Connect with us

EKONOMIJA

Mostar Parking izgubio spor protiv UNIS-a: Tražili 200 000 KM odštete, a sada moraju platiti 25 tisuća KM troškova

Published

on

sud utvrdio da su gubici mostar parkinga posljedica njihovih propusta

 N. Bačić/Hercegovina.info

 

Portal Hercegovina.info imao je ekskluzivan uvid u presudu Općinskog suda u Mostaru donesenu 21. kolovoza kojom je odbjena većina tužbenih zahtjeva Javnog poduzeća „Mostar Parking“ d.o.o. Mostar protiv društva UNIS Telekomunikacije d.d. Mostar.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zbog čega je Mostar parking tužio UNIS?

Odnos između UNIS Telekomunikacija d.d. Mostar i JP Mostar Parking započeo je sporazumom o poslovno-tehničkoj suradnji sklopljenom 1. prosinca 2021. godine. Prema ovom ugovoru, UNIS je besplatno razvio i isporučio softversko rješenje za naplatu parkinga, uključujući funkcionalne aplikacije, podršku i infrastrukturu potrebnu za njegovo pravilno funkcioniranje.

Mo parking unis presuda

Ads by FatChilli

Rok važenja ugovora bio je do 30. rujna 2022. godine. Nakon isteka, UNIS više nije imao zakonsku osnovu za nastavak suradnje. JP Mostar Parking nije preuzeo softver formalnim putem, nije osigurao infrastrukturu niti potpisao zapisnik o primopredaji, a nije raspisano ni novo javno nadmetanje za nastavak tehničke podrške.

Tijekom trajanja ugovora, sustav je bio u funkciji, ali nakon isteka Mostar Parking nije proveo formalni prijelaz. UNIS je apelirao da poduzeće preuzme sustav uploadanjem na vlastitu infrastrukturu — što se, prema tvrdnjama UNIS-a, nije dogodilo iz nepoznatih razloga.

Mo parking unis presuda

Iako je Mostar Parking tvrdio da je zbog neisporučenog softvera pretrpio štetu od preko 200 tisuća maraka, sud je ocijenio da njihovi navodi nemaju uporišta. Presudom je UNIS obvezan predati softver poduzeću, dok je Mostar Parking dužan platiti više od 25 tisuća KM troškova postupka.

Ambiciozni zahtjevi – tanki dokazi

Mostar Parking od UNIS-a je tražio isplatu 166.534,95 KM na ime izgubljene dobiti, 9.241,09 KM za kupnju nove aplikacije „GO Parking“ od tvrtke Lanaco, 36.633,15 KM zbog obveza prema UINO-u, te dodatne iznose s kamatama i troškovima.

Sud je, međutim, utvrdio da softver nije bio neispravan, da je funkcionirao i da su gubici koje Mostar Parking prikazuje posljedica njihovih vlastitih odluka i propusta.

Prema nalazima vještaka, aplikacija je bila funkcionalna i korištena u razdoblju ugovora, naime za vrijeme trajanja evidentirano je više od 142 tisuće transakcija.

Mo parking unis presuda

Svjedoci su također potvrdili da je softver radio sve do 22. prosinca 2022., a pad sustava vezan je uz uvođenje novih uređaja, ne zbog pogreške UNIS-a.

Sud je zaključio da Mostar Parking nije uspio dokazati uzročno-posljedičnu vezu između UNIS-a i svojih financijskih problema.

Na klupi za svjedoke na jednom ročištu našao se i gradonačelnik Mostara Mario Kordić.

Mo parking unis presuda

„Štete“ koje su sami proizveli

Sud je odbacio tvrdnje Mostar Parkinga o izgubljenoj dobiti, ocijenivši da je riječ o spekulativnim procjenama, te naglasio da su porezne nepravilnosti i obveze prema UNO-u posljedica vlastitih propusta poduzeća. Trošak kupnje nove aplikacije „GO Parking“ također je ocijenjen kao poslovna odluka tužitelja, a ne šteta prouzročena tuženikom.

Jedan od ključnih elemenata tužbe JP Mostar Parking odnosio se na porezne nepravilnosti i obveze utvrđene od strane UNO-a. Sud je jasno poručio da Mostar Parking svoje porezne dugove ne može prebacivati na UNIS. Oni proizlaze iz njihovog vlastitog poslovanja i nemara, a ne iz softverskog rješenja.

JP Mostar Parking je u tužbi naveo da je zbog neispravnog i nepotpunog softverskog rješenja UNIS-a došlo do problema u vođenju evidencija o izdanim parkirnim kartama.

Zbog tih nepravilnosti, tvrdili su, UNO im je u ožujku 2024. godine naložio da plate dodatne porezne obveze, zatezne kamate i troškove prinudne naplate.

Tužitelj je zahtijevao da UNIS nadoknadi iznos od 36.633,15 KM, što se odnosilo na 28.832,00 KM glavnice, 6.359,55 KM zakonskih kamata, 1.441,60 KM troškova prinudne naplate.

