Lider HDZ-a Dragan Čović obratio se javnosti nakon održanog sastanaka koalicije na državnoj razini u Mostaru. Kazao je da raspravljalo o osam točaka. Dogovor za Plan rasta nije postignut. ”Prva je bila zakon o zaštiti ličnih podataka, to je onaj drugi zakon koji smo trebali usuglasiti. Dogovor je da do srijede ove nijanse definiramo da bi do kraja sedmice Vijeće ministara imalo hitnu sjednicu, a za iduću sedmicu Zastupnički dom i Dom naroda, da ta dva zakona u paketu riješimo. Druga točka je Plan rasta gdje je ostalo još otvorenih pitanja i dogovoreno je da predsjedavajuća sazove radni tim i da se precizno zaključi što nam je ostalo dogovoriti”, rekao je Čović.
Naveo je kako su danas usuglasili odluku za imenovanje glavnog pregovarača za EU i dva zamjenika kao i Program integriranja. ”Imenovanje IPA koordinatora danas nismo mogli usuglasiti. Proračun institucija BiH – usuglasili smo da ministar financija BiH pripremi podlogu za dogovor kako bi se o tome moglo razgovarati. Sedma točka je bila Program rada institucija Vijeća ministara gdje je dogovoreno da se predsjedavajućoj u ime svih institucija dostave programi rada. Bila su i tekuća pitanja gdje se razgovaralo o nametnutim odlukama OHR-a i drugim pitanjima”, rekao je Čović. Naveo je kako su imali korektnu atmosferu, ali da im još dosta toga za uraditi kada je u pitanje europski put Bosne i Hercegovine.
Premijer Federacije BiH i lider SDP-a Nermin Nikšić govorio je nakon održanog sastanka političkih predstavnika na razini Bosne i Hercegovine. ”Uglavnom Dragan je dao precizna objašnjenja o svim stvarima o kojima smo razgovarali u okviru dnevnog reda, oko stvari kako ćemo to rješavati u periodu koji je pred nama. Činjenica je da se vratila atmosfera dogovaranja i razgovora, da držimo taj neki ritam, što smatram vrlo važnim, čak i onda kad se ne dogovorimo oko svih stvari koje mislimo da može i treba dogovorit.
Period pred nama, period do kraja godine, do kada želimo i prema EU da pokažemo da pravimo ponovo iskorake koji bi nas kvalifkovali za otvaranje pregovora, kvalificirtale na način, da kao vlast u BiH, nastojimo ispuniti sve uslove i biti kredibilan partner”, rekao je Nikšić. Lider SDP-a je kazao da je jako važno da se dogovore okvirni proračuni za sljedeću i naredne tri godine usvoje. To je posebno važno Viškoviću i njemu rekao je, ”s pozicije premijera entiteskih vlada, da okvirni proračun sa sljedeću i naredne tri godine usvojimo, kako bi i mi računali na ono što jesu obaveze i mogućnosti entitetskih proračuna”.
”Nastavit ćemo u ovoj atmosferi davati doprinos. Svaki uspjeh, svaki plus koji napravimo dodatno nas motivira da u periodu koji je pred nama još više dogovaramo, razgovaramo”, istakao je Nikšić. Govoreći o planu rasta Nikšić kaže da su ”113 pitanja sveli na 111 dogovorenih + ukidanje bezviznog režima. Kroz dogovore i Mapu puta smo riješili na određeni način sve to. Imamo opstrukciju kad su u pitanju federalni i županijski nivoi. Primjedbe njihove stoje i objektivno nam je u FBiH ostalo da riješimo taj problem jer se odluke donose konsenzusom i bilo koja odluka u koordinacijkom tijelom moze sve blokirati, što je sad slučaj”, dodao je Nikšić.
www.abcportal.info
NIKŠIĆ: SDA-ovi kantonalni premijeri blokiraju više od milijardu eura iz EU a traže novac iz federalnog proračuna
Premijer FBiH i predsjednik SDP-a Nermin Nikšić izjavio je nakon sastanak predstavnika političkih stranaka koalicije na razini BiH u Mostaru, da se prema EU želi poslati poruka da je vladajuća koalicija kredibilan partner i da pravi iskorake kako bi se što prije otvorili pregovori.
U pokušaju rješavanja otvorenih pitanja i usvajanja zakona želimo postali poruku da pravimo iskorak i da smo kredibilan partner te da otvorimo pregovore, kazao je Nikšić.
– Mi bismo ova otvorena pitanja koja se tiču Plana rasta riješili na određeni način, ali objektivno još uvijek imamo ovu opstrukciju kada su pitanju pojedini kantoni u FBiH – dodao je.
Rekao je, kako prenosi Fena, i da je razgovarao s nekima od tih premijera ( iz SDA, op hms)), neki se ograđuju, ali još uvijek službeno stoje te primjedbe.
