Problem Mostara je nedostatak osjećaja za život u gradu

0
655

Novoizabrani čelnik mostarskog ogranka HDZ-a BiH, Damir Džeba, u intervjuu za Bljesak.info govori i stanju u Mostaru, ciljevima koje grad na Neretvi mora ostvariti i problemima s kojima se susreće. Osim politike, ističe Džeba, problem su i nesavjesni građani. Barem kada je u pitanju okoliš i uređenje grada. No, kaže, kako postoje svijetli primjeri te da Mostar ipak ide naprijed.

Bljesak.info: Mnogima je Vaše preuzimanje mostarskog ogranka HDZ-a BiH iznenađenje, budući da se smatralo kako će to mjesto zauzeti neki stariji stranački dužnosnici. Je li Vama nova uloga u stranci iznenađenje?

DŽEBA: Ovisi kako promatrate izbor kadrova u HDZ-u BiH i koliko je netko upućen u unutarstranačke procese i odnose. Konkretno što se mene tiče ja brojim 16 godina rada i iskustva u HDZ-u BiH. Moje radno iskustvo počinje 1999. u Gradskom odboru HDZ-a BiH Mostar. Tu sam proveo sedam godina, zatim radim u Središnjici HDZ-a BiH gdje sam dva mandata bio glavni tajnik Mladeži, skoro tri godine međunarodni tajnik, i na koncu, posljednje četiri godine, glavni tajnik pa izvršni ravnatelj Političke akademije HDZ-a BiH. Vjerujem kako dugotrajan rad, kontinuitet rezultata, težnja kompromisu i visokom stupnju uvažavanja sugovornika je rezultat moga izbora, ali također spoja mladosti i iskustva ako promatramo trendove u HDZ-u BiH.

Bljesak.info: Mostarski ogranci deset političkih stranaka pokrenuli su inicijativu za što skorije rješavanje problema s održavanjem izbora u Mostaru. Rekli su da je HDZ BiH odbio sudjelovati u toj inicijativi. Zašto?

DŽEBA: Inicijative ovakve vrste najmanje ostvaruju rezultat na polju rješavanja problema s održavanjem izbora u Mostaru. Mislim da nisu iskrene. Prave inicijative se rade i podnose u institucijama BiH. Konkretna inicijativa HDZ-a BiH kroz Klub izaslanika hrvatskog naroda u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH rezultirala je Odlukom Ustavnog suda koji je naložio promjenu izbornih pravila za Mostar odnosno nametnutog Statuta, jer je sadašnji, ponavljam nametnuti Statut, izvorište diskriminacije i generator velikog broja problema za Grad Mostar. Ovakav nedemokratski Statut je i u suprotnosti s europskom poveljom o lokalnoj samoupravi. To je Ustavni sud BiH prepoznao ali na temelju inicijative koja je išla kroz institucije BiH. Mislim da su ovo iskrene i konkretne inicijative a sve ostalo je predstava za javnost. Ključ je promjena izbornog zakona i Mostar uređen kao ostale jedinice lokalne samouprave u BiH.

Bljesak.info: Vaš stranački šef, Dragan Čović, je u intervjuu za naš portal još prošle godine rekao kako je mostarsko rješenje dogovoreno sa SDA i da se čeka da prođu izbori. Izbori su davno prošli. Što se sada čeka?

DŽEBA: Koliko se sjećam rečeno je da su se na zamolbu Bakira Izetbegovića dogovorili da se razgovori vezani za Mostar odgode za razdoblje nakon izbora. ZaÅ¡to do toga joÅ¡ uvijek nije doÅ¡lo ne znam. Znam da predsjednik dr. ÄŒović, inicirajući mnoge razgovore, želi Å¡to prije iznaći rjeÅ¡enje za Grad Mostar. SadaÅ¡nja nametnuta ‘privremena rjeÅ¡enja’ uopće ne pridonose razvoju grada i demokracije.

Bljesak.info: Najavili ste da ćete raditi na razvoju komunalija i infrastrukture ovoga grada. Što imate u planu?

DŽEBA: Istina je da sam najavio kako ćemo raditi na razvoju komunalne infrastrukture i ono što nam je prvo u planu je da se završi pročistač otpadnih voda i kanalizacijski sustav cijeloga grada. Ovaj veliki projekt, vrlo važan za daljnji razvoj i budućnost grada. U planu je također rješavanje jedinstvenog komunalnog poduzeća za cijeli grad koje će imati zajedničku upravu. Vidimo da se grad uređuje. Obzirom da imamo više komunalnih poduzeća u gradu, u nekim svojim dijelovima grad izgleda neurednije, iako u cjelini gledajući nije mnogo neuredniji od ostalih gradova u BiH. Ne možemo se još uvijek usporediti s europskim gradovima ali u kontekstu BiH Mostar je dobro uređen. Ostali značajni infrastrukturni projekti od velike važnosti svakako su završetak sjevernog ulaza u Mostar, završetak puta kroz sjeverni logor, također završetak kulturno sportskog centra kojeg smatram i integracijskim projektom u gradu koji je ipak jedini istinski multietnički grad u BiH.

