Connect with us

EKONOMIJA

Vanda Babić Galić: Hrvatska će podražati Crnu Goru na putu u EU kad ispuni tražene uvjete

Published

on

13 prosinca, 2024maxportal
Š

Da bi odobrovoljila Hrvatsku Vlada Crne Gore je prije dva dana donijela odluku da se Dom kulture “Josip Marković” u Tivtu vrati Hrvatima koji su ga i izgradili 1922. godine. Unatoč toj odluci u Crnoj Gori strahuju da će Hrvatska blokirati poglavlje 31.

 

“Hrvatska podržava euroatlantski put Crne Gore i podržat će zatvaranje svakog poglavlja u njenim pregovorima s Europskom unijom (EU) u kom budu ispunjeni traženi uvjeti”, izjavila je za crnogorski portal Vijesti savjetnica ministra vanjskih i europskih poslova Hrvatske Vanda Babić Galić.

Vijesti pišu da Vanda Babić Galić nije precizirala koji su uvjeti “traženi” za zatvaranje poglavlja i jesu li realizirani, a nije odgovorila je li Hrvatskoj sporno poglavlje 31 (vanjska, sigurnosna i obrambena politika), čije zatvaranje, prema neslužbenim informacijama, Hrvatska razmatra stopirati.

Tekst se nastavlja nakon oglasa
  • [18+] Max Bonus dobrodošlice bez depozita! Registruj se

Hrvatki non-paper

Hrvatska je prije tri tjedna Crnoj Gori uputila non-paper (neformalni diplomatski dokument) kojim je zatražila rješavanje nekoliko otvorenih pitanja koji narušavaju međusobne odnose dviju država

U non-paperu se u desetak točaka navedi da dvije države trebaju riješiti pitanja vlasništva nad školskim brodom “Jadran”, međusobnog razgraničenja, procesuiranja ratnih zločina, pronalaska nestalih osoba te pitanje imena gradskog bazena u Kotoru koji je nazvan po bivšem vaterpolistu Zoranu Gopčeviću, čuvaru u logoru “Morinj” koji je bio okrutan prema zarobljenim Hrvatima.

Hoće li Hrvatska blokirati  neko od poglavnja trebali bi saznati danas za kad je u Bruxellesu zakazana sjednica Odbora stalnih predstavnika vlada država članica Europske unije (COREPER), nakon čega će Vijeća donijeti konačnu odluku.

Izvor lista iz Vlade rekao je da će, prema njihovim informacijama, Crna Gora ili zatvoriti sva četiri poglavlja do 2025. godine, čemu se Podgorica nada, ili da će Zagreb blokirati poglavlje 31.

Sugovornik iz Vlade Crne Gore je ocijenio da će, ako se ostvari drugi scenarij, to biti poruka prema onome što je Crna Gora poduzimala u odnosima s Hrvatskom “u posljednjih dva, tri mjeseca, dvije, tri godine ili dvije, tri decenije”.

On navodi da razlog blokiranja poglavlja 31 mogu biti narušeni “dobrosusjedski odnosi” sa Zagrebom, iako se, kaže, to pitanje ne tiče tog poglavlja.

“Poglavlje se zove – vanjska, sigurnosna i obrambena politika. Mi smo tu 100 posto usuglašeni s EU, pratimo restriktivne mjere, donijeli smo zakon koji se time bavi, pratimo EU u stopu… Da ne govorim o NATO-u i vanjskopolitičkoj orijentaciji. Međutim, činjenica je da u nekim segmentima procesa pregovora imamo obavezu stvarati najbolje moguće dobrosusjedske odnose. To važi za sve države Zapadnog Balkana. To je dio procesa, iako nije dio poglavlja. I baš zato oni (Hrvatska) smatraju da imaju pravo blokirati”, objašnjava sugovornik iz Vlade Crne Gore.

Kao razlog moguće blokade jednog poglavlja neće biti samo to što je Skupština prije pola godine donijela Rezoluciju o genocidu u Jasenovcu, zbog čega je Hrvatska oštro negodovala, već da je posrijedi tri decenije “zapuštenih odnosa” s Hrvatskom. Iz EU su u više navrata, nakon usvajanja Rezolucije o Jasenovcu, poručivali da su “dobrosusjedski odnosi suštinski element procesa pridruživanja” toj zajednici.

Europska komisija je u jesenas predstavljenom izvješću za Crnu Goru navela da je Podgorica pogoršala odnose sa Zagrebom i da su tenzije proizašle iz neriješenih bilateralnih pitanja.

