Connect with us

Uncategorized

Tjedni komentar: generale Ljubo Ćesić-Rojs “Hvala vam do neba što promovirate istinu o Domovinskoj Povjesti HVO-a”

Published

on

Legalizacijom Južnog bojišta stvaraju se uvjeti za obnoviteljsku skupštinu Hrvatskog generalskog zbora – krovne braniteljske institucije i jedinog predlagatelja Ureda predsjednika RH za dodjelu odličja i činova.
Braniteljske su teme oduvijek bile među najosjetljivijima. Svjestan kako o tekstovima koje objavljujem raspravljaju iza zatvorenih vrata. Međutim, javno se nitko ne usuđuje suprotstaviti, jer – nemaju argumente kojima bi osporili točnost iznesenih činjenica.Milanović odlikovao Poskok bojnu HVO-a i odao počast žrtvama u Širokom Brijegu - Jabuka.tv
Ponosan sam na odlikovanje Prve dragovoljačke postrojbe, kao i na dodjelu generalskih i časničkih činova Hrvatske vojske za zaslužne pojedince iz reda HVO-a, uključujući predsjednika HVO-a Mostar Jadrana Topića i prvoga ratnog zapovjednika HVO-a Mostar, Petra Zeleniku.
Nakon riječi koje je izrekao general Topić – ništa više neće biti isto. Važno je znati, to su činovi Hrvatske vojske, a ne HVO-a niti Vojske Federacije BiH ili BiH. Upravo tu leži odgovor na sva pitanja.
Naravno, netko mora biti predlagatelj.

Kada je riječ o prijedlogu za odlikovanje Poskoka – Poskok bojne HVO-a Široki Brijeg, bio sam nositelj zadatka. Okupio sam tim i uspjeli smo – uz veliku podršku upravo generala Topića i Zelenike. Cilj je bio jasan: dokazati postojanje Južnog bojišta.
Vi koji ovo čitate, a utjecajni ste – obratite se generalima Topiću i Zeleniki, koji vam mogu dodatno pojasniti: temelj svih temelja je upravo legalizacija Južnog bojišta.
Bio sam član tima koji je predlagao dodjelu činova zapovjednicima – nositeljima obrane. Nositelj toga prijedloga bila je Udruga organizatora otpora HVO-a BiH.
Neka se zna: podnesen je prijedlog za odlikovanje svih postrojbi HVO-a Mostar. To je dogovor dvije udruge: organizatora otpora HVO-a i Udruge HVO-a Mostar. Nažalost, katkada informacije ne stignu do javnosti ili se ne razumiju ispravno.
Vratimo se Hrvatskom generalskom zboru, instituciji koja je imala ključnu ulogu glavnog predlagatelja za dodjelu odličja i činova prema Uredu predsjednika Republike Hrvatske. Ponavljam: predsjednik RH je vrhovni zapovjednik i institucija za sebe.Rojs: 'Šušak za Čovića rekao da je najpametniji, a za Ljubića da je politički debil' - Republika
General Ljubo Ćesić Rojs imenovan je za voditelja izaslanstva HVO-a branitelja pri Hrvatskom generalskom zboru, što smo poštovali. Veliku zaslugu imao je upravo u predlaganju i dokazivanju važnosti HVO-a.
A gdje je ključni problem među braniteljima?
Imamo časnike HV-a, časnike HVO-a, ali i časnike Vojske Federacije BiH te Vojske BiH. Kad se tome dodaju i časnici Armije BiH hrvatske nacionalnosti – stvari postaju složene.
Ipak, činjenice su jasne: Južno bojište priznaje status i HV-a i HVO-a do 30. svibnja 1997. godine. Iskreno, to je trajalo do uspostave Hrvatske samouprave 2001. godine. Nakon toga dolazi “Alijansa”, i logično je da su to već činovi Vojske Federacije.TRI DECENIJE HDZ-ove UNUTRAŠNJE AGRESIJE NA BiH: Čović bi oživljavao snove Mate Bobana i Ante Jelavića ako ne dobije ono što traži | Slobodna Bosna
Treba biti jasan: činove koje su potpisivali predsjednici Mate Boban, Krešimir Zubak i Ante Jelavić – to su činovi HVO-a, i mogu se smatrati ratnim činovima, te biti osnova za rješavanje statusa unutar Južnog bojišta. Nakon tog razdoblja – činovi su mirovni ili federalni, odnosno činovi države BiH.
Slažem se da je potrebno nastaviti dostavljati prijedloge i tražiti daljnje dodjele činova i odličja, ali za to mora biti formirano povjerenstvo ili odbor za branitelje pri Hrvatskom narodnom saboru – za Južno bojište.
Ruku na srce – ovim komentarom završavam svoje javne tjedne osvrte na ovu temu. Sada uđite u raspravu i riješite se institucionalno.
Kao što sam 1996. u Zagrebu predao dokumentaciju za pokojnog oca, dokazujući da je bio hrvatski vojnik u Drugom svjetskom ratu – možda će jednog dana i moj sin to činiti za mene, jer smo bili dio odlikovane postrojbe.
Zaključno:
Hvala generalima Topiću i Zeleniki, koji su izdržali do kraja – u najvećoj braniteljskoj pobjedi. Borili smo se za neovisnu domovinu i Herceg-Bosnu, koja je temelj današnje Bosne i Hercegovine.
A Poskoci – Poskok bojna, bili su prvi dragovoljci i prvi branitelji.
Tjedni (Braniteljski) Komentar ” Prijedlog Odlikovanja Poskok Bojne je krenulo iz Širokog Brijega Institucije predlažu Institucije Odlikuju” ali opet se pomoli!!!!! | MM Portal
Autor: Mladen Ljubić Vajta

