Connect with us

EKONOMIJA

Čović sa Schmidtom u Mostaru: Izborni zakon ostaje jedan od ključnih prioriteta

Published

on

Predsjednik HDZ-a i HNS-a BiH Dragan Čović sastao se u Mostaru s visokim predstavnikom u BiH Christianom Schmidtom s kojim je razgovarao o aktualnoj političkoj situaciji u Bosni i Hercegovini te europskom putu zemlje.

Razgovarano je o važnosti očuvanja mira, stabilnosti, integriteta i ustavnog okvira BiH, uz istovremeno provođenje reformi koje su nužne za napredak zemlje prema Europskoj uniji, poručio je Čović na X-u.

Istaknuo je i da reforma Izbornog zakona ostaje jedan od ključnih prioriteta.

I iz OHR-a oglasili su se o današnjem posjetu Christiana Schmidta Mostara, gdje se osim s liderima HDZ BiH i HDZ 1990 Draganom Čovićem i Ilijom Cvitanović susreo i s predsjednikom Gradskohg vijeća Đanijem Rahimićem( SDA)

Fokus razgovora bio je na političkoj situaciji u Mostaru i na putu BiH ka europskim integracijama.

Visoki predstavnik istaknuo je važnost otvorenog, inkluzivnog dijaloga i istinske suradnje među političkim akterima, navedeno je iz Ureda visokog predstavnika u BiH na mreži X.

Schmidt je naglasio da samo kroz uzajamno poštovanje, kompromis i funkcionalne institucije Mostar može nadići izazove s kojima se suočava, te osigurati efikasno upravljanje i ostvariti napredak u korist svih građana.

“Politički lideri moraju se iskreno angažirati i pronaći zajednički jezik kako bi riješili preostala pitanja. To je jedini put do održivog uspjeha za sve”, zaključio je Schmidt. /HMS/

 

Foto: Fena

VIDEO ČOVIĆ: Izmjene Zakona o Vijeću ministara su neustavne i neće proći

Nema mogućnosti za rekonstrukciju Vijeća ministara BiH, izjavio je u Mostaru nakon sjednice Predsjedništva HNS-a BiH predsjednik HNS-a i HDZ-a BiH Dragan Čović odgovarajući na upit je li realna rekonstrukcija kao mogućnost do izbora.

– Nekim kolegama smo dali šansu za to. Postavili smo jedan praktičan dogovor da ovaj euroatlantski put zaštitimo, da zaštitimo jednakopravnost triju naroda. Znači da minimum usvojimo, izmjene Izbornog zakona koje bi regulirale izbor članova Predsjedništva BiH, konkretno hrvatskog člana Predsjedništva i naravno da to sve radimo u miru i stabilnosti, kazao je Čović.

Po njegovim riječima, dogovor je napravljen, krenuli su, onda su vrlo brzo vidjeli da ima previše nadmudrivanja.

– Tako da ja ne vjerujem da se bilo što može kad je u pitanju rekonstrukcija napraviti, sukladno Ustavu, sve druge mogućnosti otpadaju kao takve – istaknuo je Čović.

Izjavio je i da je pokušaj izmjene zakona o Vijeću ministara, kojim bi se ministri mogli birati i bez suglasnosti predsjedateljice, neustavan i da neće proći.

– Zakon o Vijeću ministara, je ja mislim protuustavan do kraja. On je pokušao promijeniti infrastrukturu odlučivanja na razini Bosne i Hercegovine na način da bi netko trebao u ime izvršne vlasti donositi odluke, predlagati imenovanja i tako dalje. Jasno je zbog čega se to radi, naravno da taj zakon ne može proći i tako će završiti – kazao je Čović.

Govoreći o dva ključna europska zakona – o Sudu BiH i Visokom sudskom i tužiteljskom vijeću (VSTV), Čović je, kako prenosi Fena, kazao kako do ponedjeljka treba biti jasno postoji li suglasnost za njihovo usvajanje na sjednici 26. lipnja.

Čović je o tome telefonski razgovarao i s predstavnicima EU kao i razgovore sa strankama u Banjoj Luci i Sarajevu.

