Motiv za katoličku televiziju ne smije biti profitni, nego navještaj Božje riječi!

0
807

Mislim da motiv za katoličku televiziju ne smije biti profitni, zarada, nego evangelizacija, apostolat, navještaj Božje riječi koja na dobro može preobraziti i spasiti čovjeka, kazala je Ksenija Abramović vlasnica LaudatoTV u razgovoru za Glas Koncila.

Godinama se među klericima i laicima Crkve u Hrvata govori o potrebi osnivanja katoličke televizije. Unatoč željama i potrebama, pa i i nekim skrovitijim pokušajima od kojih se odustalo već u počecima, u Hrvatskoj ozbiljne katoličke televizije zasad nema. Ponajprije zato što je imati i voditi televiziju iznimno skupo, a i zato što u Hrvatskoj danas nema dovoljno obrazovanoga novinarskog kadra koji bi trebao odgovoriti na profesionalne izazove katoličke televizije. No, čini se da da će situacija od Božića ove godine promijeniti.

Tada, naime, s emitiranjem planira započeti Laudato TV (LTV), televizija koja se ne bi zvala katoličkom, ali bi u svojem programu imala katoličkih sadržaja te bi promicala kršćanske vrijednosti. Predradnje su već napravljene. Još je u srpnju 2014. dobiveno dopuštenje Agencije za elektroničke medije za emitiranje satelitskog, internetskog i kabelskog prijenosa na rok od deset godina. Nacionalna koncesija LTV-u trenutačno je preskupa.

Početkom 2015. na zagrebačkim je Ravnicama, odmah iza Dinamova stadiona, iznajmljen prostor u kojem je već zaživjela redakcija, studija, montažne režije. U ovim se trenucima kreiraju programski sadržaji, obrazuje se novinarski i voditeljski kadar, a i raste klub prijatelja pomagača LTV-a. Životnoga izazova osnivanja i vođenja televizije prihvatila se Ksenija Abramović, direktorica informatičkog poduzeća „Etna“, vlasnica likovnih galerija i katoličkog portala „Laudato“. Ona osobno te pravne osobe „Laudato“ i Udruga „Ime dobrote“ osnivači su LTV-a. Cilj im je stvoriti televiziju drugačiju od postojećih, programski nezavisnu koja će emitirati program na najvišem produkcijskom nivou i čiji profit ne bi išao na privatne vlasničke račune, nego bi se sva dobit ulagala isključivo u daljnju produkciju i tehnologiju.

-Gospođo Abramović, u današnje vrijeme kada se u poslovnom svijetu sve vrti oko novca, želite osnovati televiziju koja vlasnicima neće donositi zaradu. Zašto? Možete li to izvesti sami? Ako ne, shvaćaju li Vas mogući poslovni partneri i ima li u Hrvatskoj imućnih katoličkih vjernika koji žele uložiti u vrijednosno kršćanski orjentiran program, a da ih ne zanima dobit?

Katolička Crkva sa svojim stvarnostima, ljudskim, duhovnim i materijalnim resursima, a nadasve, božanskom milošću, djelotvorna je snaga u cijelom svijetu. Tome smo na osobit način svjedoci u Hrvatskoj. Å toviÅ¡e, Crkva je oduvijek bila značajna za opstanak hrvatskoga naroda. Nije li onda logično i potrebno da postoji medij koji sveobuhvatno, dobronamjerno, Å¡to ne isključuje i (samo)kritiku, posreduje bogatstvo duhovnoga „giganta“, Katoličke Crkve, koji je učinila toliko dobra za druÅ¡tvo i čovjeka. Živimo u vremenu brojnih specijaliziranih kanala: sportskih, glazbenih, gospodarskih, dječjih, „shopping“ i „news“ programa. S obzirom na velik utjecaj televizije i brojne sate koje hrvatski graÄ‘ani pred njom provode, smatram važnim da postoji program koji može zadovoljiti duhovne potrebe pojedinca, u susretu s Božjom riječi i naukom Crkve, tumačenjem stvarnosti i okruženja iz vjerničke perspektive. Život u vjeri treba hraniti. To se čini temeljno sakramentalno, po crkvenoj karizmi i angažmanu pojedinca ili zajednice, a onda je lijepo da postoji netko tko sa svime time upoznaje Å¡iru stvarnost i otkriva razloge, temelje, tolika dobra djela svećenika, redovniÅ¡tva, sveučiliÅ¡ta, znanosti i kulture koju grade kršćani, kateheta, župnih suradnika, caritasa, zborova…

