Connect with us

Uncategorized

Dr. Diana Mamić: U proteklih 20 godina izgubili smo 8909 stanovnika!

Published

on

Foto: Željka Mihaljević

Doista imamo katastrofalnu situaciju, tako i u protekloj, 2024. godini na 725 umrlih imamo samo 242 novorođene djece. U proteklih 20 godina izgubili smo 8909 stanovnika, kazala je ravnateljica ZJZ-a HBŽ-a dr. Diana Mamić za Večernji list.

Ako je suditi po vitalnoj statistici, Hercegbosansku županiju ne čeka svijetla budućnost. Iako je čini šest lokalnih samouprava i prostorno je najveća u Federaciji Bosne i Hercegovine, “bijela kuga” njezino je stalno stanje, a ni u ostatku BiH, osim nekolicine svijetlih primjera, situacija nije puno bolja. Već dva desetljeća, koliko Zavod za javno zdravstvo HB županije prati vitalnu statistiku, broj umrlih u pravilu je bio dva puta veći od novorođenih, a u protekloj je, 2024. godini odnos između rođenih i umrlih bio jedan prema tri, piše Večernji list BiH.

 

 

U razgovoru s dr. Dianom Mamić, ravnateljicom Zavoda za javno zdravstvo HB županije, doznajemo kako su u dvadesetogodišnjem razdoblju, od 2005. do 2025. godine, najporazniji rezultati zabilježeni u dvije godine pandemije koronavirusa, 2020. i 2021. Naime, u 2021. rođeno je 278 djece, a umrlo 998 osoba, što znači da je na jedno novorođenče bilo 3,6 umrlih, dok je u 2020. taj odnos bio 1:3,4.
– Doista imamo katastrofalnu situaciju, tako i u protekloj, 2024. godini na 725 umrlih imamo samo 242 novorođene djece. Ako pogledamo naše statističke podatke, onda vidimo da smo u proteklih 20 godina izgubili 8909 stanovnika, što je više nego što ih trenutačno ukupno ima u Glamoču, Kupresu i Bosanskome Grahovu. A posebno zabrinjava i to što su negativnoj vitalnoj statistici umnogome doprinijela i maligna oboljenja. Tako je u prošloj godini 125 osoba umrlo od karcinoma, što je 17 posto od ukupnoga broja umrlih u županiji – govori nam dr. Mamić te dodaje kako je karcinom debeloga crijeva najzastupljeniji, potom slijedi karcinom pluća i kod žena karcinom dojke.

 

 

A kako u Livnu već dugi niz godina djeluje “Bistrica”, Udruga žena oboljelih i liječenih od raka dojke, pitali smo predsjednicu Slavicu Gotovac kakva je situacija s novooperiranim ženama od te vrste maligniteta.

– Nažalost, moram reći i da u ovoj godini, koja je tek počela, imamo već šest novooperiranih u Županijskoj bolnici u Livnu, a vjerujem da ih ima i više jer imamo pacijentice koje se operiraju i u drugim ustanovama izvan naše županije. U 2022. godini bilo je 18 operiranih, od čega 15 potvrđenih karcinoma. Godine 2023. bilo je 15 oboljelih i operiranih – 11 karcinoma, a u protekloj, 2024. godini 19 operiranih, s tim da je bilo 13 karcinoma.

Znači, ako uzmemo neki prosjek, možemo reći da je broj oboljelih u stalnom porastu – govori nam predsjednica Udruge “Bistrica” te dodaje da sve strukture društva trebaju uložiti puno više u prevenciju i edukaciju stanovništva kako bi se, ako ništa drugo, bolest otkrila u ranoj fazi.