– Dogovorili smo se da kroz razgovore koje sam vodio ovih dana u Banjoj Luci i Sarajevu, pokušamo stvoriti ambijent da dva europska zakona se usvoje u Domu naroda, odnosno u Zastupničkom domu, s obzirom na to da nismo imali dovoljno ruku na prošloj sjednici Doma naroda. S obzirom na to da je upravo opozicija iz Republike Srpske, koja je naglašavala svoje europske gabarite, bila protiv tih zakona, jer su bili predstavnici HDZ-a predlagači. Međutim kada je bio predstavnik Trojke, predlagač u Zastupničkom domu, zakon o sudu, uvjetno drugačijeg zakona, opet su ga srušili, iste institucije, iste stranke, tako da sam ja tražio razgovor jedan s kolegama, obavili smo te razgovore i ja očekujem da ćemo do ponedjeljaka imati stav imamo li suglasje da dva europska zakona, zakon o sudu i VSTV-u, idu na iduće sjednice Doma naroda i Zastupničkog doma – kazao je Čović.

Kazao je kako predstojeće Skopljansko zasjedanje predstavlja priliku da BiH dobije pozitivan signal, pod uvjetom da do tada budu usvojena barem dva europska zakona.

– Suprotno, ako se to ne dogodi, što je realna mogućnost, kao i to da će se pozitivno dogoditi, ja sam uvijek optimističan, nepopravljivo do tog četvrtka, pa ćemo onda vidjeti. Onda imamo to zatišje koje će biti. Bosna i Hercegovina je na onom svom mjestu gdje je i do sada bila, bez bilo kakvog pomaka – izjavio je Čović.

Izrazio je nadu u to da će se politička scena u BiH početi realnije sagledavati, posebno u kontekstu globalnih geopolitičkih kretanja, te istaknuo kako euroatlantski put nema alternativu za Bosnu i Hercegovinu.

Inače, po završetku sjednice Predsjedništva HNS-a BiH Čović je otišao na radni ručak s visokim predstavnikom u BiH Christianom Schmidtom./HMS/

 

 

Preporučeno:

Preporučeno:

Podijeli:

Schmidt i s Cvitanovićem razgovarao o izmjenama Izbornog zakona i europskom putu

Predsjednik HDZ-a 1990 i izaslanik u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Ilija Cvitanović sastao se u Mostaru s visokim predstavnikom u BiH Christianom Schmidtom.

Kako je priopćeno iz HDZ-a 1990, na sastanku je razgovarano o aktualnom političkom stanju i blokiranim procesima na razini Bosne i Hercegovine.

Osim toga, razgovarano je i o izmjenama Izbornog zakona i primjeni novih tehnologija za naredne izbore u Bosni i Hercegovini.

Dvojica sugovornika usuglasili su stavove da europski put Bosne i Hercegovine nema alternativu, te da će nastaviti kroz političke programe intenzivnije raditi na deblokadi institucija i procesa koji vode zemlju ka EU.

I iz OHR-a oglasili su se o današnjem posjetu Christiana Schmidta Mostara, gdje se osim s liderima HDZ BiH i HDZ 1990 Draganom Čovićem i Ilijom Cvitanović susreo i s predsjednikom Gradskohg vijeća Đanijem Rahimićem( SDA)

Fokus razgovora bio je na političkoj situaciji u Mostaru i na putu BiH ka europskim integracijama.

Visoki predstavnik istaknuo je važnost otvorenog, inkluzivnog dijaloga i istinske suradnje među političkim akterima, navedeno je iz Ureda visokog predstavnika u BiH na mreži X.

Schmidt je naglasio da samo kroz uzajamno poštovanje, kompromis i funkcionalne institucije Mostar može nadići izazove s kojima se suočava, te osigurati efikasno upravljanje i ostvariti napredak u korist svih građana.

“Politički lideri moraju se iskreno angažirati i pronaći zajednički jezik kako bi riješili preostala pitanja. To je jedini put do održivog uspjeha za sve”, zaključio je Schmidt./HMS/

 

 

Preporučeno:

Continue Reading

EKONOMIJA

Lihtenštajn traži radnike, plaće prelaze 7000 eura: Evo koji su uvjeti za Hrvate

Published

on

Za one koji razmišljaju o odlasku, najbolja kombinacija može biti visoka plaća u Lihtenštajnu ili Švicarskoj i život u povoljnijem području izvan najskupljih lokacija.

