Connect with us

KULTURA

Od Mojsijevih do Isusovih ruku:

Published

on

 

U Svetom pismu i tradiciji Crkve uzdizanje i širenje ruku prema nebu bila je uobičajena gesta za molitvu. Sjetimo se Mojsija, koji je držao visoko podignute ruke prema nebu dok se njegov narod borio, i imao premoć dok je on tako držao ruke.

U biblijskim psalmima i u poslanicama nalazimo poticaje da molimo podignutih otvorenih ruku.

Isus Krist naučio je svoje učenike moliti, ali nije ostavio detaljne upute je li bolje ruke sklopiti ili raširiti za vrijeme molitve. Oni su po njegovu primjeru polagali ruke na ljude kada su zazivali snagu Duha Svetoga i molili za ozdravljenje. Ono što znamo jest da je Isus svoje ruke uvijek otvarao i pružao prema drugima blagoslivljajući ih, dodirujući, tješeći, ozdravljajući.

Konačno, on je raširio ruke na križu i tako obujmio čitav svijet božanskim spasenjem. Njegove su ruke, doduše, bile prikovane, ali on je na križ pošao dragovoljno, iz ljubavi prema ljudima.

KAD MOLIŠ, RAŠIRI RUKE PREMA NEBU I ZAZOVI “OČE NAŠ…”❣️🙌👑

Continue Reading

KULTURA

Ovo je tekst Rezolucije o osnaživanju političkog položaja Hrvata u BiH

Published

on

Nakon gotovo mjesec dana pregovora, HDZ i Domovinski pokret usuglasili su tekst rezolucije kojom žele ojačati politički položaj Hrvata u Bosni i Hercegovini te spriječiti njihovo preglasavanje pri izboru hrvatskog člana Predsjedništva BiH. Prijedlog rezolucije u petak je upućen u saborsku proceduru, a obrazložio ga je potpredsjednik Hrvatskog sabora Ivan Penava.

Karte,vodiči, zastave i sl.

Dokument naglašava da predložena rezolucija ne zadire u unutarnje uređenje Bosne i Hercegovine niti dovodi u pitanje njezin suverenitet i teritorijalni integritet, već predstavlja politički akt kojim Hrvatski sabor potvrđuje potporu legitimnom političkom predstavljanju Hrvata u BiH, nastavku reformskih procesa i razvoju dobrosusjedskih odnosa između dviju država.

U nastavku donosimo tekst Rezolucije o osnaživanju političkog položaja Hrvata u Bosni i Hercegovini:

1. Hrvatski sabor ocjenjuje da, u postojećim ustavnim okvirima i političkim okolnostima, hrvatski narod u Bosni i Hercegovini ne ostvaruje u potpunosti svoju ustavom zajamčenu konstitutivnost niti se može smatrati u potpunosti jednakopravnim s ostala dva konstitutivna naroda, što to pitanje čini predmetom legitimnoga interesa Republike Hrvatske.

2. Hrvatski sabor poziva Vladu Republike Hrvatske na nastavak pružanja političke, projektne i financijske potpore obrazovnim, zdravstvenim, kulturnim, vjerskim i medijskim institucijama hrvatskog naroda u Bosni i Hercegovini radi osnaživanja Hrvata u Bosni i Hercegovini, u skladu s Deklaracijom Hrvatskog sabora o položaju hrvatskog naroda u Bosni i Hercegovini iz 2018. (NN118/2018).

3. Hrvatski sabor poziva Vladu Republike Hrvatske na nastavak pružanja potpore ostvarivanju potpune političke ravnopravnosti Hrvata u Bosni i Hercegovini u okviru reforme političkoga sustava kojom bi se osigurali pošteni izbori, na kojima bi svaki konstitutivni narod imao mogućnost birati svoje legitimne predstavnike. Hrvatski sabor pritom podržava izborne modele koje predlažu legitimni predstavnici hrvatskog naroda u Bosni i Hercegovini, kojima bi se osigurala legitimna politička zastupljenost Hrvata, uključujući prijedlog o uspostavi zasebne izborne jedinice za izbor hrvatskog člana Predsjedništva BiH.

4. Hrvatski sabor poziva Vladu Republike Hrvatske da, u skladu s hrvatskim nacionalnim interesima, nastavi aktivno podupirati Bosnu i Hercegovinu na njezinu europskom putu te da nastavi dijeliti svoja iskustva i znanja kako bi pospješila provedbu reformi, čuvajući pritom višenacionalni karakter zemlje s ciljem trajnog osiguravanja političke ravnopravnosti Hrvata u Bosni i Hercegovini, u skladu s načelima federalizma, jednakosti i nediskriminacije.

5. Hrvatski sabor poziva Vladu Republike Hrvatske na korištenje svih raspoloživih političkih, pravnih i diplomatskih mehanizama u Europskoj uniji i međunarodnim organizacijama kako bi se zaštitili interesi Hrvata u Bosni i Hercegovini.

StanovniciIstočne Europe

6. Hrvatski sabor s osobitom pozornošću prati izborne procese u Bosni i Hercegovini te pritom osuđuje otvorene pozive na izborni inženjering radi preglasavanja Hrvata pri izboru hrvatskog člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine, izaslanika u domovima naroda te drugim tijelima.

7. Hrvatski sabor potiče pripadnike hrvatskog naroda koji imaju državljanstvo Bosne i Hercegovine da ostvare svoje biračko pravo u Bosni i Hercegovini na predstojećim općim izborima (4. listopada 2026.) kako bi izrazili svoju političku volju radi ostvarivanja svoje legitimne zastupljenosti.

