Connect with us

SPORT

Zvonimir Boban službeno predstavljen u Dinamu

Published

on

Članovi Izvršnog odbora na sjednici u ponedjeljak poslijepodne podržali su prijedlog predsjednika Velimira Zajeca i aktualnog predsjednika Uprave, Zvonimira Manenice, da Zvonimir Boban preuzme ulogu čelnog čovjeka Uprave.

 

 

Pritom će Manenica zadržati ulogu člana Uprave za financije dok će se nekadašnji “vatreni” kapetan ponajprije orijentirati na sportska pitanja, priopćeno je iz Dinama.

Boban je u Dinamo došao još kao 15-godišnjak, slijedio stope starijeg brata Dražena, tada također darovitoga mladog nogometaša. Otac Marinko u to je doba bio Dinamov povjerenik za Imotski, a 1983. godine preselio se u Zagreb kako bi bio uz sinove koji su polako gradili nogometnu karijeru u školi Hitrec-Kacian.

Mlađi Boban svoj je premijerni nastup u dresu seniorske momčadi plavih začinio pogotkom. Debitirao je 12. prosinca 1985. u prijateljskoj utakmici protiv Radnika u Velikoj Gorici kad su plavi pobijedili s 5:3, a Boban pritom bio dvostruki strijelac. Prvi gol u službenim nastupima potpisao je 17 dana prije svog 18. rođendana. Bilo je to 21. rujna 1986. kad je Dinamo u prvenstvenoj utakmici upravo njegovim golom svladao Budućnost iz Podgorice, tadašnjeg Titograda, s 1:0. Zabio je u 37. minuti u pomalo „netipičnom“ dresu – s brojem 6 na leđima. A mrežu je zatresao glavom nakon što je loptu s lijeve strane ubacio tadašnji kapetan, također proslavljena Dinamova desetka – Marko Mlinarić.

 

 

U Dinamu je do ljeta 1991. godine upisao 114 službenih nastupa uz 43 pogotka. Dvaput je s plavima bio jugoslavenski doprvak…

U posebnom je sjećanju, dakako, i njegova uloga u zbivanjima 13. svibnja 1990. godine u neredima uoči nikad odigrane utakmice Dinama i Crvene zvezde, zbivanjima koja mnogi, zbog konteksta vremena i društveno-političkih okolnosti, simbolički smatraju početkom borbe za hrvatsku samostalnost. Boban je tada, u želji da obrani suigrača, rođaka i sebe, fizički nasrnuo na policajca uzvrativši mu udarac.

I sam je oproštaj u ljeto 1991. bio pomalo simboličan: utakmica zadnjega prvenstvenog kola u kojoj je Dinamo u gostima u Ljubljani svladao Olimpiju s 3:1 bio je ujedno i Bobanov oproštaj od maksimirskog kluba, ali i – Dinamov oproštaj od jugoslavenske lige. A sam je Boban baš toga dana bio posebno raspoložen: oprostio se tako što je u prodoru prošao dvojicu braniča i lansirao loptu u same rašlje za vodstvo. U tom je svom završnom činu u plavome dresu bio i asistent za nova dva gola.

 

 

Samo koji mjesec kasnije, tada već kao igrač Milana na posudbi u Bariju, zaigrao je – protiv Dinama. Bari je u prijateljskoj utakmici na svom terenu pobijedili s 2:1, a Boban pritom bio dvostruki asistent. Utakmica je imala humanitarni karakter u akciji za djecu Hrvatske.

Boban je iz Dinama u ljeto 1991. godine prešao izravno u Milan iako je prvu godinu igrao u Bariju na posudbi. U devet sezona za rossonere osvojio je Ligu prvaka 1994. u veličanstvenoj pobjedi protiv Barcelone s 4:0, četiri je puta podizao pokal prvaka Italije, triput talijanski Superkup, a jednom i UEFA Superkup.

Poseban začin njegovu maksimirskom opusu ipak je nezaboravni spektakl na oproštaju od igračke karijere. U veličanstvenom je hepeningu 7. listopada 2002. godine Maksimir „svijetlio u Bobanovim bojama“: na tribinama su na svakom sjedalu bile uzdignute ukrasne vrećice s brojem 10. Svi su gledatelji na sjevernoj tribini uzdignuli Dinamove plave, na južnoj Milanove crveno-crne, a na zapadnoj i istočnoj tribini crveno-bijele hrvatske postere… Bio je to spektakl u kojem su se u revijalnoj utakmici sučelili „Dinamo ’90“ i „Milan ’90“ pri čemu je Boban za svaku momčad zaigrao po jedno poluvrijeme. Reviju je upotpunio i ogled „vatrenih“ iz 1998. protiv svjetskih zvijezda. Bio je to dan kad je Zvonimir Boban otišao u igračku mirovinu uz – ovacije Maksimira.

