Predsjedatelj Predsjedništva BiH Milorad Dodik rekao je jučer da Obavještajno-sigurnosna agencija BiH prisluškuje medije u BiH i regiji. Naglasio je da se radi o odluci pod brojem protokola 05/1-4-1547/19 od 10. travnja ove godine. Komentirajući Dodikove tvrdnje, zastupnik u Zastupničkom domu Parlamenta BiH, Predrag Kožul, rekao je u izjavi za Hrvatski Medijski Servis da SDA ima potpunu kontrolu nad radom OSA-e te da je ta agencija potpuno izvan parlamentarne kontrole.
Kožul napominje da nisu konstituirane komisije i odbori Parlamenta BiH pa tako ni komisija za nadzor rada OSA-e.
„Pošto trenutno nema nikakvih komisija ni odbora pa ni Zajedničke komisije za nadzor nad radom Obavještajno-sigurnosne agencije BiH Parlament BiH je jednostavno van tih zbivanja. Što je najgore u cijeloj situaciji, činjenica je da je OSA izvan bilo kakvog nadzora. Jedini koji ima neku vrstu zakonske kontrole je predsjedatelj Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić. Među ostalim, to je jedan od razloga što SDA ovoliko kalkulira s imenovanjem mandatara za formiranje novog Vijeća ministara“, rekao je Kožul.
Nema parlamentarne kontrole
Zastupnik u zastupničkom domu Parlamenta BiH za HMS je kazao da je rad Obavještajno-sigurnosne agencije BiH u potpunosti izvan parlamentarne kontrole te da njen rad kontrolira vodeća bošnjačka stranka SDA.
-SDA ima potpunu kontrolu nad radom Obavještajno-sigurnosne agencije, a mi ni kroz parlamentarni nadzor ni kroz vijeće ministara nemamo uvida u ono što OSA radi. Mogu kazati da je ta agencija u potpunosti van parlamentarne kontrole.
Kožul je u prošlom sazivu Parlamenta BiH bio član Zajedničke komisije za nadzor nad radom OSA-e. Istaknuo je da ta Komisija u prošlom sazivu više od pola mandata nije radila.
Mediji izvan sarajevskog prostora
Komentirajući sami popis medija koje navodno prisluškuje OSA BiH, a što je javnosti prezentirao predsjedatelj Predsjedništva BiH Milorad Dodik, Kožul kaže da ne bi želio špekulirati.
-Ova informacija koja je došla od Milorada Dodika sadrži protokolarni broj i pa djeluje vjerodostojno, a popis medija je znakovit. Radi se o medijima na hrvatskom i srpskom jeziku koji su na neki način izvan kontrole sarajevskog medijskog prostora, istaknuo je Kožul./B. Galić/HMS