Connect with us

EKONOMIJA

Prije 29 godina potpisan je Daytonski mirovni sporazum

Published

on

Prošlo je točno 29 godina od realizacije Općeg okvirnog sporazuma za mir u BiH ili Daytonskog mirovnog sporazuma koji je službeno je potpisan u Elizejskoj palači u Parizu 14. prosinca 1995.

Najveći uspjeh mirovnog dogovora iz baze zračnih snaga Wright-Patterson u Daytonu, Ohio, o uređenju Bosne i Hercegovine nakon rata 1992.-1995. je što je njime okončan rat.

Konferencija se održala od 1. do 21. studenoga 1995. Glavni su sudionici bili Alija Izetbegović (predsjednik Republike BiH), Slobodan Milošević (predsjednik Republike Srbije, Srbije i Crne Gore, ondašnja SR Jugoslavija) i Franjo Tuđman (predsjednik Republike Hrvatske), predstavnici triju država nastalih iz bivše Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije, te glavni američki pregovarač, veleposlanik Richard Holbrooke i general Wesley Clark.

Francuska je čuvar originala Daytonskoga sporazuma.

U BiH, Daytonski sporazum nikada nije službeno preveden niti je ratificiran u parlamentu. Nikad nije objavljen u Službenom glasniku BiH. Potpisan je bez znanja građana BiH.

Legalno Predsjedništvo Republike Bosne i Hercegovine koje je po važećem Ustavu države jedino imalo pravo donijeti ”Odluku” o potpisivanju Daytonskoga sporazuma nikada nije donijelo takvu Odluku, a to nije učinila ni Parlamentarna skupština Republike Bosne i Hercegovine. Ovlašteni tumač još uvijek je Ured visokoga predstavnika (OHR).

Današnja politička podjela i struktura vlasti u Bosni i Hercegovini dogovoreni su kao dio Daytonskoga sporazuma. Sastavni dio tog dokumenta je i ustav temeljem kojeg funkcionira današnja Bosna i Hercegovina.

Ni 29 godina poslije primjerci Sporazuma koji su se nalazili u Hrvatskoj i BiH nisu prevedeni.

Prema članovima izaslanstva RS-a u Daytonu, verzija na engleskom jeziku potpisana u Parizu 14. prosinca 1995. godine po povratku srpskog izaslanstva iz Pariza, bila je pohranjena u sefu tadašnjeg predsjednika RS-a Radovana Karadžića ili predsjednika Narodne skupštine Momčila Krajišnika. Hrvatsko i bošnjačko izaslanstvo dobili su također svoje primjerke.

U veljači 2008. godine doznalo se da je originalni primjerak Općega okvirnoga sporazuma za mir zagubljen.

Tadašnji predsjedatelj Predsjedništva BiH Željko Komšić otkrio da je bosanskohercegovački primjerak originala dokumenta nestao iz Arhiva BiH, a slično se ponovilo s originalom Srednjoeuropskog ugovora o slobodnoj trgovini. Na to je Županijsko tužiteljstvo pokrenulo istragu o ovom slučaju i za njim se tragalo u arhivu Ministarstva vanjskih poslova i Arhivu BiH.

Otkriveno je da nema ni jednog primjerka, ni hrvatskog, ni bošnjačkog ni srpskog. Zbog toga je na zahtjev Zastupničkoga doma Parlamentarne skupštine BiH Ministarstvo vanjskih poslova Francuske preko Ministarstva vanjskih poslova BiH krajem 2009. dostavilo ovjerenu fotokopiju originala Daytonskoga sporazuma sa svim aneksima.

Godinama formalno nikada nije preveden jer za to nije postojala politička volja.

Sporazum je bio kočnica rata, ali u sljedećih 20 i više godina pokazalo se da Daytonski sporazum stvara mnoge probleme. Postao je izvor nesuglasja triju strana. Tumačio se na razne načine. Donio je ustavne i pravne odredbe koje vrijede i danas. U mnogim odredbama postao je kočnica suživota.

Daytonski sporazum nije bio stalan, nego ga se mijenjalo tiho i prešutno, često na štetu Hrvata.

(www.jabuka.tv)

Continue Reading

EKONOMIJA

Grad Široki Brijeg o projektu uređenja središta grada

Published

on

Završetkom radova i navlačenjem drugoga sloja asfalta u Ulici kraljice Jelene („Krunina strana“) promet je ponovno omogućen tijekom cijeloga dana, priopćeno je iz Grada Širokog Brijega.

Dodaju kako je rekonstrukcija prometnice u Ulici kraljice Jelene („Krunina strana“) sastavni dio nekoliko ključnih projekata uređenja središta grada koje Grad Široki Brijeg implementira kako bi unaprijedio komunalnu infrastrukturu, prometnu povezanost i kvalitetu života svojih građana.

Projekt rekonstrukcije „Krunine strane“ obuhvatio je izmjenu vodovodnih instalacija, postavljanje novih šahtova, izvođenje radova na oborinskoj odvodnji te asfaltiranje prometnice eruptivnim asfaltom.

