Connect with us

EKONOMIJA

Vlada HNŽ dala suglasnost na Kolektivni ugovor s doktorima medicine i stomatologije

Published

on

Vlada Hercegovačko-neretvanske županije na današnjoj je sjednici dala suglasnost na Prijedlog Kolektivnog ugovora o pravima i obvezama poslodavca i zaposlenika iz djelatnosti doktora medicine i stomatologije na području HNŽ-a.

Prethodni je kolektivni ugovor prestao važiti u kolovozu tekuće godine te je Ministarstvo zdravstva, rada i socijalne skrbi zaprimilo zahtjev Strukovnog sindikata doktora medicine i stomatologije u HNŽ-u za pregovore o novom Kolektivnom ugovoru.

Kategorija odobrenih sredstava

Vlada je ovlastila resornoga ministra Milenka Bevandu potpisati usuglašeni tekst Kolektivnoga ugovora koji će biti na snazi 15 mjeseci.

Iz istoga je resora donesena Odluka o odobravanju i utrošku 650.000,00 KM proračunskih sredstava za zdravstvene ustanove na području HNŽ-a, i to: Općoj bolnici Konjic 292.500,00 KM, Sveučilišnoj kliničkoj bolnici Mostar 120.000,00 KM, Domu zdravlja Mostar 60.000,00 KM, Domu zdravlja Rama 50.000,00 KM, Domu zdravlja Čitluk i Domu zdravlja Čapljina po 30.000,00 KM, Domu zdravlja Stolac 27.500,00 KM te domovima zdravlja Neum i Ravno po 20.000,00 KM.
Raspoređeno je i 120.000,00 KM s pozicije ”Program pružanja socijalnih usluga u zajednici”.

U sklopu tekućega transfera drugim razinama vlasti, Vlada je Gradu Mostaru odobrila 60.000,00 KM za generalno sponzorstvo nad dočekom Nove godine na otvorenom te Općini Neum 344.000,00 KM za potporu izgradnji tamošnjega Vatrogasnog doma.

S pozicije Ureda predsjednice Vlade izdvojeno je 50.000,00 KM Domu Sveta Obitelj Mostar.

Raspodjela ostalih sredstava

Na prijedlog Ministarstva trgovine, turizma i zaštite okoliša, usvojena je Odluka o izboru projekata koji će biti financirani iz sredstava ”Transfer neprofitnim organizacijama” u iznosu od 200.000,00 KM, Odluka o izboru projekata koji će biti financirani iz sredstava ”Transfer drugim razinama vlasti” i ”Tekući transfer (jačanje turističkih kapaciteta)” u ukupnom iznosu od 800.000,00 KM te Odluka o izboru korisnika financijske potpore iz sredstava ”Transfer drugim razinama vlasti (manifestacije iz turizma)” u iznosu od 135.000,00 KM.

Na prijedlog Ministarstva prometa i veza, donesena je Odluka o subvencioniranju Međunarodne zračne luke Mostar u iznosu od 140.000,00 KM, s ciljem doprinosa realiziranju strateškog projekta unaprjeđenja njezinih kapaciteta.

 

 

Na prijedlog Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Vlada je donijela odluke o dodjeli 430.000,00 KM za potporu za izgradnju hladnjača za skladištenje poljoprivrednih proizvoda u svrhu unaprjeđenja poljoprivredne proizvodnje, i to 230.000,00 KM Čapljini i 200.000,00 KM Konjicu. Iz istoga je resora lovačkim udrugama izdvojeno 200.000,00 KM potpore.
Donesena je i Odluka o raspodjeli 38.550,00 KM za sufinanciranje projekata jedinica lokalne samouprave s područja HNŽ-a iz Programa ”Provedba Strategije ruralnoga razvitka HNŽ-a.

Zdravstveni radnici u HNŽ-u na čekanju

Kako je već pisano predstavnici sindikata zdravstvenih radnika u HNŽ i Vlade HNŽ-a održali su sastanak 22. prosinca.
Predstavnici sindikata zdravstvenih radnika u HNŽ nazvali su ga neuspješnim.

