„Plantažni uzgoj i destilacija smilja u Hercegovini“
Kako ste već sigurno primijetili dragi Äitatelji ABCportala na naÅ¡im stranicama podosta prostora dajemo jednom novom radnom ili bolje reći poljoprivrednom zamahu koji je definitivno roÄ‘en u Hercegovini. PogaÄ‘ate, radi se o plantažnom uzgoju smilja u Hercegovini koji je sa sigurnošću možemo reći zainteresirao tisuće ljudi, obitelji, udruga i sliÄno, podjednako u svim mjestima Hercegovine. Nije nikakva tajna da će ovu godinu krÅ¡nu Hercegovinu prekriti milijuni sadnica ove trave koja bi doista mogla preporoditi Hercegovinu te joj udahnuti novi elan i dobru priliku za prosperitet i zaradu njezinog stanovniÅ¡tva. Jutarnje kave ili veÄernja druženja u Hercegovini viÅ¡e nisu rezervirana za razgovore o politici već za razgovore o novom hercegovaÄkom biznisu koji je osvojio i medijski prostor ali i mnoge ljude koji će se sigurno okuÅ¡ati u proizvodnji ovog ljekovitog bilja za kojeg struÄnjaci tvrde da je debelo deficitaran u Europi i Americi te da sljedećih 20 godina neće doći do zasićenosti tržiÅ¡ta…
Slijedom tih najava i interesiranja javnosti za uzgoj smilja danas je u Å irokom Brijegu u prepunom kinu Borak održan simpozij „Plantažni uzgoj i destilacija smilja u Hercegovini“. Simpozij je organizirala Udruga ‘Natura’ u suradnji s Gradom Å irokim Brijegom. Valja napomenuti da je viÅ¡e stotina ljudi ostalo izvan kino dvorane jer nije bilo viÅ¡e mjesta unutra pa je za oÄekivati da će udruga Natura i Grad Å iroki Brijeg ponoviti u dogledno vrijeme ovaj simpozij u nekom većem prostoru kojeg sigurno ima u Å irokom Brijegu.
Nakon uvodnih i pozdravnih rijeÄi gradonaÄelnika Kraljevića koji je i sam najavio mogućnost da pokrene sa svojom obitelji uzgoj smilja na svojoj zemlji Äime je izravno dao potporu svima onima koji će u jesen krenuti sa sadnjom sadnica smilja, zainteresirani su mogli Äuti sve o ovoj temi iz usta eminentnih poljoprivrednih struÄnjaka sa Agronomskog i prehrambeno tehnoloÅ¡kog fakultet SveuÄiliÅ¡ta u Mostaru i Agromediteranskogi fakulteta iz Mostara. Bilo je rijeÄi o važnosti analize zemljiÅ¡ta pri odluci o plantažnom uzgoju smilja, o organskoj gnojidbi u uzgoju smilja i perspektivi plantažnog uzgoja i destilaciji eteriÄnog ulja smilja. TakoÄ‘er bilo je rijeÄi i o tehnologiji plantažnog uzgoja smilja…
Prof. dr. sc. Ahmed Džubur je okupljenima objasnio stvari oko trenutnog stanja na tržiÅ¡tu smilja, rekavÅ¡i da kad bi i cijelu Hercegovinu transformirali i posadili smiljem to ne bi bilo niti blizu dovoljno da zadovolji potrebe glavnih euro kompanija koje se bave proizvodnjom eteriÄnog ulja i sliÄnih stvari. Ne trebate strahovati za tržiÅ¡te i otkup ali puno pažnje treba posvetiti struÄnjacima koji znaju i imaju dobre savjete za proizvoÄ‘aÄe. Hercegovina je Bogom dana zemlja za uzgoj ovog bilja i analize pokazuju da smo u samom svjetskom vrhu po uvjetima za uzgoj smilja. Hrvatski otok Cres je jedina destinacija koja ima neÅ¡to kvalitetnije uvjete za uzgoj. Profesor Džubur vjeruje kako je moguće da će smilje preporoditi Hercegovinu u svakom smislu. Smilje može uspijevati od 0 do 600 metara nadmorske visine, a pod nekim uvjetima može i do 800 metara nad morem.
FOTO Ivan RAMIĆ ( bpz.ba)