Connect with us

EKONOMIJA

VIDEO Čović pozvao na usvajanje tri zakona u Parlamentu BiH

Published

on

Predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović pozvao je predstavnike svih parlamentarnih stranaka da u Parlamentu BiH usvoje tri zakona i time, kako je kazao, riješe pitanje unutarnje stabilnosti.

Foto: EPA- EFE

Papa Lav XIV predvodio prvu misu uz snažne poruke o vjeri i zajedništvu

Papa Lav XIV započeo je danas svoju prvu misu kao novi rimski prvosvećenik, obraćanjem kardinalima u Sikstinskoj kapeli, započevši govor na engleskom jeziku. Tom prilikom zahvalio je na povjerenju i istaknuo kako je pozvan da preuzme blagoslovljenu misiju vođenja Katoličke crkve.

– Znam da mogu računati na svakoga od vas da idemo zajedno kao Crkva, kao zajednica Isusovih prijatelja, kao vjernici, kako bismo prenosili radosnu vijest, prenosili Evanđelje – kazao je papa Lav.

Nakon uvodnih riječi, nastavio je propovijed na talijanskom jeziku, ističući da se nada kako će njegov izbor doprinijeti da Crkva unese svjetlo u ”mračne noći ovoga svijeta” i da će biti ”vjerni upravitelj” za cijelu crkvenu zajednicu, javlja BBC.

Posebno je naglasio potrebu za jačanjem prisustva Crkve na područjima gdje postoji ”nedostatak vjere”, ocijenivši da su upravo ta mjesta ključna za misijsko djelovanje.

– Čak i danas postoje mnoge sredine u kojima se kršćanska vjera smatra apsurdnom, namijenjenom slabima i neinteligentnima – poručio je kardinalima.

Dodao je da su sredine u kojima dominiraju ”tehnologija, novac, uspjeh, moć ili užitak” one gdje je ”naše misijsko slanje očajnički potrebno”.

Papa Lav XIV istaknuo je kako Crkva mora nastaviti s aktivnim misijskim djelovanjem u udaljenim i zanemarenim krajevima svijeta, što je u skladu s vizijom njegovog prethodnika pape Franje, koji je često posjećivao zemlje u koje papa nikada ranije nije kročio. I sam papa Lav služio je niz godina u Peruu.

– Nedostatak vjere često je tragično praćen gubitkom smisla života, zanemarivanjem milosrđa, strašnim kršenjima ljudskog dostojanstva, krizom porodice i mnogim drugim ranama koje pogađaju naše društvo – upozorio je papa Lav u svom govoru./HMS/

 

 

Preporučeno:

Potpisivanje nove koalicije. Foto: Avaz

Što sadrži “Platforma” koju je danas potpisalo devet bošnjačkih i srpskih stranaka?

Stranke sarajevske Trojke (SDP BiH, NiP, Naša stranka), potom NES, BHI-KF Fuada Kasumovića, stranka Naprijed Šemsudina Mehmedovića, Zlatko Miletić, te tri oporbene stranke iz Republike Srpske- PDP, SDS i Lista Za pravdu i red potpisali su danas u zgradi Parlamenta BiH u Sarajevu sporazum pod nazivom “Platforma za mir, stabilizaciju, europsku budućnost i ekonomski napredak BiH”.

U prijedlogu koalicijskog sporazuma nema ni spomena o ključnom vanjskopoloitičkom prioritetu Bosne i Hercegovine- članstvo u NATO-u, za što se zalažu sve bošnjačke i hrvatske stranke, dok mu se protive sve stranke u RS-u, piše Hrvatski Medijski Servis.

Radi li se o ustupku kojeg je sarajevska Trojka napravila oporbi iz Republike Srpske ili nečem drugom ostaje vidjeti.

Europski put

U sporazumu se navodi opredijeljenost za mir i vladavinu prava, poštivanje Općeg okvirnog sporazuma za mir, odnosno Daytonskog sporazuma i svih njegovih aneksa, isticanje opredjeljenja za članstvo u Europskoj uniji, zajedničko opredjeljenje za deblokadu EU putem borba protiv korupcije, kriminala, sukoba interesa i eliminacija političkog utjecaja posebno kod javnih nabavki, kultura dijaloga i ambijent suradnje, operativno funkcioniranje Vijeća ministara i Parlamentarne skupštine BiH, ispunjavanje uvjeta za otvaranje pregovora s EU, Plan rasta i povlačenje novca, uvođenje diferencirane stope PDV-a, uvođenje suvremene tehnologije u izborni procesi, izmjena Izbornog zakona u skladu s presudama Ustavnog suda BiH i presuda Europskog suda za ljudska prava”.