Rješenjem UNO-a od 26. ožujka 2024. utvrđeno je da Mostar Parking duguje navedene iznose na temelju kontrole poreza na dodanu vrijednost (PDV) za razdoblje 1. listopada 2018. – 30. rujna 2023.

Mo parking unis presuda

Mostar Parking je ove iznose platio 1. travnja 2024., što je dokazano elektronskim nalozima i potvrđeno u spisu.

Ekonomski vještak utvrdio je da se ta porezna obveza ne može dovesti u vezu s UNIS-om, već isključivo s načinom na koji je Mostar Parking sam vodio i obračunavao porezne obveze.

Vještak je naglasio da problem nije u softveru nego u činjenici da Mostar Parking nije obračunavao PDV za mjesečne parkirne karte, i to ni u razdoblju dok je sustav normalno funkcionirao.

Martina Grle, zaposlenica JP Mostar Parking u računovodstvu, potvrdila je da su se problemi s PDV-om pojavljivali i ranije te da su rezultat nepravilnog rada u samom poduzeću, a ne propusta UNIS-a.

Sud je ocijenio da UNIS nije odgovoran za porezne obveze utvrđene od strane UINO-a.

Nepravilnosti su nastale zbog propusta u radu Mostar Parkinga, koji je bio dužan sam voditi porezne evidencije i uredno prijavljivati PDV.

Zbog toga je zahtjev tužitelja za naknadu štete u iznosu od 36.633,15 KM – odbijen kao neosnovan.

Mo parking unis presuda

UNIS nije dužan platiti ni prelazak na novi softver

Općinski sud u Mostaru kao neosnovan odbio je i zahtjev JP Mostar Parking da im UNIS Telekomunikacije nadoknadi trošak od 9.241 KM za aplikaciju „GO Parking“ kupljenu od tvrtke Lanaco.

Mo parking unis presuda

Mostar Parking je tvrdio da je bio prisiljen kupiti novi softver nakon pada sustava krajem 2022. godine. Sud je, međutim, utvrdio da je softver UNIS-a bio funkcionalan i korišten do 22. prosinca 2022., s više od 142 tisuće transakcija. Vještaci su potvrdili da pad sustava nije uzrokovan propustima UNIS-a, nego novim uređajima koje je instalirao sam Mostar Parking. Kupnja „GO Parkinga“ ocijenjena je kao poslovna odluka, a ne posljedica ugovorne povrede. Zbog toga je sud taj zahtjev odbio kao neosnovan.

Mostar parking mora platiti oko 26.000 KM sudskih troškova

Sud je prihvatio tek manji dio zahtjeva – da UNIS formalno preda programsko rješenje Mostar Parkingu, što proizlazi iz ugovornih odredbi i što je i sam UNIS cijelo vrijeme predlagao upravi Parkinga.

No, ukupna bilanca spora za Mostar Parking je negativna: pored gubitka tužbenih zahtjeva, poduzeće je dužno platiti 25.941,35 KM sudskih troškova, zajedno sa zakonskim kamatama.

Presuda još nije pravomoćna, Mostar Parking se može žaliti Županijskom sudu u Mostaru u roku od 30 dana. No, činjenica da je u ovom postupku njihov zahtjev praktično „pao u vodu“ otvara ozbiljna pitanja o poslovanju i načinu na koji gradska firma vodi pravne sporove.

Pri preuzimanju teksta, obavezno je navesti hercegovina.info i autora kao izvor te dodati poveznicu na autorski članak

 

Continue Reading

EKONOMIJA

Milanović pozvao Plenkovića na hitan sastanak, a premijer odgovorio: “Neka zove Vučića”

Published

on

Predsjednik Republike i Vrhovni zapovjednik Oružanih snaga Republike Hrvatske Zoran Milanović uputio je danas dopis predsjedniku Vlade Republike Hrvatske Andreju Plenkoviću.

Hrvatskapolitika

Poštovani gospodine predsjedniče Vlade,

obavještavam Vas da sam, kao Vrhovni zapovjednik Oružanih snaga Republike Hrvatske, donio Zapovijed da Oružane snage Republike Hrvatske neće sudjelovati na vojnom mimohodu u Parizu 14. srpnja 2026. Za provedbu spomenute Zapovijedi odgovoran je načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga Republike Hrvatske general-pukovnik Tihomir Kundid.

S obzirom na to da je načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga Republike Hrvatske izložen pritiscima iz Vlade Republike Hrvatske kroz koje se od njega traži nepoštivanje i neprovođenje Zapovijedi Predsjednika Republike i Vrhovnog zapovjednika OSRH, predlažem Vam hitan sastanak na kojemu ćemo raspraviti te okolnosti kojima se izravno ugrožava sustav zapovijedanja u OSRH. Ugrožavanje sustava zapovijedanja ozbiljno ugrožava i stabilnost cjelokupnog sustava obrane, što predstavlja ozbiljan problem i traži jasno vraćanje svih aktera u Ustavom i zakonima propisane okvire, stoji u dopisu predsjednika Zorana Milanovića, a kojeg potpisuje njegov glasnogovornik Nikola Jelić.

