Prikaz knjige: Mate KovaÄević: Petnaest mraÄnih godina (2000.-2015.), Zagreb : HKZ, Hrvatsko slovo, 2015.
Mate KovaÄević je povjesniÄar i novinar. PovjesniÄar koji u dnevnim politiÄkim dogaÄ‘ajima i izjavama prepoznaje povijesne obrate i stranputice. Novinar koji hrvatsku politiÄku zbilju oblikuje u realnome vremenu, a ne prikazuje je post festum. Zato Å¡to prikaze i ocjene politiÄkih izjava i dogaÄ‘aja stavlja u povijesni kontekst, njegovi tekstovi ne umiru koncem tjedna već su trajno svjedoÄanstvo.
U tekstovima Mate KovaÄevića nema sitniÄavosti koja krasi kroniÄare, budući da je smisao njegovih tekstova Äinjenicama i citatima anticipirati posljedice politiÄkih zbivanja i njihov utjecaj na buduća vremena. U njegovim tekstovima nema ni ideoloÅ¡kih preferencija, jer je njegova temeljna preokupacija sudbina Hrvatske i hrvatskoga naroda. Zato se piscu Mati KovaÄeviću može prigovoriti jedino to da svoje ocjene gradi na svjetonazoru u Äijem je srediÅ¡tu dobrobit hrvatskoga naroda i budućnost Hrvatske.
No, publicistu Mati KovaÄeviću ne može se prigovoriti ni „govor mržnje“ – Å¡to je optužba „politiÄke korektnosti“ u obrani aktualne vlasti – jer on ne izriÄe negativne ocjene o ljudima već o njihovoj Äinidbi i posljedicama njihovih djela. Kao svjedok vremena Mate KovaÄević ne bježi od imenovanja odgovornih za anacionalnu i protuhrvatsku politiku, politiku detuÄ‘manizacije, budući da mu je stalo do povijesne istine. Kao suvremenik prožet je moralnom obvezom boriti se protiv nepravde, laži i dezinformacija.
Prethodne ocjene o Mati KovaÄeviću kao povjesniÄaru, publicisti i novinaru imaju potvrdu i u njegovoj najnovijoj knjizi Petnaest mraÄnih godina (2000.-2015.). To se može razabrati već i po strukturi objavljenih tekstova: od 89 tekstova složenih u 18 poglavlja, samo su dio radovi objavljeni u tjednicima Fokus, Hrvatsko slovo i Hrvatska gruda, a niz radova autor je prethodno izlagao na znanstvenim skupovima i okruglim stolovima.
Budući da su tekstovi nastajali kao prikaz i odgovor na politiku aktualnih vlasti, a ne kao post festum analize i ocjene, to je knjiga po logici samih tekstova složena u tri tematske cjeline: razdoblje Mesić-RaÄanova režima i politike detuÄ‘manizacije, razdoblje kontinuiteta balkanske politike i tihe detuÄ‘manizacije Å¡to je od RaÄana preuzela Vlada Ive Sanader, te razdoblje Josipovićeva mandata i režima Milanovićeve koalicije u kojem je u Hrvatskoj na vrhuncu stara ideoloÅ¡ka podjela izmeÄ‘u jugoslavenskoga nacionalizma i hrvatskoga domoljublja.
Sama pak Äinjenica da teze i tekstovi Mate KovaÄević nemaju svoje mjesto u mainstream medijima dokaz su dominacije vlasti s jugoslavenskim mentalnim sklopom i vladavine komunistiÄkoga nasljeÄ‘a na hrvatskoj politiÄkoj sceni od 2000. godine. Već i sama ta Äinjenica medijske dostupnosti nameće pitanje: Å¡to je ishodiÅ¡te sukoba i razlogom dubokih svjetonazorskih i politiÄkih podjela u hrvatskome druÅ¡tvu?
Predsjednik dr. Franjo Tuđman bio je strateg hrvatske državne neovisnosti i državnik koji je izborio međunarodno priznanje i teritorijalnu cjelovitost Hrvatske. On je u tome uspio zato što je znao i vjerovao da su narodi povijesni subjekti, ali da u povijesti mogu opstati samo ako imaju svoju državu i ako kao suverene države imaju svoje ravnopravno mjesto u međunarodnome poretku.