Mislim da motiv za katoličku televiziju ne smije biti profitni, zarada, nego evangelizacija, apostolat, navjeÅ¡taj Božje riječi koja na dobro može preobraziti i spasiti čovjeka. Kad čovjek nudi Božju stvar, ne smije biti kompromisa, onoga na Å¡to si „prisiljen“ i „vezan“ ukoliko te pokreće Å¡to veća zarada, „isplativost“ projekta. Jer cijena je velika – dobro duÅ¡e. U kršćanski orjentiranom programu u temelju je proslava Božjeg imena i služenje Stvoritelju. A služenje nema cijenu. I traži onoga tko je spreman odricati se i vlastitih „koristi“, na način kako ih svijet poima. Realizirati taj projekt ne mogu sama. Katolički imućnici koji bi u to puno ili sve uložili u Hrvatskoj nisu brojni. Ali, to je shvatljivo. Ovo nije tek joÅ¡ jedna investicija. Riječ je o poslanju, nadahnuću. To je hod u neizvjesnosti. Mnogi su od nas u ovom projektu izaÅ¡li iz svojih sigurnosti. Ali kaže papa Franjo: „Dopustili smo da nas Gospodin iznenadi, kao Å¡to je učinila Marija, i nismo se zatvorili u svoje sigurnosti, u materijalne, intelektualne, ideoloÅ¡ke sigurnosti, u sigurnost svojih nacrta! I zato nas Gospodin neprestano iznenaÄ‘uje svojom ljubavlju.“ Koliko smo se puta oduÅ¡evili nekim pothvatom, nekom obvezom, ali poslije, pred prvim smo problemima odustali… Ovdje nekako, uvijek se vraćamo… No, ističem da postoje i mnogi ljudi dobre volje i imućniji katolici, kako kažete, koji su već dali značajan doprinos. Njihov prilog je dragocjen i na njih ćemo se, vjerujem, moći osloniti i ubuduće. A tu je i Klub prijatelja na kojem sustavno radimo, a i naÅ¡a dijaspora.

-Jesu li s osnivanjem LTV-a upoznate vodeće crkvene strukture u Hrvatskoj? Što kažu biskupi, hoće li Vam i oni financijski pomoći?

Da, upoznati su svi hrvatski biskupi. O projektu su bili informirani i na zasjedanju Hrvatske biskupske konferencije. Upoznato je i cjelokupno hrvatsko redovništvo, i po zajednicama, ali i putem svojega predstavničkog tijela, Hrvatske konferencije viših redovničkih poglavara i poglavarica. Napominjem da velika inicijalna novčana sredstva od Američke biskupske konferencije (USCCB) i međunarodne organizacije „Kirche in Not“ ne bismo dobili bez preporuke i moralnoga jamstva hrvatskih biskupa očitovanog po HBK. Na tome biskupima od srca zahvaljujem. Od početka nastojimo graditi projekt na način da imamo blagoslov naših crkvenih pastira. Televizija želi biti i njihov glas. Zapravo ne znam kako bi izgledalo stvaranje vjerskoga programa ovog formata, a da za to nemamo podršku onih s kojima mislimo surađivati, prenositi njihove poruke i pratiti život u dijecezama kojima upravljaju. Oni su naši duhovni oci. No, Laudato televizija nije investicija i projekt hrvatskih biskupa, nego privatna inicijativa. Naravno da je svaka pomoć dobrodošla, pa i naših biskupa, ako u nekom trenutku procijene da ovaj projekt žele novčano podržati. Kako oni imaju svoje zadaće i prioritete, nama zasad puno znači njihova moralna podrška i ohrabrenje i na tome smo im zahvalni.

