Andrija Hebrang podnio je neopozivu ostavku na članstvo u Hrvatskom generalskom zboru (HGZ) jer je, smatra, Zbor odustao od svojih principa i izvijestio ga da se neće javno oglasiti na, ustvrdio je, najteže blaćenje legalne braniteljske postrojbe HOS-a od strane Zorana Milanovića.
Prof. dr. sc. Andrija Hebrang, pričuvni general bojnik Hrvatske vojske, uputio je u subotu pismo predsjedniku HGZ-a generalu zbora Pavlu Miljavcu u kojemu stoji da je podnio neopozivu ostavku na članstvo u Zboru.
Zbor odustao od čuvanja istine o hrvatskoj obrani
Kao razlog Hebrang navodi “višekratno kršenje Statuta Zbora i temeljnih principa zbog kojih je Zbor osnovan i zbog kojih je postao njegov član”.
Istaknuo je kako je jedna od glavnih obveza Zbora čuvanje istine o hrvatskoj obrani tijekom srpsko-crnogorske agresije te čuvanje ugleda i dostojanstva hrvatskih branitelja.
“Na žalost, Zbor je odustao od tih principa i upravo ste me izvijestili da se neće javno oglasiti na najteže blaćenje legalne braniteljske postrojbe HOS-a od strane Zorana Milanovića”, ocijenio je.
Za Hebranga, reakcija predsjednika Milanovića “puna mržnje s kojom traži da se baci ploča poginulim HOS-ovcima do sada je najteže prljanje imena jedne braniteljske jedinice i to od čovjeka koji je vrhovni zapovjednik Hrvatske vojske”.
“Najteže je to što uvreda dolazi iz usta čovjeka koji se nije uključio u obranu Republike Hrvatske i sramotno povezuje branitelje s davno propalim režimom, a oni su krenuli u obranu i žrtvovali svoj život za našu slobodnu hrvatsku državu”, stoji u Hebrangovu pismu Miljavcu.
Hrvatski narod opetovano optužen za nekadašnje zločine
Hebrang je ocijenio da “Milanović opetovano optužuje hrvatski narod za nekadašnje zločine, a ni jednom riječju ne spominje nekoliko stotina tisuća pobijenih bez suda nakon II. svjetskog rata od ruke njegove komunističke partije.”
Ustvrdio je da “Milanović pokreće ustašizaciju Domovinskog rata umjesto fašizacije mirnodopskih komunističkih zločina”.
Hebrang smatra kako bi “barem predsjednik države trebao zagovarati pomirbu temeljenu na povijesnim činjenicama i dokazima, a ovako tjera vodu na mlin onih koje smo porazili devedesetih a sada dižu glave i ponavljaju stare laži o hrvatskom narodu”.
“Nećemo mu dozvoliti da to radi preko mrtvih hrvatskih branitelja! Osobno sam, kao čelnik ratnoga saniteta, svjedočio njihovim ranama i gledao njihova mrtva tijela koja su žrtvovali za svoju Domovinu”, istaknuo je Hebrang i dodao kako “zna da to ne može razumjeti netko tko je izbjegao obavezu služenja obarni zemlje”.
Hebrang je ocijenio da HGZ nije više puta “reagirao na očite mržnje prema utemeljiteljima slobodne hrvatske države”.
S tim u vezi, spomenuo je, kako je izostala reakcija Zbora na izbacivanje biste dr. FranjeTuđmana iz Ureda Predsjednika, kao i na “njegovu trosatnu bitku s članovima za javnu objavu kritike gradonačelniku Milanu Bandiću, koji je htio odlikovati načelnika OZNE za Zadar, Budimira Lončara”.
“Najnovija i najteža protuustavna kleveta legalnih jedinica Hrvatske vojske zahtjevom da se baci ploča s imenima njihovih poginulih članova kulminacija je uništavanja vrednota briljantne pobjede Hrvatske vojske protiv srpskog agresora”, istaknuo je.
Zaključio je da je, nakon što ga je Miljavac izvijestio da većina članova Zbora odbija javno osuditi Milanovićev čin, iako su njegovu izjavu osudile skoro sve braniteljske udruge pa i ministri generali Krstičević i Medved, “shvatio da mu više nije mjesto u Udruzi koja je skrenula sa svoga svetog puta zaštite hrvatskih branitelja”
Hebrang je i zapitao – “Što bi na sramotnu odluku HGZ-a rekli naši utemeljitelji, predsjednik Tuđman i ratni ministar obrane Gojko Šušak” i ustvrdio “ako ne pred preživjelim braniteljima, morat ćete se opravdati pred njima kada kucne trenutak istine”. (Hina)
Što vi mislite o ovoj temi?
