Vijesti u 7 Hayat TV. Travljanin je govorila o izazovima s kojima se suočavaju lokalne zajednice uslijed pandemije koronavirusa, raspodjeli novca od MMF ali i zahtjevu CIK BiH da se predstojeći lokalni izbori odgode.

Prije nekoliko dana održana je online sjednica Predsjedništva Saveza općina i gradova Federacije BIH na kojoj se razgovaralo o nizu tema. Upitana što su glavni zaključci, Travljanin je kazala da su oni usmjereni ka primjedbama općina i gradova ka Vladi FBiH u gospodarskim mjerama koje donosi u borbi s pandemijom koronavirusa

-Glavni zaključci i teme bile su prilagođavanje općina i gradova novonastaloj situaciji i u tom smislu podrška viših nivoa vlasti jer je sada aktualan koronazakon. Ono što zaista gradovi i općine žele od viših nivoa vlasti, od Vlade prije svega da se uvaže primjedbe općina i gradova. Želi se prilagoditi potrebama građana da se u članku 12 namjenska sredstva mogu preimenovati u nenamjenska. Da se alokacija tih sredstava u zdravstvene, ekonomske može ubaciti i u socijalne kriterije. Zaista smo zadovoljni da je Vlada na čelu s Novalićem usvojila tu našu raniju primjedbu. Mi inzistiramo i da se zaposlenicima kojima je prestao radni odnos na osnovu odluka kriznih stožera, prije svega StožeraFBiH uplate minimalna plaće, a ne samo doprinos kako je bilo rečeno. Zašto to govorim, upitala se direktorica SOG FBiH ste nastavila:

“To nisu izravni uposlenici Općina gdje se odvija život kako mi to često ističemo. Tema je bila koronazakon ali imali smo i druge teme i značajnih pitanja. Radi se o upravnim postupcima za koje mislimo da trebaju teći, da se ne trebaju obustaviti. Oni su obustavljeni na samom početku. Nema razloga ako općinske službe rade da se upravni postupci obustave jer se gomilaju predmeti. Govorili smo o tom famoznom MMF, 330 milijuna koji dolazi u BiH. Svi znamo da se dijeli 60-40 između FBiH i RS. 50% dijela koji će biti alocira FBiH ide kantonima. Mi mislimo da je to greška da općine gdje se život odvija, da načelnici, administracije uspijevaju prilagoditi novonastalim okolnostima života, da im nedostaju materijalna sredstva. Dobro je da će morali relocirati proračunska sredstva ali s druge strane ono što želimo da postoji sinergija između lokalnog nivoa i viših nivoa da oni uvaže ono što je realno i prihvatljivo”, rekla je Travljanin.

Od ranije je poznato da se lokalne zajednice mnogo ne zadužuju, ali da itekako sudjeluju u otplati vanjskog duga. Ponovo u priči o raspodjeli tranši od novih zaduživanja nema lokalnih zajednica.

Upitana zašto je to tako Travljanin kaže da smo imali smo situaciju kod otplate duga MMF onih famoznih 8,4% koji ide općinama od PDV na nivou FBiH.

“Prvo se vrati vanjski dug Time je osnovica umanjena i time općine ne dobivaju 8,4% već 6-7%. Tu su otečeni, mi to stalno potenciramo. Postoji bojazan, mada mi ništa ne znamo, koji će biti uvjeti ovog novog kreditnog aranžmana MMF. Mislim da je bila greška kada je rečeno da općine neće sudjelovati”, napomenula je Travljanin.

Mnogo je pažnje javnosti privukla odluka Federalne vlade o raspodjeli 21 milijuna maraka nižim razinama vlasti. Odluka je stavljena izvan snage, a SOG FBiH sada traži da se ta sredstva dodijele lokalnim zajednicama.

Odgovarajući na pitanje koliko je proračunima lokalnih zajednica neophodna pomoć, Travljanin kaže da su na sjednici Predsjedništva SOG FBiH zaključili da uz dužno uvažavanje zdravstva koje je nesporno pomoći tih 21 milijun maraka dio ide kantonima dio općinama, te da se općinama po nekim kriterijima trebaju vratiti sredstva.

-Nije dobro po našem mišljenju što je ta odluka poništena. Nisu sve općine bogate. Imamo male općine koje će u ovakvim uvjetima teško opstati kada se uzme da po principima lokalne samouprave sve općine, male i velike i gradovi imaju iste nadležnosti. Apeliramo da se preispita ta odluka, istaknula je Travljanin.

SOG FBiH podržao je inicijativu Grada Cazina za izmjenu zapovijedi Federalnog stožera civilne zaštite kojom je svim osobama koje ulaze u Bosnu i Hercegovinu naređena obavezna mjera karantene.

Komentirajući zašto su to tražili, Travljanin kaže da SOG FBiH apelira i moli da se pojednostave ta pravila.

-Ne moraju sve osobe ići u karantenu jer ne mogu sve općine osigurati tu karantenu. Naš prijedlog je da se prilikom ulaska građana uradi trijaža, testiranje. Oni koji su negativni da se upućuju kućama u izolaciju. Oni koji su pozitivni da se upućuju u zdravstvene ustanove. Zašto čovjek koji je negativan i tek ušao u zemlju, zašto bi bio 15-20 dana u karanteni. Mislim da je tu došlo do nerazumijevanja Federalnog i lokalnog i nivoa. Meni je bilo rečeno da kantonalna ministarstva imaju instrukcije ali očigledno na terenu nije bilo tako. Tim prije što za svakog čovjeka koji ide u karantenu ministar zdravstva Federacije mora potpisati karantenu, to je sporo. Molimo krizni stožer da uvaži stanje na terenu i ublaži mjere, rekla je direktorica SOG FBiH.

Predsjedništvo SOG FBiH razmatralo je inicijativu o eventualnom odgađanju listopadskih izbora.

Travljanin kaže da je stav SOG FBiH da je SIP s pravom donijelo zaključak, ali da ono ne odlučuje nego upućuje prijedlog Parlamentu da se lokalni izbori otkažu zbog novonastale situacije te da Savez to podržava.

-Govorili smo i ranije da se spoje lokalni i opći izbori i zbog smanjenja troškova, racionalnijeg pristupa izborima. Načelnici su rekli da kada bi se odgodilo do 2022. godine to nije privilegija nego dodatni rad. Naravno, o tome će odlučiti Parlamentarna skupština BiH, mišljenja je Travljanin./R. I./HMS/