Lihtenštajn, bogata alpska kneževina, suočava se s manjkom radne snage, a visoke plaće čine ga privlačnim odredištem za radnike iz inozemstva. Istodobno, hrvatski državljani od 2026. imaju puni pristup švicarskom tržištu rada, nakon što švicarske vlasti nisu aktivirale zaštitnu klauzulu za Hrvatsku.

Lihtenštajn je malena, ali iznimno bogata alpska kneževina smještena između Švicarske i Austrije. EURES na svojoj platformi objavljuje informacije o tržištu rada i slobodnim radnim mjestima u Lihtenštajnu, a posao je moguće tražiti i preko te europske mreže. Ipak, važno je znati da pravo rada i pravo boravka nisu ista stvar: državljani EGP-a mogu raditi u Lihtenštajnu, ali za stalni boravak postoje kvote, dok su za prekogranične radnike pravila jednostavnija.

Za hrvatske građane posebno je zanimljiva susjedna Švicarska. Švicarsko savezno tijelo SEM objavilo je u siječnju 2026. da pragovi za ponovno ograničavanje slobode kretanja hrvatskih radnika nisu dosegnuti, pa su hrvatski državljani u 2026. godini zadržali puni pristup švicarskom tržištu rada. Nakon isteka prijelaznog razdoblja 31. prosinca 2026. takav pristup postaje konačan.

Plaće prelaze 7000 franaka

Plaće u Lihtenštajnu doista su vrlo visoke. Prema službenim podacima tamošnjeg statističkog ureda, medijalna bruto mjesečna plaća u 2024. iznosila je 7401 švicarski franak, uključujući jednu dvanaestinu 13. plaće i drugih dodataka. To je aktualniji i metodološki pouzdaniji podatak od navođenja prosječne plaće od 6800 franaka.

Naravno, primanja znatno ovise o zanimanju, iskustvu i razini odgovornosti. Zato pojedini stručnjaci i menadžeri mogu zarađivati znatno više od medijana, dok su početne plaće u slabije plaćenim zanimanjima niže.

EURES Lihtenštajn navodi da je riječ o vrlo specifičnom tržištu rada s visokom zaposlenošću i vrlo niskom nezaposlenošću. Krajem 2023. u zemlji je bilo više od 20.700 aktivnih sudionika na tržištu rada, a stopa nezaposlenosti bila je samo 1,4 posto.

Posao se može pronaći preko EURESA, ali postoji važna kvaka

EURES je službena europska mreža za traženje zaposlenja i na njezinu se portalu svakodnevno ažuriraju oglasi za radna mjesta u EGP-u i Švicarskoj. To znači da i hrvatski građani mogu preko platforme tražiti poslove u obje zemlje.

Kod Lihtenštajna, međutim, nije dovoljno samo pronaći posao. Državljani EGP-a podliježu posebnim pravilima za boravak. Polovica godišnjih dozvola za boravak dodjeljuje se putem lutrije, dok se druga polovica dodjeljuje odlukom Vlade. Za zaposlene državljane EGP-a u godišnjem se izvlačenju trenutačno dodjeljuje 28 dozvola.

Zbog toga je za mnoge realnija opcija prekogranični rad. EGP državljani koji rade u Lihtenštajnu, ali svakodnevno žive izvan zemlje, mogu dobiti potvrdu za prekogranične radnike, a poslodavac mora prijaviti početak radnog odnosa nadležnim tijelima u roku od deset dana.

Koji su radnici traženi?

Potražnja za radnicima u obje zemlje obuhvaća različite sektore, a posebno su važni zdravstvo, tehnologija, industrija, građevinarstvo, logistika i stručne usluge. U Lihtenštajnu snažnu ulogu imaju i financijske usluge, dok je gospodarstvo općenito izrazito usmjereno na industriju i usluge.