Zdravstveni radnici su još od 25. kolovoza u generalnom štrajku jer do sada nisu uspjeli dogovoriti aneks kolektivnog ugovora.
Njihov glavni zahtjev bio je potpisivanje aneksa kolektivnog ugovora kojim bi se koeficijenti složenosti poslova — a time i plaće — izjednačili sa kolektivnim ugovorom koji je ranije potpisan sa sindikatom liječnika medicine i stomatologije.

Vrisak.info

Odgovori

Continue Reading

EKONOMIJA

Igor Štimac proglašen “Hercegovcem godine” za 2026.

Published

on

U hotelu u Neum u subotu, 7. ožujka 2026. godine, održana je svečanost proglašenja pobjednika izbora “Hercegovac godine 2026”, jedne od najprepoznatljivijih manifestacija koja okuplja istaknute Hercegovce iz domovine i dijaspore.

Titulu Hercegovac godine 2026 ponio je Igor Štimac,proslavljeni hrvatski nogometaš i bivši izbornik hrvatske nogometne reprezentacije, koji je ovo priznanje osvojio glasovima čitatelja i stručnog žirija.

Nogomet

Štimcu je majka iz Hercegovine. Počasnu nagradu i zlatnu plaketu primio je Anton Kikaš. Nagrada za životno djelo pripala je Vinko Sabljo, nagradu žirija dobio je Nedjeljko Begić, a priznanje za međunarodnu promociju Hercegovine dodijeljeno je Steve Ravić, prenosi Hercegovina.in.

Na svečanosti su sudjelovali i finalisti koji su u Neum stigli iz različitih krajeva svijeta: Igor Štimac, Anton Kikaš, Vinko Sabljo, Petar Malbaša, dr. Kašmir Huseinović, Steve Ravić, Ivo Šušak Pajo, Zlatko Glavinić, Nedjeljko Begić, Kristian Pandža, Marijan Mandić i Vanja Tolj.

Organizatori su istaknuli kako je ovogodišnje izdanje manifestacije donijelo i novinu – po prvi put dodijeljena je posebna počasna nagrada, uz već tradicionalna priznanja za životno djelo, nagradu žirija te nagradu za međunarodnu promociju Hercegovine.

Magazin Hercegovina

Svečani program dodatno je obogaćen kulturno-umjetničkim sadržajem.

Vrisak.info

Odgovori

Continue Reading

EKONOMIJA

Iz Rukopisa Mije Ćosića direktora kompanije “Ćosićpromex” iz Usore

Published

on

Blagoslovljen današnji dan.
„Pronikni me svega, Bože, i srce mi upoznaj…“ Ove riječi su molitva čovjeka koji se ne boji stati pred Boga onakav kakav jest. Pred ljudima često skrivamo svoje slabosti, svoje misli i svoje rane. Ali pred Bogom nema skrivanja. On vidi dubinu našega srca, poznaje naše borbe, naše strahove i naše padove. Kada molimo da nas Bog pronikne, mi zapravo otvaramo svoje srce njegovu svjetlu. Tražimo da njegova istina osvijetli ono što je u nama skriveno: naše oholosti, naše sebičnosti, naše nemire. To nije molitva osude, nego molitva povjerenja. Jer znamo da Bog ne gleda na nas da bi nas ponizio, nego da bi nas izliječio. Psalmist zatim moli: „Pogledaj, ne idem li putem pogubnim.“ To je molitva poniznosti. Čovjek priznaje da se može izgubiti, da može krenuti krivim putem. Zato moli Boga da ga vodi, da ga usmjeri i da ga vrati na pravi put. I na kraju dolazi najljepša molba: „Povedi me putem vječnim.“ To je put koji vodi k Bogu – put istine, ljubavi i vjernosti. To je put koji ne završava u prolaznosti ovoga svijeta, nego u životu vječnom.
Bog vas blagoslovio.
PLEŠI, PLEŠI
Pleši, pleši dušom plahom
glazbom jutra tijelo zaokreni
u vrtlozima vjetrova, dahom
budiš pjesmu u sebi, ženi
Pleši, pleši kao travka bez straha
što joj nemir vjetra mir oduze
jer si bistra kaplja Božjeg daha
pleši, ti si tihi glas u sjaju suze
Pleši, pleši, gdje jesi da jesi
strpljenje ti umorne vjeđe resi
budi treptaj, budi to što jesi
dok plešeš i ne slute gdje si
Zagonetko, srca plaha, tople duše
otkucajima srca u zvuku lire izgaraš
ne daj da ti ritam života nemir otpuše
carice, ključeva čuvarice dušu otvaraš
Cvijet si na dnu utrobe oceana
što se rijetko naglas smije
pjesma valovlja ti nije strana
žeđaš stih, ti si izvor poezije
Pleši, pleši…pleše i sjena
Na treptaj sirene on će doći, reći tiše:
Jagodo moja divlja, rumena
bez tebe ne mogu ni trena više
Zaronio je duboko u čarne oči tvoje
a ti u njegove, za ples u dvoje
MILJENKA KOŠTRO
Obilazak radova i posjeta gospodrstvenicima u obuhvatu Poduzetničke zone Žabljak | OPĆINA USORA
Iz Rukopisa Mije Ćosića Direktora(Ćosićpromex) iz Usore”19.07.2025god. Blagoslovljen današnji dan.” – tropolje.info
Opis fotografije nije dostupan.Iz Rukopisa Mije Ćosića Direktora(Ćosićpromex) iz Usore”30.01.2025god. Blagoslovljen današnji dan.” – tropolje.info