“Nije bilo napretka u vezi s neobilježenom granicom između dvije zemlje ili vlasništvom nad brodom ‘Jadran’. Usvajanje rezolucije u crnogorskom parlamentu u srpnju, koja se fokusira na povijesne događaje u Jasenovcu, Mauthausenu i Dahauu, izazvalo je snažnu diplomatsku reakciju Hrvatske, uključujući proglašenje tri visoka crnogorska političara za persone non grata”, piše u dokumentu EU-a.

Vlada Crne Gore je poručivala da se nada da će osim poglavlja 31, zatvoriti i poglavlje 7 (pravo intelektualnog vlasništva), poglavlje 10 (informatičko društvo i mediji) i poglavlje 20 (poduzetništvo i industrijska politika).

Ako zatvaranje makar jednog od njih dobije jednoglasnu podrška svih članica EU, biće zakazana Međuvladina konferencija između Crne Gore i Unije. Ona bi se trebalo održati ponedjeljak, kad će poglavlja (ili dio njih) biti i formalno “precrtana”.

Hoće li Hrvatska blokirati Crnu Goru trenutačno je nepoznanica. U Podgorici se nadaju da bi Hrvatska mogla dati zeleno svjetlo pogotovo u kontekstu prekjučerašnje iznenadne odluke Vlade Crne Gore da Dom kulture “Josip Marković” u Tivtu ustupi Hrvatima Crne Gore.

Tu vijest su prije dva dana objavili svi crnogorski mediji sugerirajući da Vlada Crne daruje Hrvatima Dom kulture “Josip Marković”, a ne da im vraća ono što je njihovo.

Naime, taj dom je izgrađen 1922. godine sredstvima lokalnih Hrvata kao Hrvatska čitaonica. Danas u toj zgradi djeluju Hrvatsko nacionalno vijeće Crne Gore, Radio Dux, informativni medij na hrvatskom jeziku te Hrvatska knjižnica „Ljudevit Gaj“. Dakle, Hrvatima vraćaju ono što je njihovo, a tu odluku Vlade trebaju provesti lokalna vlast.

M. Marković/Foto: hrt

Continue Reading

EKONOMIJA

Ljubić: Rekli su nam da su Amerikanci poduprli FBiH da bi spriječili stvaranje islamske države i riješili problem

Published

on

„Pobjeda predsjednika Zorana Milanovića u Republici Hrvatskoj se mogla očekivati pogotovo nakon prvog kruga, ali razlika u postotku i mene je iznenadila“, rekao je u emisiji Kompas RTV-a Herceg-Bosne predsjednik Glavnoga vijeća HNS-a Božo Ljubić komentirajući predsjedničke izbore u RH i pobjedu SDP-ovog kandidata Zorana Milanovića koji je osvojio gotovo 75 posto u odnosu na HDZ-ovog kandidata Dragana Primorca koji je osvojio 25 posto glasova.

„Predsjednik Milanović je vrlo jasan i izravan u osudama svih onih koji sudjeluju u političkom nasilju koje se vrši nad Hrvatima u BiH. Istina njegove mogućnosti su manje nego što ima Vlada, ali već se vide određeni rezultati.“

Naglasio je kako je za Hrvate u BiH najvažnije da predsjednik države Milanović i predsjednik Vlade Andrej Plenković hrvatsko pitanje u BiH gledaju kao strateški nacionalni interes. „Želim da nastave tim smjerom i da uz suradnju temeljem Ustava RH postignu potrebnu razinu sinergije na jačanju Hrvatske jer samo jaka Republika Hrvatska može pomoći Hrvatima u BiH. I to je najveći dobitak.“

Istaknuo je kako nova administracija predsjednika SAD-a Donalda Trumpa kao i novi veleposlanik koji bi trebao doći u BiH neće napraviti velike političke zaokrete. „Istina je da je Amerika odlučila odsjeći Europu od ruskih energenata“, kazao je Ljubić i dodao kako je Hrvatima u BiH najvažniji strateški interes Južna plinska interkonekcija odnosno plinofikacija Hercegovine i središnje Bosne. „Nemam informaciju razgovara li se s novom američkom administracijom o ovom pitanju, a HNS-a je podržao stajalište hrvatskih političkih predstavnika da se osnuje poduzeće pod ingerencijom Vlade F BiH sa sjedištem u Mostaru“, objasnio je Ljubić.

Prisjetio se kako je još za vrijeme rata u BiH jedan od istraživača rata tražeći odgovor na pitanje o stvaranju FBiH kazao „Amerikanci su poduprli projekt stvaranja Federacije da bi spriječili stvaranje islamske države na Balkanu, da bi probleme izlaska Bošnjaka na more riješili preko F BiH i da bi se ojačao front prema srpskoj strani jer je rat trajao.“ Ljubić je istaknuo kako su Hrvati na svim pregovorima ostali gubitnici.

