Je li postignut kompromis oko Lozančićevog nasljednika?

0
689

Nakon gotovo dva mjeseca bez dogovora, predsjednica RH Kolinda Grabar-Kitarović i premijer Tihomir Orešković izgleda da su se usuglasili o razrješenju dosadašnjeg ravnatelja SOA-e Dragana Lozančića.

Premijer će, doznaje Večernji list, također potpisati razrješenje Lozančića, a kada to bude obavljeno, realizirat će se i dogovor o imenovanju novog ravnatelja, Daniela Markića.

>>Zašto Lozančić želi osobu od povjerenja na čelu SOA-e?

Markić je, tvrdi Večernjak, bio Oreškovićev kandidat za tu funkciju, a imenovanju se dugo protivio prvi potpredsjednik Vlade Tomislav Karamarko. Kako je Karamarko bio nezadovoljan što nije prošao nijedan od njegova dva kandidata, sada se otvara mogućnost ‘kompenzacije’, pa je moguće da bi jedan od ‘njegovih’ mogao biti imenovan za predstojnika Ureda Vijeća za nacionalnu sigurnost (UVNS), jer je kad i Lozančiću, predsjednica potpisala razrješnicu i Ivici Paneniću, šefu UVNS-a.

Premda se nagađalo da bi predsjedničin kandidat (ali i Oreškovićev) za to mjesto mogao biti general Drago Lovrić (donedavni načelnik Glavnog stožera), saznaje se da Lovrić nikada nije ni figurirao kao predsjedničin kandidat za tu poziciju.

>>Tko “prisiljava” Oreškovića da pokuša zaštiti ključne aktere u aferi MIG-ovi?

Bude li napokon realiziran taj dogovor, možda se počne hladiti i konfliktna atmosfera među vladajućima, procjenjuje Večernji list.

Pitanjima o tim temama bili su izloženi i ministar obrane Josip Buljević i novi načelnik Glavnog stožera OSRH general Mirko Šundov.

U HVU-u bila je organizirana prezentacija MORH-ova plana nabave za 2016., no medije je uglavnom zanimala dnevna politika. Govoreći o aferi vezanoj uz remont MiG-ova 21 u Ukrajini, Buljević je dao važnu poruku o tome da “istraga o remontu hrvatskih MiG-ova u Ukrajini nije korak prema gašenju hrvatskog borbenog zrakoplovstva, a ako se utvrdi da je bilo krivaca, neće biti pošteđenih”, poručio je.

Ministar Buljević kaže kako su u MORH-u svjesni da do kraja ove godine mora biti donesena odluka kako će Hrvatska čuvati svoje nebo.

-Sasvim sigurno, cijeli moj tim i ja dat ćemo sve od sebe da zadržimo borbeno zrakoplovstvo, a u odluku će biti uključeni i piloti – rekao je, čestitajući pripadnicima Vojne sigurnosno-obavještajne agencije (VSOA) i Vojne policije što su u kratkom roku odlično obavili posao i nastavit će i dalje raditi.

Istaknuo je da je DORH-u predana sva dokumentacija. Dodao je da za krivce neće biti poštede, “a isto tako ćemo urediti sustav da se to više nikada ne ponovi”, poručio je.

>>General Vlado Bagarić: Zbog afere s MiG-ovima trebaju odgovrati svi u zapovjednom sustavu

Šundov, koji je prije bio glavni vojni inspektor, na pitanje kako to da nije shvatio da se nešto loše događa s remontom, kazao je da u planu za 2015. koji je odobrio ministar Ante Kotromanović nije imao zadaću nadzora tih pitanja, niti je ministar donio odluku o izvanrednom nadzoru.

Na pitanje kada će poletjeti prizemljeni MiG-ovi, Šundov je rekao da je najvažnija sigurnost letenja i da će zrakoplovi biti prizemljeni dok se ne dovrši istraga. No, s preostalim MiG-ovima, tvrdi, mogu izvršavati zadaće.

Buljević je na prezentaciji kazao, što se tiče udjela sredstava predviđenih za materijalno zbrinjavanje, da iznos od 1,55 milijardi kuna pada na 39 posto obrambenog proračuna, što znači da se u uvjetima smanjenog proračuna (3,8 mlrd. kuna) ipak povećava iznos za opremanje vojske.

 

M.M. bpz.ba