Predsjednik Hrvatskog druÅ¡tva politiÄkih zatvorenika Marko GrubiÅ¡ić, inaÄe brat saborskog zastupnika Bore GrubiÅ¡ića, progovorio je u intervjuu za Jutarnji list o istupima Ante BariÅ¡ića, koji je podržao Manolićeve tvrdnje kako je predsjednik HDZ-a Karamarko navodno bio douÅ¡nik Udbe.
Manolićev istup isprovocirao je GrubiÅ¡ića, koji je joÅ¡ poÄetkom 90-tih prozvao samog BariÅ¡ića zbog postupanja u istražnom postupku. Danas se GrubiÅ¡ić bavi poduzetniÅ¡tvom i magistar je ekonomskih znanosti.
-ZaÅ¡to ste se baÅ¡ sada odluÄili istupiti u medijima? Å to vam je Ante BariÅ¡ić uÄinio? ZaÅ¡to ga želite diskreditirati?
– Želim samo reći istinu o tome Å¡to mi je Udba uÄinila 80-tih godina, predvoÄ‘ena u mom sluÄaju upravo Antom BariÅ¡ićem, koji je bio njihov nadobudni djelatnik. Ono Å¡to mi je BariÅ¡ić radio najbolje sam opisao 1991. godine u izjavi koju sam tada dostavio Uredu predsjednika Franje TuÄ‘mana, nakon Å¡to ga je imenovao savjetnikom za osiguranje. Napisao sam mu sljedeće: “Gospodin BariÅ¡ić jedan je od isljednika, tada postojeće službe SDS-a, koji su se služili represivnim mjerama izvan zakonskih ovlaÅ¡tenja za vrijeme isljeÄ‘ivanja u kriviÄnom postupku poznatom kao ‘Lašćinski proces’, nazvan akcija ‘NamjeÅ¡taj’, 1982/1983. godine. Na mene tada primijenjene metode BariÅ¡ićevog isljeÄ‘ivanja su: vezanje za radijator posebnim lisicama (po njemu tzv. ‘Å¡panjolkama’) uz grube nasrtaje kojima je pokuÅ¡avao iznuditi njemu željene odgovore, Äesta upotreba prijetnji piÅ¡toljem prislanjanjem istog na sljepooÄnicu uz prijetnju ubojstvom, prijetnja izbacivanja kroz prozor s trećeg kata uz režiju moga bijega, metodom ispitivanja na detektoru laži kreirao je moje odgovore na izrežirana pitanja (povezanost s emigracijom, postavljanje bombe u NAMI i sl.), i kao posljedicu ‘obećavao’ robiju od 15 do 20 godina, uz sve gore navedeno tvrdio je da i moji odvjetnici Željko Olujić i Ivan Gabelica pripadaju ‘ustaÅ¡koj bandi’ i da su zatvoreni u istoj zgradi te da mi neće pomoći”. Ta izjava dostavljena je tada predsjedniku TuÄ‘manu.
-I što se onda dogodilo? Je li Barišić tada smijenjen?
