Ljeto je dokaz da bi i ovdje, kao nigdje, lijepo moglo biti. Ali, većina nas, živi negdje drugdje, ne zato jer ne volimo Duvno, nego zato jer tamo negdje radimo. Imamo posla.
Za bpz.ba piše: Marko Tokić
Ljeto se užarilo, a kiseli krastavci svuda oko nas. Novine recikliraju dogaÄ‘aje, komentatori Äekaju vruću politiÄku jesen. Ljeto je u Duvnu vrijeme kada možete vidjeti prijatelje koje niste vidjeli godinama. Zamijetite po koju viÅ¡e bijelu na glavi, neku novu boru (ili Äak brazdu) na licu. UoÄite neke sitne promjene. I nadate se da je osoba s kojom razgovarate ostala ista.
Kineze kažu: ako niste vidjeli Äovjek tri dana, razgovarate s novom osobom. U nas kao da to ne vrijedi. Mi joÅ¡ uvijek vjerujemo da susrećemo iste ljude. DoduÅ¡e, priznajemo, da život ostavlja traga, ali se nadamo da u onim temeljnim stvarima, u onome po Äemu smo voljeli te ljude u samoj se u osnovi nisu izmijenili i da joÅ¡ uvijek gaje onu istu vjeru i istu nada da jednom ipak i nama zasjat će sunce.
Ljeto je i vrijeme u kojem smo mi nakratko povratnici ponovno okokućni Duvnjaci i dijelimo sve boli i radosti s onima koji žive na ognjiÅ¡tu. Radujemo se u svatovima i na krÅ¡tenjima i žalujemo za onima koji odlaze. Tako lagano primjećujemo da sve viÅ¡e umiremo i da odlaze neka draga lica i da se svijet neumitno mijenja. Na grobljima poznajemo sve viÅ¡e slika i imamo viÅ¡e prijatelja i poznanika nego u zbilji svakodnevnice gdje neke raspoznajemo tek po sliÄnosti s roditeljima, a nekima ne možemo ući u trag pa se raspitujemo: Äiji su i odakle dolaze.
Ljeto je i vrijeme kada se ukljuÄujemo u spomen dane i sjećanja na ono Å¡to se na ovim prostorima dogaÄ‘alo u vrijeme Domovinskoga rata i na tim susretima ponovno zatitraju uspomene, ali i draga lica izranjaju iz zaborava, malo starija, po koji kilogram (Å¡ta pokoji?) teža, s oÄima u kojima se može vidjeti radost susreta, koji nas uvijek iznova vraća u onaj osjećaj da smo ljudi, Hrvati, braća.
Ljeto je i vrijeme turnira i vjeÄne Općinske lige u nogometu (Svjetskog prvenstva po znaÄaju i važnosti), i odnedavne novine istog natjecanja najmlaÄ‘ih koje okuplja oÄeve i majke (nekadaÅ¡nje igraÄe i njihove navijaÄice ovaj put kao navijaÄe za one koji dolaze i koji su istinska radost srca). I srca kucaju brže. Igraju dica! Pa se Äišće i žešće navija, ali uvijek korektno. Bude i suza (koje treba utjeÅ¡iti). I radosti.
Ljeto je dokaz da bi i ovdje, kao nigdje, lijepo moglo biti. Ali, većina nas, živi negdje drugdje, ne zato jer ne volimo Duvno, nego zato jer tamo negdje radimo. Imamo posla.
Može li se i Å¡to se može osmisliti da Duvno ponovno postane mjesto u kojem se živi, u koje se vraća, u kojem se radi. I odakle poÄeti. I Å¡to se da napraviti. Koncentracija na usluge i trgovinu, onih koji imaju novac, dobra je – dok nas ima. Ali, svakim danom nas je manje. I kome će nuditi usluge i prodavati robe. Ljeti se stanje popravi, ali duga je u Duvnu zima. I stoga pravi je put u otvaranju malih i sitnih proizvodnih programa koji se mogu vrlo brzo prilagoÄ‘avati potrebama tržiÅ¡ta. Ne mogu vjerovati da joÅ¡ nitko u Duvnu nije proizveo vlastito pivo. ÄŒovjek je uspio napraviti nemoguće dobio je vlastito Duvanjsko vino (a znamo svi da smo godinama odgovarali na pitanje: može li se u Duvnu praviti dobro vino – odgovarali: može ali kad na vrbi rodi grožđe). E, bome je rodilo… DoduÅ¡e ne na vrbama.