Navode kako se ovaj građevinski materijal pokazao se najboljim rješenjem za nagibne površine slične ovoj prometnici i trebao bi smanjiti rizik od proklizavanja na cesti, posebice u zimskom razdoblju kada bude mraza i većih količina padalina koje otežavaju i usporavaju prometovanje.

Nakon završetka radova na ovoj prometnici, u razdoblju nakon Uskrsa i uskrsnih blagdana planirana je izgradnja novih parkirnih mjesta na prostoru podno „Krunine strane“, uređenje nogostupa i postavljanje prometne signalizacije.

Ministarstvo financija

Također, prometnom rasterećenju užeg središta grada trebalo bi dodatno doprinijeti i nedavno uređenje prostora za parkirna mjesta u kompleksu nekadašnje Duhanske stanice.

Navedeni radovi u spomenutom kompleksu obuhvatili su i asfaltiranje dionice ceste koja povezuje Klub branitelja Grada Širokog Brijega i tržni centar Namex u Ulici Stjepana Radića, stoji u priopćenju.

Vrisak.info

Continue Reading

EKONOMIJA

KRALJEVIĆ: Trudim se kao ministar štititi interes moje Federacije

Published

on

Ministar financija Federacije Bosne i Hercegovine Toni Kraljević oglasio se nakon što su on i premijer FBiH Nermin Nikšić blokirali prijedlog da dug RS Viaductu vraća BiH.

– Od veta na akcize od prije skoro dvije godine pa do danas, trudim se kao ministar financija FBiH biti odgovoran i štititi interes moje Federacije – poručio je Kraljević za “Avaz”.

Podsjetimo, na sjednici Fiskalnog vijeća Bosne i Hercegovine, održanoj danas, blokiran je prijedlog da se dug entiteta bosanskohercegovačkog entiteta RS prema slovenskoj firmi Viaduct isplati raspodjelom dobiti Središnje banke, jer je premijer Federacije BiH Nermin Nikšić, kako je i ranije najavio, glasao protiv.

Osim njega, protiv je glasao i dopremijer Federacije BiH i ministar financija Toni Kraljević.

Vijeće ministara BiH ranije je predložilo da dug Vlade RS bude plaćen iz proračuna Bosne i Hercegovine, odnosno preraspodjelom sredstava Središnje banke BiH, ali je Nikšić ranije najavio veto na takvu odluku, što je danas i uradio./HMS/

 

 

Preporučeno:

Podijeli:

Continue Reading

EKONOMIJA

Snažna potpora Vlade HNŽ Mostarskom sajmu gospodarstva

Published

on

U sklopu Sajma gospodarstva ”Mostar 2025.”, danas je održana međunarodna konferencija pod nazivom “Povezana regija”, u zajedničkoj organizaciji Gospodarske komore FBiH i Agencije za trgovinu Republike Italije, a u sklopu četvrtog izdanja Mostarskoga gospodarskog foruma, kao značajne podsajamske manifestacije.

Konferencija je organizirana s ciljem povezivanja zemalja ovoga podneblja s europskim tržištem i otvaranja prostora za buduće gospodarske inicijative u kontekstu šire međunarodne suradnje. Okupila je predstavnike poslovnoga sektora, institucija i međunarodnih partnera koji su razmijenili ideje i promišljanja o načinu unaprjeđivanja trgovinskih veza i privlačenja stranih ulaganja. Zbivanju je nazočila i Marija Buhač, predsjednica Vlade Hercegovačko-neretvanske županije koja je članicom i suosnivačicom Jadransko-jonske euroregije, snažne zajednice koja i sama aktivno djeluje na postizanju sličnih ciljeva.

Predsjednica Buhač danas je potporu dala i konferenciji koju je organizirala mostarska tvrtka Katarina, na temu ”Digitalizacija: Digitalna transformacija i organizacija poslovanja”. Konferencija izravno korespondira sa Smjernicama djelovanja Vlade HNŽ-a i njezinom aktualnom politikom digitaliziranja i osuvremenjivanja svih resora s ciljem postizanja pristupačnije, učinkovitije i djelotvornije javne uprave u svim županijskim tijelima.

– To je razlog zašto pružamo potporu ovomu skupu i bitnoj razmjeni ideja koja će i nama pomoći bolje utvrditi sljedeće korake i biti spremniji za izazove pred kojima ćemo se naći na putu digitaliziranja javne uprave. To je nužnost i potreba ovoga društva kojoj će Vlada HNŽ-a znati odgovoriti – poručila je Buhač.

Predsjednica Vlade i županijski ministri turizma, prometa, zdravstva, unutarnjih poslova i branitelja Emil Balavac, Ivo Bevanda, Milenko Bevanda, Marijo Marić i Đuro Prkačin zajednički su danas obišli sajamske štandove u obadva izložbena paviljona, s naglaskom na štand Turističke zajednice HNŽ-a i druge izlagače s prostora Županije. /HMS/

 

 

Preporučeno:

Podijeli:

Continue Reading

Trending

Copyright © 2010 - 2024 BPZ.ba