Za kandidate je znanje njemačkog jezika velika prednost, posebno za poslove koji uključuju izravan kontakt s klijentima, pacijentima ili lokalnim timovima.

Izuzetno privlačan porezni sustav

Lihtenštajn ima vrlo konkurentan porezni sustav za poduzeća. Porez na dobit iznosi 12,5 posto, uz minimalni porez na dobit od 1800 švicarskih franaka.

Zbog toga je zemlja privlačna brojnim kompanijama i investitorima, iako porezna politika nije jedini razlog njezina gospodarskog uspjeha. Lihtenštajn je posljednjih godina uskladio svoje financijsko zakonodavstvo s međunarodnim standardima transparentnosti.

Demografija povećava potražnju za radnicima

Jedan od važnih razloga pritiska na tržište rada jest starenje stanovništva i odlazak velikog broja zaposlenih u mirovinu. EURES-ovi podaci pokazuju da Lihtenštajn ima vrlo visoku stopu zaposlenosti i vrlo nizak udio nezaposlenih, što dodatno povećava potrebu za radnom snagom.

Slični trendovi prisutni su i u Švicarskoj, gdje se dostupnost kvalificiranih radnika pokušava povećati kombinacijom domaćeg obrazovanja i useljavanja.

Visoke plaće, ali i visoki troškovi života

Visoka primanja ipak ne znače automatski i visok životni standard nakon svih troškova. Stanovanje u regiji iznimno je skupo, a važan trošak može biti i zdravstveno osiguranje u Švicarskoj.

Upravo zato mnogi radnici koji rade u Lihtenštajnu žive u susjednoj Austriji, Švicarskoj ili drugdje u regiji i svakodnevno putuju na posao. Takav model posebno je zanimljiv zbog posebnog statusa prekograničnih radnika.

Za one koji razmišljaju o odlasku, najbolja kombinacija može biti visoka plaća u Lihtenštajnu ili Švicarskoj i život u povoljnijem području izvan najskupljih lokacija. No prije prihvaćanja posla treba provjeriti konkretne uvjete rada, poreze, troškove stanovanja i pravila boravka.

www.abcportal.info

Facebook komentari

Continue Reading

EKONOMIJA

Klauzura HDZ-a BiH pred Opće izbore potvrdila politički smjer – jednakopravnost Hrvata, stabilnost i europska BiH

Published

on

U Mostaru je danas program Klauzure HDZ-a BiH okupio stranačke dužnosnike predvođene predsjednikom HDZ-a BiH dr. Draganom Čovićem, zamjenicom predsjednika Borjanom Krišto te dopredsjednicom Darijanom Filipović. Program je obuhvatio izlaganja i razgovore o unutarnjoj organizaciji i aktivnostima u izbornoj godini, ali i politička pitanja važna za djelovanje HDZ-a BiH u Bosni i Hercegovini.Galerija 2

Obljetnički dio povezao je kontinuitet i tradiciju stranke i njezinih utemeljitelja s ulogom novih generacija, a nazočnima su se obratili predsjednik Mladeži HDZ-a BiH Dario Plavčić, Galerija 9predsjednica Zajednice žena HDZ-a BiH „Kraljica Katarina Kosača“ Ana Andrić,Galerija 8 glavni tajnik Utemeljitelja HDZ-a BiH Mario Grgić Galerija 5te predsjednik Odbora za branitelje HDZ-a BiH Mladen Begić. Galerija 7Uz osvrt na 36 godina djelovanja stranke, o ulozi političkog obrazovanja kao poveznici iskustva prethodnih generacija i budućeg političkog djelovanja govorila je dopredsjednica HDZ-a BiH i ravnateljica Političke akademije Lidija Bradara.Galerija 6

Osvrćući se na 36 godina djelovanja HDZ-a BiH, predsjednik Čović kazao je:

„Prisjetili smo se svih 36 godina izazova i iskušenja koji su stajali pred Hrvatskom demokratskom zajednicom, ali i onoga što smo ostavili kao svoj otisak i trag u političkom djelovanju te kroz djelovanje izvršne i zakonodavne vlasti naših predstavnika u Bosni i Hercegovini. Na poseban smo se način dotaknuli i aktualnog političkog trenutka. Klauzura je po svojoj prirodi zatvorena za medije; jedan ćemo dio komunicirati s javnošću, a jedan će dio ostati za nas“, kazao je Čović.

