Predavanjem predsjedatelja Predsjedništva BiH i predsjednika HDZ-a BiH dr. Dragana Čovića na Kupresu je počela Zimska škola za polaznike sedme generacije Političke akademije HDZ-a BiH.
Kroz nekoliko podijeljenih segmenata predsjednik Čović je mladim polaznicima Akademije iz cijele BiH predstavio trenutne političke izazove u državi počevši od smjernica za nastavak djelovanja na euro-atlantskom putu BiH na kojem, kako je kazao uz sve probleme ne smijemo odustati i na kojem su Hrvati uvjerljivi predvodnici procesa. Osvrnuo se i na ekonomsko-socijalnu poziciju te gospodarske prilike odnosno ogroman prostor za razvoj kada je u pitanju ekonomija pa i turizam. Međutim, svemu tome pomoći će jedino drugačiji ambijent funkcioniranja vlasti no činjenica je da deficita uglavnom nema u sredinama gdje su Hrvati većina, dodao je. “Funkcioniranje vlasti i trenutno nepostojanje parlamentarnih većina ostaje izazov s kojim ćemo se boriti do kraja ovog mandata no važno je da se odluke bez hrvatskih predstavnika ne mogu donositi” kazao je predsjednik Čović, zaključivši predavanje ulogom međunarodnih institucija u BiH kao i radom pravosuđa čija je neovisnost ključna za borbu protiv kriminala i korupcije.
Zimsku školu je otvorila ravnateljica Akademije Lidija Bradara nazvavši ovu vrsta seminara odličnom prilikom za upoznavanje nekih novih tema i vještina u nešto opuštenijem ambijentu, kao i mogućnost za boljim upoznavanjem jer su upravo poznanstva jedna od najvrijednijih stvari koje će polaznici ponijeti sa sobom kao sutrašnji alumnisti Akademije.
Direktorica Ureda Zaklade Hanns Seidel za Republiku Hrvatsku koji je i ove godine podržao Akademiju, Aleksandra Markić Boban istaknula je dva cilja ovakvih projekata. Pored onog sadržajnog, usvajanja novih znanja i iskustava tu je svakako i onaj socijalni kao danas, najvažniji kapital pogotovo za mlade ljude.
Zahvaljujući odličnoj suradnji sa Zakladom Hrvatskog državnog zavjeta, Zimskoj školi su i ove godine nazočili alumnisti iste iz Republike Hrvatske, predvođeni ravnateljem Zaklade Srećkom Prusinom.
Osim predsjednika Čovića, o političkom komuniciranju polaznici će učiti od dr. Domagoja Bebića sa Fakulteta političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu, dok će Josip Brkić, zamjenik ministra vanjskih poslova Bosne i Hercegovine govoriti o kandidatskom statusu naše zemlje.
Poseban gost predavač ove godine je dr. Sebastian von Münchow koji dolazi sa “Europskog centra za sigurnosne studije George C. Marshall” a koji će polaznicima kao i brojnim dužnosnicima sa svih razina govoriti o pregovaranju sa Briselom odnosno Bosni i Hercegovini uoči statusa kandidata za članstvo u EU. Istu temu imali su priliku slušati ali i praktično usavršiti brojni visoki dužnosnici na Akademiji za lidere i rukovoditelje koja je dva dana prije održana također na Kupresu u organizaciji Političke akademije.
“Više zaista nije fraza koliko god tako zvučalo, da Hrvati u BiH jesu, nositelji europskih vrijednosti pa i najveći zagovornici euro-atlantskog puta i stoga smo mišljenja da svaku priliku za dodatnu naobrazbu, informiranje vezano za ove teme i posao koji je pred nama trebamo iskoristiti”, kazala je ravnateljica Bradara ovom prilikom zahvalivši cijenjenom predavaču koji osim renomirane znanstvene karijere ima i veliko iskustvo glede Bosne i Hercegovine jer je između ostaloga vodio i jedan od ureda OESS-a u BiH.