Paul O’Sullivan, Sve o anÄ‘elima, Verbum, Split, 2011.
Htjeli to priznati ili ne danas se u KatoliÄkoj Crkvi malo govori o anÄ‘elima, kao i o mnogoÄemu drugome. Zeznulo nas ono »posadaÅ¡njenje« s Drugog vatikanskog sabora. Ipak, uvijek se naÄ‘e netko se ne boji da mu kažu kako je staromodan.
Paul O’Sullivan na jednostavan naÄin približava nam stvarnost o kojoj se Äesto u Crkvi govori teÅ¡kim, zakuÄastim rijeÄima, ili doktrinarnim pojmovljem. A Å¡iri puk to onda obiÄno ne razumije. Zbog toga treba zahvaliti piscu da se potrudio i bez zadrÅ¡ke zaronio u ovu temu.
Knjiga poÄinje pripovijedanjem o suvremenom ukazanju anÄ‘ela za Å¡to postoje Ävrsti dokazi. Nakon toga slijedi nauk Sv. Tome Akvinskog o anÄ‘elima. Govori se tu tko su oni, Å¡to Äine, gdje se nalaze, na koji naÄin djeluju. Nekako je logiÄno da je taj govor potkrijepljen pripovijestima o anÄ‘elima koje pronalazimo u Svetom pismu, u životima muÄenika i drugih svetaca. Sve zavrÅ¡ava provjerenim sluÄajevima anÄ‘eoske nazoÄnosti i pomoći u životima muÅ¡karaca i žena, djeÄaka i djevojÄica koji žive u ovom naÅ¡em svagdaÅ¡njem svijetu. Knjiga se uistinu Äita lagano i sa zanimanjem, jer joj je stil pitak.
Kako pisac navodi nekoć su svećenik i puk na kraju sv. mise izgovarali molitvu Sv. Mihaelu moleći ga za pomoć Crkvi. Navedimo je jer nam ukratko ocrtava sve ono što se u knjizi govori: »Sveti Mihaele arkanđele, brani nas u boju; budi nam zaštita od pakosti i zasjeda đavlovih. Ponizno molimo: neka mu zapovijeda Bog, a ti, kneže nebeske vojske, Sotonu i druge zlobne duhove, koji na propast duša lutaju svijetom, božanskom snagom odagnaj u pakao. Amen.« (str. 99.) Što drugo nego pridružiti se ovoj naoko jednostavnoj molitvi.
KatoliÄka teologija, katoliÄka duhovnost, zacijelo će joÅ¡ neko vrijeme izbjegavati temu anÄ‘ela. MeÄ‘utim, ne će to moći joÅ¡ dugo tako trajati. Svijet je previÅ¡e postao hladan da se ne bi vidjelo da nas to nikamo ne vodi. NaÅ¡a nas predaja ili povijest Crkve uÄi mnogo dobrih stvari, samo ih treba prepoznati i prepustiti im se.