Connect with us

Uncategorized

DODIK DEMANTIRAO ČOVIĆA: Nema nikakvog govora o usvajanju zakona o Sudu BiH i VSTV-u

Published

on

Predsjednik SNSD-a Milorad Dodik izjavio je danas u Mostaru da ništa mimo Ustava BiH nije prihvatljivo da bude usvojeno u Vijeću ministara.

– Nema nikakvog govora o usvajanjau zakona o Sudu BiH i VSTV-u – rekao je Dodik nakon sastanka s liderom HDZ-a BiH Draganom Čovićem, kojem je prisustvovala i zamjenik predsjednika HDZ-a Borjana Krišto, koja je i predjedateljica Vijeća ministara.

Dodik je istakao da je dogovoreno da proračun institucija na razini BiH bude podržan te da će se Republika Srpska ponašati u skladu sa zakonima koje je usvojila Narodna skupštine Republike Srpske.

Moguće je da BiH izađe iz krize, sve što treba je držati se Ustava koji je predvidio nadležnosti BiH, izjavio je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.

– To može, ako tako ne može, onda BiH ne treba postojati – rekao je Dodik novinarima u Mostaru.

On je ponovio da je BiH napravljena na bazi međunarodnog sporazuma i da je sve prekršeno, te je podsjetio da se pokušalo dogovoriti o zakonu o Sudu BiH, ali nije moglo.

– Oni hoće da stranac može predložiti odluku da bude krivično djelo – rekao je Dodik.

Ponovio je da će Republika Srpska postupati u skladu s Ustavom BiH na svim pitanjima, te smatra da će sutra u Vijeću ministara biti usvojen zakon o proračunu i potom upućen u hitnu proceduru.

– Što se tiče ostalih dokumenata, ponašat ćemo se sukladno situaciji u Republici Srpskoj, sve što je u skladu s Ustavom može, što nije ne može – naglasio je Dodik.

On je naveo da nije logično da zakoni o Sudu BiH i VSTS podrže srpski ministri,. budući da je Republika Srpska donijela zakon o VSTS-u Republike Srpske i o neprimjenjivanju zakona i zabrani djelovanja izvanustavnih institucija BiH.

Dodik je naveo da je današnji razgovor s liderom HDZ-a BiH Draganom Čovićem u Mostaru bio prilika da razmijene mišljenja./HMS/

 

 

Preporučeno:

Continue Reading

Uncategorized

Ljubo Ćesić Rojs završio u bolnici: Otkrivena mu je opasna bolest

Published

on

Umirovljeni hrvatski general Ljubo Ćesić Rojs od nedjelje se nalazi na liječenju u KBC Rebro nakon što mu je dijagnosticirana plućna embolija.

Plućna embolija nastaje kada krvni ugrušak začepi jednu od arterija u plućima. U najvećem broju slučajeva ugrušak potječe iz dubokih vena nogu ili zdjelice te krvotokom dospijeva do pluća, gdje može ometati normalan protok krvi i opskrbu organizma kisikom.

Riječ je o potencijalno životno ugrožavajućem stanju koje može izazvati ozbiljne komplikacije ako se ne prepozna i ne liječi na vrijeme, a pravodobna medicinska intervencija ključna je za smanjenje rizika i oporavak pacijenta. Za Dnevno je Rojs izjavio kako se nada brzom izlasku.

Zdravstveni izazovi posljednjih godina

Rojs je nedavno u razgovoru za isti portal govorio o zdravstvenim izazovima s kojima se suočava posljednjih godina. Otkrio da je izgubio oko 30 kilograma, a gubitak tjelesne težine povezuje sa šećernom bolešću uzrokovane ratnom tragedijom kojoj je svjedočio 1994. godine.

U istom intervjuu osvrnuo se i na osobne gubitke, istaknuvši kako ga je posebno pogodila smrt dvojice braće koji su preminuli u kratkom vremenskom razdoblju.

www.abcportal.info

Facebook komentari

Continue Reading

Uncategorized

Predsjednica Buhač otvorila prvu Malu olimpijadu u sklopu projekta ”Mostar se voli – recikliraj u školi”

Published

on

 

U sklopu projekta ”Mostar se voli – recikliraj u školi” koji predstavlja cjelogodišnju edukativno-ekološku inicijativu usmjerenu razvitku kulture odvojenoga prikupljanja i upravljanja otpadom te jačanju svijesti o zaštiti okoliša među djecom i mladima, danas je u Parku prirode Hutovo blato otvoreno središnje zbivanje pod nazivom ”Mala olimpijada održivosti”.

