Hrvatima u Bosni i Hercegovini opet se nameću rješenja koja su protivna njihovoj volji i, još gore, njihovim interesima. Zakon o povezivanju plinskih mreža Hrvatske i BiH usvojen je u parlamentu Federacije BiH bez glasova legitimnih predstavnika hrvatskog naroda i usprkos njihovom protivljenju, a zapravo je usvojen pod političkom prisilom, ovoga puta, američkog veleposlanika u BiH. Nametanje odluka i zakona po tuđoj volji i za tuđe interese ne pomaže pretvaranju BiH u funkcionalnu državu – kako to pokušavaju predstaviti njeni inozemni gubernatori – nego ponižava i sustavno rastače BiH kao državu, navodi se u reakciji predsjednika Republike Hrvatske Zorana Milanovića objavljenoj na njegovo službenoj web stranici.
Milanović je dodao kako se time posebno ponižava Hrvate, jedan od tri konstitutivna i jednakopravna naroda, kojima se već godinama po istom ili sličnom modelu uskraćuju pripadajuća ili čak otimaju postojeća prava. ”Sve dok će strani birokrati pisati i nametati zakone BiH i upravljati državom kao svojom privatnom gubernijom, stvarni interesi konstitutivnih naroda, posebno Hrvata, bit će gaženi”, istaknuo je Milanović. Hrvatski predsjednik dodaje da je posve opravdan zahtjev Hrvata u BiH da dobiju mogućnost i pravo upravljanja plinovodom koji će prolaziti kroz područja BiH naseljena uglavnom Hrvatima. ”Njihov je interes za takvo rješenje razumljiv i legitiman, kao konstitutivan narod sami sigurno najbolje znaju zašto im je to važno. Hrvati tamo žive i rade i ostat će živjeti i raditi. Ali, zašto je privremenim birokratima, koji dolaze i odlaze iz BiH, važno da Hrvatima otmu pravo upravljanja vlastitim resursima, e to nije ni razumljivo, ni legitimno, a još manje je jasno za čiji interes to čine”, dodaje se u priopćenju.
Milanović pojašnjava da kao hrvatski predsjednik potpunosti podržava projekt povezivanja plinskih mreža Hrvatske i BiH. ”Projekt je u interesu BiH, u interesu Hrvata u BiH, ali to je i hrvatski državni interes. Hrvatska zato ne smije šutke promatrati to političko nasilje birokrata i sarajevskih unitarista nad Hrvatima u BiH, pogotovo što je u konkretnom slučaju riječ o projektu koji se ne može ostvariti bez suradnje s Hrvatskom, odnosno bez povezivanja s plinskom mrežom Hrvatske. Ako se ne uvaže zahtjevi Hrvata iz BiH, bit će to, još jedna u nizu, uzurpacija prava hrvatskog naroda u BiH da raspolaže svojim resursima”, istaknuo je Milanović. Zbog toga po Milanovićevom mišljenju nije dovoljno reći da je “prema Hrvatima učinjena nepravda”. ”Zato nije dovoljno reći kako je to nepravda prema Hrvatima u BiH, kako to usputno – da nikoga ne uzruja – kaže Andrej Plenković. Budući da projekta ne može biti bez sudjelovanja Hrvatske, od hrvatske vlade tražim da iskoristi sve političke mogućnosti kako bi se i kroz ovaj projekt zaštitili interesi Hrvata u BiH koji su, ponavljam, i hrvatski nacionalni interesi. Naravno, potrebno je postaviti se državnički, a ne poslušnički”, zaključuje se u priopćenju za javnost predsjednika Republike Hrvatske Zorana Milanovića.
Završetkom radova i navlačenjem drugoga sloja asfalta u Ulici kraljice Jelene („Krunina strana“) promet je ponovno omogućen tijekom cijeloga dana, priopćeno je iz Grada Širokog Brijega.
Dodaju kako je rekonstrukcija prometnice u Ulici kraljice Jelene („Krunina strana“) sastavni dio nekoliko ključnih projekata uređenja središta grada koje Grad Široki Brijeg implementira kako bi unaprijedio komunalnu infrastrukturu, prometnu povezanost i kvalitetu života svojih građana.
Projekt rekonstrukcije „Krunine strane“ obuhvatio je izmjenu vodovodnih instalacija, postavljanje novih šahtova, izvođenje radova na oborinskoj odvodnji te asfaltiranje prometnice eruptivnim asfaltom.
Navode kako se ovaj građevinski materijal pokazao se najboljim rješenjem za nagibne površine slične ovoj prometnici i trebao bi smanjiti rizik od proklizavanja na cesti, posebice u zimskom razdoblju kada bude mraza i većih količina padalina koje otežavaju i usporavaju prometovanje.
