Connect with us

EKONOMIJA

NA DANAŠNJI DAN: 24 GODINE OD TENKOVSKOG UPADA U HERCEGOVAČKU BANKU I POČETKA DEKONSTITUIRANJA HRVATA BiH

Published

on

Uništenje Hercegovačke banke (Upad u Hercegovačku banku tenkovima) bio je projekt slamanja Hrvata Bosne i Hercegovine.
️Hrvati su bili najbolje organiziran narod, što je međunarodnim protektorima smetalo u njihovom cilju marginaliziranja Hrvata u BiH i pomaganja procesa majorizacije, dekonstituiranja, eliminacije iz političkog i društvenog života. Sprovedeno je nakon što je uspostavljena Hrvatska samouprava koja je odbila poslušnost vlastima u Sarajevu 2001.godine.
️Od 42 banke u BiH 2001. godine, Hercegovačka banka je sama obavljala skoro 40 % financijskih tijekova u BiH. Bila je jezgra gospodarstva Hrvata u BiH i hrvatskog napretka u BiH. Ni domaća federalna agencija ni međunarodne revizorske kuće nisu našle bezakonja.
Nakon pljačke banka je otišla u stečaj, 4.500 gospodarskih subjekata ostalo je bez svoga novca, 90.000 štediša bez svojih štednji i do danas nitko nije odgovarao radi ovog slučaja.
Uništenje je bilo plod tadašnje američke politike i drugih država nesklonih Hrvatima, sklonih cementiranju stanja u BiH u kojem Bošnjaci dominiraju a hrvatsko tkivo je eutanazirano. Njima su pomogli čelnici u republici Hrvatskoj, tadasnji predsjednik Stjepan Mesić te premijer republike Ivica Račan. Izvješća o BiH američke Međunarodne krizne skupine ICG uvijek si bila slijedila ideologiju “građanske BiH”, “prevladavaju nacionalizma” i tri partikularna identiteta. Izvješća su ponekad bila samoispunjajuća proročanstva, poput 2000. i 2001. u kojima se “međunarodni dužnosnici pozivaju na striktnu kontrolu rada pojedinih banaka na temelju procjena o stranačko-političkoj orijentaciji njihovih uprava”. Ta su izvješća bila uvod u uništavanje i pljačku Hercegovačke banke i slamanje financijske kralježnice Hrvata u BiH.Kako je uništena Hercegovačka banka ? | CRODEX.NET
️3. ožujka 2001. HDZ BiH proglasio je Hrvatsku samoupravu u BiH. Njome je nastojao vratiti pogažena i oteta prava Hrvatima.Sumnjalo se da je novac za financiranje vojnika u okviru Vojske BiH koji su bojkotirali tu vlast stizao iz Hercegovačke banke. Međunarodna zajednica sumnjala je da Hercegovačka banka financira Hrvatsku samoupravu u Bosni i Hercegovini.
Po nalogu međunarodne uprave u BiH organiziran je i izvršen tenkovski upad u Hercegovačku banku radi nasilna gušenja projekta Hrvatske samouprave. 6. travnja 2001. pripadnici SFOR-a i sarajevske federalne policije blokirali su zapadni dio grada Mostara gdje je sjedište Hercegovačke banke.
Tenkovima su ušli u prizemlje banke, spustili sajle da bi iznijeli trezore. Nisu uspjeli iznijeti trezore.Kad su shvatili da materijal koji je prikupljen nema nikakvih senzacionalnih tvrdnji o “pljački stoljeća”, poduzeli su drugi upad deset dana poslije. Da bi se dojam pojačao, specijalci britanskog SAS-a su upotrijebili eksploziv da iz sefa odnesu bankarsku pričuvu. Pod trezore su stavili eksplozive i raznijeli ih. Demolirali su sve urede u banci. U većini ureda bile su slike pape Ivana Pavla II. Sve slike na kojima je papa su polomili i zgazili.
Akcija je bila neviđeno gaženje prava naroda na samoorganiziranje, jer je međunarodnim moćnicima smetala Hrvatska samouprava. Po etničkom kriteriju uništili su gospodarski subjekt. Takvo odnošenje imovine iz poduzeća po etničkom kriteriju nije se dogodilo od nacističke otimačine židovske imovine.
️Zloporabom međunarodnih organizacija i državne policije odnesena je i uništena cjelovita imovina banke, te se s pravom ju naziva pljačkom. Desetine milijuna konvertibilnih maraka, inventar, oprema i novac odneseni su. Visoki dužnosnici SFOR-a nikad nisu dokazali nedozvoljene radnje da “Hercegovačka banka financira HDZ BiH i Hrvatsku samoupravu”, premda su to nekoliko puta izjavili.
Revizija Federalne agencije za bankarstvo BiH nije našla nikakvog bezakonja. Politika državnog vrha BiH pod bošnjačkom dominacijom ignorirala je struku te je nastavila s pritiscima. Zbog tih povika angažirana je ugledna međunarodna revizorska kuća koja je dubinski kontrolirala poslovanja i također zaključila da u Hercegovačkoj banci nije bilo nikakvih propusta.Otvoren stečaj nad Hercegovačkom bankom, 23 godine nakon što su vojnici upali u nju - Index.hr
Godinama se u medijima pisalo o “zloporabama i silnome kriminalu”. Plasirane su vijesti da je novac “automobilima i zrakoplovima, u vrećama i torbama” iz Bosne i Hercegovine prebacivan u Hrvatsku u razdoblju od osnivanja Hrvatske samouprave do uvođenja prisilne uprave u Hercegovačku banku.
Bošnjački mediji su optuživali hrvatske banke u Hrvatskoj i nisu se krzmali od teških riječi, govoreći da izgleda “da su banke u Hrvatskoj Anti Jelaviću i ostatku hercegovačke hunte postale ono što su nacistima u Drugom svjetskom ratu bile švicarske banke: stjecište i praonica prljavog, opljačkanog, nezarađenog i krvavog novca”.
️Banka se nije oporavila od šoka zbog dvaju upada. Cijelo desetljeće poslije upada zapadnih kriminalaca životarila servisirajući izdane kredite i bila u položaju likvidacije. Nije donesena niti jedna pravomoćna presuda. Obustavljeni su kazneni procesi protiv ondašnjih prvih ljudi banke. Također je obustavljen politički montirani prvostupanjski proces protiv nekadašnjeg predsjednika HDZ-a BiH Ante Jelavića.
️Banka je nakon upada više od 11 godina bila pod privremenom upravom. Uvedena je odlukom starog prevrtljivca i pokvarenjaka Visokog predstavnika Wolfganga Petritscha. 13. srpnja 2012. Agencija za bankarstvo Federacije Bosne i Hercegovine (FBA) ukinula je dozvolu za rad Hercegovačke banke, otvorila postupak likvidacije i imenovala likvidacijskog upravitelja.
Pljačka stoljeća se po svijetu prepričava kako je Hercegovačka banka bio “Dobar posao u Mostaru” aludirajući na film “Dobar posao u Italiji”.VIDEO: Na današnji dan je uništena Hercegovačka banka - Grude Online
Izvor: Jabuka TV
️Zapadni kriminalci i nasilnici su na brutalan način ugasili hrvatsku samoupravu koja je bila odgovor na pokušaje majorizacije Hrvata. Nažalost tu pljačku je bilo vrlo lako izvesti jer su republikom Hrvatskom upravljali najveći izdajnici u povijesti Hrvatske: Stjepan Mesić i Ivica Račan.