Continue Reading

Uncategorized

Nina Brnic Livanjka u dresu Hajduka

Published

on

Od livanjskog asfalta do povijesnog naslova s Hajdukom: Upoznajte Ninu Brnić, tihu heroinu bh. nogometa

Dok reflektori sportskih pozornica često obasjavaju one najglasnije, najljepše sportske priče obično pišu oni samozatajni. Oni koji ne pričaju mnogo, već dopuštaju da njihova igra na terenu kaže sve. Upravo takva je priča Nine Brnić, mlade Livanjke rođene 2006. godine, koja je ove sezone s ponosom podignula pehar prvaka Hrvatske u dresu splitskog Hajduka.

Ninin nogometni put započeo je tamo gdje se rađaju najveći snovi – na domaćem terenu. Sa svega sedam godina odijeva dres ŽNK Troglav iz Livna, gdje provodi prve dvije godine učeći osnove igre. Njezin talent i borbenost brzo su je lansirali dalje. Uslijedio je odlazak u ŽNK Inter Posušje, gdje se kao djevojčica suočila s izazovima Prve lige Federacije BiH.

Da je riječ o igračici za najveće domete, postalo je jasno kada seli u ŽNK Iskra Bugojno, u elitni rang bh. nogometa (Premijer ligu). Svaka ta stanica bila je jedna nova stepenica, priprema za ono što će uslijediti 2023. godine – poziv s Poljuda i prelazak u ŽNK Hajduk.

Srce prvakinje: Preko boli do povijesne titule
U Splitu je Nina ubrzo postala nezamjenjiva karika na poziciji lijevog beka. Pozicija je to koja traži nevjerojatnu trku, disciplinu i čvrstinu, a Nina je sve to donijela u igru Hajduka.

Kruna njezine dosadašnje klupske karijere stigla je na najljepši, ali i najteži mogući način. U odlučujućoj utakmici za naslov prvaka, Nina je unatoč ozljedi stisnula zube, ušla u igru u drugom poluvremenu i ostavila srce na terenu kako bi sa svojim suigračicama proslavila povijesnu titulu. To je odlika onih najvećih – kada je najteže, nadvladati bol za viši cilj.

Osim klupskih uspjeha, Nina je već godinama ponos domovine. Još 2022. godine, kao šesnaestogodišnjakinja, predstavljala je Bosnu i Hercegovinu na Europskom prvenstvu za kadetkinje. Danas je punopravna A reprezentativka seniorske selekcije BiH, igračica na kojoj se gradi budućnost ženskog nogometa u regiji.

Pred Ninom Brnić je tek dvadeseta godina života, a iza nje su već titule, reprezentativni nastupi i poštovanje sportskih stručnjaka. Livno, Split i cijela Bosna i Hercegovina imaju itekako razloga biti ponosni na ovu djevojku. Zapamtite njezino ime, jer ovo je tek početak jedne velike, zlatne sportske priče o kojoj će se još mnogo, mnogo pisati.