PREGLED
Culej: Izgleda kako mnogima odgovara da se ne sazna istina o događaju u Borovu Selu
Polaganjem vijenaca podno spomen obilježja danas je obilježena 29. obljetnica ubojstva 12 hrvatskih redarstvenika u Borovu Selu. Za razliku od proteklih godina danas nije bilo uobičajene kolone sjećanja nego su vijenci, s obzirom na epidemiju i važeće mjere, bili polagani odvojeno.
– Ubojstvo 12. hrvatskih redarstvenika u Borovu Selu kao i cijeli slučaj Borova Sela je i danas, 29. godina poslije, jedna velika nepoznanica. Zna se samo da su tamo toga dana došli hrvatski redarstvenici kako bi oslobodili svoja dva prijatelja zatočena dan ranije i da su ubrzo pobijeni.
Zna se i ono što su preživjeli redarstvenici govorili u svojim svjedočenjima, kaže predsjednik Udruge Specijalne policije Krpelji Vinkovci i saborski zastupnik Stevo Culej čiji je i brat među ubijenim redarstvenicima.
Podsjetio je kako on već godinama uporno govori kao i da je na temu ubojstva hrvatskih redarstvenika u Borovu Selu postavljao i zastupnička pitanja ali da odgovor nikada nije dobio. Organizirao je u Saboru i postavljanje fotografija stradalih policajaca.
U međuvremenu vršio i svoju internu istragu kako bi saznao pojedinosti zločina i tko je odgovoran za ubojstvo njegovog brata, piše Večernji list
– Izgleda kako mnogima odgovara da se istina ne sazna pa tako nigdje u arhivima nema izvješća o događaju u Borovu Selu koje je trebao sačiniti Josip Boljkovac i proslijediti Franji Tuđmanu. Nema niti mnogih drugih dokumenata, a cijela ta priča svela se na nekakvu smiješnu presudu Milanu Marininkoviću koji niti ne bi bio osuđen da nije bilo mene, rekao je Culej.
Najavio je kako će uskoro puno toga se o svemu tome saznati jer je u pripremi njegova knjiga u kojoj će progovoriti o mnogim do sada nepoznatim detaljima ali i iznijeti do sada neviđene dokumente.
Podsjećanja radi dan ranije, 1. svibnja, srpske paravojne postrojbe zatočile su dvojicu hrvatskih redarstvenika. U prijepodnevnim satima 2. svibnja autobus sa hrvatskim redarstvenicima ušao je u Borovo Selo i u samome središtu sela upao u zasjedu.
U svojim svjedočanstvima preživjeli policajci su govorili kako se na njih pucalo sa svih strana, a da su oni se skrili kako je tko i gdje uspio. Na strani srpskih pobunjenika bili su i neki od pripadnika srpske paravojne postrojbe belih orlova. Puškaranje je trajalo sve dok u Borovo Selo nije ušla kolona vozila JNA sa vojnicima. Tek potom sukob je prestao te se ranjenima moglo pomoći.
Toga 2. svibnja 1991. godine u Borovu Selu ubijeni su policajci Stipan Bošnjak (1955.), Antun Grbavac (1961.), Josip Culej (1966.), Mladen Šarić (1965.), Zdenko Perica (1965.), Zoran Grašić (1969.), Ivica Vučić (1961.), Luka Crnković (1970.), Marinko Petrušić (1966.), Janko Čović (1965.), Željko Hrala (1968.) i Mladen Čatić (1971.). Ranjena su još 23 policajca.
U sklopu obljetnice danas će se polaganjem cvijeća i paljenjem svijeća u Vinkovcima, ispred murala dvanaestorice redarstvenika u podvožnjaku prema Nuštru, ubijenim redarstvenicima odati počast. I podno spomen ploče na stadionu HNK Cibalije, gdje su se ovim povodom svake godine održavale memorijalne atletske utrke, danas će biti položeno cvijeće i upaljene svijeće.
Što vi mislite o ovoj temi?
PREGLED
Ministar Medved: Postupanje predsjednika u ovoj prigodi bilo je neprimjereno
Ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved u petak je postupak predsjednika Milanovića u Okučanima ocijenio neprimjerenim te odbacio tvrdnju da je riječ o sabotaži istaknuvši da je na sastancima u vezi s obilježavanjem obljetnice “Bljeska” bio Milanovićev savjetnik Mareković.