– Bilo je to u vrijeme afere sa snimkama Martina Å pegelja, a na televiziji su jedno veÄer gostovali Slaven Letica, Lerotić i upravo BariÅ¡ić. Možete misliti kako sam se osjećao! Pet mjeseci trajao je moj istražni postupak, a nastavljen je presudom od Äetiri godine zatvorske kazne, odslužio sam dvije i pol godine, i nakon svega opet ugledam BariÅ¡ića, koji se u toj emisiji predstavio kao duÅ¡ebrižnik za Hrvatsku, nisam mogao vjerovati svojim oÄima. ÄŒovjek koji me do prije par godina držao na detektorima doruÄak, ruÄak i veÄeru, ne bi li priznao da sam postavio bombu u Nami, dolazio mi usred noći u ćeliju i tukao me. Sjećam se noći kad su mi toÄno u ponoć, na sam Božić, u ćeliju istražnog zatvora u Petrinjskoj uÅ¡li BariÅ¡ić, Goran LjubiÄić Gejo i Darko StarÄević. ÄŒula su se zvona s Katedrale, a BariÅ¡ić mi je rekao: “VidiÅ¡ gdje su tvoji (pokazujući prema Kaptolu), a gdje si ti”. Odgovorio sam mu da se Božić slavi u srcu, i to ga je toliko iznerviralo da me baÅ¡ tu veÄer BariÅ¡ić vezao lisicama za radijator, hvalio se tim tzv. ‘Å¡panjolkama’ koje odmah reagiraju i urezuju se u zapešće. I onda ga par godina kasnije u ugledam na televiziji kao spasitelja Hrvatske, u meÄ‘uvremenu ga je i TuÄ‘man postavio za savjetnika. To ne da me iznerviralo, nego sam se pitao zna li naÅ¡ predsjednik koga uopće ima iza leÄ‘a?! Jer Å¡to je sve taj Äovjek radio meni, a kasnije i drugima, primjerice u politiÄkim procesima Filipu Bagiću, Mirni Sunić. Zatražili su tada iz Ureda predsjednika da sastavim tu pismenu izjavu koju je TuÄ‘man pokazao BariÅ¡iću te zatražio njegovo oÄitovanje. Doznao sam kasnije da mu je BariÅ¡ić odgovorio da sam dobar prijatelj sa Vladom Gotovcem, Ivanom Gabelicom, Markom Veselicom, Paragom i Antom Paradžikom te da kroz podrivanje njega želim “podrivati u instituciju predsjednika i HDZ-a”. No, TuÄ‘man to nije prihvatio te je BariÅ¡ić ubrzo smijenjen.
-Kako je nastao proces ‘Lašćina’, odnosno akcija NamjeÅ¡taj?
– Krajem 1982. godine, kad sam bio apsolvent Ekonomskog fakulteta u Zagrebu. Živio sam u studentskom domu na Lašćini. Bilo je to vrijeme nestaÅ¡ica, redukcija i buÄ‘enja nacionalnog zanosa. Osobno sam se izjaÅ¡njavao kao Hrvat, iÅ¡ao sam u crkvu i nosio Dinamov dres. U studentskom domu stvorila se ekipa nas koji smo odlazili nedjeljom u crkvu, na utakmice pa i Stepincu na mise zaduÅ¡nice, no nismo imali nikakve namjere politiÄkog udruživanja, niti planirali politiÄku akciju, a kamoli postavljanje bombe, Å¡to su mi u tom procesu kasnije željeli imputirati. Povod za njihovu akciju bila je zapravo izborna konferencija u studentskom domu u kojem nismo htjeli prihvatiti kandidate za SamoupravljaÄku skupÅ¡tinu koje je delegirao Savez komunista iz doma, već smo predložili vlastite kandidate koji nisu bili komunisti. I nedugo poslije toga na roÄ‘endanu jedne kolegice, kao i na stotinama drugih roÄ‘endana, pjevale su se pjesme Marjane, Marjane i Vilo Velebita, Å¡to su iskoristili kao razlog za prikazivanje nacionalizma.
>>Ivan Mihael Ban: Tko je Alfred Morgan a tko Abesinac ?
-Kad ste uhapšeni?