Nakon završetka radova na ovoj prometnici, u razdoblju nakon Uskrsa i uskrsnih blagdana planirana je izgradnja novih parkirnih mjesta na prostoru podno „Krunine strane“, uređenje nogostupa i postavljanje prometne signalizacije.
Navedeni radovi u spomenutom kompleksu obuhvatili su i asfaltiranje dionice ceste koja povezuje Klub branitelja Grada Širokog Brijega i tržni centar Namex u Ulici Stjepana Radića, stoji u priopćenju.
Ministar financija Federacije Bosne i Hercegovine Toni Kraljević oglasio se nakon što su on i premijer FBiH Nermin Nikšić blokirali prijedlog da dug RS Viaductu vraća BiH.
– Od veta na akcize od prije skoro dvije godine pa do danas, trudim se kao ministar financija FBiH biti odgovoran i štititi interes moje Federacije – poručio je Kraljević za “Avaz”.
Podsjetimo, na sjednici Fiskalnog vijeća Bosne i Hercegovine, održanoj danas, blokiran je prijedlog da se dug entiteta bosanskohercegovačkog entiteta RS prema slovenskoj firmi Viaduct isplati raspodjelom dobiti Središnje banke, jer je premijer Federacije BiH Nermin Nikšić, kako je i ranije najavio, glasao protiv.
Osim njega, protiv je glasao i dopremijer Federacije BiH i ministar financija Toni Kraljević.
Vijeće ministara BiH ranije je predložilo da dug Vlade RS bude plaćen iz proračuna Bosne i Hercegovine, odnosno preraspodjelom sredstava Središnje banke BiH, ali je Nikšić ranije najavio veto na takvu odluku, što je danas i uradio./HMS/
Preporučeno:
Dom Naroda FBiH: Pred izaslanicima Prijedlog federalnog Proračuna
Kraljević zastupnicima predstavio proračun Federacije BiH za 2025.
Ivan Jelčić ponovno na čelu Skupštine ŽZH, usvojena Odluka o privremenom financiranju
U sklopu Sajma gospodarstva ”Mostar 2025.”, danas je održana međunarodna konferencija pod nazivom “Povezana regija”, u zajedničkoj organizaciji Gospodarske komore FBiH i Agencije za trgovinu Republike Italije, a u sklopu četvrtog izdanja Mostarskoga gospodarskog foruma, kao značajne podsajamske manifestacije.
Konferencija je organizirana s ciljem povezivanja zemalja ovoga podneblja s europskim tržištem i otvaranja prostora za buduće gospodarske inicijative u kontekstu šire međunarodne suradnje. Okupila je predstavnike poslovnoga sektora, institucija i međunarodnih partnera koji su razmijenili ideje i promišljanja o načinu unaprjeđivanja trgovinskih veza i privlačenja stranih ulaganja. Zbivanju je nazočila i Marija Buhač, predsjednica Vlade Hercegovačko-neretvanske županije koja je članicom i suosnivačicom Jadransko-jonske euroregije, snažne zajednice koja i sama aktivno djeluje na postizanju sličnih ciljeva.
Predsjednica Buhač danas je potporu dala i konferenciji koju je organizirala mostarska tvrtka Katarina, na temu ”Digitalizacija: Digitalna transformacija i organizacija poslovanja”. Konferencija izravno korespondira sa Smjernicama djelovanja Vlade HNŽ-a i njezinom aktualnom politikom digitaliziranja i osuvremenjivanja svih resora s ciljem postizanja pristupačnije, učinkovitije i djelotvornije javne uprave u svim županijskim tijelima.
– To je razlog zašto pružamo potporu ovomu skupu i bitnoj razmjeni ideja koja će i nama pomoći bolje utvrditi sljedeće korake i biti spremniji za izazove pred kojima ćemo se naći na putu digitaliziranja javne uprave. To je nužnost i potreba ovoga društva kojoj će Vlada HNŽ-a znati odgovoriti – poručila je Buhač.
Predsjednica Vlade i županijski ministri turizma, prometa, zdravstva, unutarnjih poslova i branitelja Emil Balavac, Ivo Bevanda, Milenko Bevanda, Marijo Marić i Đuro Prkačin zajednički su danas obišli sajamske štandove u obadva izložbena paviljona, s naglaskom na štand Turističke zajednice HNŽ-a i druge izlagače s prostora Županije. /HMS/
Preporučeno:
Čović o važnosti stranih ulaganja, otvorio IV. mostarski ekonomskI forum “Povezana regija”
Na Sajam s HT Eronetom: Zajedno oblikujemo sutra!
Hrvatska pošta Mostar pripremila posebne promocije i prezentacije za Mostarski sajam