Komentirao je i njemačku politiku prema BiH te kazao kako njezin vanjsko-politički utjecaj nije ni blizu njenom gospodarskom i demografskom kapacitetu. Dodao je kako Njemačka ima svoje probleme kao što su suočavanje s velikim valom imigranata, suočena je sa skupim energentima i slično. „To je važna zemlja i nadam se kako će nakon izbora gdje očekujem da će CDU i CSU davati tempo i smjer njemačke politike i ponovno postati lider u Europi te da će se uključiti u rješavanje pitanja u Europi kao što je i BiH.“

Ljubić je naglasio kako u Hrvatskom narodnom saboru nema napetosti, ali da bi volio da ima. „Napetost pokreće dijalog. Nažalost jedan broj stranaka ne sudjeluje u radu institucija HNS-a, a to su Predsjedništvo i Glavno vijeće, a mislim da griješe no ne mogu govoriti u njihovo ime“, kazao je Ljubić i dodao kako ni jedna stranka nije službeno istupila iz HNS-a.

Više o svemu u videu emisije Kompas. /HMS/

Continue Reading

EKONOMIJA

Javni poziv za dodjelu jednokratnih potpora studentima

Published

on

Četvrtak, 9. siječnja 2025.

Javni poziv za dodjelu jednokratnih potpora studentima

Na temelju članka 124. Statuta Grada Širokog Brijega („Službeni glasnik Grada Širokog Brijega” broj: 1/16) i članka 12. stavak (1) Odluke o dodjeli jednokratnih financijskih potpora studentima viših godina Grada Širokog Brijega za akademsku 2024./2025. godinu („Službeni glasnik Grada Širokog Brijega” broj: 9/24), Gradonačelnik Grada Širokog Brijega, raspisuje

JAVNI POZIV
za dodjelu jednokratnih financijskih potpora studentima viših godina s područja grada Širokog Brijega za akademsku 2024./2025. godinu

 

I PREDMET JAVNOG POZIVA

Predmet Javnog poziva je dodjela jednokratnih financijskih potpora studentima viših godina Grada Širokog Brijega za akademsku 2024./2025. godinu, za 140 (slovima: sto četrdeset) studenata koji ispunjavaju uvjete propisane Odlukom o dodjeli jednokratnih financijskih potpora studentima viših godina Grada Širokog Brijega za akademsku 2024./2025. godinu („Službeni glasnik Grada Širokog Brijega” broj: 9/24) i ostvare najviše bodova u jednokratnom iznosu od 500,00 KM (slovima: pet stotina konvertibilnih maraka).

 

II UVJETI ZA OSTVARIVANJE PRAVA NA JEDNOKRATNU FINANCIJSKU POTPORU

Kako bi ostvarili pravo na jednokratnu financijsku Potporu, studenti su dužni kumulativno ispunjavati sljedeće uvjete:

a) da imaju prebivalište na području grada Širokog Brijega,
b) da su studenti državnog sveučilišta,
c) da imaju status redovitog studenta,
d) da nisu studenti prve godine preddiplomskog ili integriranog studija,
e) da nisu ponavljali nijednu godinu studija,
f) da nisu u statusu apsolventa diplomskog ili integriranog studija,
g) da nisu stariji od 26 godina,
h) da nisu korisnici druge stipendije – dokazuju ovjerenom izjavom

 

III POTREBNA DOKUMENTACIJA

Uz prijavu na Javni poziv, studenti trebaju priložiti sljedeću dokumentaciju:

– Popunjen Prijavni obrazac (ime, prezime, adresa i kontakt tel.), – Preuzeti OVDJE
– Potvrda o prebivalištu,
– Potvrda fakulteta koja sadrži naziv studija, smjer ili odsjek, s naznakom da je redovit student i da nije ponavljao nijednu godinu studija (prihvaća se samo original potvrda sa referade),
– Ukoliko je student diplomskog studija, potreban je dokaz o prvom upisu preddiplomskog studija (u potvrdi fakulteta navedena godina upisa prve godine studija, preslika prve stranice indeksa iz koje je vidljiva prva godina upisa ili drugi relevantan dokaz),
– Izjava ovjerena – da nije korisnik druge stipendije,
– Potvrda o prosjeku ocjena sa fakulteta (za sve godine studija),
– Izjava o zajedničkom kućanstvu (broj članova obitelji, broj uposlenih, neuposlenih i potvrde o prebivalištu za sve članove obitelji),
– Potvrda od Službe za zapošljavanje o nezaposlenosti roditelja i članova uže obitelji,
– Student koji ima tešku bolest ili invalidnost, rješenje ili drugi dokaz o teškoj bolesti odnosno rješenje o postotku invalidnosti,
– Student čiji član uže obitelji (otac, majka, brat i sestra) imaju tešku bolest ili invalidnost, rješenje ili drugi dokaz o teškoj bolesti odnosno rješenje o postotku invalidnosti,
– Potvrda za sudjelovanje u Domovinskom ratu (roditelja),
– Student bez jednoga ili oba roditelja (Izvadak iz matične knjige umrlih),
– Potvrda ili uvjerenje o visini svih mjesečnih primanja roditelja ili članova uže obitelji (potvrda ili uvjerenje o iznosu plaće od poslodavca, potvrda iz porezne uprave o primanju za posljednja tri mjeseca, odrezak o mirovini ili druga primanja),