– Uhapsili su nas 11. studenog 1982. godine u 4:30 sati, kad su specijalci s psima i 30 vozila opkolili studentski dom. Mislio sam da traže nekog ozbiljnog zloÄinca, ali ispalo je kasnije da sam to bio ja, poslužili su se sa mnom i cimerom SuÅ¡cem, takoÄ‘er iz Hercegovine. Zadržali su me isprva deset dana, i to zbog prekrÅ¡aja jer nisam bio prijavljen u domu. No, ponovno sam priveden 16. prosinca iste godine, a istraga je trajala viÅ¡e od Äetiri mjeseca. FiziÄki su me zlostavljali, prislanjali mi piÅ¡tolj na Äelo, vezali me za radijator, konstantno sam ispitivan i stavljan na detektor laži. PokuÅ¡ali su me teretiti da sam povezan s emigracijom i da sam postavio bombu u Namu. Istodobno je kroz medije kreiran taj „sluÄaj Lašćina“, priÄali su mi da su se kolporteri sa trga vikali: “PronaÄ‘en Marko GrubiÅ¡ić! Uhićeni studenti na Lašćini!”…Zamislite pronaÄ‘en, a živio sam pet godina na Lašćini. OsuÄ‘en sam na Äetiri godine strogog zatvora u Lepoglavi. Osudio me je sud na Trgu Nikole Å ubića Zrinskog, a u optužnici mi je pisalo da sam pjevao pjesmu o Zrinskim i Frankopanima. Kakav apsurd. Pustili su me nekoliko dana prije 27. roÄ‘endana kako ne bi izbjegao služenje jugoslavenske vojske, možete misliti kako je bilo jednom politiÄkom zatvoreniku, hrvatskom nacionalistu, koji je pod prisilom služio vojsku u Prokuplju 30-tak kilometara od NiÅ¡a.
-S kim ste sve bili u zatvoru u Lepoglavi?
– S profesorom Vladom Gotovcem, zaista velikim Äovjekom, Ante Znaorom, TonÄijem Marinkovićem, Markom Veselicom, Josipom BiluÅ¡ićem, Markom Dizdarom, Želimirom MeÅ¡trovićem i Dobroslavom Paragom. Sa svima njima družio sam se na krugu u Lepoglavi. PolitiÄki zatvorenici bili tu tada najgore tretirana skupina u zatvorima, bio je to zaista ružan period u mojem životu, ali nisam se predao ni u jednom trenutku.
-Jeste li vi danas Älan neke stranke? VaÅ¡ brat je Boro GrubiÅ¡ić, saborski zastupnik HDSSB-a. Radite li ovo da bi obranili Å¡efa HDZ-a Tomislava Karamarka?
– Nisam, nikad se nisam politiÄki angažirao, isto tako ne radim to da bih obranio Karamarka, jer ga uopće ne poznajem. Znam Smiljana Reljića, koji je takoÄ‘er živio u studentskom domu na Lašćini, no Karamarka nikad nisam upoznao niti znam neÅ¡to o njegovom karijernom put. No, kad sam vidio da Äovjek poput BariÅ¡ića drugima drži prodike, osjetio sam se odgovornim reći istinu tko je zapravo Ante BariÅ¡ić. Zamislite Äovjek koji u Službi državne sigurnosti bio zadužen za kler, a kasnije sam doznao da je njegova roÄ‘ena sestra navodno bila Äasna sestra.
-Je li lustracija danas potrebna?
ProÅ¡lo je 25 godina otkako imamo državu, a da ni jedna vlast nije uÄinila niÅ¡ta po tom pitanju. Žalosno je da 2015. godine priÄam, isto Å¡to sam govorio 1991. godine. Činjenica je, koliko mi je poznato, da se samo jedan od bivÅ¡ih djelatnika jugoslavenske tajne službe javno ispriÄao, iskreno zatražio oprost, naroÄito od nas politiÄkih zatvorenika koje je uhodio, a pred biskupom Vladom KoÅ¡ićem se i pokajao za kakvu je neÄasnu službu radio, a zove se Željko Kekić. Da je bilo viÅ¡e takvih primjera danas lustracija ne bi bila potrebna, no ostala je tužna Äinjenica da je od od 851 hrvatskog udbaÅ¡a, njih 754 poÄetkom 90-tih preÅ¡lo u nove hrvatske službe koji su danas interesno uvezani i odliÄno pozicionirani u svim sferama druÅ¡tva, gospodarstva, politike…Zato nemam dvojbi o potrebi lustracije, jer niÅ¡ta dobro na tako nemoralnom temelju ne može nastati. Lustraciju ne gledam kroz politiÄki svjetonazor, ni kao lov na ljude drugaÄijeg politiÄkog svjetonazora, nego je smatram potrebnom samo za one koji su u ime održanja komunistiÄkog režima Äinili zloÄine nad Äovjekom.
M.M. bpz.ba