U sporazumu nazvanom: Platforma za mir, stabilizaciju, europsku budućnost i ekonomski napredak BiH stoji:

Svjesni da članstvo u EU donosi konkretna poboljšanja u svakodnevnom životu ljudi, dugoročnu stabilnost, vladavinu prava, bolju socijalnu sigurnost, više individualnih sloboda, veća ulaganja, dodatno financiranje i slobodnu trgovinu, više potrošačke standarde i sigurniju budućnost za sljedeće generacije, odlučni smo u središte naših akcija staviti sljedeće:

Operativno i funkcionalno Vijeće ministara i Parlamentarnu Skupštinu BiH.

Ispunjavanje neophodnih uvjeta za dobivanje datuma početka pregovora s EU, kao i zahtjev da se odredi datum održavanja međuvladine konferencije za BiH odmah nakon ispunjavanja uslova.

Usvajanje Plana rasta što podrazumijeva brzo dobivanje tranše od 70 milijuna eura, kao i ukupnu realizaciju predviđenih dvije milijarde KM za projekte u cijeloj BiH, a u skladu s financijskim i dinamičkim okvirom Plana rasta za BiH. Kontinuirano usklađivanje domaćeg zakonodavstva s pravnom stečevinom EU (Aquis communautaire), kroz donošenje zakona čiji je sadržaj usklađen sa standardima aquis communautaire, uz uvjet da institucije EU osiguraju veću izvjesnost u pogledu trajanja pregovora i konačnog članstva.

Kreiranje i provođenje zajedničkog plana za promociju i ubrzanje europskog puta BiH.

Da bismo u potpunosti postigli navedene prioritete navedene Platforme u fokusu naših aktivnosti će takođe biti i:

-Beskompromisna borba protiv kriminala i korupcije, sukoba interesa i eliminacija političkog utjecaja u radu javnog sektora, s posebnim akcentom na javne nabavke.

-Ispunjavanje svih pretpostavki za što brže povlačenje novca iz europskih fondova i realizaciju projekata koji izravno utječu na svakodnevni život građana.

-Izrada i usvajanje zakonskog rješenja kojim ćemo uvesti diferenciranu stopu PDV-a, te ćemo nastaviti raditi na reformi neizravnih poreza.

-Primjena najsuvremenijih metoda i međunarodnih standarda za prezentaciju medijskih sadržaja koji mogu naškoditi javnom moralu, dobrobiti djece i mladih.

-Reforma izbornog zakonodavstva, u skladu s odlukama Ustavnog suda BiH i Europskog suda za ljudska prava, kao i dalje ubrzane aktivnosti s ciljem osiguranja pravičnog i transparentnog izbornog procesa, tako da se na općim izborima 2026. godine proces glasanja sprovodi korištenjem izbornih tehnologija (skeneri glasačkih listića, oprema za autentifikaciju dokumenata itd.) i poštujući usvojene preporuke ODIHR-a, GRECO-a i Europske komisije.

Posvećeni miru, vladavini prava i stabilnom političkom i ekonomskom okruženju;

Opredijeljeni za Opći okvirni sporazum za mir sa svim njegovim aneksima, poštujući strukturu i nadležnosti Bosne i Hercegovine (u daljem tekstu: BiH), Republike Srpske, Federacije BiH i Brčko distrikta;

Ističući zajedničko opredjeljenje za članstvo BiH u Europskoj uniji (u daljem tekstu: EU), a na osnovu Mišljenja Europske komisije iz 2019. godine o zahtjevu BiH za članstvo u EU, Izvještaja o napretku BiH za 2024. godinu i Odluke Europskog vijeća o otvaranju pristupnih pregovora iz ožujka 2024. godine;

Izražavajući zajedničku opredijeljenost za deblokiranje europskog puta, ubrzano pristupanje i punopravno članstvo BiH u EU;

Okupljeni oko europskih vrijednosti s ciljem osiguranja dostojanstvenog života u skladu s europskim standardima za svakog pojedinca;

“U cilju implementacije Platforme i stvaranja pozitivne političke atmosfere, stranke će se suzdržati od pokretanja pitanja koje proizvode negativno političko okruženje i tenzije. Teme o kojima nije moguće postići konsenzus, stranke potpisnice će komunicirati na civiliziran način, vodići računa da time ne proizvode političke konflikte koji negativno utječu na javnost. Stranke potpisnice Platforme se obvezuju da osnuju tim koji će pratiti provođenje ove Platforme, najkasnije u roku od 10 dana od dana potpisivanja, koji će se sastojati od po jednog predstavnika svake partnerske strane, navodi se u tekstu sporazuma.