Continue Reading

EKONOMIJA

Grad Široki Brijeg o projektu uređenja središta grada

Published

on

Završetkom radova i navlačenjem drugoga sloja asfalta u Ulici kraljice Jelene („Krunina strana“) promet je ponovno omogućen tijekom cijeloga dana, priopćeno je iz Grada Širokog Brijega.

Dodaju kako je rekonstrukcija prometnice u Ulici kraljice Jelene („Krunina strana“) sastavni dio nekoliko ključnih projekata uređenja središta grada koje Grad Široki Brijeg implementira kako bi unaprijedio komunalnu infrastrukturu, prometnu povezanost i kvalitetu života svojih građana.

Projekt rekonstrukcije „Krunine strane“ obuhvatio je izmjenu vodovodnih instalacija, postavljanje novih šahtova, izvođenje radova na oborinskoj odvodnji te asfaltiranje prometnice eruptivnim asfaltom.

Navode kako se ovaj građevinski materijal pokazao se najboljim rješenjem za nagibne površine slične ovoj prometnici i trebao bi smanjiti rizik od proklizavanja na cesti, posebice u zimskom razdoblju kada bude mraza i većih količina padalina koje otežavaju i usporavaju prometovanje.

Nakon završetka radova na ovoj prometnici, u razdoblju nakon Uskrsa i uskrsnih blagdana planirana je izgradnja novih parkirnih mjesta na prostoru podno „Krunine strane“, uređenje nogostupa i postavljanje prometne signalizacije.

