Vijeće domovinske sigurnosti predsjednice Republike Kolinde Grabar-Kitarović održalo je u petak prvu, konstituirajuću, sjednicu na kojoj je dogovoreno održavanje Äetiriju tematskih radionica na kojima će se analizirati postojeći sustav nacionalne sigurnosti, dugoroÄna strategija nacionalne sigurnosti, modernizacija Oružanih snaga te krizno upravljanje.
-Svi smo se složili da je potrebno integrirati napore u podruÄju nacionalne sigurnosti jer su oni bitni ne samo kada je rijeÄ o sigurnosnim ugrozama, nego i kad je rijeÄ o prirodnim katastrofama. Dakle, napraviti sustav za koji će se toÄno znati kako funkcionira, tko njime upravlja, koje su njegove sastavnice te kako i na koji naÄin djeluje – izjavila je hrvatska predsjednica po zavrÅ¡etku dvosatne sjednice Vijeća održane u vili Prekrižje.
Vijeće je definiralo poslovnik rada kroz koji će savjetovati predsjednicu Republike te raspravljati o bitnim temama obrane i nacionalne sigurnosti – od strategije nacionalne sigurnost do konkretnih odluka kad je rijeÄ o razvoju Oružanih snaga RH, primjerice ratnog zrakoplovstva.
Ta će rasprava biti podloga za prijedloge koje će se davati tijelima državne uprave, Vladi, MORH-u, Glavnom stožeru i drugima, istaknula je Grabar-Kitarović.
Poboljšanje sustava sigurnosti
-Htjela sam da ovo savjetodavno tijelo koje djeluje na volonterskoj bazi bude sastavljeno o Å¡irokog kruga ljudi, da ne gledamo na politiÄke niti druge sastavnice, već da iskljuÄivo vodimo raÄuna o sustavu nacionalne sigurnosti kao preduvjetu za gospodarski i svaki drugi razvoj Hrvatske – istiÄe Predsjednica.
Uz definiranje nacionalnih interesa u podruÄju obrane i nacionalne sigurnosti, pretpostavka svemu tome je, istiÄe predsjednica, definiranje i ugroza s kojima se susrećemo u modernom svijetu, a koje se rapidno mijenjaju. Iz toga onda, kako je rekla, slijedi definiranje općenite strategije nacionalne sigurnosti te konkretnih provedbenih dokumenta.
-Mislim da je rasprava protekla u vrlo kostruktivnom ozraÄju, svi smo svjesni posla koji je pred nama – kazala predsjednica Grabar-Kitarović te zahvalila Älanovima Vijeća Å¡to su se odazvali njenom pozivu.
RijeÄ je o savjetodavnom, volonterskom tijelu kojemu Älanovi, njih 24, dolaze iz raznih podruÄja sustava obrane i nacionalne sigurnosti – od bivÅ¡i generala odnosno visokih Äasnika Oružanih snaga, osoba koja se u civilnom podruÄju bave pitanjima nacionalne sigurnosti i obrane, do bivÅ¡ih dužnosnika Ministarstva obrane i Ureda predsjednika.
Sjednici su nazoÄili svi Älanovi Vijeća, a predsjednik mu je general bojnik HV-a u miru, Damir KrstiÄević.
KrstiÄević: Želimo pomoći Hrvatskoj
General Damir KrstiÄević je u razgovoru s novinarima po zavrÅ¡etku sjednice kazao kako Vijeće kroz radionice želi napraviti analizu sustava nacionalne sigurnosti kako bi se vidjela njegova uÄinkovitost te kako ga se može nadograditi, poboljÅ¡ati.
TakoÄ‘er, Vijeće će analizirati mogućnosti modernizacije Oružanih snaga, a svojim savjetima želi pomoći i u izradi dugoroÄne strategije nacionalne sigurnosti.
Tu je i pitanje kriznog upravljanja u situacijama kao Å¡to su elementarne nepogode, a KristiÄević pritom podsjeća na proÅ¡logodiÅ¡nje poplave te kaže kako Vijeće želi dati savjete kako popraviti taj sustav “da se toÄno zna tko je odgovorna, tko zapovijeda, koja je procedura…”.
-Svi smo mi struÄnjaci, bili smo u sustavima… i sada nam je zadaća pomoći Hrvatskoj, naÅ¡im institucijama koje poÅ¡tujemo. Mi želimo samo nadograditi tu priÄu – istiÄe KrstiÄević te dodaje kako je rijeÄ o “think-tank” tijelu kakva imaju i druge zemlje svijeta.
Isto naglašava i bivša ministrica obrane Željka Antunović koja je zadovoljna prvom sjednicom Vijeća.
-Za sada sam zadovoljna i nadam se da će javnost prepoznati da se ne radi o nekakvom pokuÅ¡aju stvaranja paralelnog tijela institucijama zaduženima za nacionalnu sigurnost, nego jednostavno o tijelu koje savjetodavno pomaže predsjednici i njenom uredu na struÄnoj razini, da sudjeluju u kreiranju politike i donoÅ¡enju odluka – kazala je Antunović okupljenim novinarima.
M.M.