Obaviještavanje javnosti

Potpisnici su suglasni da redovito obavještavaju javnost o provođenju dogovorenih aktivnosti. Također, obavezujemo se da ćemo napraviti konkretan plan promocije prednosti članstva BiH u EU, s obzirom na to da je potrebna što šira društvena podrška (uključujući i proeuropske stranke koje ne budu dio parlamentarne većine).

“Članstvo BiH u EU definiramo i promoviramo kao vanjskopolitički cilj koji će provoditi sve relevantne institucije u BiH, kao i sve razine vlasti u kojima sudjeluju političke stranke koje su potpisnice ove Platforme, navodi se u tekstu sporazuma.

Osim što nema spomena o članstvu u NATO-u u tekstu sporazuma se ne spominju ni druga važna pitanja o kojima ne postoji suglasnost tri strane u BiH kao što su pitanje gašenja OHR-a, odlazak stranih sudaca iz Ustavnog suda BiH, “državnoj imovini”.

HDZ BiH, kojem je, sporazum također poslan, odgovorio je da će ga razmotriti i izjasniti se o njemu u narednom razdoblju. Lider HDZ BiH Dragan Čović pozvao je danas da će već idućeg tjedna sazovu sjednice Zastupničkog i Doma naroda Parlamenta BiH i na njima usvoje tri zakona; Izborni zakon BiH, Zakon o Sudu BiH i Zako o VSTV-u. -Time bi smo riješili pitanje unutarnje stabilnosti i europskog puta, kazao je Čović

SDA je jučer priopćila kako neće sudjelovati i novoj koaliciji ali će podržati sve smjene./HMS/

 

 

Preporučeno:

 

Foto: Fena

VIDEO Čović pozvao na usvajanje tri zakona u Parlamentu BiH

Predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović pozvao je predstavnike svih parlamentarnih stranaka da u Parlamentu BiH usvoje tri zakona i time, kako je kazao, riješe pitanje unutarnje stabilnosti.

Komentirajući u Kiseljaku za danas najavljeno potpisivanje Platforme za mir, stabilizaciju, europsku budućnost i ekonomski napredak Bosne i Hercegovine, Čović je kazao kako je od kolega iz stranaka „Trojke“ dobio tekst tog dokumenta koji će detaljno sagledati i nakon toga iznijeti svoj stav.

– Pozivam kolege koji će to danas potpisati, idemo sljedećeg tjedna zakazati izvanredne sjednice Zastupničkog doma i Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH, usvojiti Izborni zakon, usvojiti Zakon o VSTV-u, Zakon o Sudu BiH i riješili smo pitanje unutarnje stabilnosti i europskog puta, odmah – izjavio je Čović nakon koordinacijskog sastanka načelnika/gradonačelnika i predsjednika županijskih vlada iz HDZ-a BiH.

Po njegovim riječima, usvajanjem triju spomenutih zakona „bili bi riješeni svi problemi, a zatim bi se mogli dalje nadmudrivati i pripremati za neke nove projekte“./Fena/HMS/

 

 

Preporučeno:

Continue Reading

EKONOMIJA

Ljubuški primjer uspješnog gospodarskog i turističkog razvoja i ulaganja u kvalitetu života

Published

on

U Ljubuškom je održan sastanak dužnosnika HDZ-a BiH posvećen razvojnim smjernicama grada Ljubuškog s posebnim naglaskom na infrastrukturne projekte, demografske mjere i turističke potencijale ovoga kraja. Sastanku su nazočili predsjednik HDZ-a BiH dr. Dragan Čović, dopredsjednica HDZ-a BiH Darijana Filipović, domaćin susreta, predsjednik Gradskog odbora HDZ-a BiH Ljubuški, dopredsjednik Vlade Federacije BiH i ministar financija Federacije BiH Toni Kraljević, gradonačelnik Ljubuškog Vedran Markotić, kao i članovi Gradskog odbora HDZ-a BiH Ljubuški.Galerija 2

 

Istaknuto je kako Ljubuški posljednjih godina bilježi kontinuiran gospodarski i turistički razvoj, potvrđujući status jedne od najperspektivnijih lokalnih zajednica u Bosni i Hercegovini. Posebno je naglašeno kako prirodne ljepote, među kojima se izdvaja vodopad Kravica, privlače sve veći broj domaćih i stranih turista, čime turizam postaje jedan od ključnih oslonaca daljnjeg razvoja grada.Galerija 4