-Koliko stoji osnivanje televizije? Koliko košta prostor, tehnika, ljudi, program?

Televizija je izuzetno skup, višemilijunski projekt, u kojem su najveće stavke distribucija programa i stvaranje vlastite produkcije. Zato i ostvarujemo projekt postupno, u fazama. To znači da ćemo u početku emitirati program nekoliko sati dnevno i to putem kabelskih kuća u Hrvatskoj i BiH, pri čemu su troškovi distribucije minimalni. Želja nam je proširiti emitiranje programa i preko satelita Eutelsat 16A koji pokriva cijelu Europu. Također želimo dobiti koncesiju za emitiranje putem zemaljskog TV signala, no to je za svih devet digitalnih regija u Hrvatskoj trošak distribucije od oko sto tisuća kuna mjesečno, što si trenutačno ne možemo priuštiti. Naravno, željeli bismo da LTV jednog dana ima i nacionalnu koncesiju, a taj trošak iznosi nekoliko milijuna kuna godišnje.

-Osmislili ste Klub prijatelja LTV-a. Predstavite ga.

LTV se financijski može podržati prijavom u Klub prijatelja, na način da fizička ili pravna osoba odabere iznos kojim želi podržati naše djelovanje, kao i način uplate. To može biti godišnja potpora od 120 kuna, iznos veći od toga, ili manji, mjesečno, shodno mogućnostima osobe. Uplatitelj odlučuje hoće li iznos uplatiti odjednom ili u ratama. Učlaniti se može na http://klubprijatelja.laudato.tv/ ili preko portala Laudato, na www. laudato.hr. Svaki iznos je dobrodošao. Kad započnemo s emitiranjem, priredit ćemo i mnoga iznenađenja za članove Kluba prijatelja. Pozivamo sve koji su u mogućnosti da budu oni po kojima će drugi vidjeti da Bog djeluje sada i ovdje. Dobrodošlica svim našim prijateljima.

-Planirate da bi program bio drugačiji od programa postojećih televizija. Što će gledatelji moći gledati na LTV-u? 

Na LTV-u će se gledati primarno emisije vjerskoga sadržaja jer toga u Hrvatskoj ima malo, ili prigodno, ili u vrlo kratkom trajanju, ili u malom broju vjerskih emisija na nacionalnoj televiziji i radiju. Komercijalnim televizijama vjerski sadržaji nisu atraktivni ako nisu senzacija, a u obradi teme prilozi su često na razini provokacije i žutila. Na našoj će televiziji Božju riječ svećenik tumačiti u emisiji „Razlog nade“. Već pratimo audijencije pape Franje srijedom, što se nastavlja u dijaloškoj emisiji „Papa s nama“ sa svećenikom komentatorom. Laudato je senzibilizirao javnost i ostvario rezultate s populariziranjem teme mučeništva, pa pripremamo emisiju povijesno-dokumentarističkog sadržaja „Hrvatski mučenici“.

