Gospina trava ili kantarion najpoznatiji je prirodni lijek za liječenje depresije.
Koristi se u narodnoj medicini, ali joj i službena medicina pridaje važnost, piše Adiva.hr.
Tajna veza gospine trave i depresije
Uporaba gospine trave datira još iz vremena starih Grka. Hipokrat je u svojim spisima zabilježio opravdanu medicinsku uporabu gospine trave. Gospina trava je odavno poznata po svojoj ljekovitosti. Koristi se u narodnoj medicini, ali joj i službena medicina pridaje važnost. Kroz razne studije dokazivana su farmakološka djelovanja gospine trave.
Gospina trava (Hyperici perforatum L., Hypericaceae) jako je raširena biljna vrsta, koja raste na različitom tlu (livadama, šikarama, uz putove…). Rasprostranjena je po cijeloj Europi, Aziji i Americi. U ljekovite svrhe koriste se list i cvijet koji se ubiru u doba cvatnje, ali prije zametnutih plodova. Od djelatnih tvari koje se nalaze u biljci najznačajnije su: hipericin, pseudohipericin, flavonoidi (rutin, hiperozid, kvercetin). Hipericin ima fotosenzibilizirajuće djelovanje.
Na tržištu postoji veliki broj preparata od gospine trave koji se koriste lokalno i oralno te je potreban veliki oprez. Osjetljivije i osobe svjetlije puti koje koriste preparate gospine trave, trebaju izbjegavati sunčanje jer može doći do fotosenzibilizacije.
Ljekovito djelovanje
Ekstrakti s gospinom travom:
- imaju antibiotsko i antiviralno djelovanje
- dokazan je učinak kod depresije, straha i nemira, anksioznosti i razdražljivosti
- koristi za liječenje simptoma menopauze
- koristi se kod neraspoloženja
- povoljno djeluju na koncentraciju
- ublažavaju iscrpljenost
- koriste se kod sindroma kroničnog umora
- imaju povoljni učinak kod migrene i drugih tipova glavobolje
Preparati gospine trave mogu se koristiti i lokalno kao ulja za zacjeljivanje rana, kod opeklina prvog stupnja, neurodermitisa, reumatskih bolova, ugriza kukaca, hemeroida i boli. Ulje gospine trave se često naziva i kantarionovo ulje. Zbog fotosenzibilizacije, potreban je oprez kod korištenja ulja kantariona, te za vrijeme upotrebe treba izbjegavati sunce. Gospina trava se može koristiti i kao čajni pripravak.
Nuspojave
Zbog nuspojava koje izaziva s nekim lijekovima, neke zemlje su čak i zabranile korištenje preparata gospine trave. Sigurni su ako se uzimaju kako je propisano i kratkoročno. Nuspojave koje preparati gospine trave mogu izazvati su:
- problemi sa spavanjem,
- nemir,
- anksioznost,
- razdražljivost,
- umor,
- suha usta,
- vrtoglavica,
- glavobolja,
- osip,
- proljev
Oprez!
Preparate gospine trave ne preporučuje se primjenjivati kod djece mlađe od 12 godina bez nadzora liječnika. Ne smije se prekoračiti doza jer bi moglo doći do ozbiljnih reakcija na izloženost suncu i moguće su druge nuspojave.
Ne preporučuje se za vrijeme trudnoće i dojenja, kod težih mentalnih oboljenja (bipolarni poremećaj, shizofrenija, Alzheimerova bolest). Nije dobro naglo prekinuti korištenje ovog preparata jer može uzrokovati neugodne nuspojave. Ako odlučite prekinuti trošiti preparate gospine trave, treba to učiniti polako i postupno.
Gospina trava stupa u interakciju s mnogim lijekovima, zato prije početka njihova korištenja potražite mišljenje ljekarnika. Stupa u interakcije s alprazolamom, amitriptilinom, kontracepcijskim pilulama, digoksinom, s lijekovima koji se metaboliziraju u jetrama (diazepam, lanzoprazol, omeprazol, varfarin), s lijekovima protiv depresije (paroksetin, sertralin…), lijekovima protiv AIDS-a, lijekovima protiv alergije i drugima.
(www.jabuka.tv)