Kruna ovogodišnje proslave u Kninu bit će podizanje spomenika prvom hrvatskom predsjedniku dr. Franji Tuđmanu podno velikog hrvatskog stijega na Tvrđavi. Spomenik će biti biti visok tri metra, i stajat će gotovo milijun kuna.
U sjeni polemika o obilježavanju 20. obljetnice Oluje, Knin se užurbano priprema za taj veliki dan, koji je ujedno i Dan domovinske zahvalnosti. Kruna tamoÅ¡njih dogaÄ‘anja bit će podizanje spomenika prvom hrvatskom predsjedniku dr. Franji TuÄ‘manu podno velikog hrvatskog stijega na kninskoj tvrÄ‘avi. Spomenik će biti biti visok tri metra, i stajat će gotovo milijun kuna. GradonaÄelnica i njezin tim žele spomenik prepoznatljiv u povijesnom i simboliÄkom kontekstu varijacije na temu ljubljenja hrvatske zastave.
Kiparska elita na Äelu s kiparom Petrom BariÅ¡ićem na prvom natjeÄaju nije prihvatila sugestivan figurativni prikaz pa je povjerenstvo ocijenilo da nijedan od pristiglih 18 radova nije na kiparskoj razini i da ne valja. No, Grad je i drugi put u suradnji s HDLU-om, raspisao javni natjeÄaj – ovaj put na lokaciji TvrÄ‘ave. Bitno je potroÅ¡iti novac na dvostruki natjeÄaj ionako osiromaÅ¡enih graÄ‘ana Knina. Kako to da nisu pitali generala Ivana ÄŒermaka bi li on, kao ratni civilni zapovjednik grada, odrijeÅ¡io kesu i sam platio kip – imao bi od Äega i zaÅ¡to to napraviti!? Kako to da su se predsjednik Gradskog vijeća i gradonaÄelnica Josipa Rimac ogluÅ¡ili na ponudu kipara Ivana Kujundžića da daruje trometarski kip dr. TuÄ‘mana Äiji je jedan primjerak odliven i postavljen na Kamenmostu kod Imotskog?
Na naÅ¡ upit, Kujundžić nam je odgovorio da za sada “ne želi izlaziti u javnost†– bit će vremena, kaže on. Krajnji je rok za postavljanje spomenika 31. srpnja. Organizaciju nimalo jednostavnog projekta vodi gradonaÄelnica Josipa Rimac i njena družina liberalno-lijeve orijentacije, na Äelu s kiparom Petrom BariÅ¡ićem. U igri je, kako rekosmo, veliki novac, a njim se lakÅ¡e upravlja kad je na okupu manja i meÄ‘usobno uvezana skupina.
Diverzija liberalnih ljeviÄara
“PovlaÄenje†TuÄ‘mana iz grada na TvrÄ‘avu doprinijet će “suživotu†jer u srediÅ¡tu grada može vrijeÄ‘ati osjećaje Srba povratnika. To je najveća zamka u koju se HDZ dao navući. Zar zastava na kninskoj tvrÄ‘avi nije najviÅ¡i simbol državnosti? Kako to da gradonaÄelnica nije razumjela poruku ovih liberalnih ljeviÄara pretplaćenih na pravorijek o umjetnosti? Kako će HDZ vladati u RH, kad mu na ovakvom primjeru ljevica vrÅ¡i diverzije?
Ova su pitanja stvarni razlog razlozi zaÅ¡to je propao prvi natjeÄaj i sada se sve ponavlja po skraćenom postupku. MeÄ‘utim, ni jedan od njih nije zadovoljavao “Veliku komisiju†koja neupitno tumaÄi i ocjenjuje natjeÄajem propisane kriterije, a koji se odnose na prepoznatljivost lika dr. TuÄ‘mana, umjetniÄku vrijednost djela, sugestiju njegove povijesne važnosti. Tu je. dakako, racionalnost i ekonomiÄnost rjeÅ¡enja, kako je u ime Velike komisije priopćio ravnatelj Kninskog muzeja Zvonimir Jelić, Älan povjerenstva za ocjenu radova i predstavnik gradonaÄelnice u ovom sluÄaju, te povjesniÄar umjetnosti Ivo GlavaÅ¡ – pokazalo se bez dovoljne vlastitosti i subjektiviteta, zasjenjeni kvartetom: kipari Petar BariÅ¡ić, Petar Dolić i dr. Željka Ćorak, te HDZ-ov liberal Zorislav Lukić. Ovaj levo-liberalni kvartet nametnuo se snagom svog auktoriteta, izrugavÅ¡i struku od 18 uvaženih kipara, meÄ‘u ostalima akademika Kuzmu KovaÄića, Kujundžića, Jurića, Jurkića, Krunu BoÅ¡njaka i druge, kao diletante nedostojne njihova razmatranja i to samo u nekoliko sati pregleda radova.
