Prema puÄkoj meteorologiji, nakon Velike Gospe nastupa kasno ljeto, a naÅ¡i stari znali bi reći da je Mala Gospa (8. rujna) jesenski svetac. Valjda su nesnosne vrućine iza nas, a pred nama podnoÅ¡ljiviji dani. No, hoće li tako biti i kad je politiÄka klima u pitanju? BiH je u klimatskom pogledu dugo bila u bolesnom stanju, s temperaturama od 38 do 40-ak Celzijevih stupnjeva, dok užarenu i živu politiÄku klimu živa i politiÄki analitiÄari nisu mogli izmjeriti. A vruću politiÄka jesen najavljuju oni Å¡to su potpalili i vruće politiÄko proljeće. ÄŒim se vrate s nezasluženog ljetnog odmora, potpalit će novu politiÄku vatru. Pa bi moglo malo žešće uzavreti u bosanskom loncu, ali i ispod hercegovaÄke peke.
Ulje na vjeÄnu politiÄku vatru u Sarajevu dolio je William Montgomery, posljednji ameriÄki veleposlanik u socijalistiÄkoj Jugoslaviji, koji u „Politici” u svom autorskom tekstu napisa da je Daytonski sporazum uspjeÅ¡no doveo do kraja rata, ali da njegove brojne mane sprjeÄavaju pomirenje i Äine BiH nefunkcionalnom te da takva BiH uopće nije stabilna i ima znatne mogućnosti za izbijanje nasilja, sve na Å¡tetu graÄ‘ani. Montgomery istiÄe da veliki problem Äini prisiljavanje BoÅ¡njaka i Hrvata da nastave sa svojim sporazumom iz rata, kojim je bio formiran entitet zvani Federacija BiH, Å¡to je, kako reÄe William, velika pogreÅ¡ka. Montgomery jasno i glasni kaže da Hrvati u BiH trebaju dobiti svoj entitet jer Federacija i većina županija koje je Äine ne funkcioniraju. Daytonski sporazum neće funkcionirati ni u budućnosti, ali on ne može biti promijenjen bez suglasnosti sva tri naroda , istiÄe Montgomery, zaboravivÅ¡i da je Daytonski sporazum imao viÅ¡e od sto promjena na Å¡tetu Hrvata. A ni sam ne vjeruje da može doći do sporazuma triju naroda.
Sad jedni tvrde da je možda William to rekao pod utjecajem „Viljamovke”. No, Äinjenica je da je pohabani Daytonski trofrtaljac na dvoredno kopÄanje za odbaciti. Bosni i Hercegovini najbolje bi pasao novi Montgomery kaput koji nikada nije iziÅ¡ao iz mode. Većina stranih promatraÄa kaže da bi se trebala dogovoriti tri naroda. Ali kako? BoÅ¡njaÄki politiÄari ne žele ni Äuti o trećem entitetu jer su im i dva previÅ¡e, Srbi ne bi dali ni pedlja Republike Srpska. Hrvatima, dakle ostaje iseljavanje pa će na kraju balade u BiH biti dva entiteta i to kao suza etniÄki Äista. Pa zar to nije za plakati? Jer će se tako stvoriti priliÄno velika Srbija i polovina velike Bosne bez Hercegovaca. Å to će sve to znaÄiti za hrvatsku kiflu, znaju kalfe, Å¡egrti i amali u svakoj pekarnici, a ne znaju uÄeni demografi s hrvatskih, europskih i svjetskih sveuÄiliÅ¡ta. A kamoli brojni politiÄari opće prakse. Tvorci Daytona neÅ¡to moraju uÄiniti jer stvari prepuÅ¡tene samima sebi obiÄno kreću s loÅ¡ega na gore.
Većina hrvatskih politiÄara U BiH slaže se s miÅ¡lju: Ako BiH ipak mora biti po Daytonu, neka onda bude po Daytonu, a ne po izmjenama Daytona. Pa sve oko ovoga sliÄi na Mujine odgovore u veÄernjoj Å¡koli. Profesor ga upita:
– Koliko je 3:3?
– NerijeÅ¡eno – odgovori Mujo, fan bh. nogometne reprezentacije.
– Dobro, a koliko je 2:3?
– E, to je nemoguće – reÄe Mujo.
– Sjedi, pet – reÄe profesor matematika koji zna da se to ne množe podijeliti ni uz pomoć Jankovih grupa.
Kreatori moguće BiH trebali bi biti svjesni Murphyjeva zakona: Ako piÅ¡e da jedna veliÄina odgovara svakomu, ne odgovara nikomu! BiH valja napraviti po mjeri triju naroda i svih graÄ‘ana. No, Å¡to s onima koji govore europski, a misle i rade suprotno od toga? Europa im nije po mjeri pa je i ne žele, Å¡to podsjeća na komentar jednog mladog Hercegovca na izgled zgodne Hercegovke:
– Zgodna na mater, a „nezgodna” na ćaću!
S druge strane, u BiH postoje oni kojima je Europa po mjeri, a naivno vjeruju da će EU povući BiH sa Srbijom. I da bi se na tom europskom putu moglo dogoditi neÅ¡to sliÄno Muji kad je stopom krenuo na hrvatsko more koje se nalazi u EU. Poveze ga jedan bogatiji Hercegovac i upita ga:
– I tako stalno stopom ideÅ¡ na more, a staju li ljudi?
– Uvijek neka budala stane – pojasni mu Mujo. jedino rjeÅ¡enje za narod BIH je “ovo”