 

 

Iskoristili smo i prošlotjedni boravak dr. Nediljka Rimca, federalnog ministra zdravstva, u Livnu kako bismo doznali što po tom pitanju poduzima ili će poduzeti Federacija BiH.
Ministarstvo zdravstva FBiH ove je godine u proračun uvrstilo 1,1 milijun maraka za prevenciju malignih oboljenja. Pri tome mislim na vodeća maligna oboljenja, kod žena – karcinom dojke i karcinom vrata maternice, kod muškaraca karcinom prostate i kod muškaraca i žena karcinom debeloga crijeva. Ta će sredstva biti raspoređena kompletno po cijeloj Federaciji kada su u pitanju zdravstvene ustanove, i to za prevenciju, odnosno rano otkrivanje malignih oboljenja. Sve zdravstvene ustanove upoznate su s time, znaju da imaju osigurana sredstva i trebaju se aktivno uključiti u taj proces.

A također ćemo se zadužiti kod Svjetske banke kao Vlada Federacije BiH i Ministarstvo kako bismo nabavili nužnu opremu za rano otkrivanje bolesti. Znači, za nabavu mamografa tamo gdje je potrebno, za aktivno provođenje imunizacije, kao i za rano otkrivanje karcinoma debelog crijeva, prevenciju kroz sistematske preglede… Dakle, sve su to aktivnosti u koje se Ministarstvo zdravstva FBiH aktivno uključilo jer je otkrivanje malignih bolesti u ranoj fazi najbolje i najjeftinije i za pacijenta i za društvo – kazao je ministar Rimac.

Continue Reading

EKONOMIJA

Prof. dr. sc. Ivo Čolak novi rektor Sveučilišta u Mostaru(jednoglasno izabran)

Published

on

Senat Sveučilišta u Mostaru danas je jednoglasno izabrao prof. dr. sc. Ivu Čolaka, redovitog profesora, za novog rektora Sveučilišta u Mostaru na mandatno razdoblje od četiri godine. Druga kandidatkinja bila je prof. dr. sc. Damirka Mihaljević s Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru.

ŠUTNJA REKTORATA Sindikalisti nisu dobili prostorije i adresu na Sveučilištu, Sindikat će registrirati negdje drugo | Vijesti Hercegovina.Info

Prof. dr. sc. Ivo Čolak u svom programu za mandatno razdoblje od 2025. do 2029. godine ističe, kao najveći prioritet razvoja, financijsku stabilnost Sveučilišta u Mostaru kao temelj za daljnji razvoj, s posebnim naglaskom na dobrobit studenata i oslobađanje školarina za studente koji redovito izvršavaju svoje obveze. Njegov program uključuje jačanje znanstvene izvrsnosti, veću suradnju s gospodarstvom, razvoj nacionalnog identiteta i kulture, povećanje kvalitete obrazovanja i učinkovitosti studiranja te društvenu odgovornost.

Posebni ciljevi uključuju unaprjeđenje studijskih programa, povećanje studentskog standarda, daljnju digitalnu transformaciju i poticanje znanstvenih projekata. Posebno se naglašava potreba bolje suradnje Sveučilišta s gospodarstvom, s ciljem većeg uključivanja studenata, kao i dodatna ulaganja u infrastrukturu te povećanje prostornih kapaciteta, posebno za Farmaceutski fakultet.

 

Međunarodna suradnja i mobilnost studenata i nastavnika bit će nastavljeni i intenzivirani kroz razvoj novih programa, uključujući i studije na stranom jeziku. Profesor Čolak poseban naglasak stavlja na digitalizaciju cijele vertikale obrazovanja na hrvatskom jeziku u BiH te razvoj IT sektora i daljnje podizanje položaja Sveučilišta na međunarodnim ljestvicama.

Studenti su u središtu obrazovnog procesa, a konačni cilj programa je omogućiti im kvalitetno obrazovanje uz znatno povoljnije uvjete studiranja. Nastavit će se razvijati mentorsko i savjetodavno praćenje studenata, unaprjeđivati sustav stipendiranja te aktivnije uključivati studente u stručne i gospodarske projekte. Sve to pridonijet će stvaranju stabilne, dinamične i inovativne institucije prilagođene potrebama tržišta rada i društvenim promjenama.

