Connect with us

Uncategorized

BIH U 2004.: Još jedna godina propuštenih šansi

Published

on

Bosna i Hercegovina ispraća 2024. kao još jednu godinu propuštenih šansi za trajnu stabilizaciju političkih i društvenih odnosa, iako je vladajuća koalicija na njezinu početku obećavala ubrzane reforme i približavanje članstvu u EU.

Početak godine bio je obećavajući. Stranke koje su dobile većinsko povjerenje birača na općim izborima 2022. konsolidirale su vlast i definirale reforme i zakone koje će usvojiti kako bi BiH nadoknadila zaostajanje iz proteklih desetak godina i tako uvjeriti tijela Europske unije da joj omoguće otvaranje pristupnih pregovora.

Članstvo u EU bio je zapravo jedini zajednički vezivni element šarolike vladajuće koalicije. U zemlji koja je i dalje duboko podijeljena vidljivim, administrativnim i nevidljivim, etničkim granicama njeni stanovnici i dalje imaju potpuno suprotstavljene vizije budućnosti, no uvjerljiva većina ipak želi da BiH postane dijelom europskih integracija.

Prema istraživanjima provedenim tijekom 2024. više od 71 posto građana BiH na potencijalnom bi referendumu glasalo za priključenje EU, iako ta potpora varira u entitetima pa je tako u Federaciji BiH za članstvo više od 83 posto građana, a u Republici Srpskoj njih nešto više od 48 posto.

Proeuropske ambicije u BiH Bruxelles je podupro odlukom da u prosincu 2022. zemlja dobije status kandidata za članstvo, na što se od podnošenja zahtjeva čekalo punih šest godina.

U 2023. uslijedili su dodatni reformski koraci uključujući upravljanje migracijama, usklađivanje sa zajedničkom i vanjskom sigurnosnom politikom EU, kao i usvajanje zakona o integritetu pravosuđa, borbi protiv pranja novca i sukoba interesa pa je u ožujku 2024. Europsko vijeće donijelo i formalnu odluku da odobri otvaranje pristupnih pregovora uz uvjet nastavka donošenja reformskih zakona.

Europska komisija od tada čeka te rezultate pripremajući pregovarački okvir s ciljem da ga Europsko vijeće usvoji kad u BiH budu poduzeti koraci definirani još 2022.

No na samom kraju 2024. nema nikakvih naznaka da će se to uskoro i dogoditi jer su zemlju ponovo preplavili stari politički sukobi, a vlast je paralizirana.

Zaoštrena retorika listopadskih lokalnih izbora

Glavni uzrok tome bila je neuobičajeno duga kampanja uoči lokalnih izbora provedenih u listopadu.

Političke su stranke zaoštrenom retorikom borbu za glasove započele još u proljeće i s tim nisu prestale do okončanja izbora, analizira Hina.

Na njima su HDZ BiH i Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorada Dodika potvrdili apsolutnu dominaciju u hrvatskom odnosno srpskom biračkom tijelu dok je Stranka demokratske akcije (SDA) pokazala da, unatoč tome što je u oporbi, ima veliku potporu među Bošnjacima i ozbiljno ugrožava status “trojke”- SDP BiH, Naše stranke i Naroda i pravde (NiP) koje su dio vlasti.

Početkom listopada BiH je bila suočena s prirodnom katastrofom – bujične poplave pogodile su dijelove Hercegovine i središnje Bosne pri čemu je poginulo 27 osoba i srušene na stotine građevina, a ukupna materijalna šteta procijenjena je na više od 100 milijuna eura. Hrvatska je tada bila među prvim državama koje su reagirale poslavši svoje timove za spašavanje i izdvajajući deset milijuna eura za pomoć stradalima.

Proteklu godinu u BiH su obilježila i dva značajna sudska procesa.

Bivšeg predsjednika vlade Federacije BiH Fadila Novalića (SDA) Sud BiH u siječnju je pravomoćno osudio na četiri godine zatvora zbog zloporabe službenog položaja i ovlasti povezane s nabavkom respiratora tijekom pandemije koronavirusa, a pred tim istim sudom u veljači je počelo suđenje predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku po optužnici koja ga tereti za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.

Suđenje toj dvojici pokušaj je dokazivanja da pravosuđe u BiH može biti učinkovito i procesuirati i visoke dužnosnike kada prekrše zakon.

