Slovenska služba državne sigurnosti (Udba) vjerojatno nije neposredno sudjelovala u ubojstvu Stjepana Äurekovića 1983. godine u Muenchenu, ali je Äurekovića operativno pokrivala, kazao je u razgovoru za Slovensku televiziju Roman Leljak.
Leljak smatra da su se jugoslavenske tajne službe bojale Å¡to će emigrant koji je prije toga zauzimao visoko mjestu u Ini otkriti oko naÄina na koje je “udba†iz Ine izvlaÄila novac, ali da u svojim istraživanjima nije naÅ¡ao dokumente koji bi potvrÄ‘ivali da je atentat organizirala slovenska UDBA koja je inaÄe u 70-im i 80-im godinama imala redovne operativne sastanke sa službama Hrvatske i BiH o borbi protiv hrvatske “neprijateljske†emigracije u Austriji.
– Äurekovića je “pokrivao†i o tome u Sloveniju slao izvješća Milan DoriÄ, agent slovenske službe iz Maribora koji danas živi u NjemaÄkoj, a koji je o Äurekoviću u Ljubljanu slao izvjeÅ¡taje koji su onda slani u Zagreb. Zadnje pismo koje je Äureković napisao dan pred smrt poslao je DoriÄu – ustvrdio je Leljak.
Tvrdi da je DoriÄ Äovjek “krvave†proÅ¡losti, te da o tome ima arhivske dokaze, te da je DoriÄ sudjelovao u napadima na hrvatske emigrante u Austriji 70-ih godina proÅ¡log stoljeća, za Å¡to je dobivao nagrade, odnosno novac.
Potvrdio je da je pred austrijskim sudovima svjedoÄio o svojim saznanjima o sluÄaju Stjepana Crnogorca kojega su pripadnici slovenske UDBA-e 1972. godine oteli u Salzburgu, a onda ga ispitivali u Ljubljani, gdje je ubijen.
Å to se tiÄe Crnogorca, Leljak je rekao da je pronaÅ¡ao snimku CrnogorÄeva ispitivanja u Ljubljani, te da je jasno kako Crnogorac nije imao veze s tom akcijom iako je bio njen simpatizer i da je onda ubijen jer ga se nije nakon otmice moglo vratiti u Austriju.
Pred sudom u Salzburgu uskoro će biti podignuta optužnica protiv više slovenskih dužnosnika nekadašnje “udbe†koji su tu akciju naredili, rekao je Leljak.
OÄekuje da će Austrija zatražiti izruÄenje naredbodavaca i poÄinitelja, no da bi tu moglo biti problema kakvi su se pokazali i prilikom izruÄenja Perkovića i MustaÄa NjemaÄkoj.
Istaknuo je kako je sudu u Munchenu predložio da sasluÅ¡a i bivÅ¡eg slovenskog predsjednika Milana KuÄana jer je on u vrijeme bivÅ¡e Jugoslavije u kritiÄno vrijeme vodio slovenski savez komunista koji je kao i druge republiÄke partijske organizacije davao svake godine smjernice za rad službe državne sigurnosti, te da vjeruje kako će KuÄan biti pozvan da svjedoÄi.
M.M. bpz.ba