EUROPSKI ODBOR REGIJA: VLADA HNŽ U CIJELOSTI DIJELI EUROPSKE VRIJEDNOSTI INTEGRIRANJA

0
736

Dr. sc. Nevenko Herceg, predsjednik Vlade Hercegovačko-neretvanske županije danas je na video konferenciji koju je organizirala Radna skupina za odnose sa zapadnim Balkanom pri  Europskom odboru regija govorio o izazovima proširenja EU s kojim se suočavaju lokalne i regionalne vlasti u Bosni i Hercegovini.

U obraćanju sudionicima, predsjednik Herceg je istaknuo zadovoljstvo što je Hercegovačko-neretvanska županija prepoznata kao županija koja može dati doprinos temi konferencije i ukupnom regionalnom dijalogu. Osobito se zahvalio predsjedniku Radne skupine za odnose sa Zapadnim Balkanom pri  Europskom odboru regija i predsjedniku Jadransko-jonske euroregije, županu Dubrovačko-neretvanske županije – Nikoli Dobroslaviću, ali i svima koji promiču uključivanje lokalne i regionalne vlasti u oblikovanje europske politike u kontekstu otklanjanja izazova koji pred BiH stoje u procesu prijema u članstvo EU.

„U više sam navrata isticao, ali želim to iznova ponoviti – Vlada Hercegovačko-neretvanske županije u cijelosti dijeli europske vrijednosti integriranja i čvrsto je opredijeljena da se, kroz partnerstvo i suradnju, još snažnije uključi u taj proces i tako doprinese što skorijem prijemu BiH u članstvo EU,“ kazao je predsjednik Herceg dodavši kako je svjestan da BiH, kao država u procesu pristupanja, mora ispuniti sve kriterije i da to ovisi isključivo o nama i našoj spremnosti da u cijelosti preuzmemo i implementiramo europske vrijednosti.

„Pred nama su ključni prioriteti iz Mišljenja Europske komisije koje smo dobili prije više od dvije godine, a koji, zbog složene političke situacije, nisu realizirani u onoj mjeri u kojoj se to od nas očekuje. Bojim se kako, bez dogovora ključnih političkih čimbenika, kao što smo imali na primjeru izbora u Gradu Mostaru, neće biti moguće postići snažniji napredak.

Kao jedan od ključnih izazova koji stoje pred BiH, uz ustavne reforme, je Izborni zakon i potreba njegove izmjene što je temeljni preduvjet da se konačno otkloni mogućnost da jedan narod drugome bira legitimne političke predstavnike. Bez izmjena Izbornoga zakona, BiH teško može računati na to da će u skoro vrijeme biti dio obitelji europskih zemalja. Odlaganje izmjena Izbornoga zakona i neimplementiranje odluka Ustavnog suda dodatno usložnjava političke prilike i usporava cjelokupni razvitak BiH,“ istaknuo je predsjednik Herceg dodavši da je u tom kontekstu bitno istaknuti i Sporazum o načelima izmjena i dopuna Izbornog zakona BiH čija bi provedba zasigurno poboljšala ukupne političke odnose i doprinijela bržem ispunjavanju ključnih prioriteta.

Također, kazao je da se mora imati u vidu složenost Bosne i Hercegovine i nužna potreba otvorenog dijaloga i kompromisa o brojnim pitanjima, te maksimalna uključenost svih razina vlasti.

„Slobodan sam kao primjer uspješnog dijaloga istaknuti Vladu kojoj sam na čelu, gdje imamo zastupljene predstavnike tri konstitutivna naroda, te, uz puno rada i razumijevanja, uspijevamo odgovoriti na brojne izazove. Na tom tragu, držim kako je potrebno, kroz uspostavljeni sustav koordinacije u procesu europskih integracija, osnažiti horizontalnu i vertikalnu koordinaciju svih razina vlasti u BiH kako bismo zajednički dogovorili dosljedno stajalište o svim pitanjima koja se odnose na EU. Vlada HNŽ, kao i do sada, spremna je, u sklopu svojih nadležnosti, uključiti se u aktivnosti usmjerene na što skorije ispunjavanje zadanih prioriteta u sva četiri područja – Demokracija i funkcioniranje institucija, Vladavina prava, Osnovna prava i Reforma javne uprave – koje BiH treba ispuniti kako bi počela pregovore o punopravnom članstvu,“ zaključio je predsjednik Herceg koji je potom odgovarao na upite sudionika panela.

Inače, Radna skupina za područje zapadnog Balkana zadužena je za odnose EU-a s područjem zapadnog Balkana (Albanijom, Bosnom i Hercegovinom, Republikom Sjevernom Makedonijom i Kosovom), a bavi se općim političkim i gospodarskim razvojem i procesom stabilizacije i pridruživanja.