Dan je ponosa i sjećanja na žrtvu Vukovara ‘1991. koji obilježavamo pod trajnim sloganom “Vukovar – mjesto posebnoga pijeteta”. Stotinu tisuća ljudi iz cijele Hrvatske i inozemstva prošli su u Koloni sjećanja od Bolnice do Memorijalnoga groblja žrtava iz Domovinskoga rata, javlja HRT.
Uz velik broj branitelja i građana iz svih krajeva Hrvatske i inozemstva, ondje se okupio cijeli državni vrh – predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar- Kitarović, predsjednici Sabora i Vlade, ministri, saborski zastupnici i stranački čelnici, predstavnici Katoličke crkve predvođeni zagrebačkim nadbiskupom kardinalom Josipom Bozanićem, koji je na memorijalnom groblju žrtava iz Domovinskog rata predvodio svetu misu.
Obilježavanje Dana sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. počelo je komemorativnim programom u dvorištu vukovarske Opće bolnice. Dok je kolona prolazila ulicama, sa župne crkve Sv. Filipa i Jakova odzvanjala su zvona, a duž prometnica zapaljeno je na tisuće crvenih lampiona.
Hrvatska predsjednica s kćerkom Željke Jurić
Hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović u Koloni sjećanja hodala je držeći za ruku kćer Željke Jurić, Vukovarke koja je ostala u sjećanju kao uplakana djevojčica u plavom kaputiću u koloni prognanika koji nakon sloma obrane grada 1991. napuštaju Vukovar.
Čovjek ostane bez teksta. Jednostavno naviru sjećanja na sve ono što je ovaj grad proživio i još uvijek proživljava. Vukovar kakav je sad ne može živjeti i od Vlade očekuje konkretnu pomoć, kazao je zapovjednik obrane Vukovara 1991. Branko Borković, koji je bio u Koloni sjećanja sa suborcima.
Na Memorijalnom groblju žrtava iz Domovinskog rata vijence su položili predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović, predsjednik Hrvatskog sabora Božo Petrov i premijer Andrej Plenković i druga izaslanstva.
Potom je molitvu na groblju za sve poginule i nestale molio đakovački i osječki nadbiskup msgr. Đuro Hranić, a misu zadušnicu na groblju predvodio zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić.
Kardinal Bozanić: Iskrivljivanje istine o Domovinskom ratu
Kardinal Bozanić u svojoj je propovijedi istaknuo kako su upozoravali da nas nemar i nebriga da se prikupe i proučavaju dokumenti iz novije prošlosti mogu dovesti do nepojmljivih neprilika, u koje bi mogli doći ne samo hrvatski branitelji, koji su se nesebično davali za obranu bližnjih, nego i iskrivljavanje istine o Domovinskom ratu. Među ostalim, poručio je da hrvatska država treba pokazati da ima snagu i odgovornost za oplemenjivanje spomena na događaje iz Domovinskog rata, bez kojega hrvatski narod ostaje bez svoga identiteta i bez unutarnje snage koja se raduje budućnosti.
Zahvalivši Bogu za mir u domovini kardinal Bozanić podsjetio je na poznati drevni simbol – Vučedolsku, Vukovarsku golubicu, za koju stručnjaci kažu da bi se moglo raditi i o jarebici. U toj simbolici podsjetio je da jarebica, kada vidi prijetnju grabežljivca počinje privlačiti pažnju na sebe da bi od neprijatelja spasila svoje malene. Naglasio je kako je to lijepa slika Vukovarske žrtve.
Žrtve agresije na Vukovar
Prema posljednjim podacima na Memorijalnom groblju pokopana su 423 hrvatska branitelja, 310 civilnih žrtava rata, 163 umrla hrvatska ratna vojna invalida, dva umrla hrvatska branitelja te 57 članova obitelji poginulih hrvatskih branitelja. Iz masovne grobnice na Memorijalnom groblju 1998. ekshumirani su posmrtni ostaci 938 žrtava agresije na Vukovar, a na tom je mjestu postavljeno 938 bijelih mramornih križeva. Prema podacima Udruge roditelja i obitelji zarobljenih i nasilno odvedenih hrvatskih branitelja “Vukovarske majke”, još se traga za 291 nestalim Vukovarcem.
Tromjesečni otpor branitelja Vukovara agresorskoj vojsci prestao je 18. studenog 1991. godine. Bitka za Vukovar je, prema mišljenju vojnih stručnjaka, najveća i najkrvavija u Domovinskom ratu. To je bila 87-dnevna opsada koja je završena porazom branitelja, uz velike gubitke napadača, te velikim razaranjem Vukovara i brojnim ubojstvima i progonom hrvatskog stanovništva. U bitki je poginulo između 2900 i 3600 ljudi, branitelja i civila.
Komemorativne događaje u Vukovaru pratilo je više od 1600 akreditiranih novinara, a gradske vlasti današnji su dan proglasile neradnim za tvrtke i ustanove u vlasništvu grada.
Vlada RH zasjedala u Vukovaru
Vlada je jučer u Vukovaru održala sjednicu koja je gotovo potpuno bila posvećena Vukovaru i obilježavanju 25. obljetnice pada grada. Na njoj su potpisani razni sporazumi vezani uz obnovu komunalne infrastrukture, a jedan od njih je sufinanciranje obnove vukovarskog vodotornja s 18 milijuna kuna.
U subotu se odaje počast žrtvama Borova naselja, a u nedjelju se prisjeća žrtava srpskih koncentracijskih logora i žrtava masovne grobnice na Ovčari, mjestu gdje su 1996. ekshumirani posmrtni ostaci 200 osoba koje su nakon sloma obrane Vukovara pripadnici JNA i srpskih paravojnih postrojba odveli iz vukovarske bolnice i pogubili na Ovčari./HMS/ bpz.ba