Epilog suđenja Dodiku koji se očekuje u 2025. mogao bi trajno odrediti sudbinu tog dugogodišnjeg neprikosnovenog čelnika Republike Srpske jer bi osuđujuća presuda u njegovu slučaju značila i automatsku smjenu s dužnosti koju obnaša.

I u novoj godini stari izazovi

To će imati posebnu težinu u svjetlu nastavljenih secesionističkih prijetnji za kojima poseže Dodik opetovano zagovarajući odcjepljenje RS od BiH i njeno ujedinjenje sa Srbijom.

Zbog takve politike SAD su tijekom 2024. pojačale sankcije čija su meta Dodik i osobe koje s njim surađuju pa su se na “crnoj listi” američkog Ministarstva financija našle brojne tvrtke za koje je utvrđeno kako su prikriveni financijeri čelnika RS i njegove obitelji.

S obzirom na “mršav” učinak u ovoj godini BiH i u 2025. čekaju dobro poznati stari izazovi. Prvi i najveći bit će kako osigurati otvaranje pristupnih pregovora s EU, a drugi kako smanjiti političke napetosti i izbjeći nove svađe i sukobe među ključnim političarima koji zastupaju tri konstitutivna naroda.

Za Hrvate u BiH važno ostaje pitanje izborne reforme koja se mora provesti u narednoj godini s obzirom da su u 2026. planirani opći izbori pa se u njoj izborni zakon ne bi smio mijenjati.

Naredne godine trebale bi biti obilježene dvije simbolički važne obljetnice jer će se u srpnju 2025. navršiti 30 godina od genocida počinjenog u Srebrenici, a u studenome tri desetljeća od parafiranja Dejtonskog sporazuma na kojemu se temelji današnja BiH i kojoj opstanak jamče najvažnije zapadne države, koje su i svjedoci tog sporazuma.

Ti će događaji biti poticaj za još jedno preispitivanje odnosa međunarodne zajednice prema BiH, a povratak Donalda Trumpa u Bijelu kuću predstavlja nepoznanicu o kojoj će puno toga ovisiti./HMS/

Continue Reading

KULTURA

Ljiljana Skelić Vemić….JA NE ZNAM ŠTA JE LJUBAV….BALADA JEDNE NOĆI

Published

on

JA NE ZNAM ŠTA JE LJUBAV
Nikada nisam znala
kakva je ljubav
i kako drugi vole.
Rodjena sam u jesen
u hladnom, ogoljenom danu
kada nebo je kišilo.
Besmisleno je sada reći
da me sunce darivalo
i da živeh pod sjajem nebeskim.
Svojom samoćom okružena bejah.
Kroz prozor u vetar
najčešće gledala
i bila ljuta,
osećala se tužno.
Na svačija vrata
okupano sunce je ulazilo,
kod mene ga ne beše
uvek me obilazilo.
Ja ne znam kakva je ljubav
i kako drugi vole
samoćom okruženu
život me umorio,
besmisleno je mnogo toga…
Ali nada poslednja umire!
Ljiljana Skelic Vemic ……. “Dodir sećanja,”……… – tropolje.info
Ljiljana Skelić Vemić
/januar 2020./
BALADA JEDNE NOĆI
Napola budna, pomalo sanjiva,
sramežljive oči otvaram.
Ispod zvezda zrak udišem,
daleki prozor otvaram.
Iz prikrajka gledam,
toplinom grejem,
daškom svetlosti lice ti umivam.
Gledamo se kao stranci,
teskobno,
suza u oku potraži spas.
Na izdisaju snova ničega ne beše…
Pod vedrinom neba
kiša me umila.
Ljiljana Skelić Vemić….BALADA JEDNOG LETA.. – tropolje.info
Ljiljana Skelić Vemić
/januar 2022./

Continue Reading

KULTURA

   Zdravka Babić….POKRIJ  ME ZVIJEZDAMA… i…Prepusti se…..