Ministarstvo financija

Također, prometnom rasterećenju užeg središta grada trebalo bi dodatno doprinijeti i nedavno uređenje prostora za parkirna mjesta u kompleksu nekadašnje Duhanske stanice.

Navedeni radovi u spomenutom kompleksu obuhvatili su i asfaltiranje dionice ceste koja povezuje Klub branitelja Grada Širokog Brijega i tržni centar Namex u Ulici Stjepana Radića, stoji u priopćenju.

Vrisak.info

Continue Reading

EKONOMIJA

KRALJEVIĆ: Trudim se kao ministar štititi interes moje Federacije

Published

on

Ministar financija Federacije Bosne i Hercegovine Toni Kraljević oglasio se nakon što su on i premijer FBiH Nermin Nikšić blokirali prijedlog da dug RS Viaductu vraća BiH.

– Od veta na akcize od prije skoro dvije godine pa do danas, trudim se kao ministar financija FBiH biti odgovoran i štititi interes moje Federacije – poručio je Kraljević za “Avaz”.

Podsjetimo, na sjednici Fiskalnog vijeća Bosne i Hercegovine, održanoj danas, blokiran je prijedlog da se dug entiteta bosanskohercegovačkog entiteta RS prema slovenskoj firmi Viaduct isplati raspodjelom dobiti Središnje banke, jer je premijer Federacije BiH Nermin Nikšić, kako je i ranije najavio, glasao protiv.

Osim njega, protiv je glasao i dopremijer Federacije BiH i ministar financija Toni Kraljević.

Vijeće ministara BiH ranije je predložilo da dug Vlade RS bude plaćen iz proračuna Bosne i Hercegovine, odnosno preraspodjelom sredstava Središnje banke BiH, ali je Nikšić ranije najavio veto na takvu odluku, što je danas i uradio./HMS/

 

 

Preporučeno:

Podijeli:

Continue Reading

EKONOMIJA

Snažna potpora Vlade HNŽ Mostarskom sajmu gospodarstva

Published

on

U sklopu Sajma gospodarstva ”Mostar 2025.”, danas je održana međunarodna konferencija pod nazivom “Povezana regija”, u zajedničkoj organizaciji Gospodarske komore FBiH i Agencije za trgovinu Republike Italije, a u sklopu četvrtog izdanja Mostarskoga gospodarskog foruma, kao značajne podsajamske manifestacije.

Konferencija je organizirana s ciljem povezivanja zemalja ovoga podneblja s europskim tržištem i otvaranja prostora za buduće gospodarske inicijative u kontekstu šire međunarodne suradnje. Okupila je predstavnike poslovnoga sektora, institucija i međunarodnih partnera koji su razmijenili ideje i promišljanja o načinu unaprjeđivanja trgovinskih veza i privlačenja stranih ulaganja. Zbivanju je nazočila i Marija Buhač, predsjednica Vlade Hercegovačko-neretvanske županije koja je članicom i suosnivačicom Jadransko-jonske euroregije, snažne zajednice koja i sama aktivno djeluje na postizanju sličnih ciljeva.

Predsjednica Buhač danas je potporu dala i konferenciji koju je organizirala mostarska tvrtka Katarina, na temu ”Digitalizacija: Digitalna transformacija i organizacija poslovanja”. Konferencija izravno korespondira sa Smjernicama djelovanja Vlade HNŽ-a i njezinom aktualnom politikom digitaliziranja i osuvremenjivanja svih resora s ciljem postizanja pristupačnije, učinkovitije i djelotvornije javne uprave u svim županijskim tijelima.

– To je razlog zašto pružamo potporu ovomu skupu i bitnoj razmjeni ideja koja će i nama pomoći bolje utvrditi sljedeće korake i biti spremniji za izazove pred kojima ćemo se naći na putu digitaliziranja javne uprave. To je nužnost i potreba ovoga društva kojoj će Vlada HNŽ-a znati odgovoriti – poručila je Buhač.

Predsjednica Vlade i županijski ministri turizma, prometa, zdravstva, unutarnjih poslova i branitelja Emil Balavac, Ivo Bevanda, Milenko Bevanda, Marijo Marić i Đuro Prkačin zajednički su danas obišli sajamske štandove u obadva izložbena paviljona, s naglaskom na štand Turističke zajednice HNŽ-a i druge izlagače s prostora Županije. /HMS/

 

 

Preporučeno:

Podijeli:

Continue Reading

Trending

Copyright © 2010 - 2024 BPZ.ba