Za mlade pripremamo „Zajedno u mladosti“ (ZUM), kao i emisiju „Božanstvena komedija“ koju će stvarati mladići iz projekta „Hrvatsko nadzemlje“, a koji su već ostvarili dobre rezultate u tom formatu u Hrvatskoj. Ponudit ćemo i autorsku emisiju za djecu „Parkić“ te animirane vjerske crtiće sinkronizirane na hrvatski jezik. U sportskoj emisiji „Dudo i prijatelji“ Dubravko Šimenc će u studio pozivati malene sportaše koji će upoznati svoj sportski uzor. Emisijom „Blagoslovljen tek“ želimo okupljati obitelji na zajedničko blagovanje i promicati duh zajedništva za obiteljskim stolom. Svim generacijama želimo ponuditi sadržaj koji ohrabruje obitelji u njihovoj svakodnevici, da roditelji ne strahuju na kakav sadržaj djeca na LTV-u mogu naići. Želimo da emisije imaju i odgojnu ulogu, u smislu moralnog ulaganja u osobe i upoznavanja s kršćanskim vrijednostima od najranije dobi. U početku ćemo emitirati više vanjske produkcije, jer vlastita produkcija zahtijeva izuzetno puno novca.

S nekim katoličkim televizijskim kućama poput  EWTN-a, Centra Televisivo Vaticano, TV Noe,  TV Aparecide  imamo jako lijepu suradnju. Međunarodna institucija SIGNIS čiji smo član puno nam pomaže u posredovanju na tzv. free marketu u kojem dolazimo do tzv. „slobodnog programa“ za koja ne moramo plaćati autorska prava. Nadam se da ćemo s vremenom rasti i biti u mogućnosti stvarati što više vlastitih sadržaja. Važno je započeti. Kvalitetne inozemne emisije pokazat će ljepotu i snagu, univerzalnost katoličke vjere koja podiže i ohrabruje ljude bez obzira na prostorne granice. Svi smo suočeni s istim kušnjama u življenju vjere i morala. Stabilnost koju nudi Crkva po svojem višeslojnom nauku za sve životne situacije te opstanak Crkve više od dva tisućljeća, na zdrav način pokazuju što znači i zašto je lijepo kao braća zajedno živjeti, kako nam je poručio psalmist.

-Predstavite novinare, voditelje, urednike, snimatelje, montažere koji će raditi na LTV-u. Jesu li dovoljno obrazovani i informirani u struci da bi se mogli nositi s najvećim televizijskim izazovima?

Naši su autori i stručnjaci uglavnom mladi ljudi, fakultetski obrazovani. Zasad je riječ o tridesetak entuzijasta koji imaju iskustva rada u medijima bilo da su novinarske, komunikološke, teološke ili tehničke struke. Njihovi prilozi redovito se objavljuju na portalu laudato.hr i laudato.tv. Također je svatko od njih prošao natječaje te audicije koje je organizirala Laudato televizija. Upravo je u tijeku i dodatna stručna edukacija pod profesionalnim vodstvom. Među stručnim suradnicima ima i svećenika, redovnika i redovnica.

-Koliko je Vašim novinarima bilo dobrodošlo to što su najprije mogli vježbati na portalu Laudato.hr? Što će biti s portalom kada zaživi televizija?

Portal je odlična praksa i priprema u smislu ponude tema i Laudatova izlaska u javnost. Portal je profilirao ime i ljudima postupno otkriva korake koje poduzimamo u pripremi televizije, pokazuje im što mogu očekivati. Portal nam pokazuje koje teme zanimaju javnost, kako ljudi reagiraju na različite sadržaje. Ne vidim razloga da ne nastavimo s djelovanjem i kad televizija krene. Koja istaknutija i relevantna televizija danas nema i svoj portal? Svatko želi plasirati svoje sadržaje i na toj platformi. Štoviše, svjedoci smo da se u udarnim informativnim emisijama ljude upućuje i na portal. Portal je neminovna i hvale vrijedna dopuna televiziji kojoj gledanost sadržaja ne ovisi o određenom trenutku koji prođe, što je slučaj s TV-om, nego su sadržaji dostupni stalno, s mogućnošću vlastite odluke kada i kako dugo se zadržati na nekoj temi. Smatram da su to dvije strane istoga vesla. Radujem se da će portal s pokretanjem televizije biti još više obogaćen i dodatni prozor LTV-a u svijet. Jedno drugo prati, treba i dopunjuje.