 

IV OSTALE INFORMACIJE

Svu traženu dokumentaciju (original ili ovjerena preslika) iz poglavlja III. Javnog poziva dostavlja se osobno ili preporučeno putem pošte na adresu:

GRAD ŠIROKI BRIJEG
Ul. fra Didaka Buntića 11.
88220 Široki Brijeg

s naznakom ”ZA JAVNI POZIV – DODJELA FINANCIJSKIH POTPORA STUDENTIMA” i ”NE OTVARAJ”.

 

Javni poziv ostaje otvoren 15 (petnaest) dana od dana objave na službenoj web – stranici Grada Širokog Brijega i oglasnoj ploči Grada Širokog Brijega.

Nepotpune i nepravovremene prijave neće se razmatrati.

Popis studenata koji ostvare pravo na jednokratnu financijsku potporu bit će objavljen na oglasnoj ploči Grada Širokog Brijega, te na službenoj web stranici Grada Širokog Brijega.

 

Broj: 03-466-1/25
Široki Brijeg, 9. siječanj 2025. godine

GRADONAČELNIK

______________________

Ivo Pavković

 

Odluku o dodjeli jednokratne financijske potpore studentima (uvjeti, postupak, bodovanje…) možete pogledati OVDJE.

Facebook komentari

Continue Reading

EKONOMIJA

KRALJEVIĆ: Nismo neprijatelji poslodavcima, ovo je vraćanje digniteta, dostojanstva radniku

Published

on

Zamjenik premijera Federacije Bosne i Hercegovine i ministar financija Toni Kraljević je na press-konferenciji koja je u sjedištu Vlade FBiH u Sarajevu održana povodom Odluke o iznosu najniže plaće za 2025. godinu, izjavio da minimalna plaća neće reflektirati za sobom linearni porast plaća.

– Znate kako su u Federaciji BiH utvrđuje osnovica svake godine kada se potpisuje ugovor sa Savezom samostalnih sindikata. Uvijek u istoj rečenici kada pričamo o radniku ovdje se htjelo na primjereniji pijedestal staviti rad, radnika i radništvo. Nije ova Vlada neprijatelj poslodavaca, i naravno na kraju te rečenice treba biti fiskalna stabilnost, održivost, stabilnost Federacije Bosne i Hercegovine – kazao je ministar Kraljević.VIDEO| Minimalna plaća: Kraljević ističe važnost dostojanstva radnika

Dodao je, kako prenosi Fena, da ima dovoljno godina da pamti bivšu državu i urušavanje iste.

– Nažalost da se sjećam rata, da se sjećam ratnih profiterstava, da se sjećam ovladavanja društvenim dobrima u nekim čudnim privatizacijama, tranzicijama i negdje se u cijelom tom hodu zagubio radnik – naveo je Kraljević.

Po njegovim riječima, ovo je vraćanje malo digniteta, dostojanstva radniku „na kojem počiva cijela ova priča, na kojem počiva i proračun“.

– Uzmite mladi bračni par, ona i on, ušli u banku. Jedno i drugo su na minimalcu od 619 KM, žele riješiti svoje stambeno pitanje. Kakvi su izašli nakon odgovora bankovne službenice? To je priča njihove kreditne sposobnosti, to je priča njihove buduće mirovina. Ali je to isto priča koju ne smijemo zaboraviti spomenuti, priča aktualnih umirovljenika koji pored svega ovoga moraju biti fokus ove Vlade. Još jedna stavka, obzirom da se uvećanje doprinosa za zdravstveno reflektira i na Fond solidarnosti u iznosu od 20 milijuna, ali još jedan veći iskorak prema Fondu solidarnosti, da na jedan adekvatan način, nakon 23-24 godine, apsolviramo i to pitanje. To je opet pitanje i ljudskosti i dostojanstva – kazao je Kraljević./HMS

/

Continue Reading

Trending

Copyright © 2010 - 2024 BPZ.ba