Četrnaest godina nakon što je Agencija za istraživanje i dokumentaciju (AID) formalno ugašena, njezini nekadašnji šefovi, premda spremljeni u prijevremenu mirovinu, još su uvijek vrlo aktivni, istina, na drugim pozicijama, navodi u analizi sarajevska Slobodna Bosna.
Proces rehabilitacije prvog direktora (po)ratne boÅ¡njaÄke tajne službe Bakira Alispahića i njegovih nekadaÅ¡njih operativaca zapoÄeo je joÅ¡ 2009., pod okriljem Stranke demokratske akcije, podsjeća Slobodna Bosna.
Tada je po preporuci bivÅ¡eg predsjednika SDA Sulejmana Tihića u stranaÄki Odbor za obranu i sigurnosnu politiku imenovana cijela svita bivÅ¡ih obavjeÅ¡tajaca, predvoÄ‘enih Bakirom Alispahićem i Fikretom Muslimovićem, predratnim oficirom KOS-a i ratnim naÄelnikom Uprave bezbjednosti Armije BiH.
Å est godina kasnije ispostavit će se kako su stranaÄki odbori, a poglavito Grupa za sigurnosnu politiku, predstavljali najznaÄajniju kadrovsku bazu za diskretno rasporeÄ‘ivanje Alispahićevih i Muslimovićevih Å¡pijuna na važne dužnosti u svim strukturama vlasti.
Iako je Bakir Alispahić sa Äelne pozicije u Grupi za sigurnosnu politiku smijenjen prije godinu dana, a potom i izbaÄen iz Kadrovske komisije SDA, ratni ministar policije RBiH i „utemeljitelj“ AID-a nije, ipak, do kraja razbaÅ¡tinjen politiÄkog utjecaja.
Njegov pokuÅ¡aj da postane Älan Upravnog odbora sarajevskog Univerziteta je propao, ali je u meÄ‘uvremenu dobio mjesto profesora na Fakultetu za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije u Sarajevu.
Vlasnik agencije Patria i siva eminencija federalnog MUP-a
Za Alispahićev je sveuÄiliÅ¡ni angažman, opet, najzaslužniji dekan Fakulteta za kriminalistiku Nedžad Korajlić, nekoć pomoćnik ministra policije ZeniÄko-dobojskog kantona i najbliži suradnik Å emsudina Mehmedovića, joÅ¡ jednog ratnog obavjeÅ¡tajca i policajca iz TeÅ¡nja, koji je policijsku karijeru zamijenio politiÄkom – kao zastupnik SDA u federalnom i Parlamentu BiH.
Bakir Alispahić je službeno docent na Fakultetu za kriminalistiku i savjetnik u privatnoj kompaniji AC Quattro, koju je osnovao nakon Å¡to je naprasno sklonjen iz policijsko-obavjeÅ¡tajnog miljea. Neslužbeno je, pak, i pravi vlasnik Novinske agencije Patria i siva eminencija Federalne uprave policije, koju nadzire preko zamjenika direktora Ensada Kormana (Alispahićevog ratnog kolege) i naÄelnika Sektora kriminalistiÄke policije Edina Vranja.
Spekulira se, takoÄ‘er, kako nije zanemarljiv ni Alispahićev utjecaj na MUP Kantona Sarajevo, ali je u sluÄaju sarajevske policije podijelio „zone odgovornosti“ sa svojim nasljednikom u AID-u Kemalom Ademovićem.
Kreatori najnovije krize vlasti u Federaciji BiH
U prethodnih se pet godina Bakir Alispahić, zahvaljujući bivšem federalnom ministru energije, rudarstva i industrije Erdalu Trhulju, uspio nametnuti i kao neformalni šef namjenske industrije u Federaciji BiH.
Glavni je Alispahićev operativac u tim poslovima njegov dugogodiÅ¡nji suradnik, ratni naÄelnik Sarajevskog sektora Službe državne bezbjednosti, a kasnije AID-a Enver Mujezinović. Mujezinović je najprije imenovan za savjetnika ministra Trhulja, da bi kasnije dobio stalni angažman, kao pomoćnik direktora Federalne direkcije za namjensku industriju.
Provodeći, nadalje, Alispahićevu kadrovsku politiku, Trhulj i Mujezinović su na dužnost direktora tvornice Pretis u Vogošći kod Sarajeva postavili bivšeg financijskog direktora u kompaniji AC Quattro Hajrudina Pezu (koji je, u međuvremenu, „otpisan“), a Mirzu Alispahića (Bakirovog sina) izabrali u Nadzorni odbor poduzeća Igman iz Konjica.
Poslije burnog razlaza s aktualnim vodstvom SDA, Bakir Alispahić je nove politiÄke saveznike naÅ¡ao u redovima Demokratske fronte, meÄ‘u najbližim suradnicima Željka KomÅ¡ića – Morrisom Powerom (Murisom Palom) i Emirom Suljagićem. Dobro upućeni sarajevski izvori navode da upravo u trokutu Bakir Alispahić, Enver Mujezinović i Emir Suljagić treba tražiti i glavne uzroÄnike najnovije krize u Federaciji BiH, Äiji je uzrok u planovima spomenutog trojca da preko ministra Reufa Bajrovića i dalje drže pod nadzorom cijeli niz javnih poduzeća a poglavito namjensku industriju.
>>Čović: Kako provoditi neku politiku ako nemate profesionalce koji će to moći raditi
Stoga je realno oÄekivati kako će uz potporu KomÅ¡ićevih struktura Bakir Alispahić saÄuvati nekadaÅ¡njeg oficira KOS-a Envera Mujezinovića na poziciji pomoćnika direktora za namjensku industriju (resorni je ministar Reuf Bajrović iz DF-a), ali i osigurati nove pozicije za svoje kadrove u predstojećoj raspodjeli dužnosti u javnim poduzećima i institucijama.
V. Lj.