Connect with us

Uncategorized

Gradu s ljubavlju: HKUD Sv. Ante – Cim završio godinu uz spektakularni božićni koncert –

Published

on

Tekst članka se nastavlja ispod banera Hrvatsko kulturno umjetničko društvo “Sveti Ante – Cim” iz Mostara i ove je godine završilo svoju bogatu kulturnu sezonu tradicionalnim božićnim koncertom “Gradu s ljubavlju”, održanim 14. prosinca u 19 sati u domu hercega “Stjepan Kosača” u Mostaru.Gradu s ljubavlju: HKUD Sv. Ante – Cim završio godinu uz spektakularni božićni koncert

Večer folklora i tradicije: Božićni koncert oduševio publiku u Mostaru - Gradu s ljubavlju: HKUD Sv. Ante – Cim završio godinu uz spektakularni božićni koncert

Umjetnički direktor društva Marinko Jurić istaknuo je da je ovo bio 32. po redu božićni koncert koji je, kao i prethodnih godina, donio božićni duh i radost publici u Mostaru. Foto: Bljesak.info / Večer folklora i tradicije: Božićni koncert oduševio publiku u Mostaru Foto: Bljesak.info / Večer folklora iGradu s ljubavlju: HKUD Sv. Ante – Cim završio godinu uz spektakularni božićni koncert tradicije: Božićni koncert oduševio publiku u Mostaru “Nakon niza uspjeha koje je naše Društvo ostvarilo ove godine, uključujući inozemna gostovanja, predstavljanje na međunarodnim smotrama folklora i dobivanje autorskih prava na koreografiju prof. Zvonimira Ljevakovića ‘Vrličko kolo’, godinu smo završili na najljepši način – našim tradicionalnim božićnim koncertom,” rekao je Jurić. Posebno se istaknula bogata produkcija i scenografija koje su još jednom unijele svježinu u folklorni svijet i obogatile kulturni život Mostara. Publika je uživala u koreografijama hrvatskih autora koje izvode samo najveći ansambli, a koje je ove godine na scenu donio folklorni ansambl Društva. Koncert su dodatno obogatili gosti – Folklorni ansambl Jedinstvo Split i Tamburaški orkestar Mostar, koji su svojim nastupima oduševili publiku i pridonijeli toploj atmosferi večeri. Društvo “Sv. Ante – Cim” već gleda unaprijed. Kako je Jurić najavio, za iduću godinu planiran je veliki svečani folklorni koncert na otvorenom, kao i brojna inozemna gostovanja i nastupi. Ovo Društvo, osnovano 1872. godine,Gradu s ljubavlju: HKUD Sv. Ante – Cim završio godinu uz spektakularni božićni koncert neprestano radi na očuvanju i promociji hrvatske tradicijske baštine. S više od 150 aktivnih plesača i bogatom zbirkom tradicijskog ruha, ostaje jedno od najvažnijih kulturnih društava u Bosni i Hercegovini. Foto: Bljesak.info / Večer folklora i tradicije: Božićni koncert oduševio publiku u Mostaru Foto: Bljesak.info / Večer folklora i tradicije: Božićni koncert oduševio publiku u Mostaru Foto: Bljesak.info / Večer folklora i tradicije: Božićni koncert oduševio publiku u Mostaru Foto: Bljesak.info / Večer folklora i tradicije: Božićni koncert oduševio publiku u Mostaru Foto: Bljesak.info / Večer folklora i tradicije: Božićni koncert oduševio publiku u Mostaru Foto: Bljesak.info / Gradu s ljubavlju ponovno donio božićni duh u Mostar Foto: Bljesak.info / Gradu s ljubavlju ponovno donio božićni duh u Mostar Foto: Bljesak.info / Gradu s ljubavlju ponovno donio božićni duh u Mostar Foto: Bljesak.info / Gradu s ljubavlju ponovno donio božićni duh u Mostar Foto: Bljesak.infGradu s ljubavlju ponovno donio božićni duh u Mostar - Gradu s ljubavlju: HKUD Sv. Ante – Cim završio godinu uz spektakularni božićni koncerto / Gradu s ljubavlju ponovno donio božićni duh u Mostar Foto: Bljesak.info / Gradu s ljubavlju ponovno donio božićni duh u Mostar Foto: Bljesak.info / Gradu s ljubavlju ponovno donio božićni duh u Mostar Foto: Bljesak.info / Večer folklora i tradicije: Božićni koncert oduševio publiku u Mostaru Foto: Bljesak.info / Gradu s ljubavlju ponovno donio božićni duh u Mostar Foto: Bljesak.info / Gradu s ljubavlju ponovno donio božićni duh u Mostar – Pročitajte više na: https://bljesak.info/kultura/flash/gradu-s-ljubavlju-hkud-sv-ante-cim-zavrsio-godinu-uz-spektakularni-bozicni-koncert/476464Gradu s ljubavlju ponovno donio božićni duh u Mostar - Gradu s ljubavlju: HKUD Sv. Ante – Cim završio godinu uz spektakularni božićni koncertGradu s ljubavlju ponovno donio božićni duh u Mostar - Gradu s ljubavlju: HKUD Sv. Ante – Cim završio godinu uz spektakularni božićni koncertVečer folklora i tradicije: Božićni koncert oduševio publiku u Mostaru - Gradu s ljubavlju: HKUD Sv. Ante – Cim završio godinu uz spektakularni božićni koncertGradu s ljubavlju ponovno donio božićni duh u Mostar - Gradu s ljubavlju: HKUD Sv. Ante – Cim završio godinu uz spektakularni božićni koncertGradu s ljubavlju ponovno donio božićni duh u Mostar - Gradu s ljubavlju: HKUD Sv. Ante – Cim završio godinu uz spektakularni božićni koncertVečer folklora i tradicije: Božićni koncert oduševio publiku u Mostaru - Gradu s ljubavlju: HKUD Sv. Ante – Cim završio godinu uz spektakularni božićni koncertVečer folklora i tradicije: Božićni koncert oduševio publiku u Mostaru - Gradu s ljubavlju: HKUD Sv. Ante – Cim završio godinu uz spektakularni božićni koncertVečer folklora i tradicije: Božićni koncert oduševio publiku u Mostaru - Gradu s ljubavlju: HKUD Sv. Ante – Cim završio godinu uz spektakularni božićni koncertVečer folklora i tradicije: Božićni koncert oduševio publiku u Mostaru - Gradu s ljubavlju: HKUD Sv. Ante – Cim završio godinu uz spektakularni božićni koncertVečer folklora i tradicije: Božićni koncert oduševio publiku u Mostaru - Gradu s ljubavlju: HKUD Sv. Ante – Cim završio godinu uz spektakularni božićni koncertGradu s ljubavlju: HKUD Sv. Ante – Cim završio godinu uz spektakularni božićni koncert