Prof. dr. sc. Ivo Čolak dugogodišnji je profesor i znanstvenik na Sveučilištu u Mostaru, gdje je zaposlen još od 1993. godine. Završio je Građevinski fakultet, a nakon toga i Filozofski fakultet. Obnašao je niz dužnosti, uključujući prodekana za nastavu i dekana Građevinskog fakulteta te prorektora za znanost i razvoj Sveučilišta u Mostaru. Obrazovao se i dodatno usavršavao na poslijediplomskom studiju u Splitu te postdoktorskom studiju u Zürichu. Bio je član Vijeća za znanost Bosne i Hercegovine te član Upravnog odbora Agencije za osiguranje kvalitete i razvoj visokog obrazovanja BiH (HEA). Također, aktivno je sudjelovao u brojnim povjerenstvima za akreditaciju visokoškolskih ustanova u BiH i Crnoj Gori, kao i u oblikovanju javnih politika i strategija u području obrazovanja i znanosti. Od 2018. godine predaje kao redoviti profesor i na Sveučilištu Sjever u Varaždinu. Njegov znanstveni i profesionalni rad odlikuje se izrazitim doprinosom u razvoju visokog obrazovanja, znanosti i upravljanja Sveučilištem u Mostaru.Ivo Čolak | Vijesti Hercegovina.Info Prof. dr. sc. Ivo Čolak preuzima dužnost rektora 1. listopada 2025. godine.

00:59

00:00
Play
k
Mute
m
Settings
Fullscreen
f

 

 

Prof. dr. sc. Ivo Čolak dugogodišnji je profesor i znanstvenik na Sveučilištu u Mostaru, gdje je zaposlen još od 1993. godine. Završio je Građevinski fakultet, a nakon toga i Filozofski fakultet. Obnašao je niz dužnosti, uključujući prodekana za nastavu i dekana Građevinskog fakulteta te prorektora za znanost i razvoj Sveučilišta u Mostaru. Obrazovao se i dodatno usavršavao na poslijediplomskom studiju u Splitu te postdoktorskom studiju u Zürichu. Bio je član Vijeća za znanost Bosne i Hercegovine te član Upravnog odbora Agencije za osiguranje kvalitete i razvoj visokog obrazovanja BiH (HEA). Također, aktivno je sudjelovao u brojnim povjerenstvima za akreditaciju visokoškolskih ustanova u BiH i Crnoj Gori, kao i u oblikovanju javnih politika i strategija u području obrazovanja i znanosti. Od 2018. godine predaje kao redoviti profesor i na Sveučilištu Sjever u Varaždinu. Njegov znanstveni i profesionalni rad odlikuje se izrazitim doprinosom u razvoju visokog obrazovanja, znanosti i upravljanja Sveučilištem u Mostaru. Prof. dr. sc. Ivo Čolak preuzima dužnost rektora 1. listopada 2025. godine.

Svim umirovljenicima stiže trajni dodatak na mirovinu. Iznos će se računati prema godinama staža
Poslovni dnevnik

Svim umirovljenicima stiže trajni dodatak na mirovinu. Iznos će se računati prema godinama staža

Continue Reading

KULTURA

Obilježena 31. obljetnica raspuštanja logora “IV. Osnovna škola” u Mostaru

Published

on

Paljenjem svijeća i polaganjem vijenaca  kod spomenika poginulim braniteljima ispred Hrvatskog doma hercega Stjepana Kosače u Mostaru obilježena je 31. obljetnica raspuštanja logora “IV. Osnovna škola” u Mostaru.

Predsjednik Hrvatske udruge logoraša HNŽ-a Željko Mikulić rekao je kako su se okupili da obilježe 31. obljetnicu raspuštanja zloglasnog logora “IV. Osnovna škola” u Mostaru, naglasivši da je u njemu poginulo 17 ljudi.