Projekt okuplja dvanaest mostarskih osnovnih škola, sa 120 učenika, dok se brojka s uključenim nastavnicima penje na 150 aktivnih sudionika. Nositeljima i glavnim partnerima su Fond za zaštitu okoliša Hercegovačko-neretvanske županije, Eko život, Kim Tec Eko i Međunarodna akademija održiva razvitka (MAOR), uz financijsku potporu Vlade HNŽ-a.Galerija 4Galerija 2

Galerija 5

Galerija 6

Zbivanje je otvorenim proglasila predsjednica Vlade Marija Buhač, kazavši okupljenim učenicima kako se o skrbi za našu životnu sredinu, o zaštiti okoliša, recikliranju i poštivanju prirode uči od malih nogu, i doma i u školi, dok stečeno znanje i navike sobom nosimo cijeloga života.

– Iskreno me veseli što je prvo izdanje Male olimpijade održivosti okupilo ovoliko mostarskih škola, a nadam se kako će u godinama ispred nas ta brojka samo rasti i kako će se ovaj projekt širit na cjelokupan prostor HNŽ-a. Kako bismo pokazali da smo ovaj projekt prepoznali i da mu pružamo konkretnu potporu, osim što smo organizacijski pomogli njegovu provedbu, Vlada je preuzela na sebe i osiguranje novčane potpore trima najuspješnijim školama. Međutim, u mojim očima, sva su ova djeca pobjednici već samim sudjelovanjem i izgrađivanjem zdravih životnih navika kojima će oni, ali i drugi koji budu učili od njih, pomoći da u ovim ljepotama koje nas okružuju, uživaju i novi naraštaji koji će doći iza nas – poruka je predsjednice Vlade.

Ravnateljica FZO-a HNŽ-a Ana Buljubašić pojasnila je kako je cilj projekta razvijanje svijesti o bitnosti recikliranja, ispravnog upravljanja otpadom i zaštite okoliša kroz edukaciju, igru i timski rad. Dodala je kako projekt šalje snažnu poruku o nužnosti recikliranja i stvaranja odgovornih naraštaja koji razumiju bitnost očuvanja okoliša, kružne ekonomije i održiva razvitka kao temelja budućnosti lokalne zajednice i društva u cjelini. Također, najavila je širenje projekta i na druge gradove i općine HNŽ-a kroz godine koje dolaze.

 

Pristup informacijama

Ustav

Proračun

Korisne poveznice

Continue Reading

KULTURA

Grlić Radman u Vatikanu govorio o važnosti jednakopravnosti u BiH

Published

on

Šef diplomacije Gordan Grlić Radman danas se u Vatikanu sastao s tajnikom Svete Stolice za odnose s državama i međunarodnim organizacijama, nadbiskupom Paulom Richardom Gallagherom, s kojim se složio o važnosti jednakopravnosti hrvatskog naroda u Bosni i Hercegovini, priopćeno je iz ministarstva.

Hrvatski narod je iz zahvalnosti za “bogato duhovno naslijeđe” kršćanstva kroz povijest uvijek održavao “duboku vezu vjernosti i prijateljstva” sa Svetom Stolicom i nasljednicima Svetog Petra, rekao je Grlić Radman tijekom susreta s nadbiskupom Gallagherom.

Veze između Hrvatske i Svete Stolice, koje iduće godine obilježavaju 35. godišnjicu uspostave diplomatskih odnosa, dodatno potvrđuje i kontinuitet susreta na visokoj razini u pontifikatu pape Lava XIV., priopćilo je Ministarstvo vanjskih i europskih poslova.

 

“Poveznica sa Svetom Stolicom od najranijih je stoljeća bila jedan od temeljnih stupova našeg nacionalnog kršćanskog identiteta”, naglasio je Grlić Radman. Ministar je s Gallagherom razgovarao o nizu tema, među kojima su rat u Ukrajini, situacija na Bliskom istoku te europska perspektiva država zapadnog Balkana i “nužnost podrške da one ostvare svoje ciljeve”.

Poseban fokus bio je na Bosni i Hercegovini, gdje je “temelj stabilnosti” svakako jednakopravnost triju konstitutivnih naroda, složili su se ministar i tajnik. Grlić Radman je pozdravio snažno zalaganje pape Lava XIV. za zbližavanje i jedinstvo kršćanskih crkava te promicanje međureligijskog dijaloga kao sredstva za postizanje mira.

Posebno je istaknuo iznimno važan doprinos enciklike “Magnifica Humanitas” raspravama o očuvanju ljudskog dostojanstva u svjetlu razvoja umjetne inteligencije, priopćilo je Ministarstvo vanjskih i europskih poslova. Ministar je također sudjelovao na općoj audijenciji, na kraju koje se susreo sa Svetim Ocem, dodaje se u priopćenju. /HMS/

Continue Reading

Trending

Copyright © 2010 - 2024 BPZ.ba