-Već neko vrijeme Laudato ima i svoju vlastitu produkciju. Što ste dosad proizveli, a što planirate?

Snimili smo dokumentarne filmove kojima smo otvorili teme koje su u hrvatskom društvu osjetljive, a za njih postoji veliko zanimanje javnosti. No, zbog svojega političkog predznaka, prethodnih višedesetljetnih režimskih blokada i historiografskih laži, nisu bile predmetom javnog, dokumentarnog očitovanja ili profesionalnoga novinarskog istraživanja. Izdvajam filmove „Magnum crimen 1945.“ o križnom putu hrvatskoga naroda i stradanju na Bleiburgu, „In odium fidei – Iz mržnje prema vjeri“, o ubojstvu šezdeset i šest hercegovačkih franjevaca 1945. te „Nikad se nisu vratili“ koji razotkriva komunističke laži o antifašističkom ustanku u Srbu. Pred nama je premijera filma „Vinkovački ratni dnevnik“ o stradanju toga grada i okolice. Podsjećam i na dokumentarne filmove kojima Laudato želi promicati vrijednu kršćansku baštinu: „Luka 2,25 – Priča o sv. Šimunu“, „Prijelomni dan za kršćanstvo – priča o Milanskom ediktu“ i „Na slobodu pozvani“ o nacionalnom susretu katoličke mladeži u Dubrovniku prošle godine. Naš film „Hrvatska priča u biblijskoj zemlji“ prati hodočašće i otkrivanje ploče u spomen na braću Hrvate Pavla, Jakova i Antuna Brankovića iz BiH koji su prije 334 godine kupili Getsemanski vrt i darovali ga franjevcima. Nastavit ćemo u tom smjeru prikaza dragocjenih svjedočanstava i kršćanske kulture. Najavljujem da ćemo snimati dokumetarni film o bl. Alojziju Stepincu, s naglaskom na to koliko je žrtve i svega plemenitoga naš sveti nadbiskup učinio u odnosu prema Srbima, Židovima i Romima, izlažući svoj autoritet i čovještvo u spašavanju njihovih života.

-Kako ste isplanirali vrijeme do Božića, do početka emitiranja programa LTV-a? Što je još pred Vama? Kako ste osmislili strategiju reklamiranja nove televizije i novog programa?

U tijeku je izrada pilot-emisija koje ćemo stvarati sami i konačni odabir emisija u stranoj produkciji koje ćemo emitirati. Glede reklamiranja, osim na portalu Laudato, o televiziji govorimo u prigodama predstavljanja filmova koje smo snimili, odnosno na mjestima na kojima nas pozovu. Jedan od načina je i primjer u Riječkoj nadbiskupiji, na čemu zahvaljujem nadbiskupu Ivanu Devčiću, koji je ujedno predsjednik Vijeća HBK za medije. Sa željom animiranja javnosti, mons. Devčić je inicirao da se u župe Riječke nadbiskupije pošalje dopis kojim se potiče svećenike da na kraju mise i u drugim župnim prigodama pozovu vjernike na molitvu za LTV i da nam pomognu prema željama i mogućnostima. Želim istaknuti i podršku Hrvata u našoj dijaspori, u Americi, Kanadi, Australiji i diljem Europe. U listopadu drugi put odlazim u Chicago, Norval i New York, gdje ću uz promociju Laudatovih filmova predstaviti i LTV. Naši iseljenici žele pomoći svako djelo koje promiče dobro za Crkvu i hrvatski narod, na čemu smo im doista zahvalni. LTV želi povezivati domovinsku i iseljenu Hrvatsku, kao i podržati opstanak konstitutivnog naroda Hrvata u BiH. U tijeku je osmišljavanje cjelokupne marketinške strategije, od oglašavanja, plakatiranja, nadalje.