 

 

A iz škrinjice sjećanja, iz stare Dinamove revije svijetli još jedan emotivni Bobanov citat: „Ja sam u Dinamo došao kao dijete, ovdje rastao, razvijao se, roditelji su krenuli za bratom i za mnom, riskirali. Dinamo je moj prvi i jedini klub.“

Vrisak.info

Continue Reading

SPORT

Plenković u ponedjeljak i utorak u Kanadi: Ići će i na utakmicu Hrvatska-Panama

Published

on

Predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković boravit će od 22. do 24. lipnja u posjetu Kanadi gdje će se sastati s premijerom Markom Carneyom, hrvatskom zajednicom i gospodarstvenicima dviju zemalja, a iskoristit će priliku i da pogleda utakmicu na Svjetskom nogometnom prvenstvu između Hrvatske i Paname, doznaje se iz vlade.

Plenković će posjetiti Ottawu, Norval, Hamilton, a na kraju i Toronto, gdje će na visokoj školi za svjetsku i javnu politiku Munk održati predavanje na temu “Otpornost i pouzdana partnerstva: Snaga malih država u novom geopolitičkom okruženju”, navodeći značajnu ulogu Hrvatske u diverzifikaciji europske energetske mreže, navode iz vlade.

Radni dio posjeta započet će u ponedjeljak u glavnom gradu Ottawi, gdje će se sastati s kanadskim kolegom Carneyjem s kojim će razgovarati o produbljenju suradnje u području obrane, gospodarstva i tehnologije, a bit će riječi i o turističkoj suradnji.

Očekuje se da će Carney na bilateralnom sastanku Plenkoviću pojasniti svoje planove za osnivanje multilateralne Banke za obranu, šireg opsega od NATO-a, u kojoj bi potencijalno sudjelovala i Hrvatska, navode iz vladina ureda za odnose s javnošću.

Uz predsjednika Vlade bit će ministar gospodarstva Ante Šušnjar i ministar turizma i sporta Tonči Glavina.

Što se tiče turizma, u prvih pet mjeseci ove godine kanadski su gosti ostvarili rast od 10 posto u dolascima u noćenjima u odnosu na prošlu godinu, čemu doprinose i tri izravne zrakoplovne linije Zagreb – Toronto.

Suradnju Hrvatske i Kanade posebno će naglasiti potpisivanje sporazuma između osječke tvrtka Orqe koja proizvodi bespilotne sustave i Remote Robotics iz Kanade pod egidom vlade. Riječ je o strateškom partnerstvu obrambene industrije za integraciju suverene umjetne inteligencije, naprednu proizvodnju bespilotnih sistema (UAS) i podršku obuci Oružanih snaga Kanade.

Radi se o izvozu hrvatskoga znanja, navode iz vlade, jer je to pružanje podrške obuci oružanih snaga Kanade.

Nastavak je to tehnološke suradnje prekoatlantskih zemalja nakon što je Croatia Airlines od Kanade naručila zrakoplove Airbus kao dio obnove svoje flote, a od te zemlje Hrvatska nabavlja i dva kanadera kroz program Rescue EU. Riječko brodogradilište Treći maj prošle je godine krenulo s isporukom brodova kanadskoj tvrtki Algomi.

Premijer Plenković nazočit će kanadsko-hrvatskom gospodarskom forumu na kojem se očekuje 50-ak sudionika iz obiju zemalja.

Predviđen je njegov susret s hrvatskim svećenicima u Župi Naše Gospe Kraljice Hrvata u Norvalu kao i s predstavnicima hrvatske zajednice u Hamiltonu.

Tijekom boravka u Kanadi sastat će se u utorak ujutro i s hrvatskim reprezentativcima na Svjetskom nogometnom prvenstvu te vodstvom HNS-a. Istog dana navečer, Plenković će s tribina pratiti utakmicu Hrvatske i Paname. /HMS/

 

Preporučeno:

Podijeli:

Continue Reading

SCENA

Iz rukopisa Miljenka Mide Prskala “svjetsko nogometno prvenstvo”Naprijed Hrvatska!