Kako kaže, “nama u Federaciji preostaje da riješimo taj problem, jer jednostavno odluke se donese konsenzusom i bilo tko od ovih sudionika u koordinacijskomtijelu može blokirati”.
Sve ovisi, napominje, od nas i od Europske komisije, kao i od činjenice hoće li ostati ovako krut stav premjera kantona iz SDA.
Spomenuo je i kako se na samo deset projekta blokira 1 027 000 000 eura potencijalnog granta.
– Ali zato, ti kantonalni premijeri, traže učešće u federalnom proračunu – dodao je čelnik SDP-a.
Naglasio je kako mu je jako važno, s pozicije premijera FBiH, da okvirni proračun državnih institucije za sljedeću i naredne tri godine bude usvojen da se može računati na ono što jesu obveze i mogućnosti proračuna entiteta./HMS/
VIŠKOVIĆ: Predložili smo da nitko više ne nameće odluke u BiH, kad počnu pregovori o članstvu u EU, ali to “Trojki” nije bilo prihvatljivo
Potpredsjednik SNSD-a Radovan Višković istakao je, nakon sastanka partnera u vlasti na razini BiH, da je SNSD predložio zaključak u kojem se traži da nositelji vlasti na razini BiH, od momenta kad BiH dobije datum za pregovore, ne mogu nametati bilo kakav rješenja, osim institucija predviđenih Ustavom, ali da taj zaključak nije bio prihvatljiv partnerima.
– Taj bi zaključak na kraju bio usvojen i implementiran od strane Parlamentarne skupštine BiH – rekao je Višković.
Višković je istakao da je prvo pitanje današnjeg sastanka partnera u vlasti na razini BiH u Mostaru bilo nametnute odluke OHR-a, ali da ono nije bilo predmet rasprave.
– Nema razloga da bilo tko pokušava donositi odluke u BiH, kad to mogu da rade institucije ove zemlje. Zato smo i predložili zaključak da od trenutka kada BiH dobije pregovarački status, ili datum za pregovore, ne može nitko nametati zakonska rješenja osim institucija koje su na to ovlaštene Ustavom. Nažalost, takav zaključak nije bio prihvatljiv strankama “Trojke” – dodaje on.
Višković je upitao je li nekome interes da se BiH ubrzano kreće ka europskom putu ili ne?
– Više nemam dilemu kada god partneri pokažu želju i namjeru o otvorenim pitanjima za europski put, netko to uvijek kvari i upliće se i donosi odluke koje mogu donijeti samo institucije BiH. Mislim da je to smišljeno protiv BiH – dodao je on.
Kada je riječ o ostalim točkama dnevnog reda, Višković dodaje da je 98 posto pitanja usuglašeno kada je riječ o Zakonu o zaštiti osobnih podataka.
Komentirajući Plan rasta, Višković je rekao da se Republika Srpska izjasnila da je svih 113 prioriteta prihvatljivo, ali da je u međuvremenuo dodan još jedan, koji nije bio predmet razmatranja, a to je ukidanje bezviznog režima za određene zemlje.
On je rekao da je BiH onemogućena da uđe u program Plana rasta Europske unije, prvenstveno zbog protivljenja trojice premijera koji dolaze iz SDA.
Kada je riječ o pitanju Ustavnog suda BiH, što je jedno od ključnih prioriteta kada je riječ o europskim integracijama, Višković je istakao da je iz EU stigao prijedlog koji podrazumijeva popunjavanje upražnjenih mjesta u ovoj instituciji, ali je i naveo da je prije toga potrebno u potpunosti regulirati pitanje stranaca.
– Mi želimo da glasno i jasno piše da treba donijeti novi zakon po kome će biti riješeno pitanje stranaca. Nikakve mape i priče, već da kažemo da ćemo donijeti novi Zakon. Predložio sam da uporedo idu i Zakon i popuna, i to u narednoj godini. Imamo suglasnost od HDZ-a a ostalo je da “Trojka” obavi konsultacije – naveo je Višković.
Višković je rekao da je na sastanku političkih partnera na razini BiH dogovoreno da im ministar financija i trezora BiH dostavi prijedlog proračuna Vijeća ministara, te naveo da je razgovarano i o mogućnosti da se dio prihoda Centralne banke BiH rasporedi u proračune entiteta.
– Ove godine očekuje se značajan prihod od Centralne banke BiH podsjetivši, a 60 posto tog prihoda ide u proračun zajedničkih institucija – dodaje Višković.
Govoreći o imenovanju glavnog pregovarača s EU, koji bi prema ranijem dogovoru trebalo biti netko iz Republike Srpske, Višković je rekao da je odluka prihvatljiva za sve, a u njoj se navodi da glavni pregovarač predsjedatelj Vijeća ministara i ministar vanjskih poslova ne mogu biti iz istog naroda./HMS/