Razgovaralo se i o važnosti prometne povezanosti i prekogranične suradnje s Republikom Hrvatskom, kao i o uspješnoj suradnji Ljubuškog s brojnim gradovima i općinama s obje strane granice. Istaknuto je kako blizina europske granice predstavlja snažan razvojni potencijal za gospodarstvo, turizam i ulaganja, ali i dodatnu priliku za jačanje ukupne kvalitete života lokalnog stanovništva.Galerija 5

 

Poseban naglasak stavljen je na demografske mjere koje Grad Ljubuški provodi s ciljem poticanja ostanka mladih obitelji i stvaranja kvalitetnijih uvjeta za život. Kao primjeri odgovorne i dugoročno usmjerene politike izdvojene su subvencije za kupnju prve nekretnine mladim obiteljima, naknade za rodilje te osiguravanje prijevoza za djecu, što predstavlja konkretan doprinos demografskoj obnovi i potpori obiteljima.

U kontekstu infrastrukturnog razvoja istaknuto je kako je Grad Ljubuški uspješno aplicirao na javni poziv Federalnog ministarstva prometa i komunikacija s projektom „Izgradnja kružnog toka Trseljevina“, za koji su odobrena sredstva u iznosu od 319.218,89 KM. Naglašeno je kako se radi o jednom od značajnijih prometnih zahvata koji će doprinijeti većoj sigurnosti svih sudionika u prometu, ali i boljoj protočnosti na tom području.

 

Također, među prioritetnim projektima izdvojeni su obnova i uređenje prostora Duhanske stanice te izgradnja novog vatrogasnog doma, kao važni infrastrukturni zahvati usmjereni na unapređenje javnih sadržaja, sigurnosti i kvalitete života građana Ljubuškog.Galerija 3

Predsjednik HDZ BiH dr. Dragan Čović i dopredsjednica Darijana Filipović zaključili su kako će se kroz sve razine vlasti nastaviti pružati snažna potpora projektima koji doprinose ravnomjernom razvoju lokalnih zajednica, jačanju gospodarstva i stvaranju uvjeta za ostanak i opstanak hrvatskog naroda u Bosni i Hercegovini.

OO HDZ BiH Ljubuški
Ljubuški
gospodarski razvoj

Continue Reading

EKONOMIJA

Jajacka vecer u Zagrebu

Published

on

U organizaciji Udruge prijatelja kraljevskog grada Jajca, u Zagrebu održana 2. Jajačka večer.

Sinoć sam kao izaslanik predsjednika Vlade Republike Hrvatske Andreja Plenkovića, poručio kako je najveća vrijednost Jajca njegovi ljudi koji su kroz povijest znali ostati ponosni i uspravni, te koji su znali čuvati svoje ime, svoju vjeru i svoj identitet.

Također, poručio sam sinoć, da kroz ovo druženje, kroz sve aktivnosti koje rade u svom profesionalnom i osobnom životu svjedoče o ljubavi prema zavičaju, prema svom narodu, prema svojoj povijesti i baštini. Svjedoče da, iako su iz raznoraznih razloga, napustili svoje domove i svoj zavičaj, nisu se odrekli ni svojih korijena ni Bosne i Hercegovine. Čak štoviše. Napori koje čine usmjereni su na dobrobit našeg naroda u toj zemlji.

2. Jajačka večer u Zagrebu, koja se održava i pod pokroviteljstvom Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske, okupila je preko 400 sudionika iz svih područja života kako grada Jajca tako i Zagreba te Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine.

Continue Reading

EKONOMIJA

Ministrica Blagica Leko: Zakoni o plaćama donose najveći rast plaća u ŽZH do sada

Published

on

Vlada Županije Zapadnohercegovačke usvojila je Prijedlog zakona o plaćama i naknadama korisnika županijskog Proračuna i Prijedlog Zakona o plaćama i naknadama policijskih službenika ŽZH.

Usvajanju istih prethodile su javne rasprave na nacrte spomenutih zakonskih rješenja.

Budući da je riječ o zakonima koji se po prvi put donose u ovoj županiji, a reflektiraju se na sve proračunske korisnike, isti su izazvali veliko zanimanje sindikata i javnosti, te je tijekom javnih rasprava zaprimljen značajan broj sugestija i komentara. Prilikom izrade Prijedloga spomenutih zakona Ministarstvo financija ŽZH većinu ih je uvažilo.

Dopredsjednica Vlade Županije Zapadnohercegovačke i ministrica financija Blagica Leko u intervju za Fenu objašnjava razloge zbog kojih su navedeni zakoni upućeni u proceduru, te što oni ustvari donose za proračunske korisnike ove županije.

