Nakon promocije u Zagrebu, umirovljeni general Rahim Ademi je za drugo mjesto gdje će predstaviti svoju knjigu “Samo istina” odabrao Ljubuški pa se tako sinoć u dvorani ljubuškog Kulturnog centra okupilo veliko mnoštvo kako bi čuli generalovu istinu.
Bilo je govora o mnogim temama, od toga kako se generala Ademija “guralo u stranu” i prešućivalo njegove ratne zasluge u obrani Hrvatske, do toga kako su “salonski” generali optuživali Ademija i generala Antu Gotovinu da u BiH vode nekakve privatne ratove iako su njihove snage najprije stvorile temelj, a potom i oslobodile Knin.
Spominjalo se i kako je jedna “podmetnuta zapovijed” umalo dovela do toga da se hrvatske snage povuku s livanjske bojišnice i da sav dotadašnji trud padne u vodu, a o svemu tome su uz generala Ademija govorili njegovi ratni kolege – general Ivica Primorac, general Marinko Krešić, general Ljubo Ćesić Rojs te brigadir Nedjeljko Perić.
Ja bih rekao da su sve oslobodilačke akcije koje su rezultirale oslobođanjem Hrvatske i završetkom rata u BiH počele u studenom 94. oslobađanjem Kupresa – akcijom Cincar, pa onda završnim akcijama u operaciji Južni potez u listopadu 95. kada su hrvatske snage pod zapovjedništvom generala Gotovine i njegovog zamjenika generala Ademija stigle nadomak Banje Luke, do Male Manjače. Sam general Ademi imao je ogromnu ulogu u svim tim operacijama, od strateškog planiranja, provođenja akcija, zapovijedanja direktno na terenu, počev od akcije “Zima 94., pa dalje…
, istaknuo je general Ivica Primorac.
General Marinko Krešić istaknuo kako je general Ademi bio jedan od onih generala koji su stalno nosili “glavu u torbi” jer je često bio na terenu za razliku od nekih “štabskih generala”.
General Ademi je među prvima shvatio da JNA nije narodna nego prosrpska vojska. On preko žene stupa u kontakt s Josipom Jurasom i javlja se da želi biti pripadnik hrvatske vojske i kasnije na mali Jurasov mig Ademi dolazi u hrvatsku vojsku. Dolaskom u hrvatsku vojsku, Ademi se javlja u MUP i kasnije u 113. i on je krenuo u Domovinski rat kao običan vojnik. U 113. obučava topništvo, obučava minobacače jer nitko to nije tada znao. Kasnije preuzima i zapovjedništvo i redaju se akcije. General Ademi je stvarno hrvatski čovjek, Albanac koji je branio hrvatske prostore u Herceg-Bosni tako i u Hrvatskoj. To je čovjek koji je vječito bio uz vojsku i sa vojskom. Kada je zapovijedao vojskom svi su ga slušali. Bio je vjeran domovini, dr. Franji Tuđmanu i ratnom ministru Gojku Šušku. Imao je svoju kalvariju u JNA kada su ga osudili, kao i poslije rata kada je suđen u Haagu i kad je suđen u Hrvatskoj
, istaknuo je general Krešić.
On je dodao kako su Ademi i Gotovina imali ključnu ulogu u oslobođenju Hrvatske.
Ne bi bila Hrvatska danas slobodna da nije pobijedila ta ideja da se ide u oslobađanje Knina preko Dinare. Bila je zamisao od Glavnog stožera, od tih štabskih generala, da se ide iz pravca Sinja. Da se s te strane krenulo u oslobađanje Knina bile bi daleko veće žrtve i pitanje je bi li mi Knin oslobodili, a to se na kraju učinilo za 72 sata jer se iznenada ušlo s područja Dinare. Ključno je bilo zauzimanje Grahova i Glamoča i da se oslobodi pozadina iza Knina, a to su zasluge generala Ademija koji je vodio vojsku skupa s generalom Antom Gotovinom
, istaknuo je Krešić.
General Ljubo Ćosić Rojs je istaknuo kako je Ademi u svojoj knjizi iznio samu istinu, a on je u svom podužem izlaganju govorio o tome kako se danas Ademi zapostavlja, slično kao što se zapostavlja hrvatski narod u BiH iako su oboje imali veliku ulogu u oslobađanju Hrvatske.
Autor Objave Mladen Ljubić-Vajta