Medicinske sestre SKB-a Mostar na Blidinju obilježile Dan sestrinstva

0
576

Medicinske sestre SKB-a Mostar na Blidinju obilježile Dan sestrinstva

Odlaskom na jednodnevni izlet u park prirode Blidinje, u petak 10. svibnja 2024. godine, medicinske sestre iz Sveučilišne kliničke bolnice Mostar prigodno su obilježile Međunarodni dan sestrinstva koji se 12. svibnja slavi u cijelome svijetu.

Osim rekreatinog uživanja u prirodi i neformalnog druženja, prigodno predavanje na temu „Naše medicinske sestre i njihova budućnost s osvrtom na moć i utjecaj ekonomije u zdravstvenoj njezi“ održala je dugogodišnja glavna medicinska sestra iz Kliničkog medicinskog centra Split, a već šest godina umirovljenica, Marija Županović, iako joj, kako su se svi na Blidinju uvjerili, ta defininicija umirovljenice nimalo ne stoji, s obzirom koliko i danas radi, ponajviše pišući i držeći predavanja o važnosti uloge medicinske sestre u cjelokupnom zdravstvenom sektoru.

U svom izlaganju temeljenom na bogatom profesionalnom iskustvu gdje je u 26 godina obavljanja posla glavne medicinske sestre KBC-a Split, tijekom kojih se izmijenilo sedam ravnatelja, istaknula kako medicinske sestre mogu učiniti čuda svojom dobrotom, iskrenošću, ali i zdravom kritikom.

Timski rad

Ono najljepše u sestrinstvu je da sestra uči sestru. Dolaze nam generacije koje po svom nahođenju nemaju ono što ste vi imali, a to su te snažne emocijeNeki su ginuli za te emocije, a danas je to sve slabije i slabije.

U svim poslovima teško je raditi s ljudima bez emocija, u sestrinstvu pogotovo. Oni se zovu toksični ljudi i jedan takav dovoljan je da tim od 50 ljudi iznervira, poništi. Trenutno ih je 3 do 5 posto, a najnovija literatura spominje da ih ima 8 do 10 posto u svakom timu. Timski rad je svetinja našeg poziva, pojasnila je Županović te podsjetila kako uvijek treba imati na umu četiri stupa sestrinstva.

Foto: SKB Mostar

Sagledaj čovjeka i pomozi mu prvo u fizičkom smislu, a zatim psihičkom, emocionalnom i socijalnom i što je jako važno u duhovnom smislu, navela je te naglasila važnost duhovne komponente: Kada ništa ne možete, približite se pacijentu, po mogućnosti sjednite kraj njega, nemojte biti s visine, držite ga za ruku i budite s njim dok izdahne. To su najveća djela. Sestrinstvo treba živjeti do kraja.

Govoreći o percepciji sestrinstva u javnosti, istaknula je kako sestre dobivaju škrtu pohvalu što proizilazi iz činjenice da se međusobno rijetko pohvaljuju.

Sestrama je iskazala želju i potrebu da ih krasi ljudskost, radišnost, ljubaznost i poštenje, a pored toga i urednost, vještina dobrog komuniciranja i nadasve sebedarja. Sebedarje obogaćuje više vas nego one kojima ste pomogli, iz bogatog osobnog iskustva poručila je umirovljena dugogodišnja glavna sestra KBC-a Split.

Foto: SKB Mostar

Poticajne riječi s predavanja izazvale su jako pozitivne reakcije nazočnih glavnih sestara i tehničara sa svih klinika i odjela iz SKB-a Mostar koje su im velika motivacija za bolji i predaniji rad u bolničkoj svakodnevnici.

Svoje zadovoljstvo zbog sestrinskog zajedništva i međusobnih razgovora nije krila ni glavna sestra SKB-a Mostar, Zdravka Lončar koja je svim medicinskim sestrama zaželjela sretan Međunarodni dan sestrinstva te se zahvalila Mariji Županović na poticajnom predavanju i dugogodišnjoj suradnji i pomoći.

Procjenjuje se da danas u svijetu ima preko 5,5 milijuna medicinskih sestara, a oko 40 do 43 posto svih u sustavu zdravstva otpada na sestrinstvo.

Imamo danas veliku pomoć tehnike, ona je uveliko olakšala rad, ali ljudske potrebe uvijek ostaju iste ili slične i malo što ih može olakšati osim ljudskih ruku i emocija.

To je ono po čemu se razlikujemo od drugih zanimanja, poručile su medicinske sestre povodom obilježavanja Dana sestrinstva sa željom da budu još više posvećene pozivu medicinske sestre kojeg, kako su mnoge rekle, ne bi zamijenile ni za jedno drugo zanimanje na svijetu.

(www.jabuka.tv)