Continue Reading

EKONOMIJA

Ljubuški isplatio 296.000 KM: Sredstva za prvu nekretninu sjela na račune 36 mladih obitelji

Published

on

 

Na račune 36 mladih obitelji Grada Ljubuškog koji su se upustili u rješavanje stambenog pitanja Grad Ljubuški je u petak uplatio 296.000 KM potpore za subvencioniranje prve stambene nekretnine.

Tim povodom, u Gradskoj vijećnici gradonačelnik Vedran Markotić potpisao je ugovore s dobitnicima potpore koji su se prethodno prijavili na javni poziv i ispunili uvjete.

Pravo na subvenciju imali su bračni partneri koji u trenutku podnošenja zahtjeva nisu bili stariji od 38 godina ili jedan od njih, a da u svom vlasništvu ili suvlasništvu nemaju drugu stambenu nekretninu u Bosni i Hercegovini, niti u inozemstvu, osim stambene nekretnine koja je bila predmet prijave.

Od njih 36-ero, 20 ih je dobilo po 10.000 KM za kupnju/izgradnju kuće, a njih 16 po 6.000 KM za kupovinu stana što u konačnici iznosi 296.000 KM proračunskih sredstava s kojima je Grad Ljubuški ove godine potpomagao rješavanje stambenog pitanja mladim obiteljima.

Ovom važnom mjerom pronatalitetne politike se nastoji potaknuti ostanak mladih na rodnoj grudi.

Bilo mi je izuzetno zadovoljstvo s mladim obiteljima potpisati ugovore. Većina ih je u proteklih nekoliko godina zasnovala obitelj i dobila djecu. I nama, kao i svim drugim jedinicama lokalne samouprave, najbitnije je da ostaju mlade obitelji i da nam se rađa što više djece – to je budućnost našeg grada.

Veseli nas i to da se sve više mladih odlučuje na gradnju kuće, jer je činjenica da obitelji u kućama imaju više djece, istaknuo je gradonačelnik Markotić i dodao da je već vidljivo da će za iduću godinu broj subvencija za prvu nekretninu biti još veći.

Ova pomoć predstavlja značajnu potporu u trenutku kada su troškovi stanovanja sve veći, a mladima je često teško samostalno osigurati sredstva za prvu nekretninu.

Među dobitnicima potpore je i Ivan Džolić, uspješni trener rukometaša Izviđača koji je ukazao na važnost potpore koju mladi koriste pri gradnji ili opremanju doma.

Ova potpora mnogo znači nama mladima. Prije dvije godine smo kupili stan, prošle godine smo uselili, a sada ćemo potporu iskoristiti za opremanje dječje sobe, kazao je Džolić.

(www.jabuka.tv | Foto: Grad Ljubuški)

 

Continue Reading

Trending

Copyright © 2010 - 2024 BPZ.ba