“Nisam pristao na ucjene Slovenije i EU, a o tome detaljnije u knjizi. NajviÅ¡e se bojim da ćemo zbog sporazuma Kosor-Pahor izgubiti dio teritorija, a ja nikad nisam radio teritorijalne ustupke“, objaÅ¡njavao je bivÅ¡i premijer.
Hrvatski sudac u procesu arbitraže Budislav Vukas potvrdio je za javnu televiziju da je dao ostavku na tu dužnost zbog potpune situacije u vezi sa Sporazumom o arbitraži izmeÄ‘u hrvatske i slovenske vlade. Dodao je i da je sud doista namjeravao Hrvatskoj oduzeti dio teritorijalnog mora. Vukas je stava da se ponaÅ¡anje slovenskog arbitra i predstavnice ministarstva vanjskih poslova protivi pravilima o arbitraži te da se kao sudac kojega je imenovala Hrvatska povlaÄi. “Moja država, koja me imenovala i Äiji sam ja državljanin, se povlaÄi i to na neki naÄin diktira i meni. Sud je imao namjeru oduzeti Hrvatskoj dio teritorijalnog mora protiv Äega sam se najžešće opiraoâ€, iznio je Vukas. I Stalni arbitražni sud priopćio je da je Vukas podnio ostavku pozivajući Hrvatsku da u roku od 15 dana imenuje novog arbitra, unatoÄ postupku izlaska iz arbitraže koji je pokrenuo Zagreb. U sluÄaju da se do odreÄ‘enoga roka ne izvrÅ¡i imenovanje, Älana će izabrati predsjednik arbitražnog vijeća. Budislava Vukasa imenovala je inaÄe Hrvatska u peteroÄlano arbitražno vijeće, a Vlada je pak u Äetvrtak pokrenula postupak za prestanak Sporazuma o arbitraži. Da nam europske institucije u sporu sa Slovencima nisu sklone svjedoÄi i poruka Europske komisije iz koje je reÄeno da će se arbitraža nastaviti i u sluÄaju da hrvatski parlament izglasa povlaÄenje. Razjarilo je to hrvatske graÄ‘ane koji u ovome sluÄaju prepoznaju opstrukciju hrvatskih nacionalnih interesa, ali i licemjerce institucija te susjeda Slovenaca koji su najavili da će nas koÄiti pri ulasku u Schengen u sluÄaju da izaÄ‘emo iz arbitraže. Na sliÄne ucijene od strane susjeda već smo navikli, a njima su nam prijetili i u vrijeme ulaska u EU pa se zato valja zapitati leži li u posljednjim prepucavanjima odgovor na neka vruća pitanja iz proÅ¡losti. Naime, hrvatsku javnost svojedobno je Å¡okirao odlazak premijera Ive Sanadera sa funkcije, a dok se javnost pitala je li prvi Äovjek Vlade bolestan dio njih kovao je zavjere da je dotiÄni ucijenjen. Å to se zaista dogodilo teÅ¡ko je reći, a dio odgovora možda je ponudio i sami Sanader te su one danas izrazito aktualne. Leži li u toj politici i pritiscima iz Slovenije doista razlog zbog kojega je Ivo Sanader preko noći odluÄio napustiti svoju fotelju koju je toliko volio. Prije nego li je otiÅ¡ao u zatvor razloge je Sanader pojasnio Stankoviću gostujući u njegovoj emisiji, tvrdeći tada da nije želio pristati na teritorijalne ustupke Sloveniji, odnosno arbitraži koju je kasnije prihvatila njegova nasljednica Jadranka Kosor.
“Nisam pristao na ucjene Slovenije i EU,  a o tome detaljnije u knjizi. NajviÅ¡e se bojim da ćemo zbog sporazuma Kosor-Pahor izgubiti dio teritorija, a ja nikad nisam radio teritorijalne ustupke“, objaÅ¡njavao je bivÅ¡i premijer dodajući da se arbitraža ne bi dogodila da je on ostao na funkciji. Iz danaÅ¡nje perspektive, kada je i sami Sanader na korak do toga da izaÄ‘e na slobodu jer Äak dvije presude poniÅ¡tio mu je Ustavni sud ove tvrdnje Äine se priliÄno realnima. A jesu li one tek floskule utvrditi će nadajmo se vrijeme. No, zanimljivo je kako sliÄnu retoriku kao Å¡to je njegova mnogi rabe ovih dana prozivajući bivÅ¡u premijerku Kosor za veleizdaju, a meÄ‘u takvima posebno su se istaknuli admiral Domazet LoÅ¡o te povjesniÄar Josip JurÄević. Uz to, vrijedi spomenuti kako je dio tima u to vrijeme bio i Stipe Mesić te bivÅ¡i glavni državni odvjetnik Mladen Bajić koji je sve motrio žmireći. Motrio je žmireći Kosor koja je u skladu s Älankom 11, stavak 1 Sporazuma o arbitraži potpisala Izjavu Republike Hrvatske nakon potpisivanja Sporazuma o arbitraži a prije njegove ratifikacije u Hrvatskoj i Sloveniji. “Uvjerena sam kako je ovo dobar dogovor, ne samo za Hrvatsku, nego i za Sloveniju, ali i za EUâ€, naglasila je Kosor prigodom ceremonije potpisivanja dodajući da je ponosna Å¡to je u mogućnosti potpisati isti. Danas godinama nakon toga razloga za ponos sve je manje jer pred Lijepom naÅ¡om oÄito je teÅ¡ka i bolna bitka za nacionalne interese, koji su poÄesto bili izdani. bpz.ba