Izrugivanje zagrebaÄkog ALU-a
Ovo je izrugivanje i zagrebaÄke Akademije likovne umjetnosti (ALU). Zaista je velika hrabrost i drskost u nekoliko sati u mnoÅ¡tvu radova odabrati najbolji ili njih tri, a joÅ¡ veća perverzija donijeti neÄasnu prosudbu da nijedan od njih 18 nije pogodio lik dr. TuÄ‘mana. Gora je od toga ocjena da nisu naiÅ¡li na umjetniÄku vrijednost djela. JoÅ¡ je neÅ¡to uoÄila Velika komisija, Å¡to će im biti toÄka na “i†pri poniÅ¡tenju natjeÄaja, a to je ocjena da nitko nije pogodio povijesnu važnost dr. Franje TuÄ‘mana.
Ne bi da su pisali esej ili snimali film, a ne radili skicu za kip. Ako su pali hrvatski kipari na ispitu, njih 18, vrjedniji su poÅ¡tovanja od ovog dobro organiziranog kvarteta i nesretne, u ovom poslu i neuke, gradonaÄelnice Rimac – koja je trebala stati na stranu hrvatskih kipara koji su s ljubavlju prema prvom hrvatskom predsjedniku iÅ¡li na natjeÄaj neopterećeni novcem i slavom dali svoj doprinos. RimÄeva je jednostavno trebala poniÅ¡titi odluku Velike komisije, odrediti novu i domoljubniju komisiju i tako Äasno privesti prvi natjeÄaj svrsi i kraju. Suprotno ovom, ona je stala uz Komisiju složivÅ¡i se kako i ona nije zadovoljna likovnim rjeÅ¡enjima – hrabro od tako “struÄne†osobe za umjetnost.
Ponovljenim natjeÄajem uneseni su nesigurnost, zbrka i strah u hrvatske kipare kako neće moći ponovno izraditi novu skicu spomenika. UnatoÄ njihovom prosvjedu, RimÄeva je i dalje ostala uz ideju Velike komisije, koja će to rijeÅ¡iti.
Komisija će sugerirati promjenu materijala iz bronce u poliester. To se joÅ¡ ne pamti u kiparstvu. Onda će gradonaÄelnici predložiti novi lokaciju – “Bjež u goru Janko†– iako je prvotno bilo zamiÅ¡ljeno i od Grada odobreno da spomenik bude ispred Gradske uprave, u Ulici dr. Franje TuÄ‘mana. Zbog kratkoće rokova i ponovljenog natjeÄaja za sveÄanost 5. kolovoza moglo bi i biti gotovo tek privremeno rjeÅ¡enje, tako da će državni vrh odati poÄast dr. TuÄ‘manu izraÄ‘enom od plastike! Ravnatelj kninskog muzeja Zvonimir Jelić, koji se inaÄe u to puno razumije, ne vidi niÅ¡ta sporno u otkrivanju plastiÄnog TuÄ‘mana na 20. obljetnicu “ljubljenja zastave i podizanja ruku u znak pobjedeâ€.
Vuco pobijedio jer je s Barišićem na istom odjelu ALU-a?!
Samo, kao muzealac, neka naÄ‘e joÅ¡ jedan primjer takvog izrugivanja s kipom državnika – i to na povijesnom mjestu! GradonaÄelnica Rimac ovog puta je odluÄila ne davati izjave o TuÄ‘manovu spomeniku sve do zakljuÄenja natjeÄaja.
Na njega su ovaj put izravno pozvani akademski kipari Neven Bilić, Ivan Fijolić, Kažimir Hraste, Nikola Vrljić i Miro Vuco, uz honorar od 10 tisuća kuna. Pozvani su kako bi “udovoljili†kriterijima koje su, u suradnji s HDLU-om, odredili Grad Knin i Velika komisija. U uži izbor uÅ¡li su radovi kipara Bilića, Hraste, Kujundžića i Vuce. Na kraju (ili pak poÄetku) pobijedio je rad kipara Mira Vuce, nekadaÅ¡njeg predstavnika jugoslavenske grupe Biafra. Vucinoj pobjedi svakako je doprinijela Äinjenica da su on i Petar BariÅ¡ić kolege profesori na istom nastavniÄkom odjelu ALU-a. Kakve li sluÄajnosti?
Tako se to radi. HDZ i desnica naruÄuju TuÄ‘mana, a ljevica odabire izvoÄ‘aÄe. Moćna neka sila nadzire akademsku, politiÄku i gospodarsku elitu.
No, sada je sve rijeÅ¡eno, sve su sumnje pokrivene, nema viÅ¡e priÄe ni izrugivanja po medijima o tom kako će spomenik biti izraÄ‘en od poliestera i premazan patinom kao privremenim rjeÅ¡enjem. Sad je sve spremno za sveÄano otkrivanje spomenika, za mjesec dana skulptura će biti izraÄ‘ena i izlivena u bronci. Jer umjetnik kojeg je odabrala Velika komisija je neupitan – i kako god kip izmodelira bit će to “remek djeloâ€.bpz.ba