Continue Reading

Uncategorized

Iz rukopisa Tomislava Karamarka jeli ovo ISTINA “

Published

on

Danas je 22. lipnja Dan antifašističke borbe. Po kriterijima historiografskog znanstvenog pristupa naziv tog praznika zaslužuje kraticu “tzv”. Ipak, logorska vatra je upaljena, totem podignut, a svečani ratnički ples ne posustaje. Oblaci bunike nadvili su se nad Hrvatskom, a lule pomirbe odavno bačene u neki od Tomaševićevih koloritnih kontejnera.
Unatoč ratničkim bojama, raspoznajemo poznata lica vrijednih povjesničara dnevno-političke primjene, Habulinovu mladež, nekakve besmrtne odrede i političare opće prakse. Odijela i crvene kravate donešene iz kemijskih čistionica, vijenci na sve strane, a usta prepuna prvog gerilskog, partizanskog odreda u Europi. Jedino se nisu uspjeli dogovoriti koliko ih je taj dan zdimilo u šumu Brezovicu – 8,9,24 ili 76.
Spomenimo ipak neke relevantne činjenice. Prva gerilska postrojba u Europi koja se suprostavila njemačkom okupatoru osnovana je u ožujku 1940. pokraj sela Husicka u Poljskoj, a vodio ju je bojnik Henryk Dobrzanski-Hubal. Ti hrabri borci, njih 180, borili su se i pružali snažan otpor Nijemcima. Poraženi su i likvidirani kod mjesta Opoczno 30.travnja 1940.
Pretpostavljam da su naši današnji tulumaši čuli za pakt Ribbentrop-Molotov, sklopljen 23. kolovoza 1939.? Tim sporazumom dva zločinačka, nakaradna, totalitarna režima, komunizam i nacizam, predvođeni dvojicom luđaka izvršili su podjelu interesnih sfera u nezavisnim zemljama Finskoj, Estoniji, Latviji, Litvi, Poljskoj i Rumunjskoj. Nakon toga Njemačka je napala Poljsku 1., a Sovjetski Savez ju napada 17. rujna 1939.
Što su tada radili hrvatski “revolucionari”? Gdje im je bio čelnik, zločinac JB Tito? Grijali su se uz velikog ruskog medvjeda dok je sa svojim saveznikom Hitlerom započinjao krvavi pir u Europi. Jer zapovijedi su stizale iz Moskve.