PovjesniÄar TuÄ‘man joÅ¡ je 1981. zakljuÄio „nema nikakve dvojbe, da je nacionalno pitanje – prvorazredno pitanje europske povijesti, te da je nacionalizam pokazao veću integracijsku moć od bilo kakvih drugih ideja ili ideologijaâ€. Državnik TuÄ‘man Äekao je samo pravi trenutak – raspad meÄ‘unarodnoga poretka i komunistiÄkoga sustava koncem 1980-ih – da Hrvatsku povede do njezine samostalnosti.
I svjetskim je stratezima bilo jasno da „historija jasno pokazuje kako je ideja nacionalizma jaÄa od ideje komunizma“, te „da su nacionalizam i religija danas neusporedivo moćnije druÅ¡tvene snage od marksizma i socijalizma …“. (Zbigniew Brzezinsky, 1978.).
Hrvatska je država stvorena na reafirmaciji ideja nacije, države i vjere. Nacije kao najmoćnije druÅ¡tvene integracijske snage, države kao institucije opstojnosti i nacionalne sigurnosti, te vjere kao moralne supstancije i kljuÄne sastavnice nacionalnoga i kulturnoga identiteta. To je ujedno i sažetak „tuÄ‘manizma“, kao filozofije povijesti i politiÄkoga nasljeÄ‘a Prvoga hrvatskoga predsjednika.
MarksistiÄka filozofija propovijeda kraj nacije, države i religije, a socijalistiÄka ideologija u praksi ih zatire i naciju i državu i religiju. Zato u svjetonazoru jugoslavenske provenijencije nema mjesta ni odobravanju ni prihvaćanju vrijednosti hrvatske državne samostalnosti i suverenosti.
U velikosrpskim politikama svaka je pak ideja hrvatske države faÅ¡istiÄka a Domovinski rat zloÄinaÄki. Takva stajaliÅ¡ta u svojim tekstovima analizira Mate KovaÄević i upućuje na ishodiÅ¡ta bliskosti hrvatske jugofilske i drugo memorandumske politike.
Orijentacija i pristanak hrvatske službene politike 2000. godine na smjeÅ¡taj Hrvatske na zapadni Balkan, izravna je posljedica bliskosti i vezanosti lijeve politiÄke opcije od Mesića, RaÄana, Josipovića do Milanovića za jugoslavensko nasljeÄ‘e, te njihove nespremnosti da se pomire sa smrću komunizma i titoizma, neiskrenosti u osudi totalitarnog komunistiÄkog režima druge Jugoslavije, i neodgovornosti da priznaju masovne zloÄine poÄinjene nad Hrvatima nakon Drugoga svjetskog rata.
Lijeva politiÄka opcija nikada nije priznala da je za slobodu i demokraciju u Hrvatskoj zaslužna desna politiÄka opcija, odnosno program HDZ-a i politika predsjednika TuÄ‘mana.
Mate KovaÄević zorno pokazuje i dokazuje, iz teksta u tekst, kako su se stvarali savezi i umrežavale opcije protivnika hrvatske samostalnosti i slobode. Na meÄ‘unarodnome planu bilo je onih meÄ‘unarodnih Äimbenika, poput Velike Britanije i Francuske, kojima nije bilo u interesu mijenjati nekadaÅ¡nji versaillski poredak.
Zagovornici međunarodnoga poretka kojima su nacionalne države smetnja i prijetnja pod krinkom javne diplomacije stvarali su kompradorski sloj u Hrvatskoj. Kompradori su zadominirali medijskom scenom i nevladinim organizacijama (poput PEN-a, HHO-a, Sorosa i njegovih novina Ferala, Nacionala, Novog lista, Arkzina, Bumeranga, do Otvorenoga društva, Documente, GONG-a, itd.) sa sustavnom strategijom kriminalizacije države, nacije, Domovinskoga rata i vrijednosti na kojima je stvorena hrvatska država.