Čestitke našoj prvakinji Nini!

Continue Reading

Uncategorized

Slika jednog vremena

Published

on

 

Čobanica i pređa vune – slika jednog vremena

Na ovoj fotografiji zabilježen je prizor koji je nekada bio svakodnevnica naših krajeva. Mlada čobanica, okružena stadom ovaca, u rukama drži pređu od vune i preslicu, vješto pretvarajući sirovu vunu u nit od koje će kasnije nastajati odjevni predmeti i razni kućni predmeti.

To nije bio samo posao, već dio života i tradicije. Dok su ovce pasle po planinskim pašnjacima, vrijedne žene i djevojke koristile su svaki trenutak za predenje vune. Tako su nastajale čarape, džemperi,torbe i mnogi drugi predmeti koji su grijali i služili porodicama tokom dugih zimskih mjeseci.

Fotografija svjedoči o vremenu kada se živjelo skromno, ali dostojanstveno, u skladu s prirodom i vlastitim radom. Svaka nit pređe nosila je trud, strpljenje i znanje prenošeno s generacije na generaciju.

Danas ovakve slike imaju neprocjenjivu vrijednost jer nas podsjećaju na naše korijene, običaje i život kakav su živjeli naši preci pod obroncima naših planina.

Ako neko prepoznaje čobanicu sa fotografije ili zna nešto više o ovom trenutku iz prošlosti, neka napiše u komentarima.

Continue Reading

KONTAKT

Postrojba „Ludvig Pavlović” ostaje trajni znak hrabrosti i zajedništva; važno je sačuvati vrijednosti Domovinskog rata i ravnopravnost Hrvata u BiH

Published

on

Izdvajamo

06.06.2026

HDZ BiH

Galerija 1
Galerija 2
Galerija 3
Galerija 4
Galerija 5
Galerija 6
Galerija 7
Galerija 8
Galerija 9
Galerija 10
Galerija 11
Galerija 12
Galerija 13
Galerija 14
Galerija 15
Galerija 16
Galerija 17
Galerija 18
Galerija 19
Galerija 20
Galerija 21
Galerija 22
Galerija 23

„Jedna od najznačajnijih postrojbi iz vremena Domovinskog rata, Postrojba za posebne namjene „Ludvig Pavlović”, čija nas je 34. obljetnica okupila, danas šalje posebno važne poruke. Iz Ljubuškog, grada koji nosi znamen stoljetne hrvatske povijesti te simbol hrabrosti i odlučnosti u obrani domovine, poručujemo kako nam je i danas potrebno zajedništvo bez podjela, bez prebacivanja zasluga i odgovornosti, nego s jednim ciljem – da Hrvati opstanu u BiH kao jednakopravan i konstitutivan narod. Pripadnici postrojbe „Ludvig Pavlović” više od tri desetljeća pokazuju nam što u stvarnosti znači ‘svi za jednoga, jedan za sve’. Hvala im što nas mlađe tim svojim zajedništvom obvezuju da promičemo i štitimo vrijednosti Domovinskog rata. I danas Ljubuški nosi još jednu važnu poruku, onu za budućnost Hrvata u Bosni i Hercegovini: na prošlosti učimo i pamtimo, tuđe poštujemo, a svoje čuvamo”, izjavila je Darijana Filipović, zastupnica u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, u povodu 34. obljetnice utemeljenja Postrojbe za posebne namjene „Ludvig Pavlović”, čijem je obilježavanju nazočila u Ljubuškom.

Ljubuški je danas okupio pripadnike ove postrojbe, obitelji poginulih i umrlih branitelja, predstavnike braniteljskih udruga, institucija i žitelje. Izaslanstvo Hrvatskog narodnog sabora BiH predvodio je predsjednik HNS-a BiH dr. Dragan Čović, a uz zastupnicu Filipović nazočili su i Toni Kraljević, dopredsjednik Vlade Federacije BiH i ministar financija u Vladi FBiH, Predrag Čović, predsjednik Vlade Županije Zapadnohercegovačke, te brojni dužnosnici i izaslanici sa svih razina vlasti.