“Ono što možemo konstatirati da je postupanje predsjednika države danas poglavito u toj prigodi potpuno neprimjereno”, istaknuo je ministar Medved u “Temi dana” HTV-a, komentirajući što je 25. obljetnica vojno-redarstvene operacije “Bljesak” u Okučanima bila zasijenjena incidentom koji se dogodio – predsjednik Republike Zoran Milanović je prije početka samog protokola odlučio napustiti Okučane zbog toga što su pojedinci na majicama nosili simbole, obilježja HOS-a, “Za dom spremni”.
Medved je rekao da je prije desetak dana organizirao nekoliko sastanaka u vezi pripreme obilježavanja 25. obljetnice vojno-redarstvene operacije “Bljesak” na koje je pozvao i savjetnika predsjednika generala Marijana Marekovića, te ministarstva obrane i unutarnjih poslova te da su temeljito pripremali sve detalje vezano za obljetnicu, vodeći računa o okolnostima koronavirusa.
Istaknuo je da je Ministarstvo hrvatskih branitelja sve detalje obilježavanja 25. obljetnice vojno-redarstvene operacije “Bljesak” u Okučanima koordiniralo i usklađivalo s Uredom predsjednika, s Ministarstvom obrane i s Ministarstvom unutarnjih poslova.
“Mi nismo mogli utjecati na određene detalje koje je predsjednik Milanović pronašao kao sporne ni na koji način. Dakle, poduzeli smo sve kako bismo organiziranje 25. obljetnice, odnosno obilježavanje, proveli u skladu s mjerama koje su na snazi, na dostojanstven način. To smo i učinili, ali postupanje predsjednika Milanovića ni na koji način ne može biti prihvatljivo. Smatramo ga apsolutno neprimjerenim”, istaknuo je Medved.
“Očito je da predsjednik Milanović i ove obljetnice pa na žalost i 25. obljetnicu vojno-redarstvene operacije ‘Bljesak’ koristi sa upućivanjem poruka koje doprinose podijeli društva što smatram da nije dobro. I poziv je svima nama koji djelujemo u javnom prostoru, koji imamo mogućnost upućivati javne poruke da se suzdržimo od takvih postupanja, odnosno da svojim djelovanjem, svojom retorikom doprinosimo zajedništvu hrvatskoga društva temeljenu na onim vrijednostima iz Domovinskog rata”, rekao je Medved.
Na pitanje kako komentira što predsjednik Milanović kaže da se do sada nikad nije dogodilo da u protokolu bude “Za dom spremni”, da se radi o namjernoj sabotaži i za to krivi organizatora, točnije njegovo ministarstvo, Medved kaže da ni na koji način to ne stoji.
“Dakle, predsjednik države je organizirao 2015. godine u Zagrebu veliki vojni mimohod, gdje je bila zastava HOS-a. Ta zastava HOS-a je redovito na obljetnici ‘Oluje’, redovito je na Danu sjećanja u Vukovaru, dakle u svim službenim programima koje organizira Republika Hrvatska ta zastava je prisutna”, rekao je Medved.
“I ono što također želim kazati da je savjetnik predsjednika general Mareković osobno nazočio u timu zajedno sa obiteljima poginulih, zajedno sa udrugama iz Domovinskog rata, u toj delegaciji kod polaganja vijenca”, dometnuo je ministar.
Na tvrdnju da je danas to obilježje bilo i na vijencu i na majicama, a nije bilo na zastavama, Medved je ponovio da nije prvi put da se to obilježje pojavljuje.
“A u konačnici ova Vlada je osnovala Vijeće za suočavanje s prošlošću i ono što se danas dogodilo u Okučanima i postupanje pripadnika HOS-a sa svojim oznakama je upravo na tragu zaključaka i preporuka toga Vijeća”, poručio je.
Upitan, smatra li da je to sve dio predizborne kampanje jer su izbori vrlo brzo, Medved je rekao da “na žalost možemo prepoznati ovdje određene segmente, odnosno postupanje koje je usmjereno prema kampanji što nikako nije dobro poglavito ako govorimo o nazočnosti, odnosno upućivanju poruka na obljetnicama”.
“Usmjerimo se na obljetnice, na odavanje počasti našim poginulim hrvatskim braniteljima, na snaženju i hrabrenju preživjelih hrvatskih branitelja i na očuvanje svih onih pozitivnih vrijednosti, odnosno onog zajedništva koje smo imali u Domovinskom ratu”, poručio je ministar Medved. (Hina)