Ponovno oživljavanje poljoprivrede i s njom odgovarajuće proizvodnje: mljekara i drugih malih pogona za preradu voća i povrća.  NeÅ¡to se mora raditi… Znam, sad ćete reći pa hajde ti, uÄini neÅ¡to. U tome i jest Å¡tos, Å¡to oni koji nemaju novac ne mogu niÅ¡ta pokrenuti, a oni koji ga imaju joÅ¡ uvijek vjeruju da će naÄin na koji su do sada zaraÄ‘ivali trajati vjeÄno. A, trebali bi napraviti zaokret zbog sebe i nas.
NajviÅ¡e me žalosti kada Äujem da odlazak iz zemlje nikoga ne smeta po onoj: uvijek se odlazilo. Jest. I joÅ¡ niÅ¡ta nismo nauÄili.
Nike godine s LjubuÅ¡e Mićo je BriÅ¡njiÄki slikao Kongoru, pa onako u Å¡ali nas zezao: „Moram priznati da je Kongora lijepa, ali izdaleka“.
U ovoj Å¡ali zbilja ima mnogo istine, moramo svi mi priznati, koji odlazimo (pa se nakratko vraćamo), da je cijelo Duvno lijepo, ali izdaleka. Onima koji žive tu, a ne mogu naći posao ono je sve manje lijepo i kreću naÅ¡im stopama. Zato se nemojmo Äuditi Å¡to Äak ni ljeti oni ne dijele naÅ¡e oduÅ¡evljenje prirodnim i inim ljepotama, nego traže kao nekada da netko poÅ¡alje vizu, pa i nas same: ima li tamo negdje i za njih posla.
I tako jedni pored drugih koracamo, Äesto se meÄ‘usobno i ne razumijemo, jer proÅ¡le su godine i neke su nas nove brige stigle, a mi na trenutak tražimo vlastite sjene proÅ¡losti i samo na trenutak jedni zbog drugih bivamo oni od nekada da bi, makar nakratko, vratili vrijeme i druženja. I dodirujemo se mislima i meÄ‘usobno hrabrimo da joÅ¡ uvijek u nama ima snage i da unatoÄ svemu joÅ¡ uvijek ima nade da jednom i ovdje na rodnom pragu mogu se stvoriti uvjeti da bude bolje… Pa makar i opet radili kod Å vabe, jer bolje je dovesti Å vabu ovdje i raditi za njega tu, nego u NjemaÄkoj. Ali, kako vrijeme prolazi postajemo svjesni da je veliki udio u naÅ¡oj nesreći nesreÄ‘eno politiÄko stanje. NedovrÅ¡eni rat i nesavrÅ¡eni ljudski mir prepreka su normalizaciji stanja. NaÅ¡a neravnopravnost i nemogućnost da upravljamo vlastitom sudbinom kako bi mi htjeli objektivne su slabost naÅ¡eg položaja, ali i ovo meÄ‘uvrijeme, ipak se može i mora ispuniti naÅ¡im pokuÅ¡ajima da mijenjamo stanje, da makar na općinskoj razini uÄinimo sve i ohrabrimo naÅ¡e ljude na ulaganje u proizvodnju.
Makar i ovakvim slabašnim nagovaranjem.
U Hrvatskoj ništa nova. Svastiku na Poljudu, doduše, zamijenili travom, Milanović pisao Platiniju (ne znam zašto, mogao je i Ostojiću), bio mimohod, bila i proslava u Kninu. Sve po scenariju mimo svega, da se Hrvati ne dosjete. Na alki, kao i uvijek sve je isto: netko usridu, netko uništa – a njega „zabolilo“, pa nije mogao doći.