Vojno-redarstvena akcija Bljesak, jedna od ključnih operacija Hrvatske vojske i specijalne policije Republike Hrvatske, započela je 1. svibnja 1995. godine u 5:30 sati. Cilj akcije bio je oslobađanje okupiranog područja zapadne Slavonije, koje se nalazilo pod kontrolom tzv. Republike Srpske Krajine.
Već u prvim satima operacije, hrvatske snage pokrenule su snažan napad na južni i središnji dio neprijateljske enklave. U akciji su sudjelovali pripadnici četiri profesionalne brigade, uz brojne specijalne, pričuvne, domobranske i policijske postrojbe. Ukupno je angažirano oko 7.200 vojnika i policajaca.
Napredovanje je bilo iznimno brzo i učinkovito. Već prvoga dana hrvatske snage stigle su nadomak Okučana, ključnog prometnog i strateškog središta, ušle u Jasenovac te preuzele kontrolu nad svim važnim objektima na terenu.
U svega 31 sat, operacija je uspješno okončana. Oslobođeno je približno 500 četvornih kilometara teritorija, a ponovno je uspostavljen nadzor nad autocestom Zagreb–Lipovac, jednom od najvažnijih prometnih poveznica u zemlji.
Nažalost, operacija nije prošla bez žrtava. Tijekom Bljeska poginula su 42 pripadnika Hrvatske vojske i policije, dok je 162 ranjeno.
Bljesak je u vojnom smislu predstavljao nastavak operacije Otkos 10 iz prosinca 1991. godine, kada je oslobođen veći dio zapadne Slavonije. Međutim, tadašnje potpuno oslobađanje područja spriječeno je potpisivanjem Sarajevskog sporazuma i dolaskom mirovnih snaga Ujedinjenih naroda.
Strateški značaj operacije
Operacija Bljesak imala je snažan vojni i politički učinak. Pokazala je kako je Hrvatska vojska u međuvremenu postala znatno bolje organizirana, opremljena i spremna za složene vojne zahvate. Time je jasno potvrđeno da srpske paravojne snage više nisu ravnopravan protivnik.
Istovremeno, Bljesak je nagovijestio odlučnost hrvatskog državnog vrha da pitanje okupiranih područja riješi vojnim putem. Već nekoliko mjeseci kasnije, u kolovozu 1995., operacijom Oluja oslobođen je i preostali dio teritorija pod kontrolom Republike Srpske Krajine, prenosi Večernji.hr.





















