22.lipnja 1941. Njemačka je napala Rusiju, a grupica staljinista, lenjinista i titoista navodno zbrisala u šumu Brezovicu. Logično je pitanje – drugovi, što ste bili od 23. kolovoza 1939. do 22. lipnja 1941.? Bilo je to vrijeme realnog saveza Njemačke i Rusije. Netko malo vehementniji bi vas pitao jeste li u tom razdoblju bili i hitlerovci?
Srećom saveznici su se ipak posvađali. Drugovi habulinoidi, sudionici kumrovečkog maskenbala, vi balegari koji pričate o zločincu Titu kao brendu (?) dužni ste neke odgovore.
22. lipanj, kao Dan antifašističke borbe obilježava se od 1991., dakle od osamostaljenja Hrvatske, zbog nategnute simbolike. Do tada se slavio 27.srpnja.
Odlučite konačno kad ste pokazali mišiće i ustali, 27.srpnja 1941. kad je izvršen pokolj Hrvata u Srbu i okolici ili 22. lipnja kad je propao savez tate Staljina s Hitlerom?

Continue Reading

Uncategorized

Vlada HNŽ-a kupila tri nova vozila hitne pomoći za domove zdravlja u Mostaru i Prozor-Rami

Published

on

 

Predsjednica Vlade Hercegovačko-neretvanske županije Marija Buhač i ravnateljica tvrtke Blaco d.o.o. Grude Ana Grubišić u ulozi zastupnice konzorcija tvrtki M.R.M. d.o.o. Ljubuški i Blaco d.o.o. Grude, potpisale su danas, u zgradi Vlade, ugovore o isporuci triju novih vozila hitne pomoći. Vlada predmetna vozila, ukupne vrijednosti 549.666,00 KM, nabavlja u sklopu kontinuiranoga procesa opremanja i osuvremenjivanja domova zdravlja u Županiji, a jedno od vozila obuhvaćenih ovim setom namijenjeno je Domu zdravlja Mostar, dok preostala dva idu u općinu Prozor-Rama. Galerija 2

– Ovo je samo nastavak naše stalne skrbi za potrebe županijskoga zdravstvenog sustava, a vozilo hitne pomoći ključno je odnosno temeljna je pretpostavka za uspješan odgovor na potrebe pružanja žurne medicinske pomoći na terenu. Od samoga preuzimanja dužnosti, zdravstvo smo postavili u sami vrh prioriteta, a konkretnim potezima neprestano svjedočimo kako podupiremo projekte iz svih razina zdravstvenoga sustava, od primarne zdravstvene zaštite odnosno dvanaest domova zdravlja u Županiji, do potpore dogradnjama i opremanjima kao i drugim strateškim projektima triju bolnica u HNŽ-u – kazala je predsjednica Buhač, najavivši skorašnju isporuku novih suvremenih vozila za brzu liječničku intervenciju na njihova konačna odredišta. Galerija 3

Vlada je, u ovomu sazivu, već uručila nova vozila hitne pomoći domovima zdravlja u Čapljini, Čitluku, Jablanici, Konjicu, Mostaru (DZ Stari grad), Neumu, Ravnomu i Stocu, ukupne vrijednosti 1.382.000,00 KM, što se s ova tri penje na brojku od gotovo 2 milijuna KM.

 

 

Pristup informacijama

Ustav

Proračun

Korisne poveznice

Relevantne poveznice

Mapa stranice

Kontakt

Vijesti

Autorska prava © 2026 Vlada Hercegova

Continue Reading

Uncategorized

Grad Mostar proglasio izvanredno stanje zbog požara na deponiji Uborak

Published

on

Požar je lokaliziran u krugu deponije, nije nigdje “pobjegao” van kruga deponije. Zapovjednik Hasan Đipa je trenutačno u komunikaciji sa svima nama i ako bude potrebe za dodatnim snagama, zatražit ćemo ih”, kazao je gradonačelnik Mostara Mario Kordić.

Gradonačelnik je potvrdio kako je Grad Mostar proglasio izvanredno stanje nakon hitne sjednice gradskog Stožera civilne zaštite i županijskog Stožera civilne zaštite.

“Upravo smo završili sa sjednicom i jednom i drugom i donijeli zajedničke zaključke što trebamo poduzeti. Naime, proglasili smo izvanredno stanje u Gradu Mostaru što će nam omogućiti brzo i operativno djelovanje kako bi nekako sanirali tu cijelu priču”, naglasio je Kordić. Gradskii lokalni vodiči

Istaknuo je kako su hitne službe Grada Mostara odmah po saznanju o požaru izašle na teren.