Tekstovi Mate KovaÄevića dobra su osnovica za analizu informacijskih i medijskih operacija Å¡to su planski voÄ‘ene od 2000. godine do danas. Mete su odabrane vrlo precizno i sustavno napadane: od predsjednika TuÄ‘mana, politiÄkoga i vojnoga vodstva iz 1990-ih, HDZ-a, HV-a, kriminalizacije hrvatskih generala i vojnih operacija, itd. Posljedice su ovih napada i diskreditacije „TuÄ‘manova režima“ dvojake. U proteklih 15 godina zacijelo su jugonostalgiÄari i mentalni komunisti u medijskome ratu protiv Hrvatske osigurali „Medijska uporiÅ¡ta Orjune“ (kako piÅ¡e M. KovaÄević) te razvili zavidne tehnike zastraÅ¡ivanja i diskreditiranja hrvatskih domoljuba.
To im je bilo moguće Äiniti jer su imali institucionalnu zaÅ¡titu  lijeve domaće politiÄke opcije te pokroviteljstvo stranih strateÅ¡kih centara koji su Å¡titili svoje interese.
MeÄ‘utim, hrvatski narod u konaÄnici nisu mogli prevariti. Osvojili su medijski prostor, kompradori su ovladali mainstream medijima ali nacionalni program hrvatske samostalnosti i budućnosti nisu mogli ponuditi. Zato se nakon „Petnaest mraÄnih godina“ tuÄ‘manizam ponovo vratio na scenu, kao onaj sustav vrijednosti na kojem se može graditi stabilna i sigurna budućnost Hrvatske.
Kako se u javnosti mijenjala ta spoznaja, a na izborima u posljednjih nekoliko godina i politiÄki potvrÄ‘ivala, to su i kompradori u pojedinim medijima i nevladinim organizacijama poÄeli mijenjati svoje pozicije i svoja uvjerenja.
OslobaÄ‘ajuća presuda hrvatskim generalima Gotovini i MarkaÄu u Haagu 16. studenoga 2012., te izbor gospoÄ‘e Kolinde Grabar Kitarović 2015. za predsjednicu Republike Hrvatske i formalno oznaÄavaju kraj petnaest izgubljenih godina, godina beznaÄ‘a, lutanja i pokuÅ¡aja obnove starih jugoslavenskih i komunistiÄkih (Mate bi KovaÄević napisao orjunaÅ¡kih) zabluda.
No, tekstovi Mate KovaÄevića pisanih tijekom petnaest „mraÄnih“ godina, a objavljenih u ovoj knjizi bez dodatnih preinaka, dokaz su povijesne istine da se na zabludama i anacionalnim idejama i programima (a ponajmanje na nadnacionalnim idejama i komunistiÄkim vrijednostima) ne može graditi hrvatska budućnost.
Anacionalnost i nevjera u hrvatski narod program je „rashrvaćivanja“ koji ima za posljedicu gubitak nacionalnoga identiteta i obezvređivanja hrvatske države kao institucije koja naciji treba osigurati mir i sigurnost.
Hrvatska je nakon 2000. postala samo formalna Älanica NATO-a i EU. Formalna Älanica jer nakon 2000. aktualne Vlade nisu zastupale hrvatski narod, tj. hrvatske nacionalne interese u NATO-u i EU. Hrvatska u NATO-u i EU samo statira i statistiÄki egzistira, dok se vladajuća garnitura mentalno i politiÄki vezala za zapadni Balkan.
O toj raspolućenosti i protiv takve politike piÅ¡e uporno i dosljedno, s argumentima i uvidom u povijesne Äinjenice Mate KovaÄević. Kao intelektualac osuÄ‘en na osamu, otjeran na medijske margine.
Nakon dugih petnaest godina, iz te Äinjenice izranja njegova veliÄina: tekstovi koji su odoljeli politiÄkome pomodarstvu, tekstovi koje nije mogao uniÅ¡titi pritisak moćnika, tekstovi koji su tek u danaÅ¡njici dobili potvrdu svoje nepatvorene vrijednosti.
Miroslav Tuđman