U zatvorenom radnom dijelu Klauzure razgovarano je o pravnim i organizacijskim aspektima izbornog procesa, novim izbornim tehnologijama te unutarnjoj koordinaciji aktivnosti uoči Općih izbora 2026. godine. O organizacijskom okviru priprema nazočnima se obratila dopredsjednica Filipović.Galerija 4

„Izborni proces traži ozbiljnu pripremu, jasnu koordinaciju i dobro razumijevanje pravila i promjena koje nas očekuju. Naša je odgovornost pravodobno pripremiti sve razine stranačke organizacije za obveze koje slijede, uz puno poštovanje zakonskog okvira. U ovoj fazi naglasak je na unutarnjoj organizaciji, znanju i usklađenom radu, dok vrijeme za javno predstavljanje političkih poruka i programa dolazi sa službenim početkom izborne kampanje, istaknula je Filipović.

Uz organizacijska pitanja, na Klauzuri su otvorena i aktualna politička pitanja, uključujući ustavnu jednakopravnost triju konstitutivnih naroda, legitimno političko predstavljanje hrvatskoga naroda, stabilno funkcioniranje institucija i nastavak europskog puta BiH.

Poseban dio obraćanja predsjednika Čovića odnosio se na hrvatske branitelje i mjesto koje nasljeđe Domovinskog rata ima u političkom i društvenom djelovanju hrvatskoga naroda u BiH.

„Kad je braniteljska populacija u pitanju, važno je svjedočiti i štititi vrijednosti Domovinskoga rata i dostojanstvo naših branitelja. To je kultura sjećanja, nešto što smo ugradili u svoj identitet. To je upravo ono što smo gradili i kada je u pitanju braniteljska populacija. Pogledajte našu povijest i naš prostor. Uspjeli smo jednim dijelom izgraditi svoje institucije, istaknuo je Čović.Galerija 3

Osvrnuo se i na generacije koje će u godinama koje dolaze preuzimati sve veću ulogu u radu stranke, osobito u okolnostima brzih tehnoloških i komunikacijskih promjena.

„Tehnologija se mijenja i iz temelja mijenja način na koji živimo i komuniciramo. Ako to razumijemo, lakše ćemo pratiti i sve druge promjene. Zato ćemo se morati prilagoditi potrebama mladih, digitalnih generacija koje svijet vide drukčije nego mi. Upravo su oni naša budućnost. Za deset ili petnaest godina, kada budemo obilježavali neke nove obljetnice stranke, upravo će ta generacija preuzimati odgovornost i voditi procese koji su danas pred nama, kazao je Čović.

Govoreći o političkoj ulozi HDZ-a BiH na Klauzuri je istaknuta odgovornost služenja hrvatskom narodu u Bosni i Hercegovini, očuvanja hrvatskog identiteta, kulture i baštine te zajedništvo kao jednu od temeljnih vrijednosti stranačkog i političkog djelovanja.Galerija 11

Continue Reading

EKONOMIJA

Najava: Klauzura Hrvatske demokratske zajednice Bosne i Hercegovine

Published

on

 

HDZ BiH

Obavještavamo Vas kako će se u utorak, 18. kolovoza 2026. godine, u Mostaru održati Klauzura Hrvatske demokratske zajednice Bosne i Hercegovine.

U sklopu Klauzure održat će se 32. proširena sjednica Predsjedništva HDZ-a BiH te svečano obilježavanje 36. obljetnice utemeljenja Hrvatske demokratske zajednice Bosne i Hercegovine.

Program Klauzure zatvoren je za javnost te nije predviđeno uzimanje uvodnih kadrova.

Izjave za medije predviđene su u utorak, 18. kolovoza 2026. godine, u 15.00 sati u hotelu Mepas u Mostaru, u dvorani Queen.

Molimo predstavnike medija da poprate ovaj događaj.

 

Continue Reading

Trending

Copyright © 2010 - 2024 BPZ.ba