Vijeća sigurnosti Ujedinjenih nacija danas nije izglasalo rezoluciju o srebrenici koju je predložila Velika Britanija zbog Rusije koja je glasovalo je protiv.
Deset zemalja Älanica Vijeća sigurnosti UN je podržalo nacrt rezolucije dok su Äetiri zemlje bile suzdržane meÄ‘u kojima i Kina. Rusija je glasovala protiv, a stalna je Älanica.
Izlaganje pred Vijećem sigurnosti poÄeo je potpredsjednik ove institucije, da bi Princ Zeid, komesar za ljudska prava pri UN-u, koji se javio linkom iz Ženeve, zapravo pred delegatima objasnio dogaÄ‘aje koji su uslijedili prije samog genocida u Srebrenici, spominjući Direktivu 7, kojom je Radovan Karadžić naredio vojsci RS-a da onemoguće život u tada zaÅ¡tićenim UN zonama, prenosi N1.
Princ Zeid je kazao da “koncept o Srebrenici može funkcionirati, samo ako se složi na pravi naÄin, a da izglasavanje rezolucije se duguje 8.000 djeÄaka i muÅ¡karaca te njihovim obiteljimaâ€.
Ruski veleposlanik Vitalij ÄŒurkin je istaknuo da britanbski prijedlog rezolucije nije legitiman, jer se istiÄe samo jedna strana, odnosno jedan krivac. Zbog toga je, kaže Ćurkin, britanska rezolucija nije edukativna kakva bi trebala biti.
Rusija je pozvala autore nacrta da se ne izglasava ova verzija (koju Älanice imaju na stolu), budući da će onda Rusija morati glasati protiv.
– Pognuti glave pred žrtvama Srebrenice. Htio bih da vas zamolim da najavite minutu Å¡utnje kako bi odali poÄast žrtvama, kazao je ruski veleposlanik, Vitalij Ćurkin.
– Ruska federacija je podržavala istraživanje svih zloÄina poÄinjenih na teritoriji BiH. Moramo se zapitati tko je najviÅ¡e propatio. Srbi su propatili kao i svi drugi, ako ne i viÅ¡e. Mi želimo mir, istakao je Vitalij Ćurkin.
– Ruski veto slama srca žrtava genocida, istakla je ameriÄka veleposlanica pri Vijeću sigurnosti UN-a, te dodala da:
– Negiranje genocida vrijeđa žrtve, obitelji ali predstavlja i prepreku za pomirenje.
– Ovo vijeće uÄinilo je sve da uvjeri Rusiju da glasa za ovu rezoluciju, ali je Rusija to odbila. Vijeće sigurnosti nije uÄinilo svoju obvezu. Iako imamo tisuće stranica teksta, forenziÄkih dokaza. Genocid u Ruandi, kao i u Srebrenici je dokazana Äinjenica. Svatko ovdje zna odgovore. Mada su neke zemlje ovdje odluÄile da budu neutralne. Å to bi se majke ubijenih djeÄaka, koji su ubijeni samo zato Å¡tu su muslimani, rekle da su danas ovdje. Neke Älanice su iskoristile svoju poziciju, i odluÄile da budu neutralne, istakla je ameriÄka veleposlanica, prenosi N1.
– Ostaci na tisuće žrtava se joÅ¡ uvijek nalaze negdje u grobnicama. Nećemo odustati od Srebrenice. Ovo neizglasavanje nije naÄin pomirenja, zavrÅ¡ne su rijeÄi ameriÄke veleposlanice, Samathe Power.
Veleposlanik Francuske je tijekom izlaganja kazao da je “Rusija krenula dalje od proÅ¡lostiâ€, te dodao:
– Do pomirenja može doći samo ako se prizna genocid u Srebrenici. Pravda je osnov pomirenja i mira. Tekst koji smo mi podržavali je praviÄan, edukativan i uÄi pomirenju na Balkanu. Mi nećemo odustati, i radit ćemo zajedno za mir. To je naÅ¡a odgovornost i odgovornost svih nas, izjavio je veleposlanik Francuske.
Da bi rezolucija bila izglasana kao dokument, bila je potrebna dvotrećinska većina, odnosno suglasnost devet od 15 Älanica Vijeća sigurnosti UN-a, bez uloženog veta.
Pravo veta, podjsećamo, imaju Rusija, Kina, Francuska, SAD i Velika Britanije bpz.ba