MOSTAR – Predsjednik Udruge 100-postotnih hrvatskih ratnih vojnih invalida prve skupine Äuro GlogoÅ¡ki prije nekoliko je dana u povodu obilježavanja 20. godiÅ¡njica vojnih akcija “Ljeto 95”, “Oluja”, “Maestral” i “Južni potez” jasno poruÄio kako treba izjednaÄiti prava pripadnika HVO-a s pravima pripadnika HV-a, jer su zajedno sudjelovali u borbi za oslobaÄ‘anje Hrvatske i za slobodu Hrvata u BiH.
GlogoÅ¡ki je rekao jednu veliku istinu koja vladajućima, ali i velikom broju medija nikako neće dobro sjesti pogotovo, a Å¡to pokazuje i Äinjenica da se već dugi niz godina sustavno preÅ¡ućuje uloga koju su Hrvati izu BiH u sklopu HVO-a ili HV-a imali u obrani Hrvatske, ali i u kasnijim oslobodilaÄkim akcijama.
Obljetnica Oluje stoga je izvrsna prilika da se ukaže na ogroman doprinos koji su imali branitelji HVO-a, jer, kao Å¡to je poznato, ta vojno-redarstvena operacija kruna je viÅ¡emjeseÄnog ratovanja na livanjskoj bojiÅ¡nici kroz koje je HVO jednako trpio kao i HV. Oluja je nakon toga preokrenula sveukupnu strateÅ¡ku situaciju na Å¡irem prostoru te imala dalekosežne posljedice na daljnji nastavak rata u BiH te stvaranje uvjeta za potpisivanje mirovnog sporazuma u Daytonu.
Slijedile su uspjeÅ¡ne operacije u zapadnoj Bosni kojima je vojska RS-a dovedena na rub sloma. Nažalost, danas se golemi doprinos Hrvata iz BiH u ovoj i ostalim operacijama preÅ¡ućuje, dok sami pripadnici HVO-a nisu izjednaÄeni u pravima kao njihovu suborci s druge strane granice.
General Željko Glasnović, junak Domovinskog rata u viÅ¡e je navrata jasno naglaÅ¡avao kako je od 23 tisuće hrvatskih snaga, koje su sudjelovale u ovim operacijama, njih 11 tisuća bilo iz BiH te kako je trebalo 7-8 akcija da bi uopće doÅ¡lo do zavrÅ¡nog udarca srpskim snagama. Isto tako miÅ¡ljenja je kako bez Hrvata iz BiH, danas ne bi bilo niti hrvatske države, a da je tomu tako dovoljno je pogledati popise s imenima poginulih i biti će jasno koliko njih vuÄe porijeklo iz BiH.
NekadaÅ¡njim braniteljima pogled 20 godina unatrag izaziva osjećaj ponosa i slave, ali isto tako i tuge zbog Äinjenice da su u službenom Zagrebu jednostavno zaboravljeni.
Tim viÅ¡e je i hvalevrijedan istup Äure GlogoÅ¡kog koji je poruÄio kako hrvatski branitelji iz Hrvatske neće zaboraviti pripadnike HVO-a te ako oni ne budu u novom zakonu o pravima branitelja, kao hrvatski branitelji, i u Ustavu RH, tada hrvatski branitelji iz Hrvatske viÅ¡e nemaju pravo reći da su hrvatski branitelji.
A vlasti u Zagreba nisu se istaknule niti na drugim poljima, a posebno kada je u pitanju logistiÄka potpora obrani Å¡estorice visokopozicioniranih dužnosnika Herceg-Bosne i Äasnika HVO-a koji u Den Haagu iÅ¡Äekuju drugostupanjsku presudu. O financijskoj pomoći i aktivnom meÄ‘unarodnom lobiranju izliÅ¡no je i govoriti.bpz.ba