Sve je spremno za 300. sinjsku alku, hrvatsku viteÅ¡ku igru kojom se slavi pobjeda nad turskim osvajaÄima 1715. godine.
Nakon natjecanja u Bari u petak i ÄŒoji u subotu, u nedjelju, 9. kolovoza održat će se ovogodiÅ¡nja jubilarna 300. Sinjska alka – hrvatska viteÅ¡ka igra kojom se slavi pobjeda nad turskim zapovjednikom Mehmed-paÅ¡om ÄŒelićem, 14. kolovoza 1715., Äija je vojska brojala 60.000 vojnika.
U Cetinskoj krajini joÅ¡ je živa predaja o tome kako je ÄŒudotvorna Gospa Sinjska otjerala Osmanlije, a Sinjani su kao vjeÄni zavjet odanosti i poÅ¡tovanja utemeljili viteÅ¡ku igru i svake godine prve nedjelje u kolovozu oživljavaju svoju slavnu pobjedu.
Sinjska alka danas je jedinstveno viteÅ¡ko natjecanje u Europi. Nastala je poÄetkom XVIII. stoljeća. InaÄe je nastavak mnogobrojnih viteÅ¡kih nadmetanja Å¡to su se održavala u nekim većim mjestima mletaÄke Dalmacije.
Najstariji pisani spomen o Sinjskoj alci potjeÄe iz 1784., a rijeÄ je o sonetu i odi koje je na talijanskom jeziku ispjevao splitski lijeÄnik i glazbenik Julije Bajamonti.
Naziv Alka potjeÄe iz turskoperzijskog jeziÄnog sloja, a znaÄi prsten, obruÄ. Alka je dio podloge stremena na sedlu zaplijenjenog konja turskog serasker-paÅ¡e ÄŒelića.
U znak priznanja za poticanje domoljublja i Äuvanje povijesnih, kulturnih, etnografskih i drugih vrijednosti, Alka je 1979. proglaÅ¡ena pokretnim spomenikom kulture najviÅ¡e kategorije, a 2010. upisana je na UNESCO-ov popis nematerijalne svjetske baÅ¡tine.
U povodu 300-te alke, u Sinju će biti otvoren i Muzej alke. Posebna atrakcija bit će dio alkarske povorke izložen u prirodnoj veliÄini, a bit će postavljena i rekonstrukcija bitke iz 1715.
M.B. bpz.ba