8. Hrvatski sabor poziva sve državne institucije Republike Hrvatske na nastavak suradnje s Hrvatskim narodnim saborom Bosne i Hercegovine i podrške njegovu radu.

9. Hrvatski sabor poziva na nastavak suradnje s Parlamentarnom skupštinom Bosne i Hercegovine – Zastupničkim domom i Domom naroda – kao i s ostalim institucijama uključenim u međuparlamentarni oblik suradnje, koji se ostvaruju kroz parlamentarne odbore, skupine prijateljstva kao i kroz sva ostala tijela i oblike parlamentarne suradnje.

Cjelokupan tekst Rezolucije pročitajte ovdje. /HMS/

Preporučeno:

Continue Reading

KULTURA

Obilježena 29. obljetnica smrti mr. Mate Bobana u Grudama

Published

on

U utorak, 7. srpnja 2026. godine, u Grudama je obilježena 29. obljetnica  smrti mr. Mate Bobana, prvog predsjednika Hrvatske zajednice Herceg-Bosne, Hrvatske Republike Herceg-Bosne i Hrvatske demokratske zajednice Bosne i Hercegovine.

Godišnjice

Program obilježavanja započeo je svetom misom zadušnicom u crkvi sv. Stjepana Prvomučenika u župi Gorica – Sovići, koju je predvodio fra Vinko Mikulić. Nakon misnog slavlja izaslanstva su položila vijenac i zapalila svijeće na grobu mr. Mate Bobana, odajući počast njegovu životu i djelovanju.

Kako je priopćeno iz Općine Grude, početak devedesetih godina prošloga stoljeća predstavljao je jedno od najzahtjevnijih razdoblja u suvremenoj povijesti Hrvata u Bosni i Hercegovini. U tom razdoblju Mate Boban imao je istaknutu ulogu u osnivanju Hrvatske zajednice Herceg-Bosne, uspostavi Hrvatske Republike Herceg-Bosne te stvaranju Hrvatskog vijeća obrane.

Iz Općine Grude navode kako je njegov doprinos ostavio trajan trag u novijoj hrvatskoj povijesti te ističu da su obljetnice poput ove prilika za odavanje počasti njegovu djelovanju, kao i svim hrvatskim braniteljima koji su svojim zalaganjem i žrtvom pridonijeli očuvanju opstojnosti hrvatskog naroda u Bosni i Hercegovini.

Vrisak.info

Continue Reading

KULTURA

JANDROKOVIĆ: Vjerujem da će rezolucija DP-a oko položaja Hrvata u BiH biti usvojena

Published

on

Predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković izjavio je da očekuje kako će Sabor prihvatiti rezoluciju o položaju Hrvata u Bosni i Hercegovini, nakon što su o njoj koalicijski partneri proveli konzultacije i došli do obostrano prihvatljivih rješenja.

Jandroković je potvrdio da će Domovinski pokret (DP) uputiti u proceduru prijedlog rezolucije i da vjeruje da će ona biti izglasana nakon rasprave koja će se provesti u utorak. Dodao je da su prethodni koalicijski partneri proveli konzultacije i došli do obostrano prihvatljivih rješenja.

“To je koalicija. Svatko u toj koaliciji ima neka svoja viđenja, svoje stavove, svoje političke interese, ali treba doći do kompromisa koji je prihvatljiv za sve. Ovo je široka koalicija, kao što znate i vjerujem da ćemo iznjedriti jedno rješenje i rezoluciju koja će biti prihvatljiva za sve, a isto tako korisna za Hrvate koji žive u Bosni i Hercegovini”, istaknuo je Jandroković.

Komentirao je i premijerovo traženje isprike EPPO-a ministrici kulture i medija Nini Obuljen Koržinek i Vladi zbog insinuacija da je bila uključena u zlouporabu novca u slučaju Geodezija pri čemu je premijer to ocijenio pokušajem utjecaja na izbore. Jandroković je istaknuo da je premijer iznio svoj stav koji se referira na odgovornost ministrice kulture koja očito ne postoji.

“Sjećate se u trenutku kada su se pojavile te informacije, bio je jedan snažan udar na ministricu kulture. Danas je očito vidljivo da ona nije bila povezana s tim događajima, tako da predsjednik Vlade želi to naglasiti. Međutim, sada se postavlja pitanje zašto je on tako govorio. To se događalo u predizborno vrijeme. Ponavljam još jednom, te informacije su izišle u javnost. Jedan dio medija tada je nastojao odgovornost prevaliti na ministricu kulture. Postupak pokazuje da ona nije povezana s tim događajima, da se jasno locirala odgovornost onih koji su krivi ili koji će tek biti dio postupka ili će se dokazivati njihova krivnja, tako da taj događaj se može povezivati i s utjecajem na izbore”, istaknuo je Jandroković, javlja Hina.

Poručio je novinarima da poslušaju i proanaliziraju što oporbeni zastupnici i prvaci oporbenih stranaka govore o glavnom državnom odvjetniku.

“Ovo što je izgovorio predsjednik Vlade o EPPO-u je daleko ispod razine onog govora koji oporba koristi o glavnom državnom odvjetniku”, zaključio je Jandroković. /HMS/

 

Preporučeno:

Podijeli:

Continue Reading

Trending

Copyright © 2010 - 2024 BPZ.ba