Bljesak.info: Je li opravdanje za prljav i neuredan grad samo politika i politički kaos u kojem je Mostar zaglavio?

DŽEBA: Nije. Politika je jasna da grad mora biti čist, uređen i s ciljem dosezanja europske razine uređenosti. No postoji jedna druga stvar. Sudionik sam mnogih ekoloških akcija na kopnu ali najčešće pod vodom s grupama ronioca. Nećete vjerovati što sve neki ljudi bacaju u rijeke i na obale, u Neretvu, Radobolju, Bunu i ostale. Stanje svijesti osoba koje u rijeku ili na obalu bace dotrajali ili nekorisni kućni inventar je ispod svake razine. Pojedini građani koji smeće ne odlažu na predviđena mjesta također čine ovaj grad prljavim i neurednim. S druge strane, postoji i svijetle točke u gradu i to me čini sretnim. Te svijetle točke su lijepo uređene površine ispred nekih zgrada u Mostaru. One su rezultat samostalne inicijative, organizacije i volje stanovnika zgrada koji ovaj grad osjećaju svojim i žele živjeti u lijepoj i urednoj sredini. Ovim putem im se zahvaljujem i bilo bi dobro da svi obratimo pozornost na urednost i zdravlje okoliša u kojem živimo.

Bljesak.info: Mogu li se ispraviti štete nanesene izgledu ali i funkcionalnosti grada, nakon bespravnih gradnji, legaliziranih objekata i izbrisanih zelenih površina na svakom koraku?

DŽEBA: Mogu i popravljaju se. Naša politika je svakako da se grad kontinuirano uređuje, bilo da se radi na uklanjanju bespravnih gradnji ili opravku zelenih površina. Stav je da se te aktivnosti brže provode u narednom razdoblju. Na žalost, poslijeratno razdoblje je mnogo toga narušilo ali vidljiva je volja i proces da se što više toga sanira, dovede u red i stavi u zakonske okvire. Gradsko vijeće je usvojilo veliki dio planova uređenja grada te se tako stvaraju preduvjeti da se grad dalje uređuje. Svjedoci smo uklanjanja bespravne gradnje i danas. Politika i stav su jasni da se svi bespravni objekti koji se ne mogu legalizirati moraju ukloniti.

Bljesak.info: Što je najveći problem Mostara, osim politike?

DŽEBA: Nedostatak povjerenja. Na tomu se mora raditi. Ono će se vratiti sigurno. To nam je preduvjet za napredak. Dalje, problem je i nedostatak osjećaja za život u gradu kao zajednici. Nitko od nas ne živi sam u gradu i svatko mora, na svoj način i prema mogućnostima, doprinijeti da, ako ništa drugo, grad bude čist i uredan. Nije mi jasan odgoj pojedinaca koji imaju neshvatljive porive lomljenja mladih stabla tek zasađenih lipa, platana ili razna iživljavanja na novouređenim dječjim igralištima i parkovima.

Bljesak.info: U jednom od prvih istupa nakon nove dužnosti rekli ste da će Mostar biti grad na europskom standardu. Kako?

DŽEBA: Prije svega Mostar po svom položaju pripada Europi a europski standardi ne poznaju podijeljene gradove u modernoj Europi 21. stoljeća. Stoga, put je jasan. Mostar kao jedinstven grad, moderan i europski.

Rješavanje i poboljšavanje servisa odnosno pružanja usluga građanima također je prioritet. Ulažu se napori kako bi usluge građanima grada bile na europskoj razini, standardi u kojima se zahtjevi građana rješavaju u kratkom roku.

Osim usluga građanima važno je imati uredan i uređen grad a u tom pravcu nas vode i započeti veliki infrastrukturni projekti. Znam, imamo dojam da možda ne idu i ne razvijaju se značajnom brzinom, često je uzrok nedostatak financijskih sredstava, ali stvari zaista idu naprijed.

Grad je napravio puno na svojoj promociji. Mostar je dio svjetske kulturne baštine, a Stari Most je prvi spomenik kulture iz Bosne i Hercegovine koji je upisan u UNESCO-ov popis. To treba cijeniti. Žao mi je u što domaćim medijima često se Mostar predstavlja kroz prizmu politike a ne kroz svoju prepoznatljivost, ljepotu i turistički potencijal. (bpz.ba)