PLENKOVIĆ: Europska komisija zna kakva je situacija u BiH, ustavne reforme u BiH će doći na red, a Hrvati trebaju biti ravnopravni

0
642
Ustavni ustroj je iznimno značajan za BiH, za ravnopravnost sva tri naroda. Tu ističemo da i najmalobrojniji konstitutivni narod, a to su predstavnici hrvatskog naroda, budu i faktički ravnopravni s ostala dva naroda, istaknuo je Plenković.

Ovih dana u BiH stiže Lars Gunnar Wigemark, novi posebni predstavnik i šef Izaslanstva EU-a u BiH. Taj je švedski diplomat, uoči dolaska u BiH održao debatu s članovima Odbora za vanjske poslove Europskog parlamenta o prioritetima u njegovom radu kako bi se ubrzao bh. put integriranja.

Tim povodom potpredsjednik Odbora za vanjske poslove EP-a Andrej Plenković kaže za Radio Slobodna Europa da Wigemark treba materijalizirati novi pristup EU-a prema BiH. Govoreći o dojmovima s rasprave s Wigemarkom, Plenković je naveo kako je Wigemark osoba koja je u zreloj dobi preuzeti tako odgovornu funkciju.

– Moj je dojam da je pripremljen. TakoÄ‘er, Europska komisija, Izaslanstvo EU-a u BiH i Služba za vanjske odnose EU-a su jako dobro informirani o situaciji u BiH, Å¡to je bilo jasno i na tom sasluÅ¡anju, a zastupnici su pokazali veliko zanimanje za daljnji europski put BiH i za njegove prve poteze. Ostaje vidjeti kako će on iskoristiti svoj mandat kako bi materijalizirao novi pristup EU-a prema BiH. Smatram da novi posebni izaslanik shvaća da novi pristup EU-a za BiH, stupanjem na snagu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, ulazi u jednu ozbiljniju, institucionalno napredniju fazu odnosa koja će omogućiti, ja se nadam, i podnoÅ¡enje zahtjeva za članstvo, kaže Plenković.

On je dodao kako je Wigemarku skrenuo pozornost kako bi bilo važno da se, kada završi mandat, okrene i vidi koja su to konkretna postignuća, tj. da taj mandat bude pun referentnih točaka.

– Smatram da BiH nikako ne smije biti zadnji vagon u vlaku jugoistoka Europe k EU-u jer bi to bila nepravda. Svi hrvatski zastupnici u toj su raspravi izrazili spremnost u tom procesu pomoći, da funkcionalna i cjelovita BiH ide naprijed, uz, naravno, punu ravnopravnost sva tri konstitutivna naroda. Nadamo se da ćemo svoj utjecaj iskoristiti da pomognemo BiH, dodao je on uz opasku da, iako je predsjednik Europske komisije Junker dosta realno procijenio da za njegovog mandata i ovog saziva EP-a nije realno da bude novog proÅ¡irenja EU-a, to ne znači da se to vrijeme ne može iskoristiti za ozbiljan napredak u tom procesu, a tu najviÅ¡e, drži on, može učiniti i BiH. Plenković napominje i kako je istaknuto da ustavna reforma u BiH jednog dana mora doći na red.

– Ustavno ustrojstvo je iznimno značajno za BiH, za ravnopravnost sva tri naroda. Tu ističemo da i najmalobrojniji konstitutivni narod, a to su predstavnici hrvatskog naroda, budu i faktički ravnopravni s ostala dva naroda, istaknuo je Plenković te zaključio da je bitno i da BiH kvalitetno iskoristi financijska sredstva pretpristupne pomoći, da se radi na gospodarskim reformama, sektorskim reformama, učinkovitoj koordinaciji europskih poslova. bpz.ba