Published

on

Januarske minijature
POKRIJ  ME ZVIJEZDAMA
Cvokoće  noć
Snijeg   topi
zaledjene osjećaje
Injem  okovani  dodiri
nižu  ogrlicu od suza
Gori  hladnoća
kao  pahulja  na dlanu
Pokrij me zvijezdama
Pjesma  moja
ne smije biti tužna.
               Zdravka Babić
Januarski balada
Dok kiša rominja imenom tvojim
Ja krijem zvijezde u grudima
U san odijevam tvoju košulju od inja.
Ogrni me mjesečnom…
U tvom oku sakriću
Deset krugova snova
Prepusti se
Ljubiću te
Moj osmijeh će da kiti decenije.
   Zdravka Babic

Continue Reading

EKONOMIJA

Ljubić: Rekli su nam da su Amerikanci poduprli FBiH da bi spriječili stvaranje islamske države i riješili problem

Published

on

„Pobjeda predsjednika Zorana Milanovića u Republici Hrvatskoj se mogla očekivati pogotovo nakon prvog kruga, ali razlika u postotku i mene je iznenadila“, rekao je u emisiji Kompas RTV-a Herceg-Bosne predsjednik Glavnoga vijeća HNS-a Božo Ljubić komentirajući predsjedničke izbore u RH i pobjedu SDP-ovog kandidata Zorana Milanovića koji je osvojio gotovo 75 posto u odnosu na HDZ-ovog kandidata Dragana Primorca koji je osvojio 25 posto glasova.

„Predsjednik Milanović je vrlo jasan i izravan u osudama svih onih koji sudjeluju u političkom nasilju koje se vrši nad Hrvatima u BiH. Istina njegove mogućnosti su manje nego što ima Vlada, ali već se vide određeni rezultati.“

Naglasio je kako je za Hrvate u BiH najvažnije da predsjednik države Milanović i predsjednik Vlade Andrej Plenković hrvatsko pitanje u BiH gledaju kao strateški nacionalni interes. „Želim da nastave tim smjerom i da uz suradnju temeljem Ustava RH postignu potrebnu razinu sinergije na jačanju Hrvatske jer samo jaka Republika Hrvatska može pomoći Hrvatima u BiH. I to je najveći dobitak.“

Istaknuo je kako nova administracija predsjednika SAD-a Donalda Trumpa kao i novi veleposlanik koji bi trebao doći u BiH neće napraviti velike političke zaokrete. „Istina je da je Amerika odlučila odsjeći Europu od ruskih energenata“, kazao je Ljubić i dodao kako je Hrvatima u BiH najvažniji strateški interes Južna plinska interkonekcija odnosno plinofikacija Hercegovine i središnje Bosne. „Nemam informaciju razgovara li se s novom američkom administracijom o ovom pitanju, a HNS-a je podržao stajalište hrvatskih političkih predstavnika da se osnuje poduzeće pod ingerencijom Vlade F BiH sa sjedištem u Mostaru“, objasnio je Ljubić.

Prisjetio se kako je još za vrijeme rata u BiH jedan od istraživača rata tražeći odgovor na pitanje o stvaranju FBiH kazao „Amerikanci su poduprli projekt stvaranja Federacije da bi spriječili stvaranje islamske države na Balkanu, da bi probleme izlaska Bošnjaka na more riješili preko F BiH i da bi se ojačao front prema srpskoj strani jer je rat trajao.“ Ljubić je istaknuo kako su Hrvati na svim pregovorima ostali gubitnici.

Komentirao je i njemačku politiku prema BiH te kazao kako njezin vanjsko-politički utjecaj nije ni blizu njenom gospodarskom i demografskom kapacitetu. Dodao je kako Njemačka ima svoje probleme kao što su suočavanje s velikim valom imigranata, suočena je sa skupim energentima i slično. „To je važna zemlja i nadam se kako će nakon izbora gdje očekujem da će CDU i CSU davati tempo i smjer njemačke politike i ponovno postati lider u Europi te da će se uključiti u rješavanje pitanja u Europi kao što je i BiH.“

Ljubić je naglasio kako u Hrvatskom narodnom saboru nema napetosti, ali da bi volio da ima. „Napetost pokreće dijalog. Nažalost jedan broj stranaka ne sudjeluje u radu institucija HNS-a, a to su Predsjedništvo i Glavno vijeće, a mislim da griješe no ne mogu govoriti u njihovo ime“, kazao je Ljubić i dodao kako ni jedna stranka nije službeno istupila iz HNS-a.

Više o svemu u videu emisije Kompas. /HMS/

Continue Reading

Trending

Copyright © 2010 - 2024 BPZ.ba