– Na današnji dan razmijenjena su 73 hrvatska logoraša, od kojih su dvije bile ženske osobe koje su danas došle na obilježavanje – rekao je Mikulić, dodavši da je kroz ovaj logor prošlo oko 130 logoraša.

Kako je istaknuo, poslije razmjene trideset osoba je umrlo.

– Svi mi snosimo posljedice tog logora i danas ćemo se prisjetiti svega onoga što se događalo u logoru koji je bio mjesto patnje i mučilište – ustvrdio je Mikulić.

Naglasio je i kako presude za logor postoje.

– Za ove zločine je odgovarano, ima osam presuda. To su sramotne presude, 18 i pol godina dobilo je 8 stražara – rekao je Mikulić, istaknuvši da nalogodavci nikada nisu kažnjeni.

Nakon svete mise, polaganja vijenca i paljenja svijeća, upriličena je i izložba fotografija najvećih logora za Hrvate u Hercegovačko-neretvanskoj županiji. /Fena/HMS/

 

 

Preporučeno:

Podijeli:

Continue Reading

EKONOMIJA

Vlada HNŽ potpisala ugovore sa 155 vježbenika

Published

on

Predsjednica Vlade Hercegovačko-neretvanske županije Marija Buhač i ministar financija HNŽ-a Adil Šuta pozdravili su danas vježbenike koji su odabrani na osnovu Javnoga poziva Vlade za prijam vježbenika u županijska tijela uprave, upravne organizacije i druge službe, tijela i institucije Hercegovačko-neretvanske županije, prenosi Hrvatski Medijski Servis.

Predsjednica Buhač podsjetila je na to da je vježbenički staž kontinuirani proces koji Vlada HNŽ-a godinama provodi, ali i kako je ovoga puta unaprijeđen na način da je vježbenicima osigurano kvalitetnije mentorstvo, bolji raspored i izravna komunikacija s tržištem rada, prije svega s privatnim sektorom.

 

 

– Dosad je fokus bio na državnoj službi, gdje je puno vježbenika bilo na određenim mjestima na kojima ponekad nisu dobili potrebno znanje za izlazak na tržište rada. Držim kako je važno da vidite i jedan i drugi svijet i krenete od samoga početka. Na vama je raditi i učiti, a ja se nadam kako će vam na svakomu mjestu biti osiguran kvalitetan mentor koji će vam znati prenijeti znanje. Sama diploma nije dovoljna, danas se očekuje cjeloživotno učenje i stalno usvajanje novih znanja i vještina, a mi smo vam osigurali onaj ključni početni iskorak – poručila je Buhač, osvrnuvši se i na kašnjenje s objavom popisa odabranih vježbenika.

– Javni je poziv bio u prošloj godini i postupak je proveden u skladu sa zakonskim propisima. Međutim, imali smo otprilike 400 prijavljenih na 100 predviđenih mjesta i radili smo na proširenju Odluke kako bismo primili maksimalan mogući broj, a to je zasad ukupno 155 vježbenika. Također, Županija je istodobno bila na privremenomu financiranju i odmah po usvajanju Proračuna usvojili smo i ovu odluku – pojasnila je predsjednica Vlade, najavivši kako se radi i na stvaranju uvjeta za prijem dodatnoga broja vježbenika.

Ministar Šuta ocijenio je današnji trenutak važnim iskorakom u životu odabranih vježbenika, dodavši kako se nada da će svatko od njih na odgovarajući način iskoristiti vrijeme koje je pred njima.

– Želim da steknete dodatna znanja i kompetencije i da to znanje sutra prenesete na tržište rada koje je zahtjevno i turbulentno. Završeni je fakultet samo ulaznica za daljnji svijet i posao, a od vas se očekuje kontinuirano učenje i moja je preporuka da se neprestano nadograđujete – kazao je Šuta.

 

 

Preporučeno:

Continue Reading

Trending

Copyright © 2010 - 2024 BPZ.ba