BiraÄi će teÅ¡ko povjerovati Äovjeku koji sad zaziva strukturne reforme ili socijalnu pravdu, a pet godina nije ni malim prstom maknuo, barem da upozori na teÅ¡ku gospodarsku i socijalnu situaciju.
UnatoÄ â€žkapitalu“ od preko milijun glasova koje je dobio na predsjedniÄkim izborima, Josipovićeva stranka (osniva je sredinom svibnja) vrlo vjerojatno ne će uspjeti postići ni približno dobar rezultat kojem se bivÅ¡i predsjednik nada. Naime, u kuloarima iz dobro upućenih krugova bliskih Josipoviću, može se Äuti kako oÄekuju desetak mandata u budućem sazivu Sabora, a Å¡to bi bilo dovoljno da budu relevantan faktor.
MeÄ‘utim, viÅ¡e je razloga za procjenu, odnosno za oÄekivanje da će Josipović – unatoÄ tome Å¡to je rijeÄ o politiÄaru kojeg nikad ne treba podcijeniti – na parlamentarnim izborima proći puno loÅ¡ije od oÄekivanog.
Prvo, svijet voli pobjednike. A tako je i s Josipovićevim rejtingom. Dok je bio aktualni predsjednik, raznorazna istraživanja su ga svrstavala na prvo mjesto po popularnosti politiÄara. Tome se ne treba previÅ¡e Äuditi jer se cijela petogodiÅ¡nja Josipovićeva politika može svesti na to – ne radi niÅ¡ta i ne zamjeraj se nikome. OÄekivano, to nije bilo dovoljno da Josipović uspije dobiti drugi mandat. U meÄ‘uvremenu, Å¡to zbog kampanje, Å¡to zbog razvoja dogaÄ‘aja, Josipović je pokazao svoje drugo ili pravo lice i viÅ¡e nitko ne vjeruje da je on tek pristojni i fini profesor koji sklada i svira klavir. Dovoljno da se sruÅ¡i mit koji ga je dugo godina pratio i zbog kojeg je i figurirao kao svima prihvatljivi i umjereni politiÄar.
Drugi razlog za neuspjeh je Josipovićeva naknadna pamet prema SDP-u zbog koje viÅ¡e ne može oÄekivati bezrezervnu i apsolutnu potporu SDP-a. Naime, tijekom petogodiÅ¡njeg mandata, ali i kampanje Josipović nije izustio ni jednu jedinu rijeÄ kritike na rad Milanovićeve Vlade iako je javnost od njega oÄekivala. Dakako, razlog tome je Äinjenica da mu je SDP financirao kampanju s – 4 milijuna kuna. Zato je nakon neuspjeha, Josipović okrenuo ploÄu i kazao da Vlada radi loÅ¡e, Å¡to je izazvalo bijes i razoÄaranje u SDP-u. Å toviÅ¡e, mnogi istaknuti Älanovi SDP-a javno su napali bivÅ¡eg predsjednika. A u komentarima koji se mogu Äuti i meÄ‘u simpatizerima te stranke, gotovo da i nema onih koji Josipoviću nisu zamjerili odricanje od stranke koja ga je iznjedrila.
Treće, Josipović i ekipa oko njega svoje mjesto pod politiÄkim suncem tražit će lijevo, na lijevom centru i dijelom u centru. MeÄ‘utim, ni to nije vreća bez dna. Naime, u tom je bazenu već sad popriliÄna gužva jer će u njemu, uz SDP, pokuÅ¡ati Å¡to viÅ¡e zagrabiti i Orah Mirele Holy, i Živi zid i HNS i ÄŒaÄićevi reformisti i sigurno joÅ¡ pokoja srodna stranÄica koja će izniknuti zadnji Äas. Uz to, nakon Äetiri zadnja poraza od HDZ-a (dvoji izbori za Europski parlament, lokalni izbori i predsjedniÄki izbori) svi koji se igraju ljevice moraju voditi raÄuna o tome da je njihovo biraÄko tijelo popriliÄno demotivirano i razoÄarano te da će trebati uložiti znatno viÅ¡e napora da ih se izvuÄe na biraliÅ¡ta.
ÄŒetvrto, Josipović ima iznimno loÅ¡ meÄ‘unarodni rejting i unatoÄ tome Å¡to je na domaćem terenu figurirao kao simpatiÄni i uglaÄ‘eni profesor, svijet ga nije tako doživljavao. Naprotiv, njegovo vezivanje uz neke bivÅ¡e strukture i inzistiranje na tzv. lex Perkoviću nije mu donijelo nikakve dodatne simpatije. Å toviÅ¡e, ako su toÄne tvrdnje koje dopiru iz krugova bliskih Josipoviću kako će kljuÄni akteri i stratezi u njegovoj stranci (ili listi) biti vezani uz suÄ‘enje Perkoviću, meÄ‘unarodnu potporu teÅ¡ko da može oÄekivati.
Peto, loÅ¡ je znak po Josipovića i njegovu politiÄku budućnost i to Å¡to su mu odmah po zavrÅ¡etku kampanje ekspresno leÄ‘a okrenuli i dojuÄeraÅ¡nji najbliži suradnici. Pa Äak i oni koje je, na sablažnjavanje cjelokupne javnosti, i odlikovao. Njihovo dizanje ruku i odustajanje od sudjelovanja u budućoj politiÄkoj karijeri svog donedavnog Å¡efa zapravo je snažna psiholoÅ¡ka poruka svima kako u stranaÄki projekt Ive Josipovića ne treba previÅ¡e vjerovati i ulagati.
I konaÄno, Å¡esto, Josipović će vrlo vjerojatno Äim formira svoju stranku ili udrugu, a o tome se već naveliko spekulira u medijima, uspjeti k sebi privući kojeg saborskog zastupnika Äime će njegova opcija postati – parlamentarnom. Ipak, u konaÄnici to ne znaÄi apsolutno niÅ¡ta jer je pitanje hoće li ti zastupnici u kombinaciji s njim imati težinu izboriti joÅ¡ jedan mandat. Naime, prema sadaÅ¡njim spekulacijama jedan od njih bi trebao biti Josip Kregar neovisni zastupnik izabran s liste SDP-a koji, istini za volju, da nije bio na spomenutoj listi, ne bi ni vidio saborske klupe. Uostalom, njegova sadaÅ¡nja potpora Josipoviću nije iznenaÄ‘ujuća jer ih, osim toga Å¡to su obojica profesori na Pravnom fakultetu u Zagrebu, mediji ih vezuju uz aferu Å¡tedionice Zlatica.
Drugim rijeÄima, Josipoviću ne će biti jednostavno. A prepreke i podmetanje klipova može oÄekivati i od bivÅ¡ih najbližih suradnika, ali i od SDP-a. Ovi potonji su Äak javno spoÄitnuli Josipoviću kako stranku osniva s njihovim novcem. A i biraÄi teÅ¡ko da će povjerovati Äovjeku koji sad zaziva strukturne reforme ili socijalnu pravdu, a pet godina nije ni malim prstom maknuo, barem da upozori na teÅ¡ku gospodarsku i socijalnu situaciju.
Silvana OruÄ IvoÅ¡ / Hrvatsko slovo bpz.ba