-Ono što prvo želim istaknuti i naglasiti, a čime se špekulira u javnosti, je da se stupanjem na snagu Zakona o plaćama i naknadama korisnika županijskog Proračuna, kao i Zakona o plaćama i naknadama policijskih službenika ŽZH ne ukidaju prava proračunskih korisnika ove županije. Naprotiv, usvajanje spomenuta dva zakona preduvjet je za rast plaća svih proračunskih korisnika u ovoj županiji, kaže ministrica.

Leko ističe kako je novac za rast plaća osiguran u Proračunu Županije Zapadnohercegovačke za 2026. godinu.

-Budući da su nacrti spomenutih zakona o plaćama bili u završnoj fazi, prilikom izrade Proračuna ŽZH za 2026. godinu smo uzeli u obzir njihovu primjenu zbog čega je u 2026. godini proračunska stavka koja se odnosi na bruto plaće i naknade proračunskih korisnika u odnosu na Izmjene i dopune proračuna za 2025. godinu podignuta za 9.478.300 konvertibilnih maraka, navodi Leko.

Osvrnuvši se na razloge donošenja naglasila je kako je područje plaća i naknada u federalnim tijelima uređeno Zakonom o plaćama i naknadama u tijelima vlasti Federacije BiH kojim je utvrđena obaveza županija da donesu svoje zakone o plaćama, a na što revizija kontinuirano podsjeća.

Porezni savjeti

Stoga su prilikom izrade Nacrta, a potom i Prijedloga zakona o plaćama i naknadama korisnika županijskog Proračuna koeficijenti koji se odnose na državne službenike usklađeni s onima iz federalnog zakona, dok su za djelatnike škola dodijeljeni novi.

-Na ovaj način mi po prvi put u Županiji Zapadnohercegovačkoj uvodimo jasan i jedinstven sustav plaća i naknada za sve korisnike Proračuna kojim se na cjelovit način uređuju plaće i naknade izabranih dužnosnika, nositelja izvršnih funkcija, savjetnika, pravobranitelja i drugih nositelja pravnih funkcija, državnih službenika, namještenika kao i zaposlenika u osnovnim i srednjim školama. Utvrđuju se ključni elementi sustava plaća, način određivanja osnovice, platni razredi i koeficijenti kao i vrste dodataka i naknada koje pripadaju zaposlenicima čime se osigurava ujednačen pristup u ostvarivanju prava iz radnog odnosa. Posebno se uređuju i pojedina prava kao što su naknade za prijevoz, topli obrok, regres, bolovanje kao i druga materijalna prava koja proizlaze iz radnog odnosa. Uz navedeno Zakon propisuje donošenje podzakonskih akata i pravilnika radi potpune i dosljedne primjene u praksi, pojašnjava ministrica Leko.

Osnovna plaća

Kada je riječ o Zakonu o plaćama i naknadama policijskih službenika ŽZH, njime se među ostalim jasno uređuju plaće i naknade, platni razredi i koeficijenti za platne razrede policijskih službenika.

-Ovaj zakon se temelji na načelima jednakosti, odnosno osiguravanja iste osnovne plaće za isti čin kao i načelima transparentnosti i fiskalne odgovornosti te detaljno razrađuje prava na naknade, obuhvaćajući naknade za prekovremeni rad, rad u otežanim uvjetima, noćni rad i rad u dane praznika te naknade koje proizlaze iz socijalne zaštite policijskih službenika poput bolovanja, porodiljnog dopusta i drugih okolnosti od značaja za radno – pravni status, dodaje ona.

Leko je podsjetila i na činjenicu kako su kolektivni ugovori potpisani s reprezentativnim sindikatima na snazi, te da su sve sugestije i komentari na spomenute nacrte zakona zaprimljeni putem javnih rasprava razmotreni, a većina ih i ugrađena u Prijedloge.

Tako su primjerice u Prijedlogu zakona o plaćama i naknadama korisnika županijskog Proračuna koeficijenti za učitelje i nastavnike dodatno uvećani, dok je Prijedlogom Zakona o plaćama i naknadama policijskih službenika ŽZH po prvi put povećan dodatak na ovlaštenja policajcima.

Umjesto ranijih 30 i 40 % sada ovi dodaci iznose 35 i 45 %.

Leko je zaključila kako je Ministarstvo financija uvijek otvoreno za razgovore sa sindikatima, a sve s ciljem dugoročnog stvaranja što boljih uvjeta za proračunske korisnike uz očuvanje fiskalne stabilnosti županije.

FENA

Continue Reading

Trending

Copyright © 2010 - 2024 BPZ.ba