Plenković odgovorio Milanoviću: Neka zove Vučića

Premijer Plenković kratko je odgovorio Milanoviću prilikom dolaska na sjednicu Predsjedništva i Nacionalnog odbora HDZ-a.

– Neka zove Vučića, rekao je premijer misleći na predsjednika Srbije. /Hina/HMS/

 

 

Preporučeno:

Podijeli:

Continue Reading

EKONOMIJA

Andrej Plenković privatno posjetio Hercegovinu

Published

on

 

Premijer Republike Hrvatske Andrej Plenković boravio je u subotu u privatnom posjetu Drinovcima kod Gruda u Hercegovini.

Kako je objavila župa Drinovci premijer Plenković je posjetio župnu crkvu sa svojom obitelji.

“U ovom lijepom susretu bio je i naš dragi biskup Željko Majić”, objavili su iz Župe Drinovci.

Drinovci su mjesto u općini Grude neposrednu uz granicu s Republikom Hrvatskom. Rodno su mjesto pjesnika Antuna Branka Šimića, povjesničara

Bazilija Pandžića, biskupa fra Paškala Buconjića i mnogih drugih.

www.abcportal.info

Facebook komentari

 Facebook

Continue Reading

EKONOMIJA

Situacija u Mostaru se stabilizirala, krenuo odvoz otpada iz grada

Published

on

 

MOSTAR, 26. lipnja (FENA) – Gradonačelnik Mostara Mario Kordić potvrdio je medijima u petak kako se situacija stabilizirala nakon požara na odlagalištu otpada na Uborku, dodavši kako se od jutra vrši odvoz otpada iz Mostara.

Pretovar otpada obavlja se na četiri lokacije, kako bi se čitav proces ubrzao.

– Od jutra se vraća po pitanju odvoza stabilnosti komunalnog otpada iz Mostara. Jučer smo osigurali još tri lokacije, uz ovu u sjevernom dijelu grada. Jutros od četiri sata pretovaruju se kamioni i otpad se vozi na druge deponije – izjavio je Kordić.

Dva reciklažna dvorišta, na jugu i sjeveru grada, određena su za dvije dodatne lokacije, a treća je organizirana na samom deponiju Uborak, odnosno dijelu koji se koristi za kruti otpad. Uz već određenu lokaciju u Vrapčićima, ovo su četiri navedene lokacije.

Lokacija u Vrapčićima jedno je vrijeme bila u blokadi, a situacija se promijenila nakon sastanka u četvrtak.

– Jučer smo imali sastanak sa stanovnicima sjevernog dijela grada. Saslušali smo njihove probleme, razjasnili neke stvari koje su kroz medije krivo iskomunicirane i de facto dobili njihovo razumijevanje te je ta lokacija aktivna za pretovar – izjavio je mostarski gradonačelnik.

Što se tiče požarišta, radi se na zasipanju pijeska kako bi se požar potpuno ugasio te eliminirao neugodan miris.

– Pohvatali smo sve konce, situacija je stabilna i nadam se da ćemo u brzom roku pokupiti miješani komunalni otpad s ulice Mostara i vratiti se u normalno funkcioniranje. Mali izazov predstavlja količinu otpada koja se generirala proteklih dana. Riječ je o količini od oko 120 tona dnevno, a zbog različitih opstrukcija kroz zadnja četiri dana generiralo se oko 500 tona i pokušat ćemo s deponijima razgovarati da nam otvore dodatne mogućnosti ili da prihvate neka druga odlagališta. Želja nam je brzo doći u „dnevni ritam“, da ono što dnevno proizvedemo i deponiramo – naglasio je Kordić.

Kada je u pitanju turizam u Gradu na Neretvi, gradonačelnik je kazao kako su događanja proteklih dana zasigurno utjecala na dolazak gostiju.

– Naravno da je neugodno i želja nam je što će prije riješiti ovaj problem. Razumijem da su turisti razočarani kvalitetom zraka u Mostaru. Uvijek se promoviramo kao lijep i čist grad, a to u ovom slučaju nismo. Što se tiče stanja oko turizma, siguran sam da je ovaj dobrim dijelom poremetio one koji su mislili doći u Mostar, a kada su vidjeli slike deponija u plamenu sigurno su razmislili hoće li ili neće doći u naš grad. U razgovoru s turističkim djelatnicima, saznao sam da osjete pad turizma u Mostaru općenito, ne samo radi ova četiri dana. To je vezano za situaciju u svijetu – kazao je Kordić.

Na kraju konferencije izjavio je kako se i dalje provode sve naredbe Stožera civilne zaštite, ali da je ukinuta naredba o evakuaciji stanovništva u blizini deponije.

(FENA)

Continue Reading

Trending

Copyright © 2010 - 2024 BPZ.ba