-Donedavno ste se u u svojem profesionalnom životu bavili nečim sasvim drugim pa su Vam mediji iz poslovnog kuta bili nepoznanica. Za pretpostaviti je da ste dosad u osnivanju LTV-a imali teškoća i da će ih još biti. No, vjernica ste, uzdajete se u Božju providnost, redovito i privatno i organizirano molite za uspjeh televizije, pozivate i sve vjernike na molitvu?

Velika i temeljna pomoć je molitva za LTV. Imam iskustvo kako molitva nadahnjuje djela ljudi i otvara puteve vanjskim činima. Vjerujem da je to iskustvo svakoga vjernika. Molitva bistri nakane, rasvjetljuje situacije, mekša tvrdoće, dovodi dobročinitelje, svladava prepreke, potiče pouzdanje u Boga i ljude. Nije li ovaj projekt plod dosadašnje molitve, ili barem jake želje tolikih ljudi koji su prije nas željeli katoličku televiziju, a mi je eto sada ostvarujemo. Molitva je vid sijanja, pa slijedi i vrijeme ubiranja plodova. Za LTV mole mnogi ljudi, osobno ili u zajednicama, osobito u redovničkim. Osnovati i voditi katoličku televiziju nemoguće je samo ljudskim snagama. Puno je poteškoća, potrebno je veliko materijalno ulaganje, a nije moguće ni realno raspolagati sredstvima odjedanput, u cjelini, kojima bi se zaokružile sve potrebe projekta. Nema zaokružene financijske konstrukcije. Put je to neizvjesnosti, ali i stalnog pouzdanja da će Bog po nekome providjeti, u trenutku kad je potrebno očitovati naklonost i dobročinstvo.

-Svi oni koji bi Vam, svjesni važnosti osnivanja LTV-a posebice za katoličke vjernike u Hrvatskoj i izvan njezinih granica, željeli pomoći, na koje to načine i gdje mogu?

Materijalno se može pomoći učlanjenjem u Klub prijatelja LTV-a ili donacijom na žiro-račun udruge „Ime dobrote“, Zagreb (IBAN HR0223400091510603018), s naznakom „Za Laudato TV“, o čemu se više također može doznati na portalu laudato.hr. Sve koji na neki način žele sudjelovati u projektu LTV-a na volonterskoj bazi, rado ćemo primiti i učiniti dijelom ovoga velikog projekta. I pozivamo sve da sudjeluju na velikom koncertu popularne duhovne glazbe „Progledaj srcem“ koji će biti održan 26. studenoga u Domu sportova u Zagrebu. Nakon prošlogodišnjega pozitivnog iskustva i velikog zanimanja mladih, ove godine smo u većem prostoru. Bit će to veliki, lijepi i zahvalni slavljenički glazbeno-molitveni uvod u početak emitiranja Laudato televizije u božićnim danima.

-Više je katoličkih televizija u svijetu propalo jer nisu imale dovoljno gledatelja. Zato, što Vi mislite, hoće li ljudi gledati Laudato televiziju?

Nažalost, postoje i takvi primjeri. Ali, nama su putokaz uspješne katoličke televizije koje djeluju niz godina. A i one su počele u skromnijim uvjetima. No, uz ustrajnu molitvu i vjeru u Božju providnost te profesionalni pristup radu neuvjetovan ljudskim kalkulacijama koje u nekom trenutku mogu podleći i komercijalnom utjecaju svijeta, televizije poput EWTN-a, Redes Secula 21, TV Noe i drugih, danas imaju brojne dobročinitelje koji ih podržavaju te veliko gledateljstvo. Mi vjerujemo da će naša televizija imati svoje gledatelje, jer ne postoji dovoljno vjerskog sadržaja na televizijama u Hrvatskoj i na prostoru gdje žive Hrvati. Vjerujemo da će gledatelje privući naš program koji stvaramo pod geslom „Istinito, Lijepo i Dobro“. Neka Bog blagoslovi da tako i bude.

 

M.M.bpz.ba