“Dok smo došli gore svjedočili smo jednom ogromnom požaru koji je devastirao kompletno lokalitet. Izgorjela nam je reciklažna hala, izgorjela su sva postrojenja u hali, oprema koja se nalazi na deponiji je oštećena. Naporom vatrogasaca je spašena upravna zgrada. Međutim, šteta je stopostotna i poprilično veliki problem u Gradu Mostaru”, naveo je Kordić.

Naglasio je kako je trenutačno najveći problem što s otpadom u budućnosti, nakon što se požar ugasi.

“Par bitnih zaključaka koje bismo htjeli podijeliti s javnošću je da svi zajedno trebamo prebroditi ovu krizu. Vrlo je važno da se građani odgovorno ponašaju prema otpadu, svjedočili smo ovih dana jako puno komunalnog i krutog otpada koji se iznosio na ulice. Vjerojatno je proljeće – ljeto pa ljudi čiste svoje podrume i ostalo. Naredba je da se to ne radi do daljnjega kako taj otpad ne bi dodatno opteretio sustav”, kazao je Kordić.

Dodao je kako su naredili gospodarskim subjektima da adekvatnije i logičnije gospodare svojim otpadom i da reciklažni otpad poput ambalažnog otpada stakla i ostalog dovode na lokalitet Bišću Polju koji već duže vrijeme funkcionira kao reciklažno dvorište.

“Trebat će nam sva pomoć”, kazao je Kordić i dodao kako je Komunalnom poduzeću naloženo da napravi plan reorganizacije kako bi na neki drugi lokalitet odvozili smeće.

“Taj lokalitet još uvijek nemamo i tražimo, trenutačno smo u komunikaciji s drugim deponijama da vidimo i gdje možemo privremeno odlagati otpad dok se ovo ne sanira”, naveo je Kordić.

Na pitanje novinara hoće li Grad Mostar zatražiti pomoć od drugih gradova i županija, Kordić je naveo da hoće ako za to bude potrebe.

“Angažirali smo sve naše snage, što zemaljske što zračne, od jutros su Air tractori u funkciji. Obje profesionalne vatrogasne postrojbe su na terenu, kao i dobrovoljna vatrogasna društva. Svi su angažirani i na terenu, čak su se uključile i Oružane snage”, kazao je Kordić i zahvalio svim županijama na ponuđenoj pomoći.

Kada je riječ o uzroku požara, Kordić je naglasio kako ne želi špekulirati.

“Ne bih da u ovom trenutku ide tema u tom smjeru, da raspravljamo zbog čega je i što je se dogodilo. Vrlo je važno da svi odgovorno pristupimo ovom problemu i da ga riješimo. Vrijeme će pokazati, uključena je i policija u svu tu priču pa ćemo vidjeti što je bio uzrok i kako je to sve skupa nastalo. Fokus nama svima sada treba biti na rješenju ove situacije”, istaknuo je.

Kordić je naveo kako je pomoć Mostaru ponudila i federalna Vlada.

Podsjetimo, jutros je izbio požar na mostarskoj deponiji a u gašenje su se, uz vatrogasce, uključila i vojska te air-tractori. S deponije se vatra proširila na zgrade javnog poduzeća, a u jednom su trenutku evakuirani svi iz kruga deponije zbog opasnosti.

Gašenje požara još traje, a Grad Mostar izdao je upozorenje građanima zbog zagađenog zraka, pogotovo onima koji žive u naseljima uz deponiju. /HMS/ Gradskii lokalni vodiči

Otkrijte više
Medijska analiza
Vijesti iz BiH
Glazbeni događaji
Preporučeno:

Vatrogasci na još jednom požarištu: Izbio požar na bivšem rudničkom kopu u Mostaru

HDZ 1990: Građani Mostara ne smiju biti posljednji koji saznaju za ekološke prijetnje

ŠUTA: Sada moramo djelovati, posljedice ćemo tek saznati
Podijeli:
Odgovori

Gori deponija Uborak kod Mostara, stanje kritično

Na mostarskoj deponiji Uborak jutros oko 9 sati izbio je požar, a po posljednjim informacijama iz Profesionalne vatrogasne postrojbe Mostar, stanje na terenu je kritično.

Gradskii lokalni vodiči

“Prijava je zaprimljena u 9.15 sati, nakon čega je na teren izišlo petnaest vatrogasca sa šest-sedam vozila. Stanje je kritično, a vatra je zahvatila i bager”, rečeno je Feni iz PVP-a Mostar.

Pomoć pri gašenju iz zraka pruža air-tractor./Fena/HMS/

Otkrijte više
Medijski sadržaj
Upravljanje kolačićima
Vijesti iz BiH

Preporučeno:

Continue Reading

Trending

Copyright © 2010 - 2024 BPZ.ba