Published

on

  1. Danas na Svjetskom prvenstvu u Americi, Kanadi i Meksiku igra Hrvatska protiv Engleske. Za mnoge je to samo nogometna utakmica, devedeset minuta borbe za bodove i prolazak dalje. Ali za dio hrvatskog naroda ovakve utakmice nose i sjećanja na teške stranice naše povijesti.
    Kada se spomene Engleska, mnogi se sjete svibnja 1945. godine, Bleiburga i Križnog puta. Sjete se kolona hrvatskih vojnika i civila, majki s djecom, staraca i mladih ljudi koji su vjerovali da će pronaći spas, a umjesto toga doživjeli tragediju koja je obilježila generacije. Sjećanje na te žrtve i danas živi u mnogim hrvatskim obiteljima, prenosi se s koljena na koljeno i ostaje dio našeg nacionalnog pamćenja.
    Danas, više od osamdeset godina kasnije, ne vodimo bitke puškama niti se sukobljavamo kao neprijatelji. Danas se nadmeću sportaši, mladi ljudi koji predstavljaju svoje zemlje na najvećoj svjetskoj pozornici. I upravo zato sport ima posebnu snagu – da pokaže kako se ponos, hrabrost i ljubav prema domovini mogu iskazati na častan način.
    Zato, dragi hrvatski reprezentativci, kada danas istrčite na teren, znajte da iza vas ne stoji samo jedanaest igrača i stručni stožer. Iza vas stoji cijela Hrvatska, Hrvati iz Bosne i Hercegovine, iseljena Hrvatska diljem svijeta i svi oni koji s ponosom nose hrvatsko ime. Iza vas stoje uspomene na generacije koje su sanjale slobodu, koje su podnosile žrtve i koje su vjerovale da će doći vrijeme kada će hrvatska zastava biti poštovana među narodima svijeta.
    Igrajte srcem, igrajte hrabro i dostojanstveno. Neka se vidi hrvatski ponos, hrvatska upornost i hrvatski karakter. Neka svaki duel, svaki sprint i svaka kap znoja budu dokaz koliko volite grb koji nosite na prsima.
    Bez obzira na konačan rezultat, očekujemo borbu do posljednje sekunde. Očekujemo da ostavite srce na travnjaku, kao što su mnogi prije vas ostavljali dio sebe za hrvatski narod i njegov opstanak.
    A onima koji su stradali u ratovima, na Bleiburgu i Križnom putu, neka je vječni mir. Njihova sudbina ostaje dio naše povijesti, a njihovo sjećanje dio našeg identiteta. Neka se danas, gledajući svoje potomke kako ponosno nose hrvatski dres na najvećoj svjetskoj pozornici, osmjehuju s neba.
    Naprijed Hrvatska! Za ponos, za zajedništvo, za naš narod i za sve generacije koje su sanjale slobodnu i dostojanstvenu Hrvatsku.
  2. https://m.youtube.com/watch?v=FgMi9xsY-Ew

Continue Reading

SPORT

Igore “Sretno”

Published

on

HŠK Zrinjski Mostar službeno potvrđuje sporazumni raskid suradnje s dosadašnjim šefom stručnog stožera Igorom Štimcem.

Glavnim trenerom prve momčadi gospodin Štimac je imenovan 1. kolovoza 2025. godine uoči utakmica protiv islandskog Breidablika u kvalifikacijama za UEFA Europsku ligu, a pod njegovim vodstvom Zrinjski je odigrao 57 službenih utakmica u kojima smo ostvarili 31 pobjedu, 14 remija i 12 poraza.

Kao šef stručnog stožera gospodin Štimac je predvodio Plemiće do dva trofeja – drugog Superkupa i četvrtog Kupa BiH, kao i do prvog plasmana u europsko proljeće, gdje je Zrinjski u borbi za osminu finala UEFA Konferencijske lige zaustavljen od kasnijeg pobjednika – Crystal Palacea.

Prvenstvenu utrku momčad je zaključila na drugom mjestu upisavši 21 pobjedu, 8 remija i 7 poraza.

HŠK Zrinjski Mostar ovim putem izražava zahvalnost gospodinu Štimcu na uloženom trudu tijekom angažmana na klupi Plemića, a posebno na doprinosu ostvarenim uspjesima u sezoni iza nas.

Klub mu želi puno sreće i uspjeha u nastavku trenerske karijere, kao i u budućim profesionalnim izazovima.

O svim daljnjim odlukama vezanim uz sportski segment Kluba javnost će biti pravovremeno obaviještena.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2010 - 2024 BPZ.ba