Trideset i četiri godine nakon utemeljenja, ime Postrojbe za posebne namjene „Ludvig Pavlović” ostaje vezano uz hrabrost, spremnost i odgovornost hrvatskih branitelja koji su u najtežim vremenima stali u obranu doma, slobode i hrvatskoga naroda. Uz sjećanje na 26 poginulih pripadnika postrojbe, ova obljetnica ima posebno mjesto u očuvanju istine o ulozi Hrvatskog vijeća obrane i vrijednostima Domovinskog rata.

U sklopu obilježavanja upriličen je prijam kod gradonačelnika Ljubuškog Vedrana Markotića, nakon čega je program nastavljen na Trgu dr. Franje Tuđmana, gdje su položeni vijenci i zapaljene svijeće u znak pijeteta prema poginulim, umrlim i preminulim pripadnicima postrojbe. Molitvu je predvodio fra Miro Šego, a obilježavanje je nastavljeno mimohodom prema crkvi sv. Kate, gdje je služena sveta misa.

„Vaša povijest svjedoči o velikoj žrtvi. Poginuli pripadnici vaše postrojbe završili su svoj zemaljski život, a nama darovali slobodnu domovinu. Ta je ostavština toliko velika i sveta da obvezuje sve nas da je ljubimo, poštujemo i budućim generacijama prenosimo vašu čast, hrabrost i ponos“, istaknuo je fra Šego tijekom propovijedi.

Davor Đugum, predsjednik Udruge PPN-a „Ludvig Pavlović”, osvrnuo se na ratni put postrojbe, njezinu snagu i zajedništvo koje bivši pripadnici nastavljaju čuvati.

„Danas smo ovdje kako bismo se prisjetili naših poginulih pripadnika, jer ne bismo bili ovdje da nije bilo njih. Oni žive u našim svakodnevnim mislima, srcima i molitvama. Mi, preživjeli pripadnici Postrojbe za posebne namjene ‘Ludvig Pavlović’, ne posustajemo i iz godine u godinu okupljamo se kako bismo čuvali uspomenu na dane ponosa, prkosa i slave. Važno je pokazati snagu i zajedništvo te budućim generacijama prenijeti istinu o doprinosu postrojbi Hrvatskog vijeća obrane u Domovinskom ratu. Ponosni smo što je ta žrtva ostala trajno prepoznata, a naša postrojba zlatnim slovima upisana u povijest obrambenog Domovinskog rata. Nadam se da će se u budućnosti o tome učiti i da će mladi znati koje su postrojbe iznijele ono što danas živimo u slobodi“, poručio je Đugum.

Gradonačelnik Markotić istaknuo je kako je riječ o jednoj od najelitnijih postrojbi iz Domovinskog rata te kako Ljubuški s posebnim poštovanjem čuva uspomenu na hrvatske branitelje koji su ostavili neizbrisiv trag u obrani hrvatskoga naroda.

„Postrojba je od samih početaka nosila ime časnog Ludviga Pavlovića, čovjeka koji cijeli život nije htio odustati od svojih uvjerenja. Vodili su je divovi Domovinskog rata, pokojni Božan Šimović i pokojni Ante Primorac, čija je majka Milka, u 92. godini života, danas ovdje. Ante Primorac bio je dva puta ranjen i ponovno se vraćao na prvu crtu. To su ljudi koji su časno vodili postrojbu i ostali gromade Domovinskog rata. Nama mlađim generacijama posebno su važna njihova svjedočanstva jer iz prve ruke učimo o njihovu ratnom putu, žrtvi i vrijednostima koje su ih vodile. Ono što su oni izborili u ratu, na nama je da sačuvamo u miru, da ostanemo jedinstveni i da kroz zajedništvo osiguravamo jednakopravnost hrvatskog naroda“, kazao je Markotić.

Uz trajnu zahvalnost prema pripadnicima postrojbe „Ludvig Pavlović“ i svim hrvatskim braniteljima, današnje obilježavanje potvrdilo je važnost čuvanja istine o Domovinskom ratu, ulozi Hrvatskog vijeća obrane i žrtvi ugrađenoj u temelje slobode. Dostojanstvo hrvatskih branitelja, zajedništvo i ravnopravnost hrvatskoga naroda ostaju obveza današnjih i budućih naraštaja.

Izvor: hnsbih.ba

Continue Reading

